Sibop ( Sibob Sübab Sübap ) ayarý ve rolanti iliþkisi

Başlatan bkerti, Mart 13, 2015, 08:34:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

muhammedcelik1983

Hadi bakalim ins duzelmistir keyifle binersin aracýna  :)

Niva67

Alıntı yapılan: bkerti -  Mart 16, 2015, 09:32:50 Çok þükür ki sorun çözüldü gibi görünüyor.,,,,,,,,,,,,,,, eski güzel günlerimize döndük. Artýk asla aracý kurcalamamayý düþünüyorum.,,,,,,,,,,,,,,,,, Ateþleme sorunu çözüldüðünde araçta muhtemelen benim müdahalelerim sonucu sibop ve karburatör ayarý bozuldu. Bu durum da rölanti problemini doðurdu. Karburatör ve sibop ayarý ile bu sorunda çözüldü gibi görünüyor. Yaptýðým internet araþtýrmasýnda sibop ayarý ile rolanti arasýnda doðrudan bað olduðunu gördüm. Þimdilik yaþayýp da gördüm. Buradan müdahalelerin çok acil durumlarda ( mayday baþlýðý gibi) yapýlabileceði ama keyfi oynamanýn bilinçsizce yapýldýðýnda mevcut sorunu daha da büyütmekten baþka iþe yaramadýðýný gördüm. Sübaplarý sýkýp içine týrnak gibi bir metal (adýný unuttum :) ) sokup ölçüm yaptýðýnda; sibop ayarýnýn yapýlmýþ hali ile bozulmuþ hali arasýnda neredeyse yarým tur anahtarýn döndüðünü gördüm. Demek ki baya bir ayarý kaymýþ.,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Sorununun çözüldüðüne sevindim.. Ýnþaallah gerçekten çözülmüþtür.. :)

Fýkra bu ya, Temel 'i, iþlediði aðýr bir suçtan ötürü idama mahkum etmiþler.. Cellat ilmeði Temel' in boynuna geçirmiþ, son dileðini sormuþ.

Temel' in cevabý : ''bu, bana ders olsun!'' :)

Sevgili Bayram, sen de en iyisi artýk arýzalara olur-olmaz teþhisler koyup, araca kafana göre müdahalelerde bulunmaktan vazgeç.

Senin ve aracýnýn sýhhati  için, en hayýrlýsý bu. Sana defalarca söylendiði gibi; ''iþinin ehli, güvenilir'' bir usta bul, bir daha da onu býrakma.

Yukarýda, yine yanlýþ yorumda bulunmuþsun. Süpap ayarýný, külbütör odasý kapaðýný sökmeden, ayar cývatalarýný+somunlarýný gevþetip-sýkmadan

bozamazsýn/deðiþtiremezsin. Eðer son ustan, sentil ile kontrol ettiðinde; süpap ayarlarýnda gerçekten bozukluk (gevþeklik veya sýkýlýk)  buldu ise,

ya önceki tamiratlardan kalma bir bozukluk vardýr, ya da motorun uzun zaman çalýþmasý sonucu tabii bir bozulma/deðiþim olmuþtur.

Tüm bu iyi niyetli tavsiyelerimize raðmen ille de ''aracýn biryerlerini kurcalamadan içim rahat etmiyor!'' dersen, sen bilirsin!..

Araç senin, zevk senin..Forumdaki tavsiyeler sadece; senin ve aracýnýn sýhhati için..

atinco

bkerti kardeþ, kan þekerini de ölçtür. Özellikle sabýrsýzsan, çabuk sinirleniyor ve sýk acýkýyorsan :) .

bkerti

Suat amca karbüratör ayar výdasý sarý buyuk bir vida var uzerinde o olabilir mý? Karburatordeký gördüðüm üç výdayý elledým :) Baska bulamadým Buldan onlarý da kurcalardým. Ama artýk tövbelýyým :). Ama içinde bir vida ise karburatorun oralara kadar uzanamadým Allahtan. Simdi býlgýsayarlý gaz ayarý dahi yaptýramýyorum korkudan. Bozulacak diye. Çünkü maþallah tam istediðim gibi oldu. Habýre gaz attýðým ýcýn de kaç yakýyor olcemedým daha. Haftasýný uzun yolda belki.

Abi açlýk tokluk sekerý olcturdum. Bir sorun çýkmadý. Lakin dun hafta. Bel fýtýgýnýn tehýsý kon uldu. Iký adet býrý çok ilerlemiþ fýtýk sahibi oldum bu yaþta :) artýk belini zor dogrultuyorum kýzsam nolur kýzmasam nolur. Araçla da ugrasamatack gýbýyým bir sure :) Eminim Nýva çok mutlu olmuþtur bu duruma.

