Sibop ( Sibob Sübab Sübap ) ayarý ve rolanti iliþkisi

Başlatan bkerti, Mart 13, 2015, 08:34:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

muhammedcelik1983

Bence kilitte olduðu gibi arazi þanzýmanýnada ikaz ýþýgý þart bazen bende açýk unutuyorum ama kalkýþta sesinden anlýyorum umarým arazi þanzýmanýna zarar vermemiþtir zira 90km/h ciddi bir hýz..

atinco

Hocam kusura bakmayýn ama bence hiç bir þey yapmadan durmalýsýnýz.

bkerti

Hocam estagfirullah ne kusuru yüzde yüz haklýsýnýz. Yanarým yanarým 3. ayardan sonra hem avansýn hem rolantinin tam istediðim seviyeye gelmiþken tekrar bozduðuma yanarým.

pazar olduðu için bulduðum açýk bir yere gittim. Orada da usta bunun karburatöründeki rolanti ayar vidasý nerede diye aban sorunca sakýn elleme dedim. Gaz ayarýna baktý ve avansla oynadý. Baktýk yine gitmiyor debriyajý kontrol ettik kavrýyor. Fren olabilir dedi. Oradan frenciye gittim. Frenci de sýra vardý beklerken farkettim arazide olduðunu. Hani vites kolunun iki yanýndaki vidadan yað ekleme olayý vardý ya sanzýmana onu yapabilmeyi denemek için plastik kýsmý sökmüþtüm. Arazi vitesinin olduðu yerde plastik kýsmý tutan vida onu çýkartabilmek için arazýyi ileri itmek gerekitordu. Ýþte o zaman arazide kalmýþ. Sonra da unuttum. Hay dedim kafamý sevsinler :)

NÝVACI

Evet bir vatandaþta
takviye kolunu orta yapmýþ çalýnmaya karþý tedbir
öenekte olduðu gibi yürümeyince 5km tamirciye çektik
arazi þanzumanýný aþþaðý alýnca ara yaptýðýný gördük
her genç kýzýn baþýna gelir böyle iþler
idare edin Bayramýn arabacýlýðý  genç kýz evlenecek el  içine karýþacak :'( :'( :'(
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

unlztrk

bkerti

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Mart 30, 2015, 04:05:29
Evet bir vatandaþta
takviye kolunu orta yapmýþ çalýnmaya karþý tedbir
öenekte olduðu gibi yürümeyince 5km tamirciye çektik
arazi þanzumanýný aþþaðý alýnca ara yaptýðýný gördük
her genç kýzýn baþýna gelir böyle iþler
idare edin Bayramýn arabacýlýðý  genç kýz evlenecek el  içine karýþacak :'( :'( :'(

Burhan amca süpersin :) :)

Bisiklet konusu bencede çok haklý bir durum :)

Bir daha ellemeyeceðim :)  :) yavaþ yavaþ öðreniyorum hiç aklýma gelmedi arazide olduðu. Eski kullanýcýsýna kullandýrttým gitmiyor  diye o da anlamadý durumu :)  Ustaya, gerçekten takdir ettiðim bir çalýþmasý var motor testçinin, kuzenim yapmýþ dedim :) Hani twitterde bir þeyler yazýp iþler sarpa sarýnca kuzenim yazmýþ diyorlar ya o hesaptan yýrttým. :)

Niva67

Alıntı yapılan: bkerti -  Mart 30, 2015, 08:26:04
Hocam estagfirullah ne kusuru yüzde yüz haklýsýnýz. Yanarým yanarým 3. ayardan sonra hem avansýn hem rolantinin tam istediðim seviyeye gelmiþken tekrar bozduðuma yanarým.

pazar olduðu için bulduðum açýk bir yere gittim. Orada da usta bunun karburatöründeki rolanti ayar vidasý nerede diye aban sorunca sakýn elleme dedim. Gaz ayarýna baktý ve avansla oynadý. Baktýk yine gitmiyor debriyajý kontrol ettik kavrýyor. Fren olabilir dedi. Oradan frenciye gittim. Frenci de sýra vardý beklerken farkettim arazide olduðunu. Hani vites kolunun iki yanýndaki vidadan yað ekleme olayý vardý ya sanzýmana onu yapabilmeyi denemek için plastik kýsmý sökmüþtüm. Arazi vitesinin olduðu yerde plastik kýsmý tutan vida onu çýkartabilmek için arazýyi ileri itmek gerekitordu. Ýþte o zaman arazide kalmýþ. Sonra da unuttum. Hay dedim kafamý sevsinler :)

Bayram, bu gidiþle senin araç uzaktan gözükünce, tüm tamirciler kepenk kapatýp sen sanayii terkedene kadar dükkanlarýna dönmeyecek!..
Vallahi çok güldürdün akþam akþam beni.. Allah da seni daima güldürsün..:) :) :) :) :)

