offset jant önerisi..

Başlatan Maestro, Mart 08, 2014, 08:21:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Maestro

Bir süredir lastik konusunu araþtýrdým..  hafif arazi gezilerinde    205-80-16  ölçülerinin en çok tercih edilen  olduðunu  görüyorum.. kafamda 2 soru var..

1- Niva nýn orijinal  bijon aralýk ölçüsü nedir ?

2- 205-80-16  ölçülerine uygun nasýl bir offset jant tavsiye edilir.. ( -15  den bir baþlýyor offset ölçüleri  ucu açýk.. ha bire gidiyor..aklým karýþtý )

3- 205-80-16  ölçüsü  sürtme yaparmý..  yükseltme gerekirmi..     yanýt verenlere þimdiden teþekkürler....

berkayonwheels

Alıntı yapılan: Maestro -  Mart 08, 2014, 08:21:19
  Bir süredir lastik konusunu araþtýrdým..  hafif arazi gezilerinde    205-80-16  ölçülerinin en çok tercih edilen  olduðunu  görüyorum.. kafamda 2 soru var..

1- Niva nýn orijinal  bijon aralýk ölçüsü nedir ?

2- 205-80-16  ölçülerine uygun nasýl bir offset jant tavsiye edilir.. ( -15  den bir baþlýyor offset ölçüleri  ucu açýk.. ha bire gidiyor..aklým karýþtý )

3- 205-80-16  ölçüsü  sürtme yaparmý..  yükseltme gerekirmi..     yanýt verenlere þimdiden teþekkürler....
benim nivada yükseltme var yazdýðýnýz ölçülerde lastik kullanýyorum yükseltme gerekir..
...and to hear the lamentation of their women

Maestro

Alıntı yapılan: berkayonwheels -  Mart 08, 2014, 11:13:33
benim nivada yükseltme var yazdýðýnýz ölçülerde lastik kullanýyorum yükseltme gerekir..

forumda  Niva nýzýn resmi varmý acaba..  sizin jantlar nasýl..  Offset jant iþini bir tek çarpýþantürk mü yapýyor ?  ( internetten araþtýrdým.. çarpýþantürk jant imalatçýsý ve ayný zamanda offroad çý birisi )       kýsa ve öz sorayým..  205 - 80 -  16  lastik için offset jant istersek  Çarpýþantürk ' tenmi bulacaðýz.. birde isteðe göre offset ölçüþümü oluyor  ? bu olayý tam anlayamadým..

berkayonwheels

benimkiler orjinal niva jantý..lastiklerim büyük ancak yükseltme var dediðim gibi yükseltme olmasa sürterdi çarpýþantürk abimiz bu hesaplarý nasýl yapýyor bilmiyorum offset jant kullananlara sorsanýz daha iyi olur..

shadowturks

ustasý (çarpýþan abi)
iþi biliyor offseti ayarlýyor..
ama orj. jantý tavsiye ederim...

Maestro

Alıntı yapılan: shadowturks -  Mart 09, 2014, 05:26:08
ustasý (çarpýþan abi)
iþi biliyor offseti ayarlýyor..
ama orj. jantý tavsiye ederim...

offset jant daha bir güzel gösteriyor..  yanlardan biraz taþma ( iz geniþliðinin geniþlemesi ) Niva ya çok yakýþýyor..    þu an araþtýrma aþamasýndayým.. ama olursa..  lastik ölçüm  belli.. offset jant illaki..  saðolun..   bu arada..  o yaptýðýnýz tenekede tavuk un piþme süresi ne kadar..??

shadowturks

shadowturks

off set için
bknz:  yevgeni nin çaylak...
daha fazlasý sýkýntýlýdýr..

Yevgeni

Offset cant cam acikken arka koltuga bile camur sicratir, tum yuruyen aksami yorar, 205/80/16 icin sart degildir.
Aracin mevcut parca kalitesiyle akslari, rulmanlari bozar. Guzel gorunur, dogru ama buna degmez..

