Gönderen Konu: Ankara Tayfası Buluşması - Mühye  (Okunma sayısı 17096 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı impeesa

• Ankara
Ynt: Ankara Tayfası Buluşması - Mühye
« Yanıtla #45 : Kasım 14, 2010, 03:47:01 »
Şimdi Hürkan Off road dan neyi kastettiğimize bağlı, öncelikle senin off roadunla bizim off roadımız aynımı onu bir anlayalım :) Off road yol dışı demek, yani asfalt dışında kalan çamur, stabilize yollar ve yeri geldiğinde hiç yol olmayan alanlar off road dur (ve keşke dünde gelseydin sürülü ve iri kesekli tarlalarda nasıl ceylan gibi sektiğimizi izleseydin)

Geçen gün seninle gittiğimiz yer Ankara off road yarışlarının düzenlendiği parkurdu. Eğer off road dan kastın profesyonel yarış ise o bambaşka bir kulvar. Hangi arabayı alırsan al zaten farklı modifikasyonlar uygulamak zorundasın ve ciddi paralar harcamak durumundasın yada kendine çok canlı bir sponsor bulmak zorundasın. Bu yüzden şimdilik bu ihtimali es geçiyorum.

şöyle özetlemeye çalışayım, her yere suzukiylede gidersin Nivaylada gidersin. Suzuki daha konforludur, Aks keresersen Nivanın parçası 150 lira ödediğin takdirde ertesi gün elinde olur. Suzukide aks kestiğinde parçayı bulursan 1000 liradan aşağı ödemezsin.

şu konu daha aydınlatıcı olur. http://nivatr.com/nivaForum/index.php?topic=1887.0
"Nivan varsa yolun var!"

colins

• Ziyaretçi
« Yanıtla #46 : Kasım 15, 2010, 12:50:11 »
colins bu yazımı okudugunda da halen katılmıyorsan tavsiye ve önerilerini bekliyorum arkadasım.Saygılarr..!
Bakın bu yazımla kimseye ukalalık etmek istemem(benden yaşça büyük ve tecrübeli insanlar var aramızda) naçizane görüşüm.
Ben sizin yazmış olduğunu yazıya takıldım gariban nivacı ve güvenilir bir araç olsun diye suzuki.
Siz daha önce suzuki kullandığınızdan mı güveniyorsunuz yoksa nivayla başınıza bir şey mi geldi.Amacım marka kötülemek falan değil zevk ve görüş meselesi.
Ben 4x4 işine off road tan önce avcılık merakım yüzünden bulaştım.Land rover aldım kullandım,Cj5 aldım kullandım,Suzuki vitara aldım kullandım,şuanda 2. nivamı aldım. Bir araç alıp ne amaçla kullanacağınız bu çok önemli.Avcılık yapıcaksanız en uygunu land rover büyük geniş.Yok ben asfaltta binek araç tadında kullanıcam diyorsanız bir sürü marka-model 4x4 seçenekleri mevcut.
Arazi kavramı çok geniş (köy yollarınada arazi-sürülü tarlayada arazi-orman içi yollarıda arazi vs.)
Off road kavramıda çok geniş (soft-hard-piknik-kamp vs.)
Tam anlamıyla off road yapıcaksanız asla tek araçla bu iş olmaz.İkinci aracınız muhakkak olmalı.
Şahsım adına konuşuyorum yukarıda saymış olduğum araçların sahibi olarak memnun olup olmadığın bir sürü şey oldu.Kiminde yedek parçada sıkıntı duydum.Kiminde parça fiyatlarında sıkıntı buldum.Kiminde arazideki kabiliyetinden sıkıntı duydum. Hepimizin maddi imkanları kısıtlı.Suzukimi çok seviyordum satma nedenim ise asfaltta giderken aks kesti.Bir aksına 900 tl istediler ki çıkma fiyatı çünkü sıfırı yoktu 1 ay süre veriyorlar.Far camı çatladı değiştireyim dedim biri eski diğeri yeni olmasın diye 2 tanesine 250 tl verdim.Artısı yokmu illaki var.
Kısacası araç amacına uygun olduğu sürece hiç bir sıkıntı yok.
İnternette araçtırın suzuki team siteside var ordaki paylaşımları okuyun.Size baya fikir verir.

