Gönderen Konu: NIVA mı kötü, yoksa piyasa mı?..  (Okunma sayısı 2058 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Niva67

NIVA mı kötü, yoksa piyasa mı?..
« : Mart 08, 2016, 11:25:50 »
Merhabalar..

Bir senedir sahibi olduğum 90 model Niva' mı imkanlarım dahilinde kurcalamayı çok seviyorum..

Zaten aracı alma nedenim de; ''hobi olarak, hoşlandığım bir uğraşı ile vakit geçirmek'' idi!..

Aracı, ikinci araç olarak sadece hoşça vakit geçirmek için kullanıyorum.. Ama kullanmasını, asıl aracımı

kullanmaktan daha çok seviyorum diyebilirim.. Gürültüsüne, konforsuzluğuna rağmen!..

Ona ayırdığım zamanın çoğu onu kullanmaktan ziyade, sağını-solunu kurcalamak ile geçiyor..

Buradaki amacım; hem onu her geçen gün, daha iyi bir duruma getirmek, hem de, kendi emeğim ile

birşeyler kattığım aracı kullanmanın zevkine varmak..

Ama gelin görün ki, aracın sağını-solunu söküp de ufak-tefek iyileştirmeler yapmaya giriştikçe,

el attığınız çoğu yerden, piyasada yapılmış olan önceki tamiratların kalitesizliği çıkabiliyor..

Bugün taze taze karşılaştığım bir durumu örnek vereyim; aracın tamponlarını sökeyim de,

biraz temizlik- bakım koruyucu boya falan yapayım dedim.. Bir de ne göreyim, eleman topu topu

4 adet cıvata kullanmış, bir tanesi orijinal özellikte, diğerleri faullü!..

Uzun gelenin altına kah somun koymuş, kah basmış pulu..

Hatta, bir tanesine de M14X1,5 diş yerine, M14X2.0 diş cıvata kaptırmış!.. :(   Sökene kadar, akla-karayı seçtim..

Allah ne verdiyse!.. Eleman, işinin görüldüğüne bakıyor.. Cıvata sıkı gitmiş, yalama olmuş, umurunda mı!..

Tamam, araçlar eski ama, uygun teknikler kullanılarak tamir edilseler, pek sorun çıkaracaklarını zannetmiyorum.

Hoş, yeni araç tamiratlarında da durum pek farklı değil maalesef.. İnsan, aracını gönül ferahlığı ile servislere bırakamıyor..

Sonuç olarak; bence NIVA, teknoloji olarak harika bir araç olmasına rağmen, ehil olmayan elemanlarca kötü tamirhane

koşullarında üstünkörü yapılan tamiratların faturasını bizzat imajı ile ödüyor..

Allah bizim NIVA' larımızı, gerekli teknolojileri uygulayamayan / uygulamayan tamircilerin şerrinden muhafaza eylesin!..

Amiiiiiin!..

Çevrimdışı atinco

Ynt: NIVA mı kötü, yoksa piyasa mı?..
« Yanıtla #1 : Mart 08, 2016, 11:48:14 »
Hocam çoğu lada servisi, çoğu ladacı arabalarına değer vermiyor diye bizim de değer vermediğimizi düşünüyor. O yüzden halletmesi zor mevzu.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Ormanlarimdan bir dal kesenin başını keserim-Fatih
« Yanıtla #2 : Mart 09, 2016, 10:38:44 »
Niva gören usta kaçıyor,
Niva sahibi aracına 'eşek' muamelesi yapıyor,

Eh sonuçta bunlar normal Suat Amca.
Elbette sözüm meclisten dışarı yukarıdaki tespitlerimde...

Çevrimdışı Niva67

« Yanıtla #3 : Mart 09, 2016, 03:33:10 »
atinco ve Harun arkadaşlarımızın tespitleri çok doğru..

Maalesef NIVA' lar genelde, kendi ülkesinde bile layıkı veçhile tamir / bakım görmüyor..

Rus sitelerindeki tamirat videolarına bakıyoruz, derme-çatma atelyeler, temizlik hak getire..

Bence bu araç, bu kadar kötü muameleleri, bu kadar uydurma-kaydırma tamiratları hak etmiyor..

''Keşke Niva' mı 2015' te değil de, 1990 yılında almış olsaydım!'' diye düşünmüyor değilim.. :(

Şu anda, herhalde şimdikinden çok daha iyi durumda olurdu garibim!.. :)

Allahtan; sayıları bir elin parmaklarını geçmese de, ülkemizde aracın dilinden anlayan, başımız sıkıştığında

kapısını çalabileceğimiz ustalarımız var..

Çevrimdışı atinco

« Yanıtla #4 : Mart 09, 2016, 03:36:47 »
Medeniyet de bir şeyi kullanabilmektir esasında Harun hocam, lafını sakınma, eşek olan eşek muamelesi yapar.

Çevrimdışı babaluga

• "Built for Siberia not Suburbia"
« Yanıtla #5 : Mart 09, 2016, 04:30:34 »
Sanki biraz da parayla ilgili mesele..
Ben 10.000TL ye 2005 Niva aldım.. Kaner'e götürdüm 10.000TL masraf çıktı, yaptırdım biraz canım sıkılsa da ama hep diyorum Niva "Toys for big boys" dur (büyüklere oyuncaklar) dır diye.. Düşünsenize 80-100.000TL ye araç almışsın bir 100.000TL daha masraf ediyorsun.. Böyle saçma bir şey olamaz ama Niva zaten 10 lira 10 lira daha verince adam oluyor ancak.. Tek aracı ve sürekli bineceği aracı sadece Niva olanlar biraz ekonomik sıkıntı çekenler olabilir görüşündeyim.. Sanıyorum hala da yoktur hava yastığı vs Niva'da.. Eee sene olmuş 2016, NCAP diye bir şey var artık ama... Ne ka ekmek o ka küfte :)
« Son Düzenleme: Mart 09, 2016, 05:11:09 Gönderen: babaluga »