2003 euro 3 motorun önünde devamlý dönüp duran pervane

Başlatan nivaoffroad, Mayıs 21, 2012, 08:23:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nivaoffroad

merhabalar!
2003 model euro 3 motorlu nivamýn motorunun önünde devamlý dönen bir pervane vardý, kýþýn motorun ýsýnmasýný önlediðiiçin çýkarttým, geçen haftalarda havalarýn sýcak olduðu dönemde motor hararet göstergesi orta çizgisinin saðýnda duruyordu, radyatörün önündeki fan  (iki pervaneli orjinal mý deðilmi onuda bilmiyorum) devreye girip çýkýyordu, geçenlerde farkettim ki motordan yere yað damlýyor tamirciye götürdüðümde motor kapak contasýnýn deðiþmesi gerektiðini söyledi. ustaya sormadým ama aklýma acaba kýþýn çýkarttýðým pervaneden ötürü mü motor hararet yaptý ve contayý yaktý acaba diye bir soru geldi?
bu konuda tecrübesi ve bilgisi olan varsa vereceði bilgilerden ötürü þimdiden teþekkür ederim.

Harun

geçmiþ olsun,
keþke sökmeseydin o pervaneyi,
hararet yapmýþ da conta yanmýþ olabilir.

nivaoffroad

sökmemeyi düþünmüþtüm hatta onun yüzünden termostatý bile deðiþtirdim belki termostat bozuktur diye ama termostatý deðiþtirmeme raðmen aracýn harareti 70 dereceye kadar yükseliyordu yazýn takarým yine diye ama þimdi silindir kapak contasýný deðiþimi gerektiðinden acaba 90 ile kýrmýzý çizgi arasýna çýktýðýndan (þehir içinde)  hararet acaba bu yüzden mi conta zarar gördü diye düþünmeye baþladým
nivalara bakan servis ve ustalarýmýzýn bu konudaki görüþlerini merak ediyorum onlar nasýl bir uygulama yaptýlar euro 3 motorlu araçlara

Yevgeni

90'dan sonrasý kaynama derecesine koþtuðu için haliyle soðumasý gerekir. Bunu yapan da sürekli dönen ya da gerektiðinde devreye giren elektrikli fan. Düzenek bozulmuþsa düzgün soðutma yapýlamamýþ demektir. Bu görünen etken. Bilinmeyen baþka bir yaðlama, soðutma problemi yüzünden conta yanmýþ olabilir. Belki de bambaþka bir sebep yüzünden yað kaçaðý vardýr. Kapaðý açýp bakacaksanýz tek yolu bu..

reis28

Sizin araclarda öndeki ciftli fan sistemi orjýnaldir diger pervane sonradan takfiye olsun diye takýlmýþtýr ve gereksisdir sonucta sogutma sistemi düzgün calýþan bir arac hareritini makul seviyede stabil tutar kuvvetle muhtemel silindþr kapak contasýnda sýkýntý vardýr ve havalarýn ýsýnmasýyla bu sorun kendini belirginleþtirmiþtir contanýz degiþtikten sonra aracýnýzýn radyatörü de iyise sadece öndeki pervaneler kafi gelecektir sogutmaya
DURSUN USTA 05364629668

nivaoffroad