hakanbusa

• Ziyaretçi
« Yanıtla #47 : Kasım 15, 2010, 08:44:14 »
 Ben 2007 model Jimny almıştım offroad için,hem işte hemde hafta sonu kullanayım diye. Evet hafta içi keyifli klima abs vs. Hafta sonu....!.
İlk arazide ön tampon kaldı 800 tl bulursan. Yükseltme 1.000 euro. Kilit( kesinlikle suzuki'lere lazım. Yoksa boş araba.)550 tl. (Ama şehir içi konforu felaket bozuyor.) Aks 1.500 tl bulursan. Tavan çıtası kayıptı sipariş verdim. 2 ayda japonya'dan getiremediler. Döndüm servisten paramı geri aldım. Sonuç; 2005 model nivamla mutluyum. Hiçbir zaman yolda bırakmadı. Kimse gariban niva veya nivacı diye bakmadı, baktırma dım. Birçok grand chereokee çektim. Bir çok suzuki çektim. Hiç aks kesmedim ki, Yusuf abi sayesinde bizim girdiğimiz parkurlara bizden başkası giremedi. Bu arada forumlara bakıyorum da herkes (nivacılar) minik, minik çamurlar da tepelerde, su birikintilerinde oynayıp, vay be nerelerden geçmişiz diye böbürleniyor. Onların yaptığı offroad piknik gezisi. Kullandığınız araçların hakkını verin. Böyle soft parkurlarda gezerseniz adımız gariban nivacılara çıkar.  Arkadaşlar KORKMAYIN GİRİN NİVANIZLA hard parkurlara merak etmeyin bakımlı niva sizi yolda bırakmaz.

hakanbusa

• Ziyaretçi
« Yanıtla #48 : Kasım 15, 2010, 08:49:40 »
 Birde üretici olalım. Artık şu konuları yazmaktan vaz geçelim.örnek.(devirdaim bozuldu ne yapayım,Termostat açmıyor, ne benzin alayım,Ne lastik alayım.Bu konular defalarca yazıldı,çizildi )boşuna laf kalabalığı yapmayın. Üretici olun sizler birşeyler yapın, bizler de faydalanalım. Bu tip konular yazarak site profosyonel olacağına, amatörleşiyor.

Çevrimdışı MuZiP_06

« Yanıtla #49 : Kasım 15, 2010, 08:56:26 »
 Colins dostum alınganlık yaptıgım falan yok,nivacıları aşağı gören veya suzukicileri yukarı gören de yok.Olan da hata yapar gariban Niva demek bi cok  forum kullanıcısı bu konuya alınır evett ama Niva emekçi  arabası gariban arabası oldugu için söylenen bi ttabir.Bundan gocunma utanma olmaz ben Niva ile sherotonda yemeğe de giderim,alsalar beyaz saraya da niva ile girerim.
 Nivanın üstün arazi kabiliyeti önunde de hamır bile diz çöker.Yanlız su bir gercektir Niva masraflı araçtır,çok sorun cıkartan araçtır.Bazı arkadaşlarımız bunu inkar etsede bilirler bu araçlar gercekten sorun cıkartan araçlardır.Ama severek ugrasırsın,çunki araziddeki en başarılı araçtır.Parçası ucuzdur,eski teknoloji oldugu için bircok tamirini kendin yapabilir arazide bi sorunla karsılasırsan kendin çözum yolu ürete bilirsin.
 Ben bunların hep farkındayım biliyorum.Bir çok arkadasımız burda 7 bin e araba alıp 10 bin masraf edip sonra artık bas edemeyip satmıstır.Kaner usta bile der dostum;araba alıcaksan neyap et temiz al sonra cok ugrasırsınder.
 Neyse colins zaten Nivacı olucaz diğer araçları almaya gucumuz yok.Görüsmek üzere.

