2. EL ARAÇ ALIRKEN DÝKKAT EDÝLMESÝ GEREKENLER

Başlatan Yevgeni, Kasım 06, 2008, 08:59:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Harun

Alıntı yapılan: yeniarkadaþ -  Ocak 07, 2015, 08:41:14

Tofaþ direksiyonlu bir NÝVA görürsek, hayra alamet midir?

meclisten dýþarý bu sözüm ama,
Tofaþ direksiyonlu Niva gördün mü deli oluyorum ???
Neden mi?

Ýstanbul yetkili Lada Servisi Gündüz Oto'ya gittim aracý  yeni aldýðýmda.
Ýnternetten de cillop gibi bir direksiyon kýlýfý alýp takmýþým  8)
Orhan Usta- kulaklarý çýnlasýn- oturdu direksiyona;
- ''kýlýf güzelmiþ kaç para verdin?'' dedi
- ''25 tl'' dedim
- ''biz o paraya direksiyon simidini veriyoruz'' demiþti gevrek gevrek gülüp,orjinal direksiyon simidini gösterip :D

Harun

Alıntı yapılan: yeniarkadaþ -  Ocak 07, 2015, 08:41:14
Merhabalar..

Allanýp-pullanýp, bizim gibi, ahý gitmiþ, vahý kalmýþ eski bir modeli, yeni model diye kakalamasýnlar bize!.. :)

Ýlk bakýþta, modeller arasýndaki dýþ ve iç farklar nelerdir?

ben kimsenin Niva için bu mesaiyi harcayacaðýný sanmam ;D

ön konsol,arka stoplar ve bagaj kapaðý deðiþikliði 1994-1995  modellerden sonra göze çarpar,
motor da 1,7 ye terfi eder ayný dönemlerde.
size yutturabileceklerini sanmam Suat Bey ;D

Niva67

Bu karda-kýþta cevap yazma inceliðini gösteren arkadaþlara çok teþekkürler..

Oralarý bilmem ama, buralarda (Zonguldak) kar var..

Tam, ilk mesajýmý yollamýþtým ki, elektrikler kesildi, onun için cevaplarýmý geciktirdim, kusura bakmayýn.

Dýþarýda yoðun kar var.. Karda NÝVA sürmeyi seven arkadaþlara kolay gelsin!..

Önceki mesajlarýmda bahsetmiþtim, Okumamýþ olanlar için tekrar yazayým; benim NÝVA istememdeki amaç daha baþka..

NÝVA, kýsmet olursa, ikinci araç olarak hobi amaçlý kullanýlacak.. Saðý- solu kurcalanarak, yýllardýr yeni nesil araçlarda

dökemediðimiz kurtlar dökülecek!.. :)

Yeni nesil araçlarýn 750-800 devirli relantisi yerine, NÝVA'  nýn relantisi
, kataloðunda her ne kadar 850-900 yazsa da, 500 civarýna ayarlanýp, motorun SERKÝSOF saati gibi çalýþmasý izlenecek.
[tabii, sonradan yine normal devrine yükseltiriz!. :) ]
Geçenlerde '87 model bir Niva' ya baktým, o model arabanýn motoru týkýr-týkýr sayýyordu!..
Þimdikilerde nerede o güzellik! :(

Kaportasý-Taban saçlarý temiz olsun yeter.. Ýnþaallah, diferansiyellerinden de, gresle karýþtýrýlmýþ hýzar talaþý çýkmaz!.. :)

Bir arkadaþýn Ýstanbul' dan aldýðý 131 de baþýna gelmiþti de, onun için yani!.. :)

OFF-ROAD gibi bir niyetimiz yok.. Bu yaþtan sonra bizi bozar!..

Ayda- yýlda, þu andaki araba ile gidemediðim takuþ-tukuþ stabile yollara götürsün beni, yeter..

Baþka marka-model tavsiyelere kapalýyýz.. Sýfýr Defender olsa, kalsýn!..

NÝVA fiyatýna Defender verseler alýrýz, onu satar, yine '90-'97 arasý bir NÝVA alýrýz, artan parayý da NÝVA' yý güzelleþtirmeye harcarýz!.. :)

NÝVA FOREVER diyorum.. [ Allah, akýl-fikir ihsan eylesin.. Amiiiin!.. :) ]

muhammedcelik1983

Abi seni böyle istekli görünce neredeyse al benim nivayý vereyim diyecektim ki düþündümde ben senin yapmak istediklerini çoktan yaptým  ;D gerçi sað akis çaný týk týk ediyor birde akü lambasý sönükte olsa arada yanýyor( akü demiþken komuru bakýrý yeni elektrikci diyot tablasýndan dedi ama konjektorden olabilirmi? konjektor yukarýda su kabýnýn yanýnda)  baþkada iþi kalmadý inþ  ;D

Niva67

Alıntı yapılan: Harun -  Ocak 07, 2015, 09:52:56
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,size yutturabileceklerini sanmam Suat Bey ;D

Ýltifatýnýza mazhar olmaya çalýþacaðým Harun Bey. Teþekkürler..

Bunca sene bu meslekten ekmek yedikten sonra, üç günlük bir bebenin aracýný alýp da, mandepsiye basmak bize aðýr gelir.. Hayýrlýsý.. :)

Harun Bey, sizin bir Yenice planýnýz vardý.. Dün akþam televizyonda bir haber geçince, aklýma siz geldiniz..

Devrek üzerinden gitmezseniz, o tünellerden geçmiyorsunuz.. Siz, herhalde Gerede üzerinden gidersiniz..

Yedigöller niyetinizde varsa, bu mevsimde yollarý bayaðý bozuk olur diyorlar.. Tabii, NÝVA için deðil! .)

Saygýlar, sevgiler..

Niva67

Alıntı yapılan: muhammedcelik1983 -  Ocak 07, 2015, 12:05:26
Abi seni böyle istekli görünce neredeyse al benim nivayý vereyim diyecektim ki düþündümde ben senin yapmak istediklerini çoktan yaptým  ;D gerçi sað akis çaný týk týk ediyor birde akü lambasý sönükte olsa arada yanýyor( akü demiþken komuru bakýrý yeni elektrikci diyot tablasýndan dedi ama konjektorden olabilirmi? konjektor yukarýda su kabýnýn yanýnda)  baþkada iþi kalmadý inþ  ;D

Bahsettiðiniz arýzayý en iyi, oto elektrikçi (saðlamýndan bir oto elektrikçi) bilir ama  benim aklýma gelen ilk ihtimaller;
*Þarj gösterge lambasýnýn, gereðinden düþük watajlý olabileceði. Daha yüksek watajlý ampul ile bir deneyin.
*Aklýma gelen ikinci ihtimal, þarj lambasýnýn, diðer alýcýlardan kaçak akým alabileceði. Tabii ki, gerçekten þarj sistemindeki yetersizlikten
de kaynaklanabilir. Normalde, þarj lambasý, motor çalýþýr-çalýþmaz sönmesi lazým.. Motorun yüksek devirlerinde ara-sýra yanýyorsa, iyi
bir oto elektrikçi, þarj sistemini kontrol etsin. Motorun relantisi düþük ise, þarj lambasý arada-sýrada kýzarabilir/yanýp-sönebilir.

muhammedcelik1983

Alıntı yapılan: yeniarkadaþ -  Ocak 07, 2015, 12:21:57
Bahsettiðiniz arýzayý en iyi, oto elektrikçi (saðlamýndan bir oto elektrikçi) bilir ama  benim aklýma gelen ilk ihtimaller;
*Þarj gösterge lambasýnýn, gereðinden düþük watajlý olabileceði. Daha yüksek watajlý ampul ile bir deneyin.
*Aklýma gelen ikinci ihtimal, þarj lambasýnýn, diðer alýcýlardan kaçak akým alabileceði. Tabii ki, gerçekten þarj sistemindeki yetersizlikten
de kaynaklanabilir. Normalde, þarj lambasý, motor çalýþýr-çalýþmaz sönmesi lazým.. Motorun yüksek devirlerinde ara-sýra yanýyorsa, iyi
bir oto elektrikçi, þarj sistemini kontrol etsin. Motorun relantisi düþük ise, þarj lambasý arada-sýrada kýzarabilir/yanýp-sönebilir.

