GENEL OLARAK TELSIZ

Başlatan dogan54, Kasım 27, 2008, 10:04:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

ssbman

Herkese selamlar ,

Bildiðimce birþeyler aktarmaya çalýþayým .

Kullandýðýmýz ve pmr diye tabir edilen küçük el ciihazlarý UHF bandýnda çalýþmaktadýr . Ihf Bandý 406-470 mhz aralýðýný ifade eder . Türkiyede Frekans band planlarý yapýlýrken Avrupadaki uyumluluklarda gözetilerek 446MHZ PMR cihazlara ayrýlmýþtýr . PMR en fazla 500miliwatt çýkýþ gücünü ve 446 mhz de çalýþmayý anlatan bir standart gibidir aslýnda .

462 ile 446 arasýnda frekans özellikleri açýsýndan küçük bir dalga boyu farký olsada ciddi bir fark yoktur . Fark Ülkemiz ve Dünya haberleþme kurumlarýnýn izin verdiði kullaným alanýyla ilgilidir .

Ne yazýk ki bu gmrs-frs türü cihazlar yurtdýþýndan getirilip bolca satýlýyor . Ýþin tehlikeliyaný bu cihazlar 460 mhzlerde çalýþmakta . Bu frekans kesimi özel ve resmi kurumlarýn telsiz haberleþmelerine ayrýlmýþtýr . Dolayýsýyla konuþmalarýnýz baþka sistemlere müdahale ediyor olabilir . Üstelik bu cihazlarýn almasý genelde tonlu olduðundan siz bir sisteme karýþtýðýnýzý birileri kkapýya gelene kadar farketmezsþiniz , çünkü duymazsýnýz ama diðer sistemler sizi duyacaktýr . Basit ama ciddi dert açabilecek bir konu .Her cihaz PMR deðil ve ikisinin standartlarý çok farklý birbirinden .

Heleki Avcý offroadcu arkadaþlarý illegal cihazlar konusubunda çok dikkatli olmalýlar . Jandarmayla böyle bir konuyla uðraþmak hiçkimse istemez .

Fotoda solda ki cihaz Midlan Alan 42 CB el cihazýdýr .

Midland Gxt 1050 De GMRS dstandartýnda ve ne yazý ki illegal bir cihazýdr

yusuf

lisans almak mý gerekiyor ?

seyhan

Alıntı yapılan: yusuf -  Eylül 11, 2009, 12:45:56
Telsizlerle birlikte collins in gps sinide alalým bari. Ben gelecek adam bulamýyorum

1050 ler iyi makina. Resimde soldaki ne ?

Yusuf abi,

Resimde soldaki Midland Alan 42 cb el cihazý. Cihazý yeni aldým. Bugün telsizciye gittim. Cihazýn Almanya frekanslarýna göre ayarlý olduðunu öðrendim ve Türkiye frekanslarýna ayarlanmasý için 50 Euro'luk bir masrafý çýktý.  :'(

Colins'in Gps'inin linkini bana atarsan ben kuzenden isteyeyim. Hem kendime de isterim bi tane de ben de Navigasyon iþine adým atmýþ olurum.

Dursun ustanýn Gps cihazý güneþ enerjisiyle çalýþarak gezdiði yerleri hafýzasýna kaydedebiliyordu yanlýþ hatýrlamýyorsam (bilgisayara baðlý olmadan).  Öyle bir cihaz olursa daha iyi olur aslýnda.
Macera olsun dedim, hayat tarzým oldu.

ssbman

Ne için Lisans Yusuf hocam ?

Midland cihazýnýzý güle güle kullanýn ama Almanya frekasnlarýna ayarlýymýþ iþi kafama yatmadý ? CB frekanalar küçük deðiþiklikler dýþýnda dünyada aynýdýr . Elinþzdeki cihazla böyle bir sorun yaþayacaðýnýzý sanmam . Çevrenizdeki arkadaþlarla test edin bence tamire vermeden .

seyhan

Ben ikitelliden halkalýdaki colins ile braz bozuk bir iletiþimle konuþabildik. Örneðin 21. kanalda biraz daha iyi konuþurken 26. kanalda konuþamadýk. Frekans aralýklarýnda deðiþiklik varmýþ. Örneðin benim araçta Midland 1001 AM bant araç telsizi var, aracýn yanýna keldim anca konuþtum ve ses çok kýsýk geliyordu. Telsizci (Timsah) bu ayar bozukluðundan kaynaklandýðýný söyledi.

Bende býraktým yapsýn diye. Hayýrlýsý, olsun da tekrar deniycez. Ýnþallah para boþuna gtmez.

yusuf

Bizim amatör telsizler gerçek anlamda kýsa mesafeli.

