Orta toroslarda oðlum ile küçük bir gezi

Başlatan dora, Ekim 05, 2008, 08:56:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

niva07

volkan geçen gün servisteydim biþey dikkatimi çekti.. Bir cikleme sesi sebebiyle arabanýn sol arka lastiðini havaya kaldýrdýk (araç normal vites seyrindeydi arazi-diferansiyel kilit vitesleri aktif deðildi), ben ilk etapta araba hareket edecek diye korktum yavaþ yavaþ kalkýþ yaptým birinci viteste ancak araba ilerlemedi yalnýzca sol arka teker boþa dönmeye baþladý.. Bizim araçlar sürekli 4 çeker deðil mi ? Tek teker havada olunca diðer 3 teker iþlemiyor mu kafam karýþtý..   :-[

Yevgeni

Alıntı yapılan: niva07 -  Ekim 27, 2008, 10:24:08
volkan geçen gün servisteydim biþey dikkatimi çekti.. Bir cikleme sesi sebebiyle arabanýn sol arka lastiðini havaya kaldýrdýk (araç normal vites seyrindeydi arazi-diferansiyel kilit vitesleri aktif deðildi), ben ilk etapta araba hareket edecek diye korktum yavaþ yavaþ kalkýþ yaptým birinci viteste ancak araba ilerlemedi yalnýzca sol arka teker boþa dönmeye baþladý.. Bizim araçlar sürekli 4 çeker deðil mi ? Tek teker havada olunca diðer 3 teker iþlemiyor mu kafam karýþtý..   :-[

Ýþte kilit bunun için. Diðer lastikler yere bastýðý için tüm güç rahat dönen lastiðe gidiyor. Araçlar sürekli 4 çeker doðru, ama bu teoride, yani mükemmel koþullarda. Normalde diferansiyel etkisi yüzünden 2 çeker. Normal binekler ayný etki yüzünden tek çeker. Arkaya 1 kilit olur 3 çeker. Öne de kilit olur tam 4 çeker..

niva07

anladým.. peki benzer durumlarda, yarým el-freniyle hareket kabiliyeti rivayedi doðru mu ?

Yevgeni

Öyle bir þey hatýrlýyorum sanki hayal meyal..

dora

Yevgeni bakü ye haber gitti en kýsa zamanda bilgi alacaðým.
Niva 1041-firefly-Atlantis