Gönderen Konu: Yedek parça kalitesizliği  (Okunma sayısı 3125 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı emre_ozk

Yedek parça kalitesizliği
« : Haziran 11, 2012, 09:16:31 »
Bu parça bozma durumu sadece benim nivayamı özel yoksa nivaların genelde yedek parçaları böyle çabuk bozulurmu.
Dün aracımın altının yıkarken alt rotillerin birinin dağıldığını gördüm.
Bugün yeni rotili aldım ve değiştirme işlemine başladım. Rotili değişmem için poryayı aks kafasınıda söktüm söker sökmez birden rulmandaki bilyeler yere düşmeye başladı  :)
Aks körüğünün yırtık olduğunu poryanın aşınmış olduğunuda gördüm.
iş büyüdükçe büyüdü. Yarın yeni rulman alacağım rulmanı skf düşünüyorum.
Rotilleri alalı 1 yıldan fazla oldu devamlı arazide kullanılan bir niva için normalmidir.

12 yıldır niva kullanıyoruz daha önce hiç bir rotilin bu duruma geldiğini görmedim.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

Çevrimdışı mehmet22

• MEHMET ELEKTRONİK KEŞAN-EDİRNE 0284 7153630
Ynt: Yedek parça kalitesizliği
« Yanıtla #1 : Haziran 11, 2012, 10:20:17 »
gecmiş olsun emre ..
evet bu parca ve malzemeler icin cok şeyler söyleniyor celik motor  vb. bir sürü ceşidi var ama hangisi dağa iyi tam bir acıklama olmuyor   cin liler bu işe el attınca sanki biraz kafalar karıştı gibi enkısa sürede toplarsın inşallah ön takımını..

VARSA NİVAN ÖZGÜRSÜN

Çevrimdışı YEVGENI

« Yanıtla #2 : Haziran 11, 2012, 11:14:18 »

Körük delinmese bile parça olarak kalitesiz, mukavemeti yok gibi bir şey.
Bulabildiğin en kaliteli malzemeyi al derim Emre.
Dördünü de değiştirmiştim (körük yırtılması, rulmanın bozulması, vs). Geçenlerde 2. turun ilk rulmanını değiştirdim. Yılda 1 ortalaması tutturdum..

Çevrimdışı emre_ozk

« Yanıtla #3 : Haziran 12, 2012, 02:51:28 »
Aks körüğüde yırtıkmış şimdi farkettim nasıl değiştirileceğini bilmiyorum daha önce hiç değiştirmedim.
Babam evde olsaydı  o değiştirirdi ama oda yok sıcaklardan sebep kaçtı yaylaya.
Depoyu karıştırıken eski  nivadan kalma kullanılmamış bir rulman buldum takıp şimdilik aracı topladım.

iki tarafında
salıncak fişeklerinin, rotillerin, poryaların, aks körüklerinin, rulmanlarının değişmesi lazım.
Şuanda boşta olduğum için parçaları alıp en yakın zamanda kendim değiştireceğim.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

Çevrimdışı emre_ozk

« Yanıtla #4 : Haziran 12, 2012, 02:54:32 »
gecmiş olsun emre ..
evet bu parca ve malzemeler icin cok şeyler söyleniyor celik motor  vb. bir sürü ceşidi var ama hangisi dağa iyi tam bir acıklama olmuyor   cin liler bu işe el attınca sanki biraz kafalar karıştı gibi enkısa sürede toplarsın inşallah ön takımını..

Bu rotil türü parçaları çelik motor türkiyede kendi yaptırıyor galiba.
Bu söktüğüm rotiller rus malıydı üstünde yağ basmak için  gresörlükleri bile var.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

Çevrimdışı reis28

• DURSUN USTA 536 462 96 68
« Yanıtla #5 : Haziran 12, 2012, 09:32:42 »
  Rotiller bir cok ceşidi var yerli üretilende var cinde yapılanda tekno rot firmasının TR de ürettigi ürünler dir celik motorun kullandıgı sanırım eski tip grasörlüklü olanlar rus malı lakin onlarda bakım ister sudan camurdan cıktınmı yaglatman lazım yaglatmazsan oda dagılır aks bilyalarınıda skf degil Timken  teker rulmanında iddalı bir markadır ve bilyaların öne arkaya gelen kecelerini kesinlikle yenile ve kalieli bir gresle yagla sana uzun yıllar hizmet ederler bu şekilde yılda bir kerede komple sök ve greslerini tazele boşluk ayarını kulanım sıklıgına göre ayda bir kez kontrol et
DURSUN USTA 05364629668

Çevrimdışı emre_ozk

« Yanıtla #6 : Haziran 13, 2012, 02:36:45 »
Sanayide arayayım şu timken rulmanlardan.

Daha önce forumda konuşulmuştu ön rulmanları arka aks rulmanları gibi kapalı tipe çevirilebiliyormuş.
Eğer yapılabilirse çok uzun ömürlü olmazmı.

Emre özkaradeniz
Ýzmit

Çevrimdışı YEVGENI

« Yanıtla #7 : Haziran 13, 2012, 03:19:55 »

Kaner yapmıştı SIV'da..