Gönderen Konu: lada niva elektronik ateşlemeye nasıl çevrilir  (Okunma sayısı 12915 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bkerti

Ynt: lada niva elektronik ateşlemeye nasıl çevrilir
« Yanıtla #30 : Şubat 17, 2015, 04:28:15 »
Bağladığım platin kablosunu sağlamlaştımak ve izole etmek adına bağlantıları sıcak silikon tabancası ile kaplasam çalışma esnasında erir akar gider mi? Distiribütör kapağının altı ne kadar sıcak olur.

Çevrimdışı NÝVACI

• 51 DEN BERÝ BURALARDAYIZ.
« Yanıtla #31 : Şubat 17, 2015, 05:29:38 »
Bağladığım platin kablosunu sağlamlaştımak ve izole etmek adına bağlantıları sıcak silikon tabancası ile kaplasam çalışma esnasında erir akar gider mi? Distiribütör kapağının altı ne kadar sıcak olur.
bilinenin dışına çıkma.
Bir başka yere sor fiyat çok yüksek.
benimkinde doğan uygulanmıştı bağlantı borusu yüksekti adaptasyon işlemi gerekiyor.
orjinal alırsan bire bir uyar bir tofaş tamircisinde taktırabilirsin.
---------------------------------------
Bence sen konya sanayide değil karatay sanayide dolaşıyorsun.
Malzemeyi temin edince
konya sanayiye girince hırdavatçı yada parçacılardan usta araştırması yap bir ön bilgi alabilirsin
0542 525 25 63 Ercan çalışkan istersen parçanıda yollar gerçek bilginide verir
selamımızında işe yarayabilir İzmir ekibinin imdat kapısı.
mesai bitim saatlerinde ararsan sohbet faslıda uzayabilir
bu günlerde eleman sıkıntısı çekiyor biliyorum
kolay gelsin
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

Çevrimdışı bkerti

« Yanıtla #32 : Şubat 17, 2015, 05:34:25 »
bilinenin dışına çıkma.
Bir başka yere sor fiyat çok yüksek.
benimkinde doğan uygulanmıştı bağlantı borusu yüksekti adaptasyon işlemi gerekiyor.
orjinal alırsan bire bir uyar bir tofaş tamircisinde taktırabilirsin.
---------------------------------------
Bence sen konya sanayide değil karatay sanayide dolaşıyorsun.
Malzemeyi temin edince
konya sanayiye girince hırdavatçı yada parçacılardan usta araştırması yap bir ön bilgi alabilirsin
0542 525 25 63 Ercan çalışkan istersen parçanıda yollar gerçek bilginide verir
selamımızında işe yarayabilir İzmir ekibinin imdat kapısı.
mesai bitim saatlerinde ararsan sohbet faslıda uzayabilir
bu günlerde eleman sıkıntısı çekiyor biliyorum
kolay gelsin

Sağol Burhan Amcam. Bilinenin içine bir giremedim ki :) Zaten o kabloyu değiştirdim için hiç rahat değil. İlk fırsat platini toptan değiştirteceğim ilk olarak. elektroniğe geçene kadar yani. Arabayı mahvetmeden Bursaya ulaşmam lazım :) Tofaş tamircisi çok burada biliyorsun Konya Şahinci cenneti. Karatay değil de Eski sanayi ye gidiyorum. Senin selamını iletir 5 ten sonra ararım Ercan abiyi de.

Çevrimdışı canbulat55

« Yanıtla #33 : Şubat 18, 2016, 06:47:34 »
merhaba arkadaşlar 89 nivam a eletronik ateşleme montajı için bana yardımcı olabilirmisiniz? yeni sistem elimde mevcut. eski sistemi söküp yenisini aynen montaj yapıp bobindeki kablolarıda aynı şekliyle monte edersek işlem tamamlanmış olurmu? bobine bağlanacak  mavi ve kahverengi kablo var mavi (+) kahverengi (-) diye düşünüyorum. ayrıyeten elektrik şase vermemiz gerekiyormu elimde herhangibir şema mevcut değil maalesef.

Çevrimdışı Niva67

« Yanıtla #34 : Şubat 19, 2016, 12:28:12 »
merhaba arkadaşlar 89 nivam a eletronik ateşleme montajı için bana yardımcı olabilirmisiniz? yeni sistem elimde mevcut. eski sistemi söküp yenisini aynