Doða gezilerinizde hangi vahþi hayvanlarý görüyorsunuz.?

Başlatan Makrakanta, Haziran 29, 2009, 04:44:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Makrakanta

Þehirde doðup büyüdüðüm için vahþi hayvanlarý doðal ortamýnda görmek beni çok heyecanlandýrýyor.Doða gezilerinizde (3 yýldan bu yana olan gezilerinizde) hangi vahþi hayvaný hangi bölgede gördünüz yazarsanýz bir envanter oluþturmuþ oluruz.
  Çok eskiden gördüklerinizi yazmayýn çünkü onlarý yeniden görmemiz mümkün deðildir heralde.
Ben þimdilik bir tilki ,renkleri çok güzel yeþil fosforlu uzunca bir yýlan ve bolcana iri kertenkele gördüm.Geyik ve dað keþisi olduðuda söyleniyor ama göremedim henüz.
Aldým bir Niva çýktým daðlara Mevlam kayýra 2006 M

Yevgeni

Bigalý Mustafa

Ben sürekli daðlardayým.Gördüklerim Ayý,domuz,tavþan,porsuk,tilki,çakal,geyik,karaca,sülün,keklik,tahtalý,yýlan,sincap ve daha birsürü sürüngen.Arkadaþ olduk artýk bunlarla :) :)
Ormancý..  Bir tutkudur niva.....:)

entomolog

Gördüðüm memeli hayvanlar; Ayý, Kurt, Geyik, Karaca, Yaban domuzu, Çakal, Tavþan, Kirpi, Sincap, Tilki, Köstebek, Tarla faresi, Sansar, Yaban keçisi.

Kuþlar; Akbaba, kartal, angut, býldýrcýn, keklik, þahin, baykuþ, yaban ördeði.

Sürüngenler; Engerek yýlaný, su yýlaný, siyah yýlan, Kertenkele (bir çok türü var :)), Kaplumbaða.

Amfibiler (iki yaþamlýlar); Kara ve su kurbaðalarý semenderler.

Balýklar; Ala balýk, sazan, yayýn balýðý. :)

Merak eden varsa hangisini nerede gördüðümü de yazabilirim...

Makrakanta

En çok merak ettiðim ayý,kurt ve yaban domuzu.Bunlar gündüz görünürlermi acaba.
Aldým bir Niva çýktým daðlara Mevlam kayýra 2006 M

entomolog

Evet ben tamamýný gündüz gördüm. Ayý ile kurt için biraz sanýrým þansta gerekli bende birer kez gördüm. Ama domuz sürüleri þehir kenarýna kadar geliyorlar. Çok fazla rastlýyorum... Biz bir köyün kenarýndan geçerlerken görmüþtük. Hatta çoban köpeklerinden birisi saldýrýp arkadaki gençlerden birini yakalayýp öldürmüþtü bizde baya heycanlanmýþtýk...

colins

Yaban domuzu,çakal,tilki,geyik (çilingoz),karaca (çilingoz,iðneada),sansar,yabani manda (çatalca balanban bölgesinde mevcut,zamanla yabanileþmiþler),vaþak (iðneada)
bozürük,su yýlaný,
yaban ördeði (çeþitleri),yaban kazý,kartal,þahin,
sazan,yayýn,köpek balýðý (iðneada),torik (bizzat kendim yakaladým çilingoz),yunus balýðý
O kadar gezmeme raðmen bir kere oda bir anlýk araç kullanýrken kýyýköy-kýþlacýk bölgesinden gelirken 3 adet kurt gördüm yolun kenarýnda leþ yerken aracý görür görmez kaçtýlar orman içine (kurt çok hisli bir hayvan olduðu için doðada karþýlaþmak çok zor derler)
Metin Abi yaban hayatýnda bahsettiðimiz tüm hayvanlarý gündüz görme þansýnýz var özellikle geçit yerlerinde beklenirse görülebilir.

entomolog

Vaþaðý birinin gördüðünü bilmek beni çok heyecanlandýrdý süper...
Ýþte maalesef bilinçsiz avlanma dolyýsý ile bir çok hayvanýn nesli tükendi veya tehlike altýna girdi.

NÝVA69

Gördüðüm yerlerle birlikte;

Boz ayý: Kars-Sarýkamýþ ve Bayburt-Trabzon sýnýrý Soðanlý Yaylasý.

Kurt: Bayburt.

Kaplumbaða: Kocaeli-Derince Çenedað.

Köstebek/Tarla Faresi: Bayburt.

Domuz: Kars-Kaðýzman.

Tilki: Bayburt (sayýsýný hatýrlamýyorum:))

Ceylan: Kocaeli-Derince Çenedað.

Yabani Tavþan: Erzincan, Erzurum ve Bayburt.

Kirpi: Bayburt ve Erzurum.

Keklik: Erzincan, Erzurum ve Bayburt.

