Az kalsýn yanacaktýk!!!

Başlatan bkerti, Temmuz 21, 2016, 08:23:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bkerti

Öncelikle herkese merhaba, geçmiþ Bayramýnýz mubarek olsun.
   Dün akþam hanýmla arabaya bindik. Otoparktan çýktýk. Parkýn kapýsýný kapatmak için indim tekrar. Arabanýn altýný kontrol ettim. Tekerleri filan. Bir baktým alttan yoðun bir damlama var. Acaba dedim radyatör mü delindi. derken kokuyu aldým. Niva bozuk musluk gibi benzin akýtýyor. Hemen kontaðý kapattým aküyü - baþýný söküp iterek parka soktum. Benzin hortumunun üstü kýlcal çatlak dolu. Ustama dedim ki deðiþtir bunu baþýmýza bela açar. Yok bu daha seni çok götürür dedi. Israr ettim yapmadý. Tam konuya vakýf olmasam da mantýken damlayarak  motur kýsmýný tutan kýsýmla biriken ya da oraya buraya akan benzin ýsýndýkça buharlaþacak ve sonunda yanacaktý. Buna baðlý olarak lpg de parlayacaktý. Çocuk beklediðimiz için zaten eþim zor inip biniyor arabaya belki içinde yanacaktýk. Senaryom çok Hollywoodvari olabilir bilgi eksikliðimden dolayý ama cidden býktým ustalarýn bir þey olmaz laflarýndan. En kýsa zamanda Ankara ya da Bursa yapmazsam Nivam kullanýlmaz hale gelecek.

Yevgeni

Benzin hortumlarýný parçacýdan al. Ustan takmazsa takacak usta bulursun. Niva motoru ve bileþenleri roket teknolojisi deðil, her usta yapar.
Deðiþtirmeyen usta ise usta deðildir, deðiþtirmek için havaya uçmanýzý mý bekliyormuþ? Üþengeç, tembel teneke bu adam, uzak dur kendisinden.

Harun

Geçmiþ olsun Bayram,
Yavuz aðanýn dediði gibi parçayý al adam gibi bi usta yapar,Allah da usta kýlýklýlardan da korusun.

atinco

Geçmiþ olsun. Havalar ýsýnýnca daha çok motora binip benzinden tasarruf ediyorum. Geçenlerde arabayý kullanarak bir depoyla yaptýðým yolu seyrek bindiðim zamanlarda yapamadýðýmý fark ettim. Serviste açtýk baktýk hortumlar saðlamdý. Neden olabilir ki?

bkerti

Abiler teþekkürler. aracý nasýl sanayiye götüreceðim onu bilemedim. Kucaðýma yangýn tüpünü alýp yollanayým mý. Birþey olur mu? Hortumla depodan benzini boþaltýp öyle mi gideyim. Ustalarda hep bir isteksizlik var burada. Bir tamam hallederiz diyen yok. Israr kýyamet iþ yaptýrmaya çalýþýyoruz. 3 ladacý var eski sanayi de üçü de bu konuda ayný.

Niva67

Alıntı yapılan: bkerti -  Temmuz 22, 2016, 08:19:28
Abiler teþekkürler. aracý nasýl sanayiye götüreceðim onu bilemedim. Kucaðýma yangýn tüpünü alýp yollanayým mý. Birþey olur mu? Hortumla depodan benzini boþaltýp öyle mi gideyim. Ustalarda hep bir isteksizlik var burada. Bir tamam hallederiz diyen yok. Israr kýyamet iþ yaptýrmaya çalýþýyoruz. 3 ladacý var eski sanayi de üçü de bu konuda ayný.

Bayramcýðým geçmiþ olsun.. Bahsettiðin hortum, büyük ihtimalle benzin pompasý (otomatiði) ile, yakýt kesici röle arasýndaki hortumdur..

Veya, yakýt kesici röle ile, karbüratör arasýndaki hortumdur.. Ýlk iþ olarak akünün (- ) kutup baþý baðlantýsýný ayýr, sonra sýzdýran

yakýt hortumunun iki ucundaki hortum kelepçelerini tornavida veya anahtar ile gevþetip-hortumu sök..

Eski hortum ile (nümune olarak) parçacýlardan yeterli boyda benzin hortumu al, yerine tak.. Takarken hortumun girdiði borulara hafifçe

sývý sabun (veya arap sabunu, vazelin v.b.) sürersen, hortumu borulara daha rahat geçirirsin..

Hortum alýrken dikkat et kaliteli, markalý --BENZÝNE MUKAVÝM BENZÝN HORTUMU--- olsun.. Ýç çapý da, eski hortumun iç çapýndan

daha geniþ olmasýn.. Bir de; yakýt hortumu, dýþý örgülü tip olmasýn.. Ýleride hortumda çatlaklar oluþursa, örgülü kaplamadan

çatlak görülmeyebiliyor.. Bu meyanda eðer kýymetli ustan üþenip de deðiþtirmediyse, yakýt flitreni de deðiþtir..

Flitrenin de markalý ( Bosch, Fram, Fil, AC Delco v.b.) kaliteli bir flitre olmasýna dikkat et.. Yakýt sisteminde, malzeme kalitesinden ödün

verme.. Baðlantýlarý yapýp- motoru benzinde  çalýþtýrdýktan sonra da, yakýt sisteminde sýzýntý olup- olmadýðýný kontrol edip, iþi bitir..

Kendin yapabileceðin bu tip ufak iþleri tamircilere yaptýrmaya kalkarsan, hem zaman, hem de para kaybýn olur..

Tamircilere de, daha yaðlý! :) iþler varken bu tip iþleri yapmak angarya geldiðinden, seni kibarca sallarlar!.. :)

Kolay gelsin..

bkerti

Teþekkürler Suat Amca. Dediðin gibi kaliteli bir yakýt hortumu alýp deðiþtirdim. Ama yakýt filtresi konusuna giremedim. Zira hangisi yakýt filtresi bilmiyorum :) :)

Niva67

Alıntı yapılan: bkerti -  Temmuz 25, 2016, 09:20:10,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, hangisi yakýt filtresi bilmiyorum :) :)
:(  :-\  >:(  :)

Benzin deposundan gelen hortum ile, benzin otomatiði (yakýt pompasý) arasýndadýr.. Yani; benzin deposundan gelen benzinin

içindeki kir-pas, su ve benzeri zararlý maddelerin benzin otomatiðinin(pompasýnýn) ve de dolayýsý ile, yakýt sisteminin içine girmesine mani

olan,  þeffaf plastik bir filtredir.. Ben, kendi aracýmda benzin otomatiði ile benzin kesici röle arasýna da ilave bir ikinci filitre koydum..

Bu ikinci filtre de, benzin otomatiðinden kaçabilecek zararlý maddeleri süzmeye yarýyor. Dolayýsý ile, karbüratöre giden yakýt, daha temiz

oluyor.. Eðer filtre deðiþtirmeyi düþünürsen; fiitre üzerindeki yakýt akýþ yönünü (depodan-otomatiðe, karbüratöre doðru) gösteren ok

iþaretine dikkat et..

DEPO-OTOMATÝK ARASI PRÝMER FÝLTRE:

OTOMATÝK-RÖLE ARASI SEKONDER FÝLTRE :