niva motor çeþitleri ..

Başlatan avci_kerem, Şubat 08, 2010, 05:39:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avci_kerem

nivadalarda 1600 , 1700 , kalbirator , tek nokta , çok nokta gibi çeþitli motor besleme tipleri var ve bunlar modele göre deðiþiyor ..(hatta bazen 2000 medelde bile kalbirator olabiliyor ) ben biraz bilgilendim .. ama sitede bununla ilgili bilgi yok .. bilen abilerimizden açýklamalý bilgileri talep ederiz ..
sariyer __ kýyýköy -----  >>  arasý

Yevgeni

1994 sonuna kadar:  1600 cc, karbüratörlü.
1994 sonu-1997: 1700 cc karbüratörlü
1997-2003: 1700 cc tek nokta enjektörlü
2003-2006: 1700 cc 4 nokta enjektörlü
2006-.....: 1700 cc 8 nokta enjektörlü

Bunlar yaygýn olarak ülkeye girenler..

avci_kerem

saol yavuz abi .. bunlarýn faydasý olabileceðini düþündüm forumda .. bi sorum var .. tek noktoyla 8 nokta arasýnda yakýt harici bi avantaj varmý .. geçen sormayý unuttum sana ..

ssbman

Avanataj - dez avantaj deðerlendirmesi yapmam ama 8 noktalý olan sýralý sistem LPg istiyor   ;)

Yevgeni

1997-2006 arasý tek ve 4 nokta enjektörlülerin aks frezeleri 22 diþ. 2006 sonrasý 24 diþ yani daha kalýn.
Fark olarak bunu biliyorum..

ssbman

Acaba 1600 lerin frezeleri kaç diþ ? Yada kalýnlýklarý nasýl ?

cenker

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Şubat 08, 2010, 06:44:12
1994 sonuna kadar:  1600 cc, karbüratörlü.
1994 sonu-1997: 1700 cc karbüratörlü
1997-2003: 1700 cc tek nokta enjektörlü
2003-2006: 1700 cc 4 nokta enjektörlü

Bunlar yaygýn olarak ülkeye girenler..

Alıntı Yap2003-2006: 1700 cc 4 nokta enjektörlü

cok önemli bir bilgiyi düzeltelim ; nivalarda 8 nokta enjeksiyon diye bir enjeksiyon sistemi yoktur,
niva 4 silindirli bir aractýr ve her bir silindiri için püskürtme yapan 4 adet enjektör bulunur yani intake manifolta her silindir için bir adet enjektör konumlandýrýlmýstýr. ( 2003 ve üstü modellerde)

2003-2006 ve 2006 sonrasý araclarýn enjeksiyon sistemleri baz olarak aynýdýr, sadece enjektör geometrileri farklýdýr ( birde pedal mapping haritalarý ) , dolayýsý ile enjektörün fiziksel yapýsý ve ecu ya yüklü kalibrasyon & stratejileri farklýdýr.

enjektor geometrisi ne dersek ;

euro 3 standartý  2003-2006 nivada her silindir basýna 4 adet enjektor kullanýlýr , kullanýlan enjektör ucunda sadece bir adet piskürtme deligi vardýr.

euro 4 standartý saglayan 2006 ve üstü nivalarda her silindir basýna 4 adet enjektör vardýr, enjektör üstünde püskürtme coklu püskürtme delikleri vardýr.

euro 4 ün istedigi düþük c02 oranýný yakalamak dolayýsý ile enjeksiyon miktarý ile daha hassas oynayabilmek maksadý ile enjektör geometrisinde update gidilmiþtir.

aradaki fark budur  ;)

divers do it deeper

Yevgeni

Saðolasýn Cenker.
Foruma daha sýk girip bilimum doðru bildiðimiz yanlýþlarý düzeltirsen nefis olacak..

ssbman

Güzel bir bilgilendirme teþekkürler .

NÝVACI

Saðol cenker eline saðlýk seni ilgi ile izliyorum.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

avci_kerem

verdiðiniz bilgi için teþekkür ederim .. yanlýz bi sorum daha olacak .. 2003 model üstü nivalarda beyin denilen bi parça çamurluðun oralarda bi yerde imiþ .. ve su ile temasý kolaymýþ .. arýzalandýðýnda hem bulunmasý zormuþ hemde pahalýymýþ.. birinden duydum .. acaba doðrumudur .. saygýlar ..

Yevgeni

Kerem, omuz hizama kadar suya girdim, beyin saðlam.
Yusuf Abi girdiði suda zayi ettiði hava filtresi yerine bez sarýp devam etti bir keresinde. Beyin saðlam.
Dert etme..

avci_kerem

ssbman

Yavuz abi senin araçta beyin nerede? 2002 yada 2003 lerde(sonraki modelleri bilmiyorum yeri deðiþmiþ olabilir .) Beyin þöfor tarafýnda debriyaj pedalýnýn solundaki direkte (çamurluk iç kýsmý diyebiliriz) döþeme plastik vs malzemenin altýndaymýþ . Dolayýsýyla su alma sonucu bozulma daha sýk görülüyormuþ . Bulunmada sorun yaþanýr mý bilmiyorum ama 500 lira gibi rakamlar konuþuluyordu . Net fiyat servisten öðrenilebilir ...

Ben bu bilgileri Ankarada ki Ustamdan aldým ki ayný dertten muzdarip bir araç vardý konu ordan açýldý . Doðruluk oraný oraný nedir , nasýldýr Üstadlar varken bana düþmez   :)

wastiee

barýþ, 2001lerde de dediðin yerde, tam sol ayaðýnýn solunda plastik iç kaplama var ya, debriyajýn yanýnda ayak basma yerinden baþlayýp kapýya kadar geliyor, onun arkasýnda sol yüzeye civatalý, tabandan 10cm falan yükseklikte en fazla. benim bildiðim enjeksiyonlýlarýn hepsinde orada, ama beynin devre kartýnýn üzerinde kendi kaplamasý var, ýslansa da þansýn varsa bir þey olmuyor
Ýzmir'den Moðolistan'a: www.izmirmogolistan.com