Muhammed Abý Arabayý satýn aldýðým abý surekli görüþtüðüm biri. HiC aklýma gelmedi ona sormak. Her 10000 km de subap ayarý yaptýrýrdýk biz dedi. Ne bileyim sormak aklýma gelmedi. Her yýlda butun ateslemeyý yenýlermýs. Bende aynýný yapacaðým. Zaten yaptým ama deneme yoluyla oldu.  Ama þimdi çok mutluyum. Sabah bakkala arabayla gittim. Arada bir sokak var sadece :)

muhammedcelik1983

Muhammed Abý Arabayý satýn aldýðým abý surekli görüþtüðüm biri. HiC aklýma gelmedi ona sormak. Her 10000 km de subap ayarý yaptýrýrdýk biz dedi. Ne bileyim sormak aklýma gelmedi. Her yýlda butun ateslemeyý yenýlermýs. Bende aynýný yapacaðým. Zaten yaptým ama deneme yoluyla oldu.  Ama þimdi çok mutluyum. Sabah bakkala arabayla gittim. Arada bir sokak var sadece :)
[/quote]

Her 10.000 de subap ayari yapildiðini ilk defa duyuyorum bizim keçi 87binde henüz ellenmedi,sübap gevþek olursa zaten þakýr þakýr ses yapar usta olanda anlar zaten söylemene bile gerek yok bence usta dahi olsa aracýný fazla kurcalatma yaðýna suyuna hava filtresine dikkat et bir kulaðýn motorda olsun olaðan dýþý birþeyler hissettiðinde gidersin ustaya iyi bir lpg ustasý bul hem bilgisayarlý ayar yaptýr hemde kaçak kontrolü yaptýr 1 hafta 10 gün bin tekrar ayara git sistemde sorun yoksa ayar sabit kalacaktýr ayarda bozulma olursa muhtemelen beyindedir zaten hem korkmaya gerek yok lpg ile karburatorun veya ateþleme sisteminin bir alakasý yok..

bkerti

Yine ayný yerdeyiz. 16000 civarýna yükseldi rolantý. Gazcýya gittim dusurttum bu sefer stop etmeye ve sýlkelemeye baþladý sogukken. Bende Burhan amcanýn dediði gýbi oje ile ýsaret koyup yarým tur açtým vanayý. Hala ufak ufak sýlkelýyor ama rölanti normal sogukken ýsýnýnca fýrlar mý bilemiyorum.

bkerti

Muhammed abý benim yazýyý alýntý yapýp yazdýgýndan benbsenýn yorumu yeni gördüm. Valla yaptýrýyorum dedi. Ben ellettýrmem bir daha. Ama bir ses vardý. Zýncýrde ses yapýyordu. Iyý oldu. Araç 85 binde þimdi. 100 bin bakýmýnda bursada olmayý planlýyorum. Kocaali ve Bursa tayfasý ile görüþüp orada yaptýracaðým bakýmý. Dediðin gýbi bugün tekrar bilgisayarda lpg ve avans ayarý yaptýrdým. Usta vanadaký oje çizgisini sordu. Anlattým forumu Burhan amcayý filan. Akýllý adammýs dedi. Öyledir dedim bende. Motor testcýye býlgýsayarýndan forumu gösterdim sasýrdý bu arabanýn bu kadaar meraklýsý mý varmýþ diye. Adam baþta bana pýmpýrýklýsýn çek jýkleyý yürü diyordu. Ama foruma filan bakýnca bizim toptan takýntýlý olduðumuzu anlamýþ olacak ký. Rölanti ýbresý sýfýr týtresýme ulaþýncaya kadar avans vs ile uðraþtý tekrar. Yoksa o kadar týtresýmden bir þey olma diyordu baþtan.  :). Sanayi donusunde rölantiye bakýp titreþim hissedeceðim diye kýrmýzýda geçip tramvayýn onune atladým ama hiC fark etmedim. Emniyete 20_30 mt bir yerdi sanýrým cezayý da yedim :) vatman korna calmasa ben araç stop edecekmi diye çok düþük hýzda gözüm ýbrede devam ediyordum tramvayýn altýna dogru :).  Ýlk trafik cezam oldu ama bir daha asla yapmam inþallah.

bkerti

Gece yollarýn bos olmasý nedeni ile aracý deneyeyým dedim ve sonuç hüsran. 5. Ýnci výteste hýz 50. Benzinde de ayný þekilde. Bu saatte moral filan kalmadý. Gazý vanadan açtým sonuç yine ayný. Sanki arkadan bir þey aracý asýlýyor gýbi gidiyor.  Sýbop ayarýný çok mu sýký yaptýlar bilemiyorum. Çünkü bu araç 140 i gordu bende. Benzinde de hýzý ayný. Sanýrým nýva ile huzur benden çok uzak görünüyor. Bilgisayarlý ayarlar da tutmadý nitekim.

