lada niva ile suzuki vitara arasýndaki fark

Başlatan doganiva, Ekim 05, 2009, 10:48:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Maestro

bence bu tür kýyaslar dogru degil..    '' ne kadar ekmek o kadar köfte '' misali..  ben Niva'da karar kýldým..  hiç tecrübem olmadan 93  aldým.. ( ilk jeep im 77  CJ5 )  þimdi niyetim Niva'da model yükseltmek..  Babam zengin olsaymýþ ( haksýzlýk etmeyeyim..yada ben okuyup adam olsaydým )  çekerdim altýma pajero bakardým keyfime..   ben önce ekonomi derim..  ikinci araç olarak aldýgým Niva hobim için bilmem kaç litre fazla yaksa ne olur.. ( bu arada hobi aracý dedim..binek arabam otopark ta toz içinde kaldý..iþe bile Niva ile gidiyorum ) sonuç olarak.. Bordro mahkumuyum..  30  milyarlýk arazi aracýný tampondan yere dayarsam evin yolunu bulamam..  Niva yý tampondan yere dayýyorum.. kalýrsa kalýr..  :))    ama illede en iyi hangisi derlerse...''en iyi arazi aracý  arkadaþýmýn aracý ...!!! ''     beleþþþþþ....        þaka þaka !!

impeesa

Alıntı yapılan: impress -  Ekim 22, 2010, 11:50:37
niva her ne kadar aşırı bir bağ yaratsa da kendine, vitaranın da sağlamlığı var. daha aracı toplarken oraya buraya götürde 4 kere aynı parçayı değiştirdiğimi biliyorum. parçası sudan ucuz olabilir ancak ucuz etin yahnisi de yavan oluyor. kalite ve parça konusunda karşılaştırmak yanlış bana göre. 3 kuruş pahalı olsun beni yolda bırakmasın bariz suzuki derim bu durumda.

ancak niva nın keyfi de bambaşka canım :)

Henüz yolda bırakan Niva görmediğim için boşu boşuna 3 kuruş fazla vermeye gerek görmüyorum. Gerek görürsemde yine Vitara almam ya defender alırım yada land Cruiser. 94 Suzuki Vitaram vardı Niva aldım ve Suzukiyi sonra sattım : )
"Nivan varsa yolun var!"

k. yusuf

sorun yolda býrakmasý deðil sorun çýkarmasý. eðri oturup doðru konuþalým kaçýmýzýn aracý her ay bir sorun çýkarmaksýzýn devam ediyor? illaki bir sorun çýkartýyor ancak maliyet ucuz ve yoldan bulduðun taþý bile adapte edebiliyorsun. hem niva hem vitara kullanan biri olarak malzeme saðlamlýðý açýsýndan sizce hangisi?

tabi burada yanlýþ anlaþýlmasýn yukarýda bir arkadaþýmýzýn da dediði gibi ne kadar ekmek o kadar köfte olayý da var. benim nivam sorun çýkarsa da ben onu seviyorum :)

dün vincin çekme otomatiði gitti, geçen gün de yeni olan kalorifer motoru arýzalandý :) çok konuþtuk kermitin aðrýyan yerlerini yapim ben :)

emre_ozk

5-6 yýl önce bu kadar offroad modifikasyonu yokken hangi araçlarý kullanýyorduk.
series,cj,lada. O zamanlar suzuki arazide pek kullanýlmýyordu yada ben bilmiyorum. Suzukiler niye saðlam suzukiler yeni yeni offroadta kullanýlmaya baþlandý. 5 yýl sonra o suzukilerde niva gibi sorun çýkarabilir.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

STI Performance

Suzukinin þuan böyle popüler olmasýnýn nedeni arazide çok yetenekli olmasýmý??bence firma desteði reklam ve benzeri þeyler.bir zamanlar yarýþan nivalarýn üstünde çelikmotor reklamý olurdu.þimdi nerde bu destek?niva bence þuan kendi baþýna býrakýlmýþ bir araç...Bir suzuki jimny ye 30.000 veriliyor modifiyesine 15.000 harcanýyor þahane oluyor.peki 45.000 lik bir niva nasýl olur??

Nivanýn tarzý belli.bir defender ýn rahatsýzlýðýna sertliðine kimse laf etmiyor.neden? Çünkü o defender.Kimsenin buna itirazý yok.Öyleyse buda niva....

impeesa

Alıntı yapılan: STI Performance -  Ekim 23, 2010, 07:51:43
Suzukinin þuan böyle popüler olmasýnýn nedeni arazide çok yetenekli olmasýmý??bence firma desteði reklam ve benzeri þeyler.bir zamanlar yarýþan nivalarýn üstünde çelikmotor reklamý olurdu.þimdi nerde bu destek?niva bence þuan kendi baþýna býrakýlmýþ bir araç...Bir suzuki jimny ye 30.000 veriliyor modifiyesine 15.000 harcanýyor þahane oluyor.peki 45.000 lik bir niva nasýl olur??

