niva römork çekimi

Başlatan doktorsihirbaz, Haziran 09, 2013, 09:02:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

doktorsihirbaz

aranýza yeni katýldým edirnede yaþýyorum þuanda lada niva sahibi deðilim ama kafamdaki bir projeyle almayý düþünüyorum. Yakýnda motoryat almayý düþünüyorum yaklaþýk 1200 kg aðýrlýðýnda römorkla beraber nekadar olur bilmiyorum motoryatý denize götürmek için alýcam yaklaþýk 160km yol yapýcam yol genelde düz 3 4 yerinde bayýr var ben bunu lada niva ile çekebilirmiyim araba zorlanýr mý ve aracýn çekme kapasitesi nekadar?

doktorsihirbaz

yardýmcý olabilcek biri yok galiba

giosué

Abicim daha önce bu konu forumda paylaþýldý niva 69 nickli üyenin Çelik Motordan kopyala yapýstýr yaptýgý bilgiyi bende kopyala yapýstýr yapýyým

Ýþte Çelik Motor'dan gelen resmi-teknik cevaplar;

Niva'nýn frensiz römork çekme kapasitesi: 400 kg.
Frenli ise: 1.490 kg.

Açýkcasý umduðumdan iyi çýktý.

Tabi bu rakamlarýn yola-eðime-mevsime göre deðiþeceðini hesaba katmak lazým.
Bir de takviye olayý var..

Benim þahsi fikrim yol kalabalýk deðilse teknede çok uzun deðilse çok zorlanmazssýnýz yolda kalmýþ bir araba ceker gýbý olur sanýrým ama yýnede iyice dusunun.

Römork buyuk ýhtýmalle frensýz olucak rampalar dýkse sýkýntý olabýlýr tabý en ýyý sýz karar vereceksýnýz

doktorsihirbaz

Alıntı yapılan: giosué -  Haziran 12, 2013, 09:45:09
Abicim daha önce bu konu forumda paylaþýldý niva 69 nickli üyenin Çelik Motordan kopyala yapýstýr yaptýgý bilgiyi bende kopyala yapýstýr yapýyým

Ýþte Çelik Motor'dan gelen resmi-teknik cevaplar;

Niva'nýn frensiz römork çekme kapasitesi: 400 kg.
Frenli ise: 1.490 kg.

Açýkcasý umduðumdan iyi çýktý.

Tabi bu rakamlarýn yola-eðime-mevsime göre deðiþeceðini hesaba katmak lazým.
Bir de takviye olayý var..

Benim þahsi fikrim yol kalabalýk deðilse teknede çok uzun deðilse çok zorlanmazssýnýz yolda kalmýþ bir araba ceker gýbý olur sanýrým ama yýnede iyice dusunun.

Römork buyuk ýhtýmalle frensýz olucak rampalar dýkse sýkýntý olabýlýr tabý en ýyý sýz karar vereceksýnýz
Konunun daha önce paylaþýldýðýný bilmiyordum kusura bakmayýn. Forumda aradým baya bu konuyla ilgili ama bulamamýþtým oyüzden konu açma gereði duydum. Yol kalabalýk deðil  30 km tek þerit bir yol yaklaþýk 120 kmsi çift þerit ve yoðun bir trafik yok. Römorku frenlide yaptýrabilirim sonradan sorun çýkartýp masraf yapmaktansa ilk baþta biraz masraf yaparým gönül rahatlýðýyla binerim. Bilgi için teþekkür ederim.

mehmet22

VARSA NÝVAN ÖZGÜRSÜN

shadowturks

87 Nivamla bursadan istanbula 700 kg römork  + 4 adamla geldim süpürgelik rampalarýnda 2  ye düþtüðüm yerlerde olsa zorlanmadan geldim...
Ve yolun tamamý karadan izmit üstünden yapýldý... fren bakýmlý çekiþin sorunsuzsa korkma niva üstesinden gelir...
Fabrika verilerinden daha iyisi tecrübedir...

emre_ozk

Römork  konusunda oldukça deneyimliyim.

Yayladaki evime giderken çoðu zaman römorkta götürüyorum.
yolun 10-12 km'lik kýsmý rampalardan oluþuyor.
Yaylaya römork olmadan çýkarken bile 1. vitese düþebiliyorum o kadar dik rampalar var.
Römork'um 250 kg' + 700 kg yük aðustosun yaz sýcaðýnda öðleden sonra yaylaya çýktým hiçbir sorun olmadý.

iniþte göç indirme mevsimiydi. Römorku kapasitesinden fazla doldurmuþtum. Yaklaþýk 1000 kg yük + Araçta 5 kiþiydik .
Ayný yükü baþka dizel kasalý arabayada koyduk. O dizel araba iniþte frenlerini yakarken benim frenlerde hiçbir sorun olmadan evime kadar gelebildim.
Ama iniþte 3 takviyeyi geçemedim.