Yevgeni

Aylardýr üzerinde çalýþýlan web sitesini 2 satýr kodla patlatýp diriltinceye kadar hep aklýmda oldu Bayram'ýn sözü.
Hakkettiðim en modern araç bisiklet deyi söylenip durdum.
Web sitesini kurtardým, biraz daha yaþlandým amma bundan kelli kod kodcunun iþidir, bir daha ellersem ellerim kýrýlsýn. Bak büyük konuþtum..

bkerti

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Mart 31, 2015, 12:52:16
Aylardýr üzerinde çalýþýlan web sitesini 2 satýr kodla patlatýp diriltinceye kadar hep aklýmda oldu Bayram'ýn sözü.
Hakkettiðim en modern araç bisiklet deyi söylenip durdum.
Web sitesini kurtardým, biraz daha yaþlandým amma bundan kelli kod kodcunun iþidir, bir daha ellersem ellerim kýrýlsýn. Bak büyük konuþtum..

Yavuz abý vala dun bu saatlerde heeseyýný kumarda kaybetmiþ ferdi Tayfur filmi kývamýndaydým. Ýnsanýn kendine kýzmasý kadar buyuk öfke yok sanýrým :)

NÝVACI

Alıntı yapılan: bkerti -  Mart 31, 2015, 01:33:46
 Yavuz abý vala dun bu saatlerde heeseyýný kumarda kaybetmiþ ferdi Tayfur filmi kývamýndaydým. Ýnsanýn kendine kýzmasý kadar buyuk öfke yok sanýrým :)
Hele de yalnýzsan.
Vay be arabanýn  deðil ama galiba adamýn rolantisini düzelttik.  :o
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

bkerti

haným abartma dedi çok kere ama ben abarttýðýmý düþünmedim gerçekten rezaletti Burhan Amca :)

bkerti

Burhan amca senin egzýstaký sorun ne ýdý ? Kartaldaký. O da rolantýyý mý bozyuyorsu. Benim rölanti yine dalgalanýyor.  Ama testcý yapabilir yeniden gelmen gerek demýstý ama egzosdan arada bir ufak ufak patýrtý gelýyor. Acaba diyorum senýnkýyle ayný olabilir mý.

bkerti

Egzos týkalý çýkmýþ ya kartalda o durum eksoza baðlanan zýmbýrtý ile belli olur mu bilgisayarda Burhan amca?

bkerti

Birde rölanti ve motorun stop etmesi ile ilgili bu yazýyý gordum. Silecek hortumu Çýkarsa rölantýye etkisi nasýl olur. Çinli bným silecek suyu püskürten hortumlarda catlaklar var acaba iliþki olabilir mý.

Emme manifoldu baðlantýlarýnda, contasýnda hava kaçaklarý vardýr. Yahut cam sileceði hortumu borusundan çýkmýþtýr. Emme manifoldu contasýnda hava kaçaðý muayenesi yapmak için; motor rölanti de çalýþýrken bir yaðdanlýkla conta etrafýna yað sýkýlýr. Motorun çalýþmasý düzeliyorsa, manifoldda hava kaçaðý var demektir. Civatalarý sýkýlýr, olmazsa contalar deðiþtirilir.

Niva67

Alıntı yapılan: bkerti -  Nisan 03, 2015, 01:29:23
Birde rölanti ve motorun stop etmesi ile ilgili bu yazýyý gordum. Silecek hortumu Çýkarsa rölantýye etkisi nasýl olur. Çinli bným silecek suyu püskürten hortumlarda catlaklar var acaba iliþki olabilir mý.

Emme manifoldu baðlantýlarýnda, contasýnda hava kaçaklarý vardýr. Yahut cam sileceði hortumu borusundan çýkmýþtýr. Emme manifoldu contasýnda hava kaçaðý muayenesi yapmak için; motor rölanti de çalýþýrken bir yaðdanlýkla conta etrafýna yað sýkýlýr. Motorun çalýþmasý düzeliyorsa, manifoldda hava kaçaðý var demektir. Civatalarý sýkýlýr, olmazsa contalar deðiþtirilir.

Bayram, senin bu tuhaf sorularýna cevap yazmak bile esasýnda abes ile iþtigaldir ama, yine de yazmadan duramýyorum.
Nereden buluyorsun bu saçma-sapan internet tavsiyelerini?..
O bulduðun yazýdaki bahsedilen silecek tipi, çok eskiden bazý araçlarda kullanýlan silecek tipi..
O tip silecekler kullanýlýrken, belki de sen dünyada bile yoktun..

O zamanlarda bazý araçlarýn cam silecekleri, emme manifoldu vakumu ile çalýþýyordu.
Senin aracýnýn silecekleri, elektrikli.
Senin internetten bulduðun bilgilerle arýzalara teþhis koyman, internetteki tavsiyelerle ilaç kullanmaya benziyor.
Her ikisi de, çok zararlý.. Bir daha ve de son kez söylüyorum; ''Kendi kendine ezbere uðraþmayý býrak da, aracýný güvenilir bir ustanýn denetimine býrak.
birþeyler öðrenip-kendin yapmak istiyorsan da, o ustanýn dediklerine göre yap.''