Küçük/Büyük-Yabani Kuþlar: hepsinin adýný bilmiyorum ama buralarda çok çeþitli irili-ufaklý sayýsýz kuþ var. (Hatta "Çoruh Vadisi Kuþlarý" diye kitabý bile var.)

Þimdilik bu kadar...
2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

Bigalý Mustafa

Daha bu sabah saat 06:30 civarlarýnda görevde sabah devriyesindeydim.Önce bir sansar yolu böldü geçti.Daha sonra bir yaban tavþaný gördüm.Ana yola çýkmýþtýmki kocaman tek bir domuz.Aracý durdurduk ve inip arkasýndan iki el attým ama çok uzaklaþmýþtý. :)
Ormancý..  Bir tutkudur niva.....:)

bkerti

Uludagda vaþak kurt ayý ve domuz gordum. Vasagý gördüðümde ýký metre kar vardý. Gözlerim astigmat. Gozluksuz biraz uzaðý bulanýk görürüm. Kedýcýgý ta buraya getirip karda kýþta atmýþ ne insanlar var deyip pis pis dedým. Baktým öylece durmuþ bakýyor. Gözlükleri taktým normal kedinin ýký uc katý kulaklarý tüylü anam dedi. Vaþak buyuk bir kopek var ya oýnuda eþek sýpasý sanýp sevmeye yeltenýlýgým vardýr. . -20 lerde bir gece de uludagýn Buyuk delýlere inen kýsmýnda kutt sürüsü tarafýndan sarýlmýslýgým ve gecenin buyuk bölümünü cadýrdaký yiyecekleri yiyen kurtlarý ýzleyerek gecýrmýslýgým var. Sugaram yanýmdaydý ama çakmak cadýrdaydý tam bir iþkence ve görsel solendý. Zýra kurtlara bayýlýrým. Yine Uludað da tel altý rotasýnda agaç altýnda uyuklayan ayýlarý gorebýlýrdinýz. Son gittiðimde ise atvlerde arap turýstler bir suru restýrant daðý talan etmiþti. Gerçekten aðladým kendimi tutamadým. Artýk orada pek bir hayvan olacaðýný sanmýyorum.

muhammedcelik1983

Alıntı yapılan: bkerti -  Ocak 09, 2015, 10:36:33
Uludagda vaþak kurt ayý ve domuz gordum. Vasagý gördüðümde ýký metre kar vardý. Gözlerim astigmat. Gozluksuz biraz uzaðý bulanýk görürüm. Kedýcýgý ta buraya getirip karda kýþta atmýþ ne insanlar var deyip pis pis dedým. Baktým öylece durmuþ bakýyor. Gözlükleri taktým normal kedinin ýký uc katý kulaklarý tüylü anam dedi. Vaþak buyuk bir kopek var ya oýnuda eþek sýpasý sanýp sevmeye yeltenýlýgým vardýr. . -20 lerde bir gece de uludagýn Buyuk delýlere inen kýsmýnda kutt sürüsü tarafýndan sarýlmýslýgým ve gecenin buyuk bölümünü cadýrdaký yiyecekleri yiyen kurtlarý ýzleyerek gecýrmýslýgým var. Sugaram yanýmdaydý ama çakmak cadýrdaydý tam bir iþkence ve görsel solendý. Zýra kurtlara bayýlýrým. Yine Uludað da tel altý rotasýnda agaç altýnda uyuklayan ayýlarý gorebýlýrdinýz. Son gittiðimde ise atvlerde arap turýstler bir suru restýrant daðý talan etmiþti. Gerçekten aðladým kendimi tutamadým. Artýk orada pek bir hayvan olacaðýný sanmýyorum.

Sabah sabah ne güldüm :D Ben o kadar araziye çýkarým Keklik,Tavþan ve yabani at sürüsü dýþýnda vahþi (vahþi kelimesi aðýr kaçar :D ) hayvan görmedim

kocaali

Alıntı yapılan: bkerti -  Ocak 09, 2015, 10:36:33

hocam sende hikaye bol galiba, Bursa'ya bir geliþinde haber ver de buluþalým çay içelim sohbet edelim...
No mud, no fun...

NÝVACI

Avcýlarda bir klasik muhabbet vardýr.
kahveye bir adam gelir. derki,
bir çakal gördüm sýpa kadar.
millet güler
elini biraz alçaltýr  bu kadardý, millet yine güler.
biraz daha alçaltýr  yine gülüþmeler olur.
adam elini biraz daha alçaltýr (bundan aþaðý düþürenin  .......na korum) der...
mangal yada soba baþý sýcak çay kebap kestanenin yanýnda muhabbet
birazda muziplik olmadan olmaz :D
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

bkerti

Burhan amca el kranký konusuna bir bakýver. Kocaali gorusselým tabý abý. Uludað'da muhabbetýmýz çoktur.