Niva67

Alıntı yapılan: bkerti -  Mart 29, 2015, 02:43:00
Gece yollarýn bos olmasý nedeni ile aracý deneyeyým dedim ve sonuç hüsran. 5. Ýnci výteste hýz 50. Benzinde de ayný þekilde. Bu saatte moral filan kalmadý. Gazý vanadan açtým sonuç yine ayný. Sanki arkadan bir þey aracý asýlýyor gýbi gidiyor.  Sýbop ayarýný çok mu sýký yaptýlar bilemiyorum. Çünkü bu araç 140 i gordu bende. Benzinde de hýzý ayný. Sanýrým nýva ile huzur benden çok uzak görünüyor. Bilgisayarlý ayarlar da tutmadý nitekim.

Yine ne oldu.?..

'' Çok þükür ki sorun çözüldü gibi görünüyor. Aslýnda çözüldü ama ben kesin konuþamýyorum þimdilik. Aracý sillede stop ettiði baraja týrmanýrken takviyeye almadan bayýldýðý yerlerde defalarca denedim. Baya farký var. Çok da keyif aldým. Aracýn tepkisi çok güzel. Yeniden eski güzel günlerimize döndük. Artýk asla aracý kurcalamamayý düþünüyorum. Þimdilik sadece lpg ayarý yaptýrmasý kaldý. Bir ara uðrayýp yaptýracaðým. '' Diye yazmýþtýn yukarýdaki bir mesajýnda..

Bence sen, kendi kendine yaptýðýn yorumlarla, arýzalarý birbirine karýþtýrýyorsun, kafan da karýþýyor, moralin de bozuluyor.
Son tamirattan/ayarlardan sonra memnun idin. Eðer araç düzelmiþ idi ise, sen sonradan birþey yaparak, yeniden durumu bozdun!.
Eðer düzelmemiþ idi ise, tamiri/ayarý yapan ustaya gidip, ''USTA, BU ARAÇ DÜZELMEDÝ!'' diyecektin..
Sen, bir ''düzeldi'' diyorsun, bir ''yine olmadý'' diyorsun..
Sen, en iyisi, yeni tanýþtýðýn NIVACI GRUP' tan, tecrübeli bir arkadaþýna test ettir aracýný.. Kendi kendine uðraþma..

Tabiri caiz ise; ''sap ile samaný karýþtýrýyorsun sen!''.. Araç, tamirattan/ayardan sonra ya düzelmiþtir, ya düzelmemiþtir..
Hiç birþey yapmadan, kendi kendine iki gün sonra bozulmaz araç.

av.mehmet

Alıntı yapılan: Niva67 -  Mart 29, 2015, 09:15:30

Yine ne oldu.?..

'' Çok þükür ki sorun çözüldü gibi görünüyor. Aslýnda çözüldü ama ben kesin konuþamýyorum þimdilik. Aracý sillede stop ettiði baraja týrmanýrken takviyeye almadan bayýldýðý yerlerde defalarca denedim. Baya farký var. Çok da keyif aldým. Aracýn tepkisi çok güzel. Yeniden eski güzel günlerimize döndük. Artýk asla aracý kurcalamamayý düþünüyorum. Þimdilik sadece lpg ayarý yaptýrmasý kaldý. Bir ara uðrayýp yaptýracaðým. '' Diye yazmýþtýn yukarýdaki bir mesajýnda..

Bence sen, kendi kendine yaptýðýn yorumlarla, arýzalarý birbirine karýþtýrýyorsun, kafan da karýþýyor, moralin de bozuluyor.
Son tamirattan/ayarlardan sonra memnun idin. Eðer araç düzelmiþ idi ise, sen sonradan birþey yaparak, yeniden durumu bozdun!.
Eðer düzelmemiþ idi ise, tamiri/ayarý yapan ustaya gidip, ''USTA, BU ARAÇ DÜZELMEDÝ!'' diyecektin..
Sen, bir ''düzeldi'' diyorsun, bir ''yine olmadý'' diyorsun..
Sen, en iyisi, yeni tanýþtýðýn NIVACI GRUP' tan, tecrübeli bir arkadaþýna test ettir aracýný.. Kendi kendine uðraþma..

Tabiri caiz ise; ''sap ile samaný karýþtýrýyorsun sen!''.. Araç, tamirattan/ayardan sonra ya düzelmiþtir, ya düzelmemiþtir..
Hiç birþey yapmadan, kendi kendine iki gün sonra bozulmaz araç.

