NIVA HARARET KONUSU

Başlatan gürsoy, Haziran 24, 2007, 11:07:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ALP

valla arkadaþlar bilmiyorum ki ne koltuðu ben orjinal koltuðu sanýyodum hayatýmda ilk bindiðim niva bu.alalý daha 5 gün oldu.av için aldým binek arabyal çok zorlanýyodum bunuda uygun fiyata bulunca aldým ufak tefek masraf var yavaþ yavaþ yaptýrýyorum ama dün arazide denedim benim binek arabamla gidemeyecemði yerelere gittim çok hoþuma gitti biraz gürültülü ama güzel.

feyzullah

o koltukalar þahin bence  orjinal kotuk bende takýlý daha alçal çünkü

dora

Hararet saðlýklý bir niva için sorun olmaz YEVGENÝnin dediði üzere soðuyamama ve conta yakmasý vs. dostum öncelikle rusya þartlarýna göre yapýlmýþ araçlarýmýzýn su dolaþým kanallarý açýk olmalý yani antifiriz(yaz-kýþ)sonra termostat saðlýklý çalýþmalý.Radyatör su döngüsü dengeli olmalý yani içinde pislik vs olmamalý.Ben þu andaki aracýmý almadan önce 91 model niva da hararet sorununa dair sorun ve çözümleri birebir yaþadým söyleyeceklerim bunlar umarým faydasý olur.Ayrýca hararet göstergen normal zaten arkadaþlar konuya deðinmiþ sevgiler...
Niva 1041-firefly-Atlantis

anamurluva

arkadaþlar öncelikle tüm nivacýlarýn ve islam aleminin kurban bayramýný kutlar hayýrlara vesile olmasýný cenabýallahtan dilerim.benim 93 nivaya geçen yaz baþýnda fan taktýrdým vede gözüm pek hararet göstergesine gitmiyor hem manuel hemde otomatik devreye giriyor otomatik olarak 90 ný geçerek devreye girer nivalarda 90 gayet normaldir

feyzullah

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Aralık 07, 2008, 09:25:16
94'un direkt motora baðlý pervanesi var, çok zorlanmadýkça hararet 90'ý geçmez, yazýn ortasýnda bile..

evet öyle diyorlar ama hala kafan takýlýyo yapasa bekliyeyim bali

Liberator42

Merhaba.Benim arabada sanýrým termostatý sökmüþler.Hararet göstergesi her zaman doksan'ýn biraz altýnda duruyor ve hiç yükselmiyor.Bizim iþyerindeki  týr þöforü abimiz mutlaka termostat taktýr,çok sakýncalý,blok bile çatlatabilir dedi.Sizce taktýrmalý mý?Bizim Adana yazýn çok sýcak oluyor,acaba termostat taktýrýnca sorun yaþar mýyým?Bir de  bunu parçacýdan alsam kendim takabilir miyim sizce??

Yevgeni

Termostatsýz olmaz.
Soðutma sisteminin olmazsa olmazýdýr..

dogan54

Alıntı yapılan: Liberator42 -  Şubat 23, 2009, 11:28:31
  Merhaba.Benim arabada sanýrým termostatý sökmüþler.Hararet göstergesi her zaman doksan'ýn biraz altýnda duruyor ve hiç yükselmiyor.Bizim iþyerindeki  týr þöforü abimiz mutlaka termostat taktýr,çok sakýncalý,blok bile çatlatabilir dedi.Sizce taktýrmalý mý?Bizim Adana yazýn çok sýcak oluyor,acaba termostat taktýrýnca sorun yaþar mýyým?Bir de  bunu parçacýdan alsam kendim takabilir miyim sizce??

Arabanýzda termostat vardýr sanýrým.
Bizim nivalarý,sistemi gereði termostatsýz kullanamayýz.
Eðer termostat olmasaydý, devirdaim pompasý suyu gövdenin içinden geçirmeden radyatöre gönderirdi ve motor soðumazdý.
Bazý arabalar sistemi gereði termostatsýz da çalýþýr ama zararlýdýr.
Termostat motorun sýcaklýðýný sabit tutar,
çýkarýlýrsa motor sýcaklýðý ani deðiþikliklere uðrayacaðýndan,
motor bloðu ani genleþme ve büzülmelere (birden ýsýnma ve soðuma sebebiyle)  maruz kalýr ve çatlayabilir.
4x4 baska,
NiVA baska..

Liberator42

Alıntı yapılan: dogan54 -  Şubat 24, 2009, 10:48:40
Arabanýzda termostat vardýr sanýrým.
Bizim nivalarý,sistemi gereði termostatsýz kullanamayýz.
Eðer termostat olmasaydý, devirdaim pompasý suyu gövdenin içinden geçirmeden radyatöre gönderirdi ve motor soðumazdý.
Bazý arabalar sistemi gereði termostatsýz da çalýþýr ama zararlýdýr.
Termostat motorun sýcaklýðýný sabit tutar,
çýkarýlýrsa motor sýcaklýðý ani deðiþikliklere uðrayacaðýndan,
motor bloðu ani genleþme ve büzülmelere (birden ýsýnma ve soðuma sebebiyle)  maruz kalýr ve çatlayabilir.

Hýmm o zaman benim araç neden hiç ýsýnmýyor?Baþka bir sorun mu var acaba.Hararet asla 90'a deðmiyor.Hep 70-75 derecede.

dogan54

Alıntı yapılan: Liberator42 -  Şubat 24, 2009, 11:04:08

Hýmm o zaman benim araç neden hiç ýsýnmýyor?Baþka bir sorun mu var acaba.Hararet asla 90'a deðmiyor.Hep 70-75 derecede.

Niva'larda termostat,motorun ýsýsýna göre suyu ya radyatöre yönlendiriyor(soðumasý için) ya da bay pass ediyor (yeterli sýcaklýk yoksa boþuna radyatöre göndermiyor ,böylece ýsýsýný koruyor).Sizin termostat bozulmuþ ve suyu devamlý radyötöre yönlendirir pozisyonda kalmýþsa, motorunuz onun için ýsýnmýyor olabilir.
Termostatý deðiþtirin derim.(10-15 TL)
4x4 baska,
NiVA baska..

feyzullah

yoksa al tak cekiþi fark eder yakýtta iyi olur ama radyötör pis is de þiþletiver bu kadar basit

Liberator42

Tamam teþekkür ederim arkadaþlar.Sonuç olarak termostatý deðiþtireceðiz.Umuyorum yazýn sýcaðýnda da bozulup kilitlenmez.

feyzullah

þiþletin radyötörü yeterli gelir hararet yapmaz  çok yaparsa temostatýn içine 3 da delik delin 3,5 olsun

Liberator42

Evet bu gün yeni termostat aldým.15 liraya ECA marka.Refik ustanýn orada söktük termostat açýk kalmýþ.Yenisini taktýk,gösterge direk 90 çizgisinin üstüne oturdu. Teþekkür ederim tüm arkadaþlarýn ilgisine..

feyzullah

rica ederiz inþallah yazýnda sorun yapmaz