Mldland 40 km diyor ama deniz üzerinde

En verimli çekiþ, konuþtuðun kiþi senin görüþ alanýn içindeyse, arada hiç engel yoksa oluyor.

ssbman

Evet hocam deniz üzerinde maximum mesafeyi yakalamak olasý ancak . 40 falan çok iyi þartlarda ve antenler birbirini görmesi durumunda geçerli . Ve ne yazýk ki illegal frekasnlarda ...

Bu arada amatör telsiz diye bahsettiðiniz amatör telsizcilerin kullandýðý cihazlar ise , her mesafede görüþecek olanlarý var  ;)

PMR cihazlar UHf bandýnda çalýþtýðýndan özellikle ormanlýk sahada çok kötü sonuçlar ortaya koyabiliyor .

Cb meselesine gelince . Hava ve frekans þartlarý CB de durumu çok deðiþtirir . dolayýsýyla iki kanalýn sürekli ayný performansý veremediði durumlar ortaya çýkabilir . BÝrde am fm farký var . El cihazý fm de ise am cihazla ancak sinyal güçlü oolursa görüþebilir o da çok kötü bir þekilde . +2 de nasýl hatýrlayamadým ama am/fm cihazlarda bazý kanallar am bazý kanallar fm dir . Acaba 22 am 27 fm olabilir mi? Anlatýklarýnýz bana modülasyon farklýlýðýndan gibi geldi .

colins

Alıntı yapılan: seyhan -  Eylül 11, 2009, 05:11:26
Yusuf abi,

Resimde soldaki Midland Alan 42 cb el cihazý. Cihazý yeni aldým. Bugün telsizciye gittim. Cihazýn Almanya frekanslarýna göre ayarlý olduðunu öðrendim ve Türkiye frekanslarýna ayarlanmasý için 50 Euro'luk bir masrafý çýktý.  :'(

Colins'in Gps'inin linkini bana atarsan ben kuzenden isteyeyim. Hem kendime de isterim bi tane de ben de Navigasyon iþine adým atmýþ olurum.
Dursun ustanýn Gps cihazý güneþ enerjisiyle çalýþarak gezdiði yerleri hafýzasýna kaydedebiliyordu yanlýþ hatýrlamýyorsam (bilgisayara baðlý olmadan).  Öyle bir cihaz olursa daha iyi olur aslýnda.
Yusuf Abi Seyhan a iletebilirsen eðer sevinirim.

Tolga

Yusuf abi, biz þimdi Midlandlarý GXT 950 vs. kullanmayacakmýyýz?
Tolga

seyhan

Yusuf abi,

Benim amerikadan getirttiðim Midland Gxt 1050'yi þarj edemiyorum. Kutunun içinden çýkan þarj cihazýna bugün gittim Abd-Türk çevirici uç adaptör aldým. Þarja taktým fakat dolmamýþ. Ýlk taktýðýmda þarj lambalarý yanýyordu daha sonra söndüðünü fark ettim. Adaptörü incelediðimde 120 V - 9 V yazýyordu.

Acaba diyorum, 120 V olayýndan dolayý mý þarj etmedi. Midland cihazý olan arkadaþlar nasýl þarj ediyor acaba?

Tolga

Seyhan bence sen 220 /  9 volt bir adaptör al. umarým 120 voltluk adaptörü 220'ye taktýðýn için adaptörü yakmýþýndýrda cihazlara bir þey olmamýþtýr...
Tolga

babacandar

Seyhan araba þarzý var olmasý gerek yanýnda arabadan tak..
120 v ihtimalen sigortasý vardýr içinde.. 220 takýnca o atmýþ olmalý yok ise adaptör yanmýþtýr.. zaten türkiye de iþine yaramayacaðý için birþey olmaz... aletlere birþey olmaz ancak adaptör yanar elektriði aletlere vermez...

dogan54

Alıntı yapılan: Tolga -  Eylül 27, 2009, 12:25:23
Seyhan bence sen 220 /  9 volt bir adaptör al.

1 Amperden aþaðý olmasýn ama..
4x4 baska,
NiVA baska..

seyhan

Bugün TeknoSa'da gezerken gördüm. Midland PMR telsizler var. Çok özellikli bir model deðil ama, konvoy içinde haberleþmek için çok rahat iþ görür. Bütün midlandlarla haberleþir. Hem de Energizer kafa lambasý hediyeli.

ssbman

Selamlar ,
Bütün midlandlarla deðil bütün yasal PMR larla görüþür . Yani Türkiyede satýlan PMR larýn hepsi birbirleriyle görüþürler .