lada niva ile suzuki vitara arasýndaki fark

Başlatan doganiva, Ekim 05, 2009, 10:48:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

doganiva

Araþtýrýyorum lada niva 1.7 ile suzuki vitara 1.6 3k nýn teknik özelliklerini karþýlaþtýrýp teraziye koydum ve þu sonuca vardým, sizce çok önem arzeden bu sonuçlarýn arazide hangisi daha önemli, hangisi galip gelir tork mu?, yükseklik? lastik mi?:

Genel ebatlarý arazi özellikleri aþaðý yukarý birbirine yakýn,iþ görür,ayný diyebiliriz fakat fark;
TORK  (Lada nivanýn torku daha iyi  128.3/3000 d/d 59.5Kw/5000 d/d yakýt tüketimi biraz daha yüksek 1 lt. kadar)

TORK(Suzuki Vitara1.6 3k 132.4/4000 d/d 97/5600 torku daha düþük yakýt tüketimi 1 lt kadar düþük yada S.Grand Vitara 1.6 3k 138/4000 d/d 69kw(93 bg)5200 d/d)

TORKU NÝVA KAZANDI

YAKIT TASARRUFUNU SUZUKÝ VÝTARA ALDI 7.8  10.1    (niva 8.5  12)

YERDEN YÜKSEKLÝK (YÜKSELTME KÝTLÝ SUZUKÝ VÝTARA)
                Lada niva 22 cm,
                Suzuki Vitara 20 cm,  10 cm yükseltme kiti uygulanýrsa 30 cm olur.Bu durumda arazide Suzuki Vitara yükseltme kitli hali ile daha avantajlý olur.

LASTÝK EBADI KONUSUNDA: Suzuki nin 195 R15,215/65 R16 geniþ lastik takýlabilme özelliði avantaj iken Lada Nivanýn durumu daha kýsýtlý sanýyorum 175/80 R16   185/75 R16

LASTÝK EBADINI SUZUKÝ YE KAZANDIRDIM

ÞÝMDÝ arazi yeteneklerinden Tork mu daha önemli?

Yükselti ve lastik mi?    

Teknik açýdan orjinallik iyidir fakat arazi için modifiye gerekir, modifiye orjinali etkiler deðiþtirir hertürlü parametreler deðiþir istekler ön plana çýkar

Banim fikrime göre, yukarýda bahsettiðim fark'ta
Niva mý Suzuki Vitara(klima  hy) mý? dendiðinde pek fark yok derim ikiside birbirine göre artý ve eksileri var ikiside iþ görür ama niva sevgisi genede bambaþka diyorum.
Yorumlarýnýzý deneyimlerinizi paylaþmanýzý beklerim.

Teþekkürler

Saygýlar

doganiva

Mudanyalý

ilk etapta,yaþýnýz? isminiz? vs..tamamý muamma..size doðaniva'mý demeliyiz?
2009 Niva 20.000 TL'sý,
2000 Vitara 20.000 TL'sý?
tek fark bu.....
Yol dediðin doðru vara,
Er dediðin alçaktan baka.

doganiva

Araç Modeli ve satýn alma daki fiyat farký var,parça kalite ve ömrü vs.özellik
(klima,hava yastýðý,hd.)farký var,evet farklý bir ekonomik yaklaþým.

Peki arazi kabiliyeti için ne düþünüyorsunuz?

Ali Vatansever 37 Avr.Ýstanbul (doga + niva = doganiva olur)

Niva'cýlara sevgilerimle

Teþekkürler

doganiva

Niva arazide saðlam dayanýklý araç, sürekli 4 çeker ve seçenekleri,

içi ve bagajý geniþ

Suzuki vitara içi dar ve bagajý küçük ama klima var hy hd var,

düzde 2 çeker (ekonomik)ve arazide 4 çeker seçenekleri mevcut

görüntü biraz daha modern araç makyajlý

Yevgeni

Bütün yorumlar havada kalýr Mudanyalý'nýn dediði gibi.
Kaðýt üzerinde karþýlaþtýrmalar anlamlý deðil. Sizin beklentileriniz de bir yere kadar.