Maestro

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Mart 09, 2014, 09:51:53
Offset cant cam acikken arka koltuga bile camur sicratir, tum yuruyen aksami yorar, 205/80/16 icin sart degildir.
Aracin mevcut parca kalitesiyle akslari, rulmanlari bozar. Guzel gorunur, dogru ama buna degmez..

saðolasýn Yavuz..  tam sana yazacaktým..  ama sen o lastikler ile epey yol yaptýn..  birde  Niva ya acaip yakýþýyor..   2 yýldýr  dayanamadým foruma geri döndüm.. bu sonbahar a kadar ne yapýp edip Niva almam gerek.. ertele ertele nereye kadar... gerçi 2 yýl daha ödemeler vs var ama  bu sefer niyet ciddi gibi..  Suzi SX4 den  çok memnunum bir ara sýkýntýya düþtüm neredeyse satmaya niyetlendim ( Allah sattýrmasýn inþallah )   bir iki saðlýk mevzuu da olunca hobilerden hepten uzaklaþtýk..  hayat bana gülmeye baþladý sanki..  Erco ile arada paslaþýyorum.. birgün Ýnþallah resimleri paylaþmak nasip olur..  buradan  ahalinin gezilerine bakýp avunmaya devam.. nasýl bir þey ise Niva mýz yok ama lastik jant olaylarý kafamýzda   ;)

Yevgeni

Epey yol yaptým, epey de problem yasadim uzerine ki, yukarida yazdiklarim da ozeti.
SX4 ihtiyaclari karsilamiyor mu ote yandan? Yarista bile kullaniliyor onlar..

Maestro

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Mart 10, 2014, 11:27:28
Epey yol yaptým, epey de problem yasadim uzerine ki, yukarida yazdiklarim da ozeti.
SX4 ihtiyaclari karsilamiyor mu ote yandan? Yarista bile kullaniliyor onlar..

http://auto.suzuki.de/suzuki-modelle/suzuki-sx4-classic-modelluebersicht/suzuki-sx4-classic

SX4  içinde Doða sevgisi olan birisi için ideal bir araba..  Ödemiþ Birgi de  Tatar Ramazan filminin çekim seti vardý , yeldegirmeni olan yer.. 2 aile gitmiþtik , arkadaþta astra var ..  onun arabasý çýkamadý... arkadaþýn ailesinide  alarak benim SX4 ile 2 aile çýktýk !!  yani..çýkmadýðým yer yok..  her ne hikmetse Türkiyede satýþýný kestiler.. SX4 Cross larý satamayacaklardý tabii.. Dünyada çok tutulan bir model..   ben sýfýr aldým.. otomatik vites.. 1,6  120  beygir.. yakýtýný söylesem inanmazsýnýz  ;D
garanti kapsamýnda  LPG taktýrdým.. BRC   ..  þehir içi  100 km de 8,1 LT..  þehir dýþý 7 litrelerde..  benzinde þehir içinde 5,3 leri gördüm..  arabamdan çok memnunum..   ama Niva kullandýðým gibi kullanamam onu....   çok ender olarak bunlarýn 4*4 olanlarýda var..  sýfýr aldýðým için en az 7-8 sene kullanmaya niyetim var.. 5-6 ay öncesi neredeyse satma  durumlarýna gelmiþtim.. ama Allah yüzümüze güldü.. iþlerim rast gitmeye baþladý þükür..  .. Niva  Ýnþallah 2. araç olacak..   haaa..niye  Niva..  bazen diyorum , pajero da iþini görür..  ama  asla bir Niva tadý vermezzzzz...   

Yevgeni

Bu arada Zuki'yi baska bir modeli ile karistirdim, bu elbette yarismiyor..

unlztrk

Bende sorento jantý var, üstüne 205 80 16 taktým. 4 kiþiyle binince arada sürtme yapabiliyor, hafif bir çekiçleme istiyor. Aþýrý artikülasyona girmediðiniz 4 kiþi bindirmediðiniz sürece sorun olmaz. Resim yok ama þu videoda https://www.youtube.com/watch?v=zTGd3TQDtY8 görebilirsin. Tavsiye ederim.

berkayonwheels

Alıntı yapılan: unlztrk -  Mart 10, 2014, 01:31:39
Bende sorento jantý var, üstüne 205 80 16 taktým. 4 kiþiyle binince arada sürtme yapabiliyor, hafif bir çekiçleme istiyor. Aþýrý artikülasyona girmediðiniz 4 kiþi bindirmediðiniz sürece sorun olmaz. Resim yok ama þu videoda https://www.youtube.com/watch?v=zTGd3TQDtY8 görebilirsin. Tavsiye ederim.
hocam müzik kimin çok güzelmiþ