Gönderen Konu: Doğa gezilerinizde hangi vahşi hayvanları görüyorsunuz.?  (Okunma sayısı 12487 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Makrakanta

• Yaþ 45 -- Denizli
Şehirde doğup büyüdüğüm için vahşi hayvanları doğal ortamında görmek beni çok heyecanlandırıyor.Doğa gezilerinizde (3 yıldan bu yana olan gezilerinizde) hangi vahşi hayvanı hangi bölgede gördünüz yazarsanız bir envanter oluşturmuş oluruz.
  Çok eskiden gördüklerinizi yazmayın çünkü onları yeniden görmemiz mümkün değildir heralde.
Ben şimdilik bir tilki ,renkleri çok güzel yeşil fosforlu uzunca bir yılan ve bolcana iri kertenkele gördüm.Geyik ve dağ keşisi olduğuda söyleniyor ama göremedim henüz.
Aldým bir Niva çýktým daðlara Mevlam kayýra 2006 M

Çevrimdışı Yevgeni

Ynt: Doğa gezilerinizde hangi vahşi hayvanları görüyorsunuz.?
« Yanıtla #1 : Haziran 29, 2009, 08:49:01 »

Ayı (Kaz Dağları)..

Çevrimdışı Bigalı Mustafa

« Yanıtla #2 : Haziran 29, 2009, 11:32:16 »
Ben sürekli dağlardayım.Gördüklerim Ayı,domuz,tavşan,porsuk,tilki,çakal,geyik,karaca,sülün,keklik,tahtalı,yılan,sincap ve daha birsürü sürüngen.Arkadaş olduk artık bunlarla :) :)
Ormancý..  Bir tutkudur niva.....:)

Çevrimdışı entomolog

« Yanıtla #3 : Haziran 30, 2009, 04:39:43 »
Gördüğüm memeli hayvanlar; Ayı, Kurt, Geyik, Karaca, Yaban domuzu, Çakal, Tavşan, Kirpi, Sincap, Tilki, Köstebek, Tarla faresi, Sansar, Yaban keçisi.

Kuşlar; Akbaba, kartal, angut, bıldırcın, keklik, şahin, baykuş, yaban ördeği.

Sürüngenler; Engerek yılanı, su yılanı, siyah yılan, Kertenkele (bir çok türü var :)), Kaplumbağa.

Amfibiler (iki yaşamlılar); Kara ve su kurbağaları semenderler.

Balıklar; Ala balık, sazan, yayın balığı. :)

Merak eden varsa hangisini nerede gördüğümü de yazabilirim...

Çevrimdışı Makrakanta

• Yaþ 45 -- Denizli
« Yanıtla #4 : Haziran 30, 2009, 05:47:30 »
En çok merak ettiğim ayı,kurt ve yaban domuzu.Bunlar gündüz görünürlermi acaba.
Aldým bir Niva çýktým daðlara Mevlam kayýra 2006 M

Çevrimdışı entomolog

« Yanıtla #5 : Haziran 30, 2009, 05:54:44 »
Evet ben tamamını gündüz gördüm. Ayı ile kurt için biraz sanırım şansta gerekli bende birer kez gördüm. Ama domuz sürüleri şehir kenarına kadar geliyorlar. Çok fazla rastlıyorum... Biz bir köyün kenarından geçerlerken görmüştük. Hatta çoban köpeklerinden birisi saldırıp arkadaki gençlerden birini yakalayıp öldürmüştü bizde baya heycanlanmıştık...

colins

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Haziran 30, 2009, 06:02:59 »
Yaban domuzu,çakal,tilki,geyik (çilingoz),karaca (çilingoz,iğneada),sansar,yabani manda (çatalca balanban bölgesinde mevcut,zamanla yabanileşmişler),vaşak (iğneada)
bozürük,su yılanı,
yaban ördeği (çeşitleri),yaban kazı,kartal,şahin,
sazan,yayın,köpek balığı (iğneada),torik (bizzat kendim yakaladım çilingoz),yunus balığı
O kadar gezmeme rağmen bir kere oda bir anlık araç kullanırken kıyıköy-kışlacık bölgesinden gelirken 3 adet kurt gördüm yolun kenarında leş yerken aracı görür görmez kaçtılar orman içine (kurt çok hisli bir hayvan olduğu için doğada karşılaşmak çok zor derler)
Metin Abi yaban hayatında bahsettiğimiz tüm hayvanları gündüz görme şansınız var özellikle geçit yerlerinde beklenirse görülebilir.

Çevrimdışı entomolog

« Yanıtla #7 : Haziran 30, 2009, 07:34:33 »
Vaşağı birinin gördüğünü bilmek beni çok heyecanlandırdı süper...
İşte maalesef bilinçsiz avlanma dolyısı ile bir çok hayvanın nesli tükendi veya tehlike altına girdi.

Çevrimdışı NÝVA69

• 1977/0 Rh (+)
« Yanıtla #8 : Nisan 30, 2010, 10:59:27 »
Gördüğüm yerlerle birlikte;

Boz ayı: Kars-Sarıkamış ve Bayburt-Trabzon sınırı Soğanlı Yaylası.

Kurt: Bayburt.

Kaplumbağa: Kocaeli-Derince Çenedağ.

Köstebek/Tarla Faresi: Bayburt.

Domuz: Kars-Kağızman.

Tilki: Bayburt (sayısını hatırlamıyorum:))

Ceylan: Kocaeli-Derince Çenedağ.

Yabani Tavşan: Erzincan, Erzurum ve Bayburt.

Kirpi: Bayburt ve Erzurum.

Keklik: Erzincan, Erzurum ve Bayburt.

Küçük/Büyük-Yabani Kuşlar: hepsinin adını bilmiyorum ama buralarda çok çeşitli irili-ufaklı sayısız kuş var. (Hatta "Çoruh Vadisi Kuşları" diye kitabı bile var.)

Şimdilik bu kadar...
« Son Düzenleme: Nisan 30, 2010, 11:03:22 Gönderen: NİVA69 »
2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

Çevrimdışı Bigalı Mustafa

« Yanıtla #9 : Nisan 30, 2010, 11:15:47 »
Daha bu sabah saat 06:30 civarlarında görevde sabah devriyesindeydim.Önce bir sansar yolu böldü geçti.Daha sonra bir yaban tavşanı gördüm.Ana yola çıkmıştımki kocaman tek bir domuz.Aracı durdurduk ve inip arkasından iki el attım ama çok uzaklaşmıştı. :)
Ormancý..  Bir tutkudur niva.....:)

Çevrimdışı bkerti

« Yanıtla #10 : Ocak 09, 2015, 10:36:33 »
Uludagda vaşak kurt ayı ve domuz gordum. Vasagı gördüğümde ıkı metre kar vardı. Gözlerim astigmat. Gozluksuz biraz uzağı bulanık görürüm. Kedıcıgı ta buraya getirip karda kışta atmış ne insanlar var deyip pis pis dedım. Baktım öylece durmuş bakıyor. Gözlükleri taktım normal kedinin ıkı uc katı kulakları tüylü anam dedi. Vaşak buyuk bir kopek var ya oınuda eşek sıpası sanıp sevmeye yeltenılıgım vardır. . -20 lerde bir gece de uludagın Buyuk delılere inen kısmında kutt sürüsü tarafından sarılmıslıgım ve gecenin buyuk bölümünü cadırdakı yiyecekleri yiyen kurtları ızleyerek gecırmıslıgım var. Sugaram yanımdaydı ama çakmak cadırdaydı tam bir işkence ve görsel solendı. Zıra kurtlara bayılırım. Yine Uludağ da tel altı rotasında agaç altında uyuklayan ayıları gorebılırdinız. Son gittiğimde ise atvlerde arap turıstler bir suru restırant dağı talan etmişti. Gerçekten ağladım kendimi tutamadım. Artık orada pek bir hayvan olacağını sanmıyorum.

Çevrimdışı muhammedcelik1983

« Yanıtla #11 : Ocak 10, 2015, 07:10:24 »
Uludagda vaşak kurt ayı ve domuz gordum. Vasagı gördüğümde ıkı metre kar vardı. Gözlerim astigmat. Gozluksuz biraz uzağı bulanık görürüm. Kedıcıgı ta buraya getirip karda kışta atmış ne insanlar var deyip pis pis dedım. Baktım öylece durmuş bakıyor. Gözlükleri taktım normal kedinin ıkı uc katı kulakları tüylü anam dedi. Vaşak buyuk bir kopek var ya oınuda eşek sıpası sanıp sevmeye yeltenılıgım vardır. . -20 lerde bir gece de uludagın Buyuk delılere inen kısmında kutt sürüsü tarafından sarılmıslıgım ve gecenin buyuk bölümünü cadırdakı yiyecekleri yiyen kurtları ızleyerek gecırmıslıgım var. Sugaram yanımdaydı ama çakmak cadırdaydı tam bir işkence ve görsel solendı. Zıra kurtlara bayılırım. Yine Uludağ da tel altı rotasında agaç altında uyuklayan ayıları gorebılırdinız. Son gittiğimde ise atvlerde arap turıstler bir suru restırant dağı talan etmişti. Gerçekten ağladım kendimi tutamadım. Artık orada pek bir hayvan olacağını sanmıyorum.

Sabah sabah ne güldüm :D Ben o kadar araziye çıkarım Keklik,Tavşan ve yabani at sürüsü dışında vahşi (vahşi kelimesi ağır kaçar :D ) hayvan görmedim

Çevrimdışı kocaali

« Yanıtla #12 : Ocak 10, 2015, 10:06:38 »

hocam sende hikaye bol galiba, Bursa'ya bir gelişinde haber ver de buluşalım çay içelim sohbet edelim...
No mud, no fun...

Çevrimdışı NÝVACI

• 51 DEN BERÝ BURALARDAYIZ.
« Yanıtla #13 : Ocak 10, 2015, 10:52:09 »
Avcılarda bir klasik muhabbet vardır.
kahveye bir adam gelir. derki,
bir çakal gördüm sıpa kadar.
millet güler
elini biraz alçaltır  bu kadardı, millet yine güler.
biraz daha alçaltır  yine gülüşmeler olur.
adam elini biraz daha alçaltır (bundan aşağı düşürenin  .......na korum) der...
mangal yada soba başı sıcak çay kebap kestanenin yanında muhabbet
birazda muziplik olmadan olmaz :D
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

Çevrimdışı bkerti

« Yanıtla #14 : Ocak 10, 2015, 11:25:58 »
Burhan amca el krankı konusuna bir bakıver. Kocaali gorusselım tabı abı. Uludağ'da muhabbetımız çoktur.