NIVA YAKIT MEVZU

Başlatan kulecci, Mart 25, 2007, 07:51:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

taiga

Alıntı yapılan: cihanhorasan -  Kasım 06, 2007, 09:32:20
Tekrar doldurdum depoyu bakalým bu defa ne olacak.Dediðiniz gibi motor ideal ýsýya ulaþana kadar yol bitiyor çoðu zaman ve 12 saat yatýp ayný yolu tekrar yapýyor.Biraz þehir içi gezeyim bakalým bu depoda tüketim düþecekmi.

Hocam,

Tak LPG yi Konya Atiker de...
Rahat rahat bin...
Yoksa inan ben kafayý sýyýrdýydým, yok yazýn ne yakýyor, yok kaç derecede motor ýsýnýyor vb. diye...
Benzinle baþa çýkýlmýyor, cidden cüzdaný çok yýpratýyor...
Zaten soðuklarda çok yakmaya baþlýyor araç, hepten yazýyor benzinmetre...
Adamlarýn fabrikasý senin orada...
Git en temizinden taktýr çiçek gibi...
Ben ctesi yaylada gezi, dolanma, offroad tur, asfalt karýþýk 190 YTL yaktý...
Þehirlerarasý ise 145-150 yakmýþtý...
Eskiden benzinciye girmeye týrsardým...
Þimdi girip kaç liralýk diye sorduðunda lpg ci, "doldur" demek inanýlmaz keyif... ;D

cihanhorasan

Haldun Abi
Sonunda beni de çýldýrtýp lpg taktýracak bu zamlar sanýrým.Atiker e ben bi uðrayayým olmazsa.
Yolun bittiði yerde Niva baþlar.

KONYA

taiga

Alıntı yapılan: cihanhorasan -  Kasım 08, 2007, 09:06:04
Haldun Abi
Sonunda beni de çýldýrtýp lpg taktýracak bu zamlar sanýrým.Atiker e ben bi uðrayayým olmazsa.

Hocam,

Ben mi çýldýrtýyorum maliye mi? ;D
Burnumuzun dibinde çýkan benzini dünyanýn en pahalý fiyatýna tüketirsek, böyle çözümlere yönelmemiz doðal...

ERCO

lpg iyidir dogru kulandýkca sorun yok
bence takdýrýn yoksa haldun abinin dedigi gibi mu maliyeye bucemi dayanýr
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

taiga

%10 zammý gömünce lpg ye hükümet, bizim tüketim 200 lere vurdu... >:(
Havalarýn soðumasýnýnda az etkisi var tabi...

dogan54

Arkadaþlar, yakýt fiyatlarýnýn devamlý deðiþtiði memleketimizde arabalarýmýzýn yaktýðý yakýtý hesaplarken lira yerine litre kullanýrsak günün þartlarýna uygunluðu hiç kaybolmaz.Bu günkü fiyata göre yazýlmýþ  km/YTL birimi ilk zamda güncelliðini kaybediyor,bunun yerine litre/100 Km.birimini kullanýrsak(ki bütün araba kataloglarýnda  bu þekildedir) deðer hiç deðiþmez ve o günkü fiyatla karþýlýðý hemen hesaplanabilir.
Ýlk örnek benim arabadan..
100 km de 12.5 litre gaz yakýyor benim araba.
4x4 baska,
NiVA baska..

Yevgeni

96 ile tam depo 500 km üzerinde yol yapýyordum (42 lt depo, benzin, uzun yol).
2008 için ortalamayý 2000 km dolup motör kendine geldiðinde verebilirim..

ERCO

benim niva 100km de 11,30 litre yakýyor hesaplarýma gore ama bazende pompadanmýdýr nerir degiþiyor hemde bayagý degiþiyor 13litreye  cýkdýgý oluyor yada 9 lt düþtu onuda pompa farkýna veriyorum ama genelemede ortalama 11,30 civarlarýnda,
www.guvenlada.com

ufo

benim tüketimim de þehiriçinde ortalama 100 km.de 11 lt.
Gökhan (1966)
Ataþehir-Ýstanbul
2000 / 1.7i

emre_ozk

200 km 37.5 litre gaz yaktýk.  sadece arazide kullandýk 1 tona yakýnda yük.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

SinanATASOY

1 tonluk yükü merak ettim.. neydi?

Birde ne kadar yaktýðýnýzý söylerken aracýn model ve motor hacmini belirtirseniz kendi adýma mutlu olurum..
Benim için zor yoktur, imkansýz ise zaman alýr..

emre_ozk

Alıntı yapılan: SinanATASOY -  Ocak 04, 2008, 04:15:15
1 tonluk yükü merak ettim.. neydi?

Birde ne kadar yaktýðýnýzý söylerken aracýn model ve motor hacmini belirtirseniz kendi adýma mutlu olurum..
araç 1989 model 1600cc bu yükü römork ile taþýdým. çuvallar dolusu elma armut odun doldurduk, römorkun aðýrlýðý zaten 200 kg ondan çok yaktýðýný tahmin ediyoruz
Emre özkaradeniz
Ýzmit

cenker

emre senýn makina yakmamýs koklamýs lpg yi  :)
divers do it deeper

dogan54

Alıntı yapılan: ERCO -  Ocak 03, 2008, 12:17:54
benim niva 100km de 11,30 litre yakýyor hesaplarýma gore ama bazende pompadanmýdýr nerir degiþiyor hemde bayagý degiþiyor 13litreye  cýkdýgý oluyor yada 9 lt düþtu onuda pompa farkýna veriyorum ama genelemede ortalama 11,30 civarlarýnda,
Erco, usta sensin bilirsin.
Benim arkadaþýn arabada da ayný sorun vardý meðer LPG depo þamandýrasý takýlýyormuþ bazen..Yani 13 litre yakýyor dediðinde takýlýyor(gaz bitti zannediliyor ama depoda gaz var),9 litre yaktý dediðinde de kurtuluyor þamandýra ve eskiden kalan gazý kullandýðý için az sarfiyat gözüküyor..Neticede LPG depo þamandýrasýný tamir ettirdi sorun kalmadý.
Ayrýca benzin istasyonlarýndaki LPG pompa basýnç ayarlarýda deðiþik oluyor,deneme yapýlacaðý zaman ilk ve son dolduruþu ayný benzinlikte yapmak daha doðru sonuç verir bence.
4x4 baska,
NiVA baska..

ERCO

evet dogan abi lpg bitsin bi þamanurayý sokeyým diyordum bakalým ne cýkacak
www.guvenlada.com