Malesef nivayla tanýþman çok kötü oldu. Ayný benim eski nivamda yaþadýklarýmý yaþýyorsun. Ben eski aracýmý bir çalýþanýma aldýrmýstým, hidrolik olmadýgý halde hidrolik sanýp almýþ gelmirti. Haftalarca direksiyonla ugraþtýk. Sonra ön aks bilyalarý haraket halýndeyken dagýldý, sonra þaft eðrýldý araba hareket halýndeyken parçalanacak gibi titrer oldu, sonra arazi þanzýmaný arýzalandý, hararet sorunu çýktý, enjektör arýzalandý sonra vs vs. Motor ve ana þanzýman hariç bütün aksamlar iflas etmeye baþladý. Arabayý tamir ettirmekten keyfini çýkartamadým. Sonra sattým. Bi daha niva alýrmýyým diye kuþkuluydum. Ama niva sevgim bitmemiþti bu sefer þimdiki aracý aldým. Elindeki araçla bu þekilde randýman alamayacaksýn, ya sat ya adam akýllý bir tamirciye götür. Keþke bir þekilde antebe gelebilsen, burdaki lada özçubukçuya býrakabilsek aracý
Bekle beni baþý dumanlý amanoslar

bkerti

Suat amca arýzalar ve yapýlanlar listesinden baktýðýmda durum su. Aracýn sýbop ayarý karbüratör ayarý yapildýgýnda elle avans ayarý yapýldý gaz ayarý da öyle.  Çalýþmasýnda bir sorun yoktu. Sehýrýcý ve rampa denemeleri baþarýlý idi. Lakin son hýz 80 de kaldý. Ayrýca 135 km de 32 Lt LPG yaktý. Sonra motor testcý buldum lpg ve avans ayarý yaptýrdým pc ile. Yakýt normala dondu fakat sehýrýcý trafikte rölanti 16000 e yükselmeye baþladý. Debrýyajdan ayagýmý kavratarak cektýgýmde araç otomatik gýbi gaza basmadan kalkýyordu. Dun tekrar pc ile avans ve lpg ayarý yaptýrdým rolantýyý hallettim. Normal bir þekilde eve geldim. Gece çýktýðýmda 50 km hýza ulaþmak için 5. Vitese çýkmam gerekiyordu. Gaz vanasýný açtým bir þey degýsmedý. Benzine aldým onda da durum ayný. Yazdýklarýmdan alýntý yaptýðýn yerde de " emin olmamakla birlikte duzeldý sanýrým ' yazmýþým. Artýk güven kalmamýþ yaný :). Bu sefer ben hýcbýrseyýný kurcalamadým valla. Bu tamirat baþlamadan kadranda 140 i gördüm ben. Teker farkýndan dolayý fazla gösterse dahi 130 km desek ký navýgasyonda da 140 km gösteriyordu. Þimdi 50 ile gýdebýlýyorum :) cýddý sýnýrým bozuk. Söyle offroad tarzý araziden araziye atlasam da aracý dagýtsam gam yemeyecegým. 99/100 sehýrýcý yüzde bir toprak yol. Olan biten bu. Motor testcýden çýktým eve geldim. Gece aracý calýstýrdým son hýz elli :)

Mehmet hocam keþke imkan olsa da gelsem Antep'e. Hem tanýþmýþ oluruz hem ustalara araç gösteririz ama maalesef ký ýs yüzünden imkansýz. 50 km hýzla oraya gelmem için benim on gun izin kopartmam lazým herhalde :). Aynen sýzýn araç gýbi oldu. Arýzalar farklý da olsa kronýklýgý ve bezdýrýcýlýgý ayný boyutta. Ev alma planý olmasa puma motorlu temiz toplanmýþ bir defo hiC fena olmazdý. HiC olmazsa servisi kayýncomuz :)

bkerti

Ayarcýdayým debriyaj balatan kaçýrýyor diyor. Yada frenler de sorun var diyor.

bkerti

Benim hakettýgým en gelýsmýs ulaþým aracý bisiklet. Allah cezamý vermesin araç aðýr devirde kalmýþ.

muhammedcelik1983

Alıntı yapılan: bkerti -  Mart 29, 2015, 02:38:13
Benim hakettýgým en gelýsmýs ulaþým aracý bisiklet. Allah cezamý vermesin araç aðýr devirde kalmýþ.

Þaka yapýyor olmalýsýn bekir kardeþ  ;D

bkerti

Keþke saka olsaydý.  Birde zorlayýp 90 bastým arazi sanzýmaný öldu  kesin. Avansý filan bozfum. Yarýn usta aðzýna si...... Ki yüzde yüz haklý.