Gönderen Konu: DÜZCE YAYLARI - OFFROAD PARKURLARI GEZİ NOTLARI  (Okunma sayısı 6984 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yusuf

  • İleti: 4974
DÜZCE YAYLARI - OFFROAD PARKURLARI GEZİ NOTLARI
« : Eylül 22, 2011, 09:22:21 »
GEZİ NOTLARI ---- 1. GÜN  (CUMA AKŞAM)

Bildiğiniz gibi bu geziye 18 araç kayıt yaptırmıştı.  Dördü  gelemedi. Aradan 2 garaç girdi. Sonun da 16 araç ve 30 küsur kişi yola çıktık.

Not: Fotolar Yücel abimizden.

Rotamızdan başlayalım

Kaynaşlı'dan Hendek'e kadar araziden net 218 km yol yapmışız.

Buluşma yerimiz Sapanca Berceste idi.

Kaynaşli'ya doğru hareket ettik

Bir çeşme bulup yanına kampımızı kurduk.

Güzel bir ateş yakıldı. Muhabbet 00;30 kadar sürdü
     İşte bu kamp işinin bana göre en zor kısmı. Çadır kurup toplamak

Bu gezi işine en çok sevinen de Taner abimizdi. Baksanıza  bi oğlağı tek başına yiyen adam havalara uçtu.


GEZİ NOTLARI ---- 2. GÜN

Bütün bir yaz toz olmayalım diye bir yere gitmedik. Sonunda bu gezide bütün yaz gezmişiz kadar toz yuttuk.

Güzelim gezi toza bulandı. Zaman zaman görüş mesafesi 2 metreye kadar düştü.

Kampta kahvaltı etmeyip, hem yeni gelenleri karşılamak hem de çorba içmek için Kaynaşlı’ya indik.


1.Yayla: TOPUK
Kaynaşlı Topuk yaylası arası 24 kmBiz bu yaylaya mayıs  2008 de gitmiştik.

O zamanlar böyle idi. 

Şimdi FB tesisi oldu. Betonlaştı ve kirleniyor.Bizi içeri aldılar. Çay içelim dedik ama küçük bardak 4 tl imiş. Hepimiz birer tane içsek 120 tl ederdi. Vazgeçtik.2 .Yayla: KÜTÜKLÜ


www.karadenizgezi.net/Duzce_Yayla.htm den alıntı.

Topuk Göletinnin arkasından geçip orman içine giren yol Kütüklü Yaylası`na uzanıyor. Bu bölümler biraz daha bozuk olsa da geçilmez değil.
Ağaç gövdelerinde sincapların biraz küçüğü olan çökelezler görülüyor. Yolun sol tarafı Bolu, sağ tarafı Düzce iline ait.Yayla evlerinin bazılarını doktorlar kullanıyor, hafta sonu tatillerinde şifalı bitki topluyor, piknik yapıyorlar. Bazılarında, astım, damar sertliği, şeker hastaları yaşayıp, şifa buluyorlar.
Bunlar arasında Almanya`dan gelip rahat bir kış geçirmek için yaz mevsiminde 3 ay kalanların sayısı da az değil. Uzun boylu ağaçlar gökyüzüne dek uzanıyor.3..Yayla  SAKARCAwww.karadenizgezi.net/Duzce_Yayla.htm den alıntı

“Bir kısmı Bolu bir kısmı Düzce'ye ait yaylada rakım 1000 m. Doğusunda çam, batısı kayın ormanı bulunan yayla aralıksız kekik kaplı. Hayvanlar doğal olarak bu ortamda otluyor, kekikler hayvanların etine sinip tadını etkiliyor. Yayla temmuz ayında kekik ve yayla çiçeği kokusundan geçilmiyor. Kekiği her yerde kullanıyorlar, yapraklarından çay demliyor, fasulye ezmesine karıştırıp adına Agut deyip, yiyorlar. Yayla daha önceleri Bolu'ya bağlıymış. Abdurrahmanoğlu İsmail Çuburoğlu 1932'de yaylaya ilk yerleşen kişi olmuş. Yayla köylüleri, yaylaya gelenlerin peynir, süt, yoğurt, köy ekmeği ile piknik yapabileceklerini dile getiriyorlar. Tavuk, civciv yetiştiremiyoruz, sansar hepsini boğuyor diye yakınıyorlar. Yanıklık Mevkii'nde geyiklerin görüldüğünü, tepedeki tuzlakta (yabani hayvanların tuz ihtiyacını karşılamak için yaladıkları kayalıklara köylüler tuzlak adını vermiş.) tavşanların çıkıp oynadığını, doğanın bekçisi olduğunu, avlanmanın yasak olduğunu vurguluyor.”

4. Yayla  SİNEKLİ
ww.duzce.org/turizm/yaylalar

Sinekli Yaylası her yıl yapılan şenliklerle bilinmektedir. Düzce’ye 35 km mesafede olan Yayla’ya Beyköy Belediye’si, Uğur Köyü Samandere Köyü Şelale güzergahından ulaşılmaktadır. Ayrıca Abat Gölü yol güzergahından da ulaşım sağlanmaktadır. Her yıl yapılan Sinekli yayla şenliklerine katılım oldukça fazladır.
Buradan Abant’a doğru inerken bir şansızlık yaşadık. Ckiraz’ın araç elektriği kesti. 3 saate yakın uğraştık ama olmadı.

Abant’a kadar çektik. Bir çekici çağırıp Boluy’a döndü.Abant çıkışında Doğan beyin paraşüt yaptığı bir tepe vardı. Normal yolu asphalt. Ama ben ekibi arka taraftan bozuk bir yoldan çıkamayı planlamıştım.Burası dik ve kaygan zeminli bir yolmuş. İkl ben çıktım. Tepeden 50 m aşağıda bir çoban vardı. Taner yapılı L200 üne güvenerek “öndekiler gitsinde şurayı yardırarak bir geçeyim” demiş kendince. Tam çobanın önünde araç patinaja geçip kalmış orada.

Çoban Taner’e demiş ki “abi sen gaza fazla basıyorsun”
Gezi boyunca  ağzımıza sakız oldu bu laf.


5.Yayla PÜRENLİ   (rakım 1500 m)

Şehir merkezine 28 km. uzaklıkta olan Efteni Gölü ve Güzeldere Şelalesi yolundan ulaşılabilen Pürenli Yaylası, Doğanın coşkusunun renk cümbüşüyle kaynaştığı, Su seslerinin kuş sesleriyle karıştığı bir yaylalar bütünüdür. Mudurnu ile sınır olan yayladan Abant'a, Odayeri Yaylası'na, Samandere Şelalesi'ne ve Kardüz Yaylas'ına ulaşmak mümkündür. Gençlik kamplarının da yapıldığı bir mesire yaylası olan Pürenli'de yöre halkı tarafından geleneksel yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Pürenli Yayla bütününde bulunan Büyük Balıklı Yaylaları doğal güzelliklerin yanı sıra çim kayağı yapmaya da çok uygundur.

Ortaköy’den depoları doldurup kamp yerimize doğru tırmanmaya başladık.

Araç arızası ve Taner + Ekrem ustanın kasaba köfte hazırlatması nedeniyle gene karanlığa kaldık.

Köylünün biri bizim eskiden kamp yaptığımız göl cıvarını çitle çevirmiş. İçeri almadı bizi.

Az ilerisinde  bir yer bulup kampımızı kurduk.6. yayla  BALIKLI

Balıklı Yaylası 1400 m yüksekliğinde. Yazın epeyce kuruyan bir derenin kenarında kurulmuş bir yayla. Bu dere kenarının yakınlarında çadır kurmak için uygun yerler var.