oto elektrikçiye ölçtürdüðümde rolantide normal fakat gaz verince voltajda biraz düþme dalgalanma oluyordu bana kömürden dedi söktü degistirdi geri taktý tekrar yaparsa diyot tablasý deðiþecek dedi ve tekrar yaptý kömür biraz azalmýþtý fakat bitikte deðildi kafasý çalýþan bir oto elektrikcisi olsa sökünce kömürden olmadýðýný anlar toplamadan önce arar diyot tablasý deðiþecek derdi þimdi tekrar götüreceðim ve tekrar sökecek)

Niva67

Alıntı yapılan: muhammedcelik1983 -  Ocak 07, 2015, 12:37:43
oto elektrikçiye ölçtürdüðümde rolantide normal fakat gaz verince voltajda biraz düþme dalgalanma oluyordu bana kömürden dedi söktü degistirdi geri taktý tekrar yaparsa diyot tablasý deðiþecek dedi ve tekrar yaptý kömür biraz azalmýþtý fakat bitikte deðildi kafasý çalýþan bir oto elektrikcisi olsa sökünce kömürden olmadýðýný anlar toplamadan önce arar diyot tablasý deðiþecek derdi þimdi tekrar götüreceðim ve tekrar sökecek)

Hah!!!.. Ýþte bunun için benim gibi fosil olmuþ tipler, yeni sistemleri sevmiyoruz!.. :)

Eskiden alternatör mü vardý!.. :)  [Vaadý da biz mi kullanmadýk!!!. :) ].

Ýlk aracým '64 Opel Rekord' u aldýðýmda, sistemi 6 Volt idi.. Þarj dinamosu, DÝNAMO!.. Alternatör deðil..

Bakma, þimdi dinamo' ya da dinamo diyorlar,, alternatör' e de dinamo diyorlar..

ÞARJ' a, ÞARZ(!!!) diyen oto elektrikçilerini saymýyorum..

Neyse, sene 1986, Ýzmir' e indim, hava karardý, bizim farlar orijinal 6 Volt, ölü kandili gibi..

Karþýdan gelenler, selektör yapýp-duruyor.. ''Vay be!.. Dedim, '64 OPEL' i selamlýyorlar.. Meðerse, farlarýn azizliði,
ters yola girmiþiz, haberimiz yok..

Neyse, yeni teknolojilerin faydalarýný  inkar edecek deðiliz ama; eski teknolojilere, daha çok müdahale edebiliyorduk..

Dinamolu sistem, akü+dinamo+þarj regülatörü(dinamo regülatörü)+alýcýlar..Tabii ki, kablolar,, sülyeler, v.s.

Ne güzel, ne güzel..Bosch dinamo regülatörünün saç kapaðýný sök, üç silahþörler, karþýnda!.. Devre kesici, ortada akým regülatörü, diðer baþta gerilim(voltaj) regülatörü..

Ýster seyret, ister, parmak at, ayarla..

Tabii ki sonradan bizzat sistemi 12 Volt' a çevirdim ama, bazý ekipmanlarý farklý voltajlarda çalýþtýrarak..

Mesela, 6 voltluk BOSCH korna, röleden gelen 12 volt'u yedi mi, yoldaki kediler-köpekler, yarým metre havaya sýçrýyorlardý..

Ziftli akünün gerekli yerlerinden voltaj alýp, rezinstans yardýmýyla gerekli alýcýya verirdim. Þimdi, ziftli aküye bazý kimseler,

küçümseyerek bakar!..

Þimdiki bazý kýsýmlar, kapalý kutu.Ellemesinler diye, reçine benzeri macunlarla kaplýyorlar ki, sistemi kimse kurcalayamasýn..