Nivanýn tarzý belli.bir defender ýn rahatsýzlýðýna sertliðine kimse laf etmiyor.neden? Çünkü o defender.Kimsenin buna itirazý yok.Öyleyse buda niva....

Evet güzel bir yorum.
"Nivan varsa yolun var!"

hakanbusa

Suzuki nin ön aksýný alsanýza.(bulursanýz). Buldunuz diyelim. Orjinali 1.500 tl. Niva nýn ki çelik motor 100 tl. 15 kere aks bozarsanýz,bir suzuki aks'ý almýþ oluyorsunuz. Niva ömrü hayatýnda komple aksý 15 kere bozmaz.
Ayrýca arkadan biri suzukiye çarpsa, stop kýrýlsa, nasýl bulacaksýnýz. Benim arkadaþýmýn suzukisini yoldan çevirip, arka stop farýný istemiþlerdi. Aylardýr arýyorlarmýþ ve bulamamýþlar. Son yaþadýðým olay. suzuki 1994 model ofroad'ta aðaca carptý. Ön sol çamurluk ezildi sol far kýrýldý ve 2 airbag patladý. Masraf sýký durun 10.000 tl. Kasko aracý perte ayýrdý. Zaten arabanýn deðeri 9-12.000 tl arasý. Varýn siz karar verin.

colins

Ýlk etapta aracý ne amaçla kullanýcaksanýz ona göre karar verin asfalt ve arazi derseniz suziki derim.Ammmaa
Arazideki açýlýma gelince bunda bir sýnýr yok arazi kelimesinin içininde o kadar yoðunluk varki çözemedim.Köy yollarýnada arazi deniyor lopez ede arazi deniyor.Aradaki farký ancak gidince anlýyorsunuz.
Kullandýðým arazi araçlarý sýrasýyla
Landrover uzun þasi
cj 5
vitara 3k
niva 1.6
niva 1.7

geographic35

arkdaþlar 3 yýl 2004 grandvitara kullanmýþ biri olarak bende fikrimi aktarayým
vitara konforlu hava yastýklarý, sessiz, uzun yolda konforlu nivaya göre 1,2 litre ekonomik, kullanýmý nasýl; hdrolik direksiyon harika havasýda güzel ama gel gelelim bütün bu güzellikler duygusala vurdunuzmu iþi bityor. misal yan aynalar otomatik kýrdýnýz ve deðiþcek geçen yýl 565 liraydý :D ve izmirde yok tee istanbuldan getirttik en basiti bu (hý belki diceksiniz kaç defa kýrabilirsinki bir aynayý 10 yaþýmdan beri minibüs kullanýrým ama öyle olyoki 20 gün içinde sað 2 defa sol bir defa kýrýldý abartýsýz aksilik iþte) gerisini siz hesap edin, az yakyodur evet belki ama 2 çekerde kullanýldýðý için özellikle u dönüþlerinde harika bir spincidir suzi deneyimle onaylýdýr :) þimdi hal böyleyken kaskosuz gezilmez suziyle e kasko yýllýk ortalama 1000 lira.. hesaplýyalým 1000 tl kasko artý bakým ücretleri ki 4e katlar nivayý ki bu araçlarla biz dað bayýrda demicez gezecez.. ya niva ?? suzinin kasko fiyatýna yýllýk bakým+parça+iþçilik+vergiler :)) hangisiyle duygusal baðýnýz olur :DD hýý belki nivada iþçiliðinin büyük kýsmýný siz yapyosunuz ustaya gidene kadar ama o da ayrý bir zevk kendi açýmdan... varsýn uðultulu olsun varsýn en olmadýk zamanlarda titrestsin içinizi týr týr týkýrdasýn kaputta biþiler.. yolda þöyle böylede olsa yürüyen bir nivamý yoksa en ufak arzasýnda vurdurmaktan bile çekindiðimizden çekici çaðýrtan suzimi karar sizin.. niva iyi bir yoldaþtýr.. saygýlar...

