Radyatör

Başlatan dogan54, Aralık 25, 2007, 09:06:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

dogan54

Paslý suyu olan  ve iyi soðutmayan radyatöre 1 bardak porçöz (piyasada satýlýyor hanýmlar kireç çözücü olarak temizlikte kullanýyorlar) koyup birkaç  gün bu þekilde kullanýp sonra suyu tamamen boþaltarak yeni antrifirizli su konursa, radyatördeki pas ve kireçlenmeyi  gidereceðini söylediler.Ben denedim güzel temizledi.Ýsteyen deneyebilir.
4x4 baska,
NiVA baska..

Yevgeni

Eski tip bakýr radyatörleri yeni aluminyum olanlara yeð tutarlar. Niyedir?

cenker

alimýnyum bakýra göre korozyona kimyasallara fiziksel negatif sartlara vs  daha dayanýksýzdýz
ama ýsý gecirgenligi daha ýyý oldugundan guzel sogutma saglar
bakýr ise býr cok negatif sarta daha ýyý dayanýmý ve lehimleyerek tamýr edilebilme acýsýndan avantajlýdýr.
divers do it deeper

bilgi00

yakýnda motoru (makineyi) açtýrýyorum ayni iþlemi blok üzerindeki kireç ve paslar için kullanabilirmiyim ve hatta makinemi açmamýþ olsaydým makine ve borularý nasýl temizleyebilirim ?
Kýbrýstan Sevgilerle
Bilgi

dogan54

Alıntı yapılan: bilgi00 -  Ocak 18, 2008, 11:32:51
yakýnda motoru (makineyi) açtýrýyorum ayni iþlemi blok üzerindeki kireç ve paslar için kullanabilirmiyim ve hatta makinemi açmamýþ olsaydým makine ve borularý nasýl temizleyebilirim ?

Porçözü kireçli bir yere dökerseniz kabarcýklar çýkararak kireci erittiðini görürsünüz.Radyatöre konacak porçöz zaten blokta da dolaþtýðý için oradaki kireçleride yok eder muhtemelen.Yanlýz bu iþin bir riski var.. radyatörünüz saðlam deðilse yani pastan dolayý su geçiþ borularý incelmiþse oralarý delebilir..Suya katacaðýnýz porçöz miktarýný ona göre ayarlayýn..
4x4 baska,
NiVA baska..

Yevgeni

Radyatör bakýr ise en güzeli kaynakla onartmak.
Aluminyum ise aynen deðiþtirmek..

ERCO

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Ocak 18, 2008, 09:43:37
Radyatör bakýr ise en güzeli kaynakla onartmak.
Aluminyum ise aynen deðiþtirmek..

tamamen katýlýyorum
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

bilgi00

peki nekadar porçöz karýþtýrmalýyým suyun içine
Kýbrýstan Sevgilerle
Bilgi

emre_ozk

baþka konu açmak istemedim sorunumu yine buraya yazayým
bizim araçta hararet sorunu baya zamandýr var. radyatör demir olduðu için soðutma pek yapmýyordu dün radyatörcüye gidip yeni bir radyatör aldýk. süper 3 kanal bakýr radyatör. ustanýn dediðine göre hararet sorununuzu çözer dedi. dün yeni radyatörü deneme þansýmýz oldu her zaman gittiðimiz yere (23 km yol) gece geç saatlerde gittik ama sonuçta yine manuel faný açmak sorunda kaldýk hararet 90 'a kadar çýktý. babamýn dediðine göre motordada hiçbir sorun yokmuþ baþka neden olabilir bu hareret sorunu birde motor perfanesi biraz küçük gibi geliyor bana 6 yapraklý nivaya uyacak 8 yapraklý pervane varmýdýr.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

Yevgeni

Termostata baktýnýz mý Emre?

emre_ozk

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Ağustos 22, 2008, 03:44:20
Termostata baktýnýz mý Emre?

evet baktýk hatta bir ara termostatý iptal bile ettik o zaman biraz daha iyi idi þuan normal termostat var. radyatörcüye bügün yine gidecez radyatörün .1 yýl garantisi var. herhalde ilgilenir usta.. ama bu motorun pervanesinide büyütecez o zaman belki sorun çözülür.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

Yevgeni

emre_ozk

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Ağustos 22, 2008, 04:47:52
Conta yakmýþtýr..

dediðiniz gibi conta yakmýþ olabilir arabanýn harareti 5 dk çalýþsýn direk 90'a çýkýyor taktýðým fan olmasa araba belkide hiç gitmez... radyatörü takan akýllý ustalar radyatöre hiç su koymamýþlar. babamda arabayý almýþ ustadan biraz gitmiþ hararet hemen 90'a çýkmýþ hemen acýp bakmýþ radyatörde hiç su yok belkide contayý ozaman yaktýk.. ama yaðda su filan yok conta yaksak yaðda su ve ekzozdan siyah duman atmasý lazým herhalde..bir kere baþýmýza geldi. kapak bile çatlamýþtý.. artýk olan olmuþ bakacaz çaresine yardýmlarýnýz için teþekkürler..
Emre özkaradeniz
Ýzmit

emre_ozk

radyatörü deðiþtirdikten sonra hararet sorunum çoðalmýþtý. her geçengün aracý kullandýkça hararet sorunu gittikçe iyiye gitmeye baþladý.tahminimce hava yapmýþtý. dünde motor pervanesini deðitik daha büyük pervane koyduk. þimdi denemek kaldý ama þuan eskisindende iyi... sorunum çözülmüþtür cevaplarýnýz için teþekkürler..
Emre özkaradeniz
Ýzmit

feyzullah

aslýnda cif döküp bir  gün gezdikten sonra aracýn radyötör motor biliðu yemizlenmiþ olur  ama birkaç kez altttan hortumu cýkartýp devirdayim yapmak gerekli su hertataftan temizlensin

bursa da isteyen olursa özel radyötör yapýlýyo daha kalýn süper