ARAZݝ / TERRAIN > DOАA / NATURE

Tarım Bakanlığınca hazırlanan Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı ve Medeni Kanunu

(1/1)

mehmet03dn:
arkadaşlar herkese iyi akşamlar bi sorum olacaktı bilgisi olan arkadaşlara  ben bir tane tarla alıcem bana tarla verecek vatandaşın 2 tane tarlası var birisi 10 dekar diğeri 2,5 dekar  ikisinin birbirine uzaklığı 5 km civarı ben 2,5 dekarı almak istiyorum. tapuya gittiğimizde satış için tarım il müdürlüğüne sorulcak izin verilirse satış olcak dendi  yeni kanun çıkmış tarım arazisi bölünemiyyormuş. ama iki arazi yan yana değil araştırdım pek bişey anlamadım tarım il müdürlüğüde  1 hafta bekletecek cevap için  tecrübeli arkadaşlar fikrinizi bekliyorum

atinco:
Bildiğim kadarıyla 20 dönüm gibi bir sınırı var. Bu miktardan küçük alanlar için geçerli bir durum bu ancak aile içinde, miras olarak pay edildiğinde parçalanmasın diye ve o şekilde halledilemiyorsa devletin el koyabilmesi için hazırlanmış bir yasa. Kaldı ki sizin alacağınız yer ayrı bir parsel. Sorun olmaz diye biliyorum.

mehmet03dn:
bekleyip göricem bakalım inşallah sorun çıkmaz

av.mehmet:
bitişik olmasa bile ekonomik bütünlük söz konusu olabiliyor yani bir çiftçinin elinde tarımla uğraştığında kendisine gelir sağlayabilecek kadar toprağı olmalı diyor. tabi bununda çeşitli kıstasları var, arazi kuru tarım arazisiyse farklı, sulu ise farklı, ağaçlı ise farklı miktar-yüzölçüm kuralı olabiliyor. mantık ekonomik getirinin miktarı. Bu durum imarlı "arsa" statüsündeki topraklarda uygulanmıyor. Bu durumdan kurtulmanın bir yolu da satıcı arkadaş elindeki tüm arazileri aynı anda çıkış(satış) yaparsa ilçe tarıma gitmeden halledebilirsiniz. yani sana 2,5 dönümü gerçek satış, diğerinide bir tanışına usulen satış gösterebilir. aynı anda tüm taşınmazları elden çıkartırken hepsini aynı kişiye satma zorunluluğu yok.

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git