hakanbusa

dora

Alıntı yapılan: geographic35 -  Kasım 06, 2010, 11:13:36
arkdaþlar 3 yýl 2004 grandvitara kullanmýþ biri olarak bende fikrimi aktarayým
vitara konforlu hava yastýklarý, sessiz, uzun yolda konforlu nivaya göre 1,2 litre ekonomik, kullanýmý nasýl; hdrolik direksiyon harika havasýda güzel ama gel gelelim bütün bu güzellikler duygusala vurdunuzmu iþi bityor. misal yan aynalar otomatik kýrdýnýz ve deðiþcek geçen yýl 565 liraydý :D ve izmirde yok tee istanbuldan getirttik en basiti bu (hý belki diceksiniz kaç defa kýrabilirsinki bir aynayý 10 yaþýmdan beri minibüs kullanýrým ama öyle olyoki 20 gün içinde sað 2 defa sol bir defa kýrýldý abartýsýz aksilik iþte) gerisini siz hesap edin, az yakyodur evet belki ama 2 çekerde kullanýldýðý için özellikle u dönüþlerinde harika bir spincidir suzi deneyimle onaylýdýr :) þimdi hal böyleyken kaskosuz gezilmez suziyle e kasko yýllýk ortalama 1000 lira.. hesaplýyalým 1000 tl kasko artý bakým ücretleri ki 4e katlar nivayý ki bu araçlarla biz dað bayýrda demicez gezecez.. ya niva ?? suzinin kasko fiyatýna yýllýk bakým+parça+iþçilik+vergiler :)) hangisiyle duygusal baðýnýz olur :DD hýý belki nivada iþçiliðinin büyük kýsmýný siz yapyosunuz ustaya gidene kadar ama o da ayrý bir zevk kendi açýmdan... varsýn uðultulu olsun varsýn en olmadýk zamanlarda titrestsin içinizi týr týr týkýrdasýn kaputta biþiler.. yolda þöyle böylede olsa yürüyen bir nivamý yoksa en ufak arzasýnda vurdurmaktan bile çekindiðimizden çekici çaðýrtan suzimi karar sizin.. niva iyi bir yoldaþtýr.. saygýlar...

Katýlýyorum...gitmediðim yer kalmadý Niðde aladaðlar ve ülkemin birçok yeri.
Niva 1041-firefly-Atlantis

vosdost

Arazide çok sert oynamýyacaksanýz Niva. Hadi çok set oynadýnýz parçasý ucuz.
Fakat nivanýn en kötü özelliði aracýn çekme çekilme halinde çok zayýf kalmasý.
Strapý arka dingile baðlasanýz bile bu sefer dingilin saseye hareketlý olarak baglayan kollarý kýrabiliyor. Kol bðlantýsýný Taban sacýndan koparabýlýyor.( Tecrube ile sabittir ) 
Suzikide bu sorunu yaþamazsýnýz ama bir arýza verdiðinde parçayý nerden bulurum kaça bulurum demeye baþlarsýnýz?
Sert oynayayým, parçasýda ucuz olsun, çekme çekilmede zayýf kalmasýn diyorsanýz 4 liraya traktör misali bir Land rover  seri 3 alýp arazide oyuncak gibi oynuyacaksýnýz. Parça pahalý deðil. Aks 50 lira, takým dif ( istavroz kutusu, keceler ve rulmanlar dahil 450 lira ) Debraj takýl 180 lira. Tabi seri 3 te asfaltta suziki konforu ve niva konforu aramýyacaksýnýz. Traktör misali tarladan tarlaya )

ömeryýlmaz

Alıntı yapılan: diff-lock86 -  Aralık 10, 2009, 03:26:18
Teknik özelik derken kilitten falan bahsedilmemiþ sanýrým,bence en büyük fark bu olsa gerek tabi kullaným amacý ve kullaným alaný sürekli dað bayýr çamur kar olacaksa.

Birde Niva ile Vitara 3k nýn kilit 4x2 , 4x4 özelliklerindende bahsedersek bu baþlýk altýnda bir çok kiþiye kýlavuz olacaktýr.

Niva
-sürekli 4 çeker
-aðýr devir
-orta difransiyel kilidi
-ön arka helezon yay

Dostum konu dýþý biþey sorcam niva için sürekli dört çeker yazmýssýn yanii niva normalde 4 çekermi ?? aðýr devire aldýgýmýzda 4x4 olmuyomuydu ? yoksa normalde 4 çekerdeyken aðýr devire alýnca ayrý bi güç mü katýyo :s

Suziki Vitara
-
-
-
-
gibi...

Vitara hakkýnda teknik bilgim yok bilen biriside paylaþýrsa güzel bir paylaþým olur..   ;)

dora

Vitaranýn tek farký var þase gerisi ayný bence niva bir çok arazi aracý kullandým niva farklý...
Niva 1041-firefly-Atlantis

Yevgeni

Alıntı yapılan: vosdost -  Kasım 11, 2010, 02:31:02
Arazide çok sert oynamýyacaksanýz Niva. Hadi çok set oynadýnýz parçasý ucuz.
Fakat nivanýn en kötü özelliði aracýn çekme çekilme halinde çok zayýf kalmasý.
Strapý arka dingile baðlasanýz bile bu sefer dingilin saseye hareketlý olarak baglayan kollarý kýrabiliyor. Kol bðlantýsýný Taban sacýndan koparabýlýyor.( Tecrube ile sabittir ) 

Ah abicim, iþte bu yüzden Niva için vinç icat etmiþler, vinçleyin, strapla asýlmayýn diyorlar..