Neyse, inþaallah NÝVALANIRIZ da, yine gönlümüzce kurcalarýz aleti!.. :)

NÝVA FOREVER.. KARBÜRATÖRLÜ, PLATÝNLÝ, ENJEKSÝYONSUZ!.. :)

dogan54

Alıntı yapılan: muhammedcelik1983 -  Ocak 07, 2015, 12:37:43
http://nivaturkiye.com/nivaForum/index.php?topic=306.0

Yukarýdaki konuyu incelerseniz yararlý olabilir.
4x4 baska,
NiVA baska..

muhammedcelik1983

evet bu konuyu incelemiþtim lakin benim konjektör yukarýda problem onda mý yoksa ustanýn dediði gibi diyot tablasýnda mý?konjektörde problem varsa ne gibi sorun çýkarýyor alýr kendimde takabilirim.

bkerti

karburatörlü, paltinli meksefeli, atarlý giderli dilli düdüklü benim niva var ya Suat amca gel sen benim nivaya aktar tecrubelerini sevinsin gariban :)

Niva67

Alıntı yapılan: bkerti -  Ocak 07, 2015, 01:41:17
karburatörlü, paltinli meksefeli, atarlý giderli dilli düdüklü benim niva var ya Suat amca gel sen benim nivaya aktar tecrubelerini sevinsin gariban :)

:)..

Yine güldürdün beni..

Git-gel Konya altý saat.. :)  (Ankara-Konya..)

Ankara-Zonguldak da 4,5+4,5=9 saat, etti mi 15 saat,

bu karda-kýþta...

Çekilmez deðil mi? :)

Sevgiler..

muhammedcelik1983

konjektörden deðilmiþ merak edip duracaðýma 15tl verdim konjektör aldým denedim öðrenmiþ oldum ;D anlaþýlan altarnatör sökülecek

Harun

Alıntı yapılan: yeniarkadaþ -  Ocak 07, 2015, 12:08:50
Harun Bey, sizin bir Yenice planýnýz vardý.. Dün akþam televizyonda bir haber geçince, aklýma siz geldiniz..

Devrek üzerinden gitmezseniz, o tünellerden geçmiyorsunuz.. Siz, herhalde Gerede üzerinden gidersiniz..

Yedigöller niyetinizde varsa, bu mevsimde yollarý bayaðý bozuk olur diyorlar.. Tabii, NÝVA için deðil! .)

Saygýlar, sevgiler..

kýþ rotasýný Bolu olarak revize ettim þimdilik.
29 Ekim de gittim Yedigöller ve bir kýsým Bolu rotasýna

http://nivaturkiye.com/nivaForum/index.php?topic=6481.0

yine gidersem Yedigöller öncesinde geçen sefer göremediðim yerlerden baþlayarak turlamak niyetim.
Mudurnu 'da konaklamak yine tarihi konaklarda
;D

Niva67

Alıntı yapılan: Harun -  Ocak 07, 2015, 03:37:26
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, niyetim.
Mudurnu 'da konaklamak yine tarihi konaklarda
;D

Evet, çok güzel olur.. O konaklara benzerdi rahmetli dedemin evi.. Tabii, konak falan deðildi,, Ýç teþkilatý benzerdi..

Sedirler, ot (kýtýk) yastýklar, mangallar, tel dolaplar, masif aðaçtan gömme banyolar.. :)

Þimdi millet jakuzilerde yýkanýyor, yine de hastalýktan kurtulmuyor.. Niye kine!.. :)

Yazlýkta bahçemizde mandalina aðaçlarý var, gelirken topluyoruz, iki ay sonra yýlbaþýna kadar bile çürümüyorlar.

Buradan pazardan alýyoruz, bir hafta gitmiyor.. Herhalde sebebi bu!..

Harun Bey, Mudurnu konaklarýnda gece çok keskin soðuk oluyor.. Akþam yemeðinden sonra Mudurnu helvasý

yeseniz??? ..:) :) :)

Saygýlar, sevgiler..