Gönderen Konu: Sıcakken Çalışmıyor.  (Okunma sayısı 12165 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Liberator42

Sıcakken Çalışmıyor.
« : Ekim 05, 2010, 10:20:29 »
   Merhaba arkadaşlar. Son zamanlarda benim 91'i kısa süreliğine stop ettiğimde yada örneğin kırmızı ışıkta falan yanlışlıkla stop ettirdiğimde tekrar çalışmıyor lakin 10 dk. kadar bir süre geçince hiçbişey olmamış gibi alıyor.Yalnız bu arada iki üç kez arka arkaya marşa basınca araba çalışmazsa bu sefer marş da tamamen gidiyor.Tık bile etmiyor her seferinde korkuyorum zorladık marşı yaktık diye ama dediğim gibi 10 dk. geçince hiç bişey olmamış gibi çalışıyor.Artık stop edince iki defa marşa basıp çalışmazsa bırakıp bekliyorum. Bir kaç kez yoğun trafikte yaptı, epey kulaklarım çınladı tabii. Refik usta ile görüştüm, "marş tüm akımı çektiği için ateşleme yapmıyor, lpg'ciye git role taktır" dedi.Uyguladım ama sonuç alamadım.Bu arada marşın çalışmaması kömürlerden olabilri dediler ama onlara da baktırmadım henüz. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Çevrimdışı Tolga

Ynt: Sıcakken Çalışmıyor.
« Yanıtla #1 : Ekim 05, 2010, 10:53:09 »
Marşa baktıracan, fal bakmaya gerek yok.

Ama sıcakken çalışmama, zor çalışma bendede var pompalamayıp tam dip gaz yapınca alıyor.
Tolga

Çevrimdışı Liberator42

« Yanıtla #2 : Ekim 06, 2010, 01:58:28 »
  Aslında marş kuvvetli çeviriyor ama iki üç kez üstüste basınca birden tık demez oluyor.İlginç olan araç soğukken tek marşla hemen çalışıyor ancak dediğim gibi kısa süreliğine stop ettirince 10-12 dk geçmeden çalışmıyor.Ama tabii marşta da sorun olduğu aşikar.

Çevrimdışı ERCO

• güven oto lada servisi ÝZMÝR / tel 0232 281 45 84
    • www.guvenlada.com
« Yanıtla #3 : Ekim 07, 2010, 02:33:54 »
mar sıcakken basınca burclarda sıcak oldüğü icin maşı sıkıyodur marşa ii bir bakım yapılması gerekiyor burclarıyla birlikde akım cekdigi icin ateşleme duşure bilir dogru ama birde gaz sistemini kontrol etmek gerekir belki cok gaz geliyordura boğuyordur makınayı
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

Çevrimdışı Liberator42

« Yanıtla #4 : Ekim 08, 2010, 09:17:21 »
  Teşekkür ederim. En kısa zamanda marş motorun baktıracağım.

Çevrimdışı thkuzuoglu69

• Param olursa nivaya kardeþ alacaðm
« Yanıtla #5 : Ekim 08, 2010, 10:46:52 »
SEn yine de marş dinamosunu bir bakıma sok. Kömürler zayıf (bitmeye yakın) olabilir, Kömürlerden birisinin kablosu marş zorlamasından kesilmiş olabilir.
...........

Çevrimdışı k. yusuf

• kermittt
« Yanıtla #6 : Ekim 08, 2010, 11:13:20 »
sorun büyük ihtimal ön burçtan çıkacaktır. koruması olmadığı için düşüyor.  burcu değiştirirken  kafasına iz yaptırın ki çıkmasın.

Çevrimdışı Liberator42

« Yanıtla #7 : Ekim 12, 2010, 01:15:41 »
  Burç nedir???

