NIVA HARARET KONUSU

Başlatan gürsoy, Haziran 24, 2007, 11:07:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kadir2977

abiler benim þu sorunum var bilgi verirseniz memnun olurum .hararet 90 çok az geçiyo .radyatötüm büyük ve yeni taktýrdým .harareti çýkýnca yani 90 geçince su kaynatýyo yedek deponun kapaðýndan aþýrý su fýþkýrýyo .suyu eksiltiyo  .kaçak yok davamlý takip ediyorum .yað çubuðunu çekince  cubuk üzerinde su damlacýklarý gördüm  .tahminim conta yaktý arabam .fakat gidiþi çekiþi nde bir sorun hissetmiyorum .contamý yaktý acaba  yaktýysa masrafý ne olur .ayrýca üs kapak taþlanmasý siboblarýn deðiþmesi ve de pistonlarýn deðiþmesi yani yarý motor deniyo sanýrým bunlar yapýldýktan sonra aracýmýn performansý nda yakýtýnda deðiþiklikler olacakmý .kaça malolur bana .þimdiden teþekkürler.lada niva 1992 elazýð....kadir demirel.

NÝVA69

Þimdilik termostatý çýkarýp içini daðýtýp-temizleyip taktýk... 90'nýn altýna düþmeyen derece 90'nýn üstüne çýkmaz oldu:) geçiçi ama güzel bir çözüm...

Önümüzdeki hafta Erzurum'a servise gidince yeni termostat takacaðýz...
2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

bbullentt

ustalar

benimde hararet sýkýntým var hep kýrmýzý 130 yakýn duruyor ibre hararet müþürünü deðiþtirdim termostatý deðiþtirdim hiç bir yerinende su sýzýntýsý yok acep su pompasýndanmýdýr yoksa radyatörden mi?
bazen býr týkýrtý geliyor pompanýn o tarafýndan ne olmuþ olabilir 
Bülent 
Bursa/Türkiye

dogan54

Alıntı yapılan: bbullentt -  Haziran 28, 2010, 08:40:40
benimde hararet sýkýntým var hep kýrmýzý 130 yakýn duruyor ibre hararet müþürünü deðiþtirdim termostatý deðiþtirdim hiç bir yerinende su sýzýntýsý yok acep su pompasýndanmýdýr yoksa radyatörden mi?
bazen býr týkýrtý geliyor pompanýn o tarafýndan ne olmuþ olabilir 

Yapýlacaklarýn bir kýsmýný yapmýþsýn zaten..
Geriye kalmýþ radyatör temizliði (sökülüp þiþleniyor)
Motor çalýþýrken dikkatlice su pompasýna uzun bir tornavida daya ve sapýný kulaðýna koyup dinle,
eðer çok hýrýltýlý ses geliyorsa su pompasý rulmaný bozulmuþ olabilir,gerekirse onu da deðiþtirin.
4x4 baska,
NiVA baska..

bbullentt

dün akþam  yakýn bir arkadaþ sað olsun hava yapmýþ olabileceði ihtimalinde durmamý söyledi bu sabah havasýný aldým sanki oldu gibi gözlemleyip tekrar paylaþýrým
Bülent 
Bursa/Türkiye

okayarslan

aklýma takýldý bir yardýom lütfen
silindir kapaðý deðiþti hararet muþuru deðiþti radyatör deðiþti çift fan takýldý ama hala hararet 90ný geçiyor çekiþte bir sorun yok su kaynatma yok hiç bir proplem yok ama ibre 90 ný geçtimi tik oluyorum neden acaba birde dikkatimi çeken nokta silindir kapaðýna muþur tam sarýlý deðil iki pafta diþi dýþarýda termostad yeni deðiþti acaba yazýn termostadý çýkartmalýmýyým

BAHADIR

Konuyu yanlýþ yere açmýþsýn. Arabada elbette hararet 90'ý geçecek, fan açacak, soðutacak. Hepsi normal durumlar. Motorun içinde benzin yanýyor kardeþ, elbet ýsýnacak.

okayarslan

düþündüklerine katýlmýyorum hararet yapmayan nivalar özel üretim mi çok yerde gördüm böyle sorunu olmayan

Yevgeni

Harun

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Temmuz 29, 2011, 01:46:08
Araç kaç modeldir?

90 model,
öte yandan benim çaylakta 90'ý geçice fan açýyor,huyu böyle bunlarýn ;D

Harun

misal ibre aþaðýdaki gibi 90'ýn üzerindeyken daha fan açmamýþ oluyor,biraz daha yükselip de 110 çýbýðýna yaklaþtýðýnda açýyor faný,
çok þükür þimdiye kadar sýkýntý yaþamadým :)

k. yusuf

benim 88 de 90 ý geçince açýyor ancak geçen hafta þunu farkettim.  dinamom 110 amper olduðu için kayýþý baya bir germem gerekiyor.  geçen hafta kayýþ sýyýrdý ve yandý. devirdaim pompasýný normal birþekilde, ancak þarj dinamosunu kaydýrarak çeviriyordu. bu durumda hararetim 85 dolaylarýnýn üzerine hiç çýkmadý. 90 ý görmedi bile. yeni kayýþ alýp gerdirince yine 90 ýn üzerinde açmaya baþladý. benim fikrim kayýþý gerdirince devirdaim rulmanýna baský yapýyor, bilya ve kasnak ýsýnýyor, bu da suyu bir miktar daha ýsýtýyor. fikrim bu yönde. yanlýþ biliyorsam da doðruyu bilen beri gelsin :)

okayarslan

fanla ilgili bir sorunum yok neden derseniz fan motora baðlý yaðni fan müþürü yok sürekli çalýþýyor fannn

k. yusuf

yukarýda çift fan takýldý yazmýþsýnýz müþür olmadan direkt mi çalýþýyor

okayarslan

biri kendinden öyleydi ikinci fan manual içerden kontrollü