En güzeli her ikisiyle de test sürüþüne çýkýn, pilot ya da co pilot olarak araziye girin. Hangisi size keyif veriyorsa, mantýklý geliyorsa ona yönelin. Yegane tavsiyem budur. Aksi halde bütçe ölçüsünde sýnýrý yok bu araç tercihinin.

Öte yandan arazide saðlam ve dayanýklý araç kemikli (sert þaseli) olandýr. Ama zorlamaya paralel alayý kýrýlýr. Gerekirse dozeri bile kýrarsýnýz, bu size baðlý..

NÝVA69

Niva ve Vitara biribirine çok yakýn, alternatif hatta Vitaranýn 3 kapýlýsýný düþünürsek benzer araçlar... en azýndan görünüþ olarak...

Lakin yakýnýmda tanýdýk bir Vitara olsa da yakýndan inceleyebilsem, arazide deneyebilsem diye ben de düþünmüþümdür... Þu na için ilk-tek araç olrak Niva var ve memnunum...

Araç tecihinde ilk önce kiþisel özellikler, beklentiler gelir (normal olarak ekonomik durumla birlikte)...

Bir de tork, yakýt, yükseklik dýþýnda... parça-servis-usta meselesi var...

gezenbilir'de daha çok ayrýntý, yorum bulabilirsiniz...

2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

diff-lock86

Teknik özelik derken kilitten falan bahsedilmemiþ sanýrým,bence en büyük fark bu olsa gerek tabi kullaným amacý ve kullaným alaný sürekli dað bayýr çamur kar olacaksa.

Birde Niva ile Vitara 3k nýn kilit 4x2 , 4x4 özelliklerindende bahsedersek bu baþlýk altýnda bir çok kiþiye kýlavuz olacaktýr.

Niva
-sürekli 4 çeker
-aðýr devir
-orta difransiyel kilidi
-ön arka helezon yay

Suziki Vitara
-
-
-
-
gibi...

Vitara hakkýnda teknik bilgim yok bilen biriside paylaþýrsa güzel bir paylaþým olur..   ;)
instagram;@b_l_a_c_k___n_i_v_a___tr

Atdaðý

nivayý hafife almayýn karda þarampole düþmüþ traktörü çekerken gördüm verilen paranýn hakkýný fazlasýyla ödüyor.

Yevgeni

Niva'yý tabiy ki hafife almýyoruz. Öyle olsaydý Niva kullanýyor olmazdýk. 2 Niva'nýn kardan otobüs çektiðini de biliyoruz. Lakin kendinden aðýr bir aracý çekerken eklemleri sýký esniyor yapýsý gereði, unutmamak lazým..

impeesa

94 model 5 kapý 1,9  vitaram var, 93 model 1.6 Nivam var.

kabaca deðinecek olursak, vitara nivaya nazaran bir hayli konforlu.

arazi performansýnda Niva Vitarayý birkaç kez cebinden çýkarýr. Vitaram duymasýn, Nivamý daha çok seviyorum.
"Nivan varsa yolun var!"

Yücel

sanýrým bu konu tamamen duygusal zevk ve beklenti meselesi

niva07

duygusal zevk ve beklenti meselesi olduðu fikrine katýlýyorum ancak olayý yedek parça fiyatlarý gözüyle ele aldýðýmýzda ne gibi bir sonuç çýkýyor ? Bilmediðimden soruyorum.. Anlamlý bir maliyet farký var mý ?

Suçatý

Tofaþ ýn parçalarý nivaya uyuyor hesabýný sen yap...

impeesa

eðer duygusallýksa Niva derim. Sudan ucuz :)
"Nivan varsa yolun var!"

k. yusuf

niva her ne kadar aþýrý bir bað yaratsa da kendine, vitaranýn da saðlamlýðý var. daha aracý toplarken oraya buraya götürde 4 kere ayný parçayý deðiþtirdiðimi biliyorum. parçasý sudan ucuz olabilir ancak ucuz etin yahnisi de yavan oluyor. kalite ve parça konusunda karþýlaþtýrmak yanlýþ bana göre. 3 kuruþ pahalý olsun beni yolda býrakmasýn bariz suzuki derim bu durumda.

ancak niva nýn keyfi de bambaþka caným :)