NÝVA ÝÇÝN KARAVAN

Başlatan yusuf, Ekim 22, 2009, 05:12:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yusuf

Turan ustaya uðradým. Bir motorsiklet için aþaðýdak karavaný yapýyordu. Bitince 130 -140 kg olacakmýþ.

Dikkatine Taiga. Ýsteðine göre dizayn da yapýlabilir.

bymuammer

yusuf abi benim keçi için farklý birþey düþünmüþtüm. bizim keçilerden hurdaya ayrýlmýþ arkasý saðlam ön taraftan darbe almýþ olsada olur bir keçi alýp altýný ve önünü komple kesip düz hale getirip aþaðýdaki hale getirmek. karþýlýklý bizim arka koltuktan ön tarafada koyup ortaya masa yatak olacak þekilde býrakmak. koltuklarýn altýnýda su deposu çekmece ve hatta çekmeceye lavabo bile yerleþtirilebilir. Hem böyle bir niva harika olur düþüncesindeyim. Yanlýþým veya ekleyeceðiniz birþey olursa çok sevinirim.

iþte benim camperim :) umarým bunu baþarabilirim. Eðer yaparsam harika olacak kanaatindeyim. ilk 5 yýllýk kalkýnma planýmda 1. yýlýn için içinde bu projem :)

Yevgeni

bymuammer

ne diyorsun yavuz abi güzel olurmu sence :)

yusuf

ÞIK GÖRÜNÜYOR AMA BENCE ÇEKÝLEN KARAVANLARIN ÝNCE HESAPLARI VARDIR.

VÝRAJ ALIRKEN DEVRÝLMESÝN BU ?

bymuammer

yusuf abi zannetmiyorum derileceðini römork hesabý olur hem aðýrlýklarýnda kurtulup iyice hafifletince hiçbir sorun çýkmaz diye düþünüyorum. tabi yapmaya baþlaman önce bi karavancýya kesinlikle danýþmak  gerekir.

Yevgeni

Yere yakýn olmasý lazým misal..

taiga

750 kg altý ruhsat muayene vb. tabi deðil...

metin.elbeyli

Burada bu baþlýðý görünce heyecanlandým!

Yaklaþýk 3.5 yýldýr benzeri bir konu üzerinde çalýþýyorum. Avustralya stili bir CamperTrailer.
Yüzdük kuyruðuna geldik projenin. Bitimine az kaldý aslýnda ancak biraz ben yoruldum biraz da bu proje maddi kaynaklarý emiyor olduðu için bir kaç aydýr ara vermek zorunda kaldým. Tamamlandýðýnda, projenin tüm detaylarýný internet üzerinden OpenDesign kapsamýnda yayýnlamayý düþünüyorum. Böylece ilgilenen bir grubun elinde yavaþ yavaþ evrim geçirecektir.

Bu aracýn neden/nasýl hikayesi uzundur. Hikayeyi pas geçip, dizaynýn ve imalatýn bir kaç karesini eklemeye çalýþacaðým. Ayrýca Avustralya'lý örneklerinden birinin kurulmuþ haldeki fotoðrafýný da görebilirsiniz.

Niva'nýn rahatlýkla yolda ve arazide çekebileceði þekilde dizayn etmeye gayret gösterdiðim bu araç türü ile ilgilenen arkadaþlarým varsa bilgi alýþveriþi yapabiliriz.

Metin.

MCC

Bu gerçekten hoþuma gitti, lakin maliyeti ve 750 kg yi kesinlikle aþacaðý konularý da kafama takýldý.
Ergonomi mi ? Ekonomi mi ?

metin.elbeyli

Hedeflediðim aðýrlýk 350kg civarýndaydý. Yazýlýmla elde ettiðim aðýrlýk bilgisi doðru gidiyor. Ancak, birden fazla dizayn deðiþiklikliði yapmak zorunda kaldým ve þu anki hedeflenen aðýrlýk 450kg. Yani 350kg kullanýcý yükü hakký kalýyor. Yine de bu bilgiyi doðrulamak için tamamlamayý bekliyorum ben de.

Maliyetten bahsetmek gerekirse, bu araç için gereken komponentler ve bir kýsým imalat için sanayide yapýlan harcamalar bütçemi epeyce aþtý. ArGe yapmýþ oldum ve pek çok kez yap-boz yaptýk. Yeni malzemeler denedik. Maliyet inanýlmaz oldu tabi. Ancak, dizaynýn þu anki hali ile imalat maliyetinin 5..7bin TL civarýnda olacaðýný söyleyebilirim.

Yevgeni

Lastik iyiymiþ lakin.
Karvandaki lastik, inþa edilmekte olan..

akademic

niva kasasýndan karavan fikrini erco da çok söyledi hatta bir tane hurda dýþ kasa var felan diyordu ama bir türlü giremedi.. bencede kamp için küçük çocuklarýmýzýn olasý bizi ufak tefek biþey almaya itiyor . benzerleri praktikerde satýlanlarýn 7 bin lira felan olmasý can sýkýcý tabi.. yusuf abinin yolladýðý karavanlarýn maaliyeti nedir acaba ? uygun biþey olursa en azýndan izmir ekibine bir tane lazým :)

NÝVACI

anladýmki meskenim yaylalar daðlar

metin.elbeyli

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Ekim 27, 2009, 03:37:01
Lastik iyiymiþ lakin.
Karvandaki lastik, inþa edilmekte olan..

Bu lastikleri (PETLAS NB37) geçici olarak takmýþtým ancak üzerinde kalacaklar.
(http://www.petlas.com.tr/page.php?ID=1151)