Çevrimdışı k. yusuf

• kermittt
« Yanıtla #8 : Ekim 12, 2010, 01:35:43 »

en sağdaki 11 no lu parça burç tur. genelde nivalarda düşüyor. (sağ tuşla resme bak ve ya resmi göster dediğinizde çıkıyor resimin tamamı)

düştüğü zaman da marş motoru boyunca olan ve sapmasız olarak dönmesi gereken kollektörün kilitlenmesine yol açıyor. bu da marş motorunu çalışmaz hele getiriyor. diğer ihtimalde arkadaşların da dediğin gibi burç şişmesi olayıdır.  burç bakır olduğu için ısıdan çabuk etkilenir ve genleşir. genleşince kollektör milini sıkar ve yine dönmez. soğuyunca eski halini alır ve marş tekrar basar duruma gelir. bu durumda marşı zorlamak kollektörün yanmasına sebep olur.

büyük ihtimal sorun burçtan çıkacaktır. dinamoyu söktürünce arka burca da baktırın. ayrıca nivaların burcu her yerde bulunmuyor. koca maslakta bulamadım. bir lada parçacısından temin etmeniz işinizi kolaylaştırır. 3-5 tl lik bir parçadır. 2 adet alacaksınız ön ve arka olarak.
« Son Düzenleme: Ekim 12, 2010, 01:37:28 Gönderen: impress »

Çevrimdışı Liberator42

« Yanıtla #9 : Ekim 13, 2010, 11:31:53 »
   Abi kesinlikle burçtan.Çünkü gerçekten de bir kaç kez üstüsüte marşa basınca  marş ölüyor ve 5-10 dk. geçmeden tık bile demiyor.Ama mesela soğukken hiç bir sorun yok.

Çevrimdışı Liberator42

« Yanıtla #10 : Ekim 20, 2010, 12:06:16 »
 Bu gün elektrikçiye uğradım.Israrla marşı söktürüp bakalım,burç ya da kömür dediğim halde usta beni dinlemeyip röle attı."Marş sağlam burç yada kömürden olsa sesinden anlarım ben."dedi. Ölçtü aküyü falan sonra elektrik zayıf geliyor marşa , röle atalım dedi.Geçende de lpg tesisatına röle atmıştık.Bakalım umarıum usta haklı çıkar.Bir daha aynı sorun olmaz.Çok emin konuştu.

hakanbusa

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ekim 21, 2010, 04:35:45 »
Şahsi tecrübeme dayanarak karbüratöre baktırın derim. Zengin karışım olma olasılığı var. Ayrıca vakum hortumlarında kaçak varsa oda yapıyordur. Çalışmadığı zaman marş motorunu yiyiyor. 3 tane motor bitirdim. Sonuç; Arıza karbüratör ve avans ayarlarında çıktı.

Çevrimdışı Liberator42

« Yanıtla #12 : Kasım 09, 2010, 02:57:02 »
   Sanırım olay çözüldü.Distibütöre giren kablonun ucundaki metal jak iç kısımdan kırılmış.Zaten son zamanlarda motorda düzensiz çalışma ve silkeleme olmaya başlamıştı.Bu gün jakın ucunun kırık olduğunu farkettim.Eğreti duruyor.Yarın değiştireceğim.Acaba ısındığı zaman kopuyor da o yüzden mi ateşlemiyor.Çünkü marşta hiçbir sorun yok gayet kuvvetli çeviriyor.

Çevrimdışı Liberator42

« Yanıtla #13 : Kasım 09, 2010, 09:29:33 »
  Evet hala aynı konu.Refik usta o kırık kablodan olamayacağını söyledi.Ama yine de buji kabloları ile bujileri ve  platin, meksefe,tevzi makarası, distiribütör kapağı değiştirelim dedi.Aslında kendisi indiksiyon bobininden şüpheleniyordu ama platini değiştirmek için distiribütörü sökünce içindeki bilyanın ölmüş olduğunu gördük.Ve komple dist. değiştik.Aracın çalışması düzgün şimdi.Ama hala emin değilim acaba aynı olayı yine yapar mı? Refik usta muhtemelen o bilyadan diyor.Isınınca platin yapışıyor,bilya da ölü olduğu için dönderemiyor diye düşündü.Bakacaz.Bir daha yapmadı gerçi.Ama çektiğimi bir ben bilirim.Sıcakken stop etmeye gör 10 dk. geçmeden hayatta çalışmıyordu.

Çevrimdışı lodosum

« Yanıtla #14 : Şubat 10, 2019, 03:28:18 »
konu çok eski 8 yıl olmuş.... aynı sorun bendede var.. araç sıcakken çalışmıyor  20 dakka sonra soğuyunca kendiliğinden çalışıyor.