Aks Çýkarma

Başlatan Servet_52, Eylül 11, 2012, 10:03:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Servet_52

arkadaþlar bugün köyde nivayla ilçeden gelirken araba arka sað aksý çýkardý.allahtan düz yolda çýktý ve hýzlý deðildim tamamen çýkmadan durdum. þuanda yolda yatýyor.yarýn aks bilyasý usta falan filan bulup bi þekilde canlandýracaðýz.bu arada dursun ustanýn saolsun kýymetli bilgileri  ile arabayý 3 teker olarak yürüttüm bi  600-700m kadar getirdim. video çekme þansým olmadý olsaydý 3 tekerli niva olarak youtuba koyardým filim olurdu heralde. ;D

sormak istediðim þu bi seferde istanbulda yine arka sað bilyayý daðýtp aksa doladý aks çýkmadý ama tamamen kitlenmiþti. bugün 2 etti. ve açýkcasý beni tekeri komple çýkmasý beni kokuttu.farkettim ki bu aksý koca dif kovanýna baðlayan bi bilya ve yüzük mü biþi diyolar bu var. nekadar güvenliksiz geldi bana.nivanýn bu þekilde aks çýkarmasýnýn sebebi nedir?
bu kadar kolay çýkmasýný engellemek için ekstradan yapýlabilecek biþi varmý?
benim kovanýn eðri olma ihtimali var mý?
not: köy yolu oldukça bozuk.

Yevgeni

Bayramda Burhan Abi'nin aks da aynen seninki gibi bilezikten kurtulup ciktiydi. Allahtan tumuyle kovani terk etmedi de rampa asagi durabildi.
Arkasindaydim ve gordugum uzere pek sert kullaniyordu ve arac agirdi.

Sebebi nedir bilmem, belki malzeme kalitesi. Yol uzerinde bilezigi aksa sisirme tabir edilen yontemle idareten cakti Burhan Abi, devam..

reis28

Aks bilyasýndan aksýn kurtulma sebeblerinden ilki aks bilyasýnýn kýrýlarak tamamen dagýlmasýdýr ikincisi aks bilyasý cakýlýrken aþýntýla aksa gvþek takýlan bilya bu durumlarda aksýn komple yenisiyle degiþtirilmesi daha garanti bilya degiþimindede yeni bilya ve yüksük degiþimi yapýlmasý aksa malzeme gevþek geciyorsa kaynakla sabitlemek kesinlikle yapýlmamasý bu durumlarda aksýn yenilenmesi gerekir  can ve mal güvenligi acýsýndan.
DURSUN USTA 05364629668

Servet_52

bugün arabayý halledip eve getirdim. ta ordudan bilya yüzük  ve keçe aldým. ayný dediðiniz gibi yüzük çýkýp aksý býrakmýþ aks da bilyayý býrakmýþ. çünkü takarken farkettik bilya sapasaðlam duruyordu kovanýn aðzýnda.zar zor çýkardýk sonra yüzüðü çýkardýk yüzüðün dýþ kýsmýnda ufak bi kýrýlma vardý gerisi normal yani tamamen kýrýlmamýþ. aks tan çýmýþ bi þekilde.usta yeni yüzüðü takarken oksijen ile ýsýttý nar gibi olunca aksa geçirdi vurarak.keþke küçük bi kaynakda at deseydim aks ile yüzük arasýna en azýndan biraz daha saðlam olurdu. galiba.
iyiki buraya yazmýþým en azýndan bu kaynak iþini öðrenmiþ oldum. birde yüzük veya bilya gevþetti ise bu araç belli zamanlarda kriko ile kaldýrsam tekeri kontrol etsem anlaþýlýr mý koyvereceði önceden yani boþluk falan yapar  mý çýkarmadan önce. en  azýndan bu kadar ilerlemeden önlem alabilirþim belki.

reis28

Aksa kaynak vurmak dogru degil  gecici bir önlemdir kaynak
DURSUN USTA 05364629668

NÝVACI

Balans kotrolu yaptýr.
Baþlýca sebeplerden
birde benim gibi kullanma. ;)
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

hakanisik

baþlýk da süper olmuþ, 'þeytan çýkarma' gibi  ;D
geçmiþ olsun..
Niva'96-Corolla'09

Yevgeni

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Eylül 13, 2012, 01:34:27
birde benim gibi kullanma. ;)

Yuzyillik sofor olunca bizim tirstigimiz hallerden cekinmiyorsun haliyle.
Daha bin firin ekmek yememiz lazim bizim..

rasta

yüzyýl mý?Burhan abi ehliyeti geçmi almýþ?
H.Orhun Arpad
O RH +
1971

NÝVACI

estaðfurullah fýrýn meselesi ne haddimize.
O yollarda  72 lerden beri teker çevirdik 77den beride ehliyetle  az kaldý kýrk yýllýk desek olacak.
belki hatalý ama hareketli kullanmaktan kurtulamadým elde deðil.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

muhammedcelik1983

3-4 gündür alttan bir ses geliyordu bugün komple alt takýmý vidalarý elden geçirdik orta denge kollarýný tofaþ denge kollarý ile deðiþtirdik daha canlý vidalarý kontrol ederken arazi þanzýmanýný tutan somunlarýn birini kýrdýk sök tak baya uðraþtýrdý,sað arka teker bilyasýnda boþluk varmýþ aksý söktük bilya ölü pazar olduðu için bulamadýk yarýna kaldý 1 senede bu 2. Teker bilyasý bozulan ors marka taktým sanýrým kalitesiz baþka hangi marka önerirsiniz? Bilya ölçülerini bilen varmý?

Yevgeni

Rulman SKF ya da Timken kullanmaya gayret edin.
Ölçü için bir tanesini söküp rulmancýya onunla gidin, kimsenin ezberinde yoktur ölçü..

muhammedcelik1983

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Nisan 13, 2015, 11:52:29
Rulman SKF ya da Timken kullanmaya gayret edin.
Ölçü için bir tanesini söküp rulmancýya onunla gidin, kimsenin ezberinde yoktur ölçü..

FAG marka aldým daha dogrusu buldum timken ve skf bulamadým alman malýymýþ birtanede yedeðe ors aldým koydum bakalým ne kadar gidecek rulman numarasý 62208

Niva67

Alıntı yapılan: muhammedcelik1983 -  Nisan 13, 2015, 02:16:02
FAG marka aldým daha dogrusu buldum timken ve skf bulamadým alman malýymýþ birtanede yedeðe ors aldým koydum bakalým ne kadar gidecek rulman numarasý 62208

FAG da iyidir ( tabii, hakiki Alman ise..)

ORS ( Ortadoðu Rulman Sanayii) de iyidir ama, tabii ki SKF, TIMKEN ve FAG' ý tutmaz...

muhammedcelik1983

Alıntı yapılan: Niva67 -  Nisan 13, 2015, 07:11:32
FAG da iyidir ( tabii, hakiki Alman ise..)

ORS ( Ortadoðu Rulman Sanayii) de iyidir ama, tabii ki SKF, TIMKEN ve FAG' ý tutmaz...

Ýþ makinalarýnda timken kullanýyoruz aðýr þartlarda bile yýllarca gidiyor ön için var ama arka için bulamadým ors dayandýramadým  su giriyor rulmanlar paslanýyor yaðsýz kalýyor gres sürdüm önüne arkasýna ama çok ta faydasý olurmu bilmiyorum