Emre özkaradeniz
Ýzmit

doktorsihirbaz

Alıntı yapılan: mehmet22 -  Haziran 12, 2013, 05:33:17
edirne nin neresindensiniz??
Edirne merkezdenim size özel mesaj atmýþtým ama gitmedi galiba

doktorsihirbaz

Alıntı yapılan: shadowturks -  Haziran 12, 2013, 08:18:01
87 Nivamla bursadan istanbula 700 kg römork  + 4 adamla geldim süpürgelik rampalarýnda 2  ye düþtüðüm yerlerde olsa zorlanmadan geldim...
Ve yolun tamamý karadan izmit üstünden yapýldý... fren bakýmlý çekiþin sorunsuzsa korkma niva üstesinden gelir...
Fabrika verilerinden daha iyisi tecrübedir...
Güzel bir yolculuk olmuþ açýkçasý Nivanýn bukadar iyi olabileceðini düþünmüyordum

doktorsihirbaz

Alıntı yapılan: emre_ozk -  Haziran 13, 2013, 09:55:33
Römork  konusunda oldukça deneyimliyim.

Yayladaki evime giderken çoðu zaman römorkta götürüyorum.
yolun 10-12 km'lik kýsmý rampalardan oluþuyor.
Yaylaya römork olmadan çýkarken bile 1. vitese düþebiliyorum o kadar dik rampalar var.
Römork'um 250 kg' + 700 kg yük aðustosun yaz sýcaðýnda öðleden sonra yaylaya çýktým hiçbir sorun olmadý.

iniþte göç indirme mevsimiydi. Römorku kapasitesinden fazla doldurmuþtum. Yaklaþýk 1000 kg yük + Araçta 5 kiþiydik .
Ayný yükü baþka dizel kasalý arabayada koyduk. O dizel araba iniþte frenlerini yakarken benim frenlerde hiçbir sorun olmadan evime kadar gelebildim.
Ama iniþte 3 takviyeyi geçemedim.

Böyle deneyimleri okudukça Nivaya güvenim artýyor karar verdim temiz istediðim fiyatlarda Niva bulduðum zaman kaçýrmýcam alýcam. Hem alacaðým tekneyi çekmek için kullanýrým hemde çiftçilikle uðraþtýðým için tarla dolaþmaya traktör yerine Nivayla giderim.

edirne daðcýsý

merhaba 10 yýllýk niva kullanýcýsýyým.2 tane römorkum var.edirne merkezde oturmaktayým.1500 kg kadar çekebilirsiniz korkmadan frenli olmasý tavsiyem,750 kg dan sonra bayýr aþaðý aracý iteklemeye ve tehlike yaratmaya baþlar.fren þart .

doktorsihirbaz

Alıntı yapılan: edirne daðcýsý -  Haziran 19, 2013, 10:06:43
merhaba 10 yýllýk niva kullanýcýsýyým.2 tane römorkum var.edirne merkezde oturmaktayým.1500 kg kadar çekebilirsiniz korkmadan frenli olmasý tavsiyem,750 kg dan sonra bayýr aþaðý aracý iteklemeye ve tehlike yaratmaya baþlar.fren þart .
Bilgi için teþekkür ederim hemþerim :) Trafik kontrollerinde de bir sorun olmaz dimi? Edirne'de frenli tekne römorku yapabilen var mý ortalama fiyatý nedir? Tekne 6.40 uzunluðunda ve genelde fotoðraflarda bu tekneyi römorkla taþýdýklarýný görüyorum.

mehmet22

Alıntı yapılan: doktorsihirbaz -  Haziran 13, 2013, 03:32:39
Edirne merkezdenim size özel mesaj atmýþtým ama gitmedi galiba
evet gelmiþti ama konu yoktu  boþ msj gelmiþti
VARSA NÝVAN ÖZGÜRSÜN

edirne daðcýsý

trafikte çeki demiri ruhsata iþletilmesi gerekli, birde lambalara bakýyorlar.baþka sorun olmaz.sanayide bir araþtýrýn fiyatlarý bilemiyorum.

cenker

bahsetiginiz agýrlýgý cekmek için yasý cok olmayan, cok nokta enjeksiyonlu bir niva edinmelisiniz.2003 model üstü tavsiye. ayna mahruti eklerseniz sorunsuzca cekerseniz.

ceki demiri ruhsata iþlenmeli.  belgeli ve projeli bir ceki demiri edinmeniz menfatinize olacaktýr.

750 kg kadar cekme kapasitesi olan romorklar için aydýnlatma donanýmý harici bir sey istenmemektedir. 750 kg kapasite üstü romork için ruhsat cýkartmanýz gerekmektedir.
belden kýrmalý bir model edinmenizi tavsiye ederim.

bahsetiginiz 1200 kg tekne ve ebadlarýný göz önüne alýnca edineceginiz romorkun size mali külfeti fazla olacaktýr. neden 1.5 tonluk bir tekneyi devamlý tasýmak istiyorsunuz ?
divers do it deeper