7. yayla  KARDÜZ

Kardüz Yaylası 1700 metre yüksekliğinde bir yayla. Kardüz Yaylası’ndan hemen önce 5-10 yayla evinin bulunduğu bir yerleşim yeri daha var. Kardüz’ün bir mahallesi gibi. Burada bir kaç evin yanında çardak kurulmuş. Bu çardakları kullanılabilir. Yayla halkı misafirperver. Yayla yazın dahi soğuk olabiliyor. Özellikle güneş bulutların arkasındayken gündüz vakti bile soğuk oluyor. Gece burada çadır kurma imkanı var. Ancak bir işletme yok. Çayırlarda bulduğunuz bir alana çadırınızı kurabilirsiniz. Yaylada su mevcut. Ama yiyeceğinizi gelirken getirmeniz gerekiyor.

Kardüz Yaylası: Düzce ve çevresinin en yüksek tepelerinden birisi olup, kış turizmine ve çim kayağına uygundurAKSU ÇAYI

Kardüz yaylasından aşağı doğru inerken bir dere bulduk.
O kadar tozu yuttuktan sonra bu dere bize ilaç gibi geldi.Sonra yine sardık tozlu yollara8. yayla  DİKMEN
Karadeniz Bölgesi'nden buraya göç eden insanların, beraberlerinde getirdikleri yayla kültürünü hala sürdürdükleri Dikmen Yaylası Elmacık Dağları'nda, yaklaşık 1500 metre rakımda. Haziran başlarında şenliklerle başlayan yayla yaşantısı yaz boyunca devam ediyor. Geniş bir alana yayılan yayladaki evler, birkaç istisnanın dışında ahşap.


 

Bu noktada bir durum değerlendirmesi yapıldı. Ekibin yarısı eve dönme kararı aldı.

Ben rotayı tamamlamadan asla dönmeyeceğim için devam ettim. Tarık, Faruk, Ysf, Arif, Babacandar da bana katıldı.


Dikmen yaylasından sonra yol taşlık oldu. Toz falan kalmadı.

Yazık oldu dönenlere.
9. yayla  BEŞOLUK

Küçük ama çok sevimli bir yayla.10. yayla  ÇİĞDEM
Çiğdem Yaylası
Hendek ilçe sınırları içinde yer almaktadır. Dokurcun ve Çiğdem Yaylası arası 18 km.dir. Bununla birlikte Hendek-Karadere üzerinden Dikmen ve Çiğdem Köyleri'ne, buradan da 1.500 metredeki Çiğdem Yaylası'na ulaşılabilmektedir. Yapısıyla ilgi çeken evlerin de bulunduğu yaylanın; "topukotu" olarak adlandırılan çimle kaplı geniş alanı, küçük ve hafif eğimli tepeleri ile planlı bir çevrede oldukça hoş bir manzarası vardır. Yaylada her yıl temmuz ayının ikinci haftasında yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Şenlikte yaylada yetişen sebze, meyveler ve hayvancılık tanıtılmakta, çeşitli eğlenceler yer almaktadır.

Turizmci, gezgin ve yazarlardan oluşan büyük bir jüri tarafından Türkiye'nin en güzel on yaylasından biri olarak seçilmiştir.

11. yayla  TIRIMLI


Gezinin son yaylasıydı.

Buraya giderken son derece güzel bir kamp yeri bulduk. Hendek'e de yakın. Karda çıkılabilir.

Kapıyı açıyorsunuz,çayıra geliyorsunuz.


gps KAYITLARI EKTEDİR


 

           

Çevrimdışı KÃ?RÃ?AD

  • İleti: 6
Ynt: DÜZCE YAYLARI - OFFROAD PARKURLARI GEZİ NOTLARI
« Yanıtla #1 : Eylül 30, 2011, 08:04:52 »
gerçekten çok güzel görüntüler .paylaşım için teşekkürler

Çevrimdışı yusuf

  • İleti: 4974
Ynt: DÜZCE YAYLARI - OFFROAD PARKURLARI GEZİ NOTLARI
« Yanıtla #2 : Eylül 30, 2011, 08:14:16 »
gerçekten çok güzel görüntüler .paylaşım için teşekkürler

Bize katıl da birlikte yaşayalım Kürşat