Çevrimdışı impeesa

• Ankara
« Yanıtla #50 : Kasım 15, 2010, 09:43:52 »
Colins dostum alınganlık yaptıgım falan yok,nivacıları aşağı gören veya suzukicileri yukarı gören de yok.Olan da hata yapar gariban Niva demek bi cok  forum kullanıcısı bu konuya alınır evett ama Niva emekçi  arabası gariban arabası oldugu için söylenen bi ttabir.Bundan gocunma utanma olmaz ben Niva ile sherotonda yemeğe de giderim,alsalar beyaz saraya da niva ile girerim.
 Nivanın üstün arazi kabiliyeti önunde de hamır bile diz çöker.Yanlız su bir gercektir Niva masraflı araçtır,çok sorun cıkartan araçtır.Bazı arkadaşlarımız bunu inkar etsede bilirler bu araçlar gercekten sorun cıkartan araçlardır.Ama severek ugrasırsın,çunki araziddeki en başarılı araçtır.Parçası ucuzdur,eski teknoloji oldugu için bircok tamirini kendin yapabilir arazide bi sorunla karsılasırsan kendin çözum yolu ürete bilirsin.
 Ben bunların hep farkındayım biliyorum.Bir çok arkadasımız burda 7 bin e araba alıp 10 bin masraf edip sonra artık bas edemeyip satmıstır.Kaner usta bile der dostum;araba alıcaksan neyap et temiz al sonra cok ugrasırsınder.
 Neyse colins zaten Nivacı olucaz diğer araçları almaya gucumuz yok.Görüsmek üzere.

Hürkan ben benim Sıpayı 6 liraya aldım ve üzerine 6 lira harcadım. Neden harcadım? aldığımda gitmiyormuydu? gidiyordu. pikniğede giderdim, kampada gidedim, çamurada girerdim. Senin dediğin gibi sonradan sürekli sorun çıkarmasın diye gereken herşeyi yaptım. Boya kaporta iyi değil sadece, çokta aramıyorum aslında sürekli çamurlu olduğu için. Benden önceki sahipleri hiç bakmamışlar, bakmak bana düştü. Elbette ufak tefek arızaları olacaktır ama Allah yapısı değil kul yapısı en nihayetinde, mercedes dede oluyor, suzukide de oluyor arıza. Önemli olan gerekli ve düzenli bakımını yapmak. Sen baktıktan sonra öyle zırt pırt arızan olmayacaktır.
"Nivan varsa yolun var!"

colins

• Ziyaretçi
« Yanıtla #51 : Kasım 15, 2010, 05:15:10 »
Bir araç arıza çıkarıyorsa ya kullanılan parça-yada ustalıktandır.3 lira aşağı olsun diye ucuz parça alıp takıyorlar sonra yine aynı şeyi yaptı deyip aracı kötülüyorlar.Suzukiler arıza yapmıyor değil yapıyor tabiki ama piyasada bırakın yan sanayisini orjinal parçasını bile zor buluyorsunuz.Orjinal parça ve iyi bir usta bulduğunuzda aracınızı ancak kırmak istediğinizde kırarsınız baya bir uğraşarak.Nivada 20 lirayada aks var 120 lirayada farkı siz düşünün.
Bizde aks kesen oldu ama oda arabayı amacının dışında yükseltmeler yaparak lastik takarak yani kısacası dengeleri ile oynayarak kırdılar.Bizde kırmamak ama bu uygulamaları nasıl yapsak diye deneye yanıla başardık bir çok şeyi.

Çevrimdışı MuZiP_06

« Yanıtla #52 : Kasım 16, 2010, 07:31:33 »
 Neyse can dostlar,herseyin hayırlısı,alıcam yakında bi Niva benimde tum temennim arıza vermeden araç uzunyıllar binmek(tabi gerekli tum bakımları yapıldıktan sonra).Bu arada siz değerli dostlarımın ve tum niva tr ailesinin bayramını en içten dileklerimle kutlar hepinize mutlu huzurlu bir hayat dilerim.Saygılarımla...Hürkan.