TEKNİK / TECHNICAL ISSUES > USTASINA SORUN / ASK IT WHY

far ayarının parçaları

(1/4) > >>

wastiee:
merhaba,
bayadır farların aydınlatmasından memnun değildim, zaten kaç zamandır da farlarım sallanıyormuş. Daha önceden de ampül değiştirirken ayarlama parçalarının bir kısmı düşüp elimde kalmıştı. İki farımda da ayar yapacak parça doğru düzgün olmadığından hangi parçayı almalıyım neyi nereye takmalıyım bilemiyorum -- ama bir düzene sokmak istiyorum far ayarı konusunu. Ustalar genelde şimdi elimde parça yok bunu kaynattırırız sabitleriz ayarlı olur diye geçiştiriyorlar, dert yanmak istemiyorum doğru düzgün usülünce yapalım işte diye, ne nereye takılacak bilirsem kendim becerebileceğim bir şey :)

Az önce far taslarını söküp içlerini temizledim (içlerindeki çamurlu su engelliyor aydınlatmayı tabi), ayar parçalarını ve nasıl yapıldığını da tekrardan inceleme fırsatım oldu.

(1) şimdi, her farın bir sağında bir solunda içi yaylı, ucu civatalı, plastikten bir artı şeklinde bir parça var (2-3 cm uzunlukta). bu parçanın adı nedir, ne diye istemeliyim? Bu plastik parçanın arkasında beyaz bir ufak plastik daha var, birbirlerine ya perçinliler ya vidalılar tam çözemedim, o plastik beyaz parça da kaportadaki deliğe oturuyor. Bu ikisi birlikte midir ayrı şeyler mi? (fotoğrafını koyacağım #1)

(2) Onun dışında, bir iki yıl önce farlarla uğraşırken yukarıdaki bahsettiğim artı şeklindeki parça kırık halde düşmüştü içinden ve yanında bir de yay düşmüştü. Bu yay nerenin yayıdır? farların üstünde o siyah artı şeklindeki plastik parçadan var, nereye ait olduklarını biliyorum ama yay göremedim (fotoğrafını koyacağım #2)

(3) Hidrolik yükseklik ayarlayıcının hortumları kırılmış gitmiş. Bunun kabindeki ayar düğmesinden farlara kadar uzanan tek parça olarak satıldığını ve içinin açılmadığını biliyorum. Bunun farlardaki ucu, far tasının en altında, yine artı işareti şeklinde bir ucu olan, yaklaşık bir cm çapındaki şey midir? yerine takarken, bunun ucunun far tasına bastırması mı gerekiyor?

(4) Ayar vidaları. Bakım kılavuzundan okuduğum kadarıyla far tasının çevresinde 3 tane vida var, en alttaki tası yerine sabitlemek için, diğerlerinden biri yanda biri üste daha yakın. Bu iki vidayı (en alt dışındaki) kullanarak farı sağa sola yukarı aşağı ayarlayabiliyoruz diyor bakım kılavuzu. Farları bugün sökerken baktım, altta bir tane vida, üstteyse 2 tane var, ama üsttekilerden biri daha alçakta biri daha yüksekte, bu far tasının çevresindeki üç vidanın bakım kılavuzunun bahsettiği ayar vidaları olduğunu düşünüyordum.

Anlamadığım şey şu, (1) 'de bahsettiğim siyah plastik parçalar far tasının biraz daha dışında, yani far tasının çevresinde daire şeklinde 3 tane vida var, artı bir de sağında ve solunda (biraz daha dışarıda ama) 2 tane ayar vidası olduğunu tahmin ettiğim şeyden var. Far tasının çevresinde daire şeklinde yerleştirilmiş 3 vidanın hiç biri ayarlamıyor mu farı, sadece dışardaki 2 tane siyah vida mı ayarlıyor (dışardakiler dedğim #1 diye bahsettiğim parça) ?

sorduğum sorular için parça kataloğuna da baktım ama orada farları çok basitçe far tasından ibaret olarak göstermişler, cevap olmadı sorularıma..

wastiee:
"ustasına sorun" bölümünde açsam daha iyiymiş.

ekte farın önden görünümünü çizdim gördüğümden anladığım kadarıyla. en sağ ve soldaki dikdörtgen parçalar siyah plastik, 2-3 cm uzunluktalar, içlerinde kendinden yaylı bir vida var, kaportaya sabitleniyorlar (bende kırık, #1 diye bahsettiğim parça bu)

daire üstünde 3 tane daha vida var, bakım kitapçığı "en alttaki sabitleme vidasıdır, üstteki ikisi biri altta biri üsttedir, bu ikisi kullanarak sol/sağ yukarı/aşağı ayarı yapılabilir" diyor (yuvarlak üstündeki vidalar ayar içinse o zaman dıştaki dikdörtgen parçalar ne işe yarıyor? dışarıdaki dikdörtgenler ayar içinse far üstündeki vidaların üçü de sonuna kadar mı sıkılacak?)

en alta çizdiğim yuvarlak içinde artı şekilli parçanın da kabin içindeki hidrolik far ayarlayıcısının ucu olduğunu düşünüyorum, alt vidanın hizasına geliyor yaklaşık ucu, ama bende far tasıyla arasında 1cm falan boşluk var (hortumu kırık olduğundan olabilir mi bu, yenisini aldım mı direkt oturur mu hizasına?)

impeesa:
:) bu konu ustasına sorun'a taşınacak gibi :) elettirik işi bu iş :)

parça resimlerini bana e-postalarsan pazartesi yine şaşmazda olacağımdan :) ipek ladaya sorabilirim ? fiyatta alırım.

wastiee:
parça resimlerini de atacağım akşam, fotoğraf makinem yok şu an

bana asıl ne nereye gelecek diye diyagram çizim akıl fikir lazım :) bir de neyin neyi ayarladığını da anlamam lazım, elimdeki bakım kılavuzu o 3 vidadan far ayarlanır diyor, araç üstünde gördüğüm 5 vida var (dıştakiler kırık tabi bende, sallanıyor farlar)

elimde bir tane de yay var mesela, farın içinden düşmüştü bir iki sene önce, ucu kancalı, o neyin yayı onu hiç anlamıyorum hala daha :)

impeesa:

--- Alıntı yapılan: wastiee -  Kasım 13, 2010, 05:49:38 ---parça resimlerini de atacağım akşam, fotoğraf makinem yok şu an

bana asıl ne nereye gelecek diye diyagram çizim akıl fikir lazım :) bir de neyin neyi ayarladığını da anlamam lazım, elimdeki bakım kılavuzu o 3 vidadan far ayarlanır diyor, araç üstünde gördüğüm 5 vida var (dıştakiler kırık tabi bende, sallanıyor farlar)

elimde bir tane de yay var mesela, farın içinden düşmüştü bir iki sene önce, ucu kancalı, o neyin yayı onu hiç anlamıyorum hala daha :)

--- Alıntı sonu ---

ya akşam birşeymi yapsak ? :) farlara bakarız hem :)

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git