Gönderen Konu: Niva 21213 elektrik şemasının tamamı  (Okunma sayısı 13740 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı diff-lock86

• M.Rebii Ã?zdemir
Ynt: Niva 21213 elektrik şemasının tamamı
« Yanıtla #15 : Haziran 14, 2010, 03:24:38 »

Büyük boy görünüm isteyene.
http://img172.imageshack.us/my.php?image=nivaelektrikemesly6.jpg

Arkadaşlar bazı noktalarda yanlışım olabilir.Bu noktaları daha iyi bilen arkadaşlar ilave bilgi ile tamamlarlarsa araçımızın her kablosunun nereye uzandığını tam olarak anlamış oluruz.Katkısı olacaklara şimdiden teşekkürler.

1-Ön sol sinyal
2-Ana farlar
3-far silecek motoru
4-Korna
5-su pompası
6- silecek motoru
7-ön sağ sinyal
8-Yandaki sinyal lambaları
9-far Silecek motoru
10-Şarj dinamosu
11-Akü
12-Havalandırma fanının motoru
13-ek,ilave rezistör
14-Cam sileceklerinin motoru
15-starter,marş motoru
16-karbüratör
17-karbüratör
18-16 ve 17 numaraları besleyen blok
19-İndiksiyon bobini
20-Bujiler
21-Distribütör,dagıtıcı
22-komütatör
23-lamba için priz
24-
25-
26-fren sensörü
27-su püsürtme rolesi
28-arka çam rezistans rolesi
29-uzak farların rolesi
30-Kısa farların rolesi
31-Jigle rolesi
32-Marş rolesi
33-ek sigorta kutusu
34-Ana sigorta kutusu
35-Flşörlerin rolesi
36-Arka vites lambaları
37-Park ısıklarının anahtarı
38-Diferansiyel kilidi devrede lambası
39-Çakmak
40-Park ışıklarını açma kapama anahtarı
41-cam silecek rolesi
42-
43-arka sis farları anahtarı
44-arka cam rezistans açma kapama anahtarı
45-Havalandırma anahtarı-fan açma kapama
46-Arka cam sileceklerinin açma kapama anahtarı
47-Flaşörleri açma kapama anahtarı
48-Kilit
49-jiglenin devrede olduğunu gösteren lamba
50-Jiglenin anahtarı
51-
52-Silecek anahtarı
53-su püskürtme anahtarı (ön cam)
54-Korna
55-Sinyal anahtarl
56-Uzun farların anahtarı
57-Kapı açık sivici
58-İç aydınlatma ,kapı açık lambalarının anahtarı
59-Arka cama su püskürtme motoru
60-Plaka üzerindeki aydınlatmalar
61-Gösterge paneli
62-el freni lambası
63-....... ve yedek sensör
64-arka farlar
65-arka cam silecek motoru.

Link ölü hala göremedim hocam..
Forever Niva

Çevrimdışı emre_ozk

« Yanıtla #16 : Haziran 14, 2010, 10:39:30 »
Emre özkaradeniz
Ýzmit

Çevrimdışı bkerti

« Yanıtla #17 : Aralık 21, 2015, 06:46:29 »
http://ladaniva.co.uk/baxter/resources/2121_wiring.jpg

Merhabalar.
 Konu hortlattım. Sağ stop yanmıyor. Ama artı elektirik geliyor. Sanırım şasede sorun var. Şemada ki siyah hat şase mi? Bir kez yaktım sonra yine gitti. Suat Amca nerdesin :)

Çevrimdışı Niva67

« Yanıtla #18 : Aralık 21, 2015, 11:49:48 »
http://ladaniva.co.uk/baxter/resources/2121_wiring.jpg

Merhabalar.
 Konu hortlattım. Sağ stop yanmıyor. Ama artı elektirik geliyor. Sanırım şasede sorun var. Şemada ki siyah hat şase mi? Bir kez yaktım sonra yine gitti. Suat Amca nerdesin :)

Sevgili Bayram, aşağıdaki tesisat şeması 2121 (eski tip) araçlara aittir.

Şemanın en sağ kısmında daire içine aldığım yerler, stop lambalarının ''MÜŞTEREK ŞASİ'' bağlantısını gösteriyor.

Dikkat edersen; stop / sinyal / geri vites / plaka aydınlatma lambalarının şasi bağlantıları müşterektir.

Eğer yanmayan bir ampulün (+) ucunda akım olduğu halde ampul yanmıyorsa, ya ampul bozuktur, ya da şasi almıyordur.

İlgili ampulün soketindeki şaşasi kontağını biraz oynatırsan, ampul sağlam ise yanması lazım..

Eski araçlarda bağlantılar zamanla gevşeyebildiğinden  veya korozyona uğrayabildiğinden,  ''şasi almama'' durumu, sıklıkla oluşabilen

bir arızadır. Aracın stop lambalarına yakın bir yerden 30-40Cm. lik ince bir kablo ile arızalı alıcınınn şasi kontağına şasi verip, ampulün

yanmasını sağlayabilirsin..

2121 ELEKTRİK ŞEMASI :

Çevrimdışı bkerti

« Yanıtla #19 : Aralık 22, 2015, 11:14:13 »
 Sağol Suat amcam hemen yetiştin. Önce dediğin gibi aküyü söküp iyice kurcaladım arka lambaları. Bağlantıları anlayınca senin dediğin bir kontrol kalemi vardı ya onunla kontrol ettim. Yanan fren lambasının artısı ile yanmayanın artısı frene basınca aynı sesi çıkartıyor. Sonra ampulleri değiştirdim yanmayan taraftaki ampul diğer tarafta yandı. Ama şaseyi nereden alıyor bilemedim. Ondan şemaya baktım. Hepsi aynı şaseden alıyorsa sadece stop yanmıyorsa ampulun duyunda şase yok sanırım. Ampulun duyunu komple değiştirsem olur mu? Yoksa komple arka stopu mu değiştireyim ?

Çevrimdışı Niva67

« Yanıtla #20 : Aralık 22, 2015, 12:44:20 »
,,,,,,,,,,,,,,, Hepsi aynı şaseden alıyorsa sadece stop yanmıyorsa ampulun duyunda şase yok sanırım. Ampulun duyunu komple değiştirsem olur mu? Yoksa komple arka stopu mu değiştireyim ?

Hepsi aynı şasi hattından şasi alıyor ama, her ampulün şasi kontağı kendi duyunun içinde. Duylardaki şasi kontaklarındaki perçin bağlantılarda temassızlık olabiliyor. O kısımları biraz oynatarak teması sağlayabilirsin. Yahut da, en yakın bir şasi bağlantısından
ince bir kablo ile(mesela, tek damarlı bir telefon kablosu olabilir), sadece şasi almayan  o kısma şasi verebilirssin.
Hiç bir şeyi değiştirmene gerek yok..
Benim araçta sol ön park ampulü elektrik almıyordu, geçici olarak, sağ ön park ampulünün (+) ucundan sol ön park ampulüne
ince bir kablo ile akım verdim, sorun çözüldü. Tabii ki, köklü çözüm için ilgili yerlerdeki temassızlıkların giderilmesi gerekiyor..

Çevrimdışı bkerti

« Yanıtla #21 : Aralık 22, 2015, 03:20:57 »
 O zaman stopun arkasında iki noktadan alınmış şase var. Oradan ince kabloyla çekip bağlantı yapayım bakayım olacak mı. Birde deneme amaçlı 12 V lamba yaptım. + uca bağlantı noktasından bağlayıp şase yaptığımda yandı. Ama duydan + alıp şase yaptığımda yanmadı. O zaman duyun tabanındaki bakır + uçta bir sorun ya da oksit var. WD 40 ile bir yıkayayım ben en iyisi önce :)

Çevrimdışı Niva67

« Yanıtla #22 : Aralık 22, 2015, 08:00:15 »
O zaman stopun arkasında iki noktadan alınmış şase var. Oradan ince kabloyla çekip bağlantı yapayım bakayım olacak mı. Birde deneme amaçlı 12 V lamba yaptım. + uca bağlantı noktasından bağlayıp şase yaptığımda yandı. Ama duydan + alıp şase yaptığımda yanmadı. O zaman duyun tabanındaki bakır + uçta bir sorun ya da oksit var. WD 40 ile bir yıkayayım ben en iyisi önce :)

Ustalık yolunda hızla ilerliyorsun Bayram!'.. :)

Evet, tespitin doğru.. Sorun duyun şasi kısmında değil, akım kısmında. Çalışmalara devam..

Yalnız, aracına şalter taktırmayı ihmal etme.. Araç üzerinde çalışırken akünün (-) kutup başını sök-tak baş ölmaz!..

Zamanla akü eksi kutup başını ve kelepçesini deforme edersin..

Çevrimdışı bkerti

« Yanıtla #23 : Ocak 02, 2016, 07:53:42 »
Suat amcam eksi kutubun yanina uygun anahtar koydum onunla sokup takiyorum. Ama salter lazim mutlaka. Tam dun o isi halledecektim tamponu koparttim sag taraftan. Yarin bakacagim kismet olursa.

Çevrimdışı Niva67

« Yanıtla #24 : Ocak 03, 2016, 12:40:48 »
Suat amcam eksi kutubun yanina uygun anahtar koydum onunla sokup takiyorum. Ama salter lazim mutlaka. Tam dun o isi halledecektim tamponu koparttim sag taraftan. Yarin bakacagim kismet olursa.

Çok haşin kullanıyorsun aleti!.. :(

Şalteri takarken tampon nasıl kopuyor, anlayamadım?!.. :)

Çevrimdışı bkerti

« Yanıtla #25 : Ocak 03, 2016, 09:00:39 »
Sille de ( hani turkusu varya su silleden gece gectim diye) park yeri bulamadim cop konteynerlerini ittim tamponla. Iki konteynerin arkasinda tas.blok varmis onu gormedim. Gaza da yuklenince tamponu tutan kulak koptu. Bana tank lazim Suat amcam :)

Çevrimdışı Niva67

« Yanıtla #26 : Ocak 04, 2016, 12:50:38 »
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, Bana tank lazim Suat amcam :)

Tank değil de, ''UNIMOG MERCEDES'' lazım sana!..

Kullanmışlığım vardır.. Dere- tepe - kar - çamur - yokuş - iniş fark etmez.. Tam senlik.. Kim tutar seni Unimog' la!.. :)

Çevrimdışı bkerti

« Yanıtla #27 : Ocak 04, 2016, 01:30:58 »
Bakıyorum unimoglara ama beni aşar Suat Amcam. Daha nivayı yeni anlamaya çabalıyorum. Unimoga geçersem pihuuu 30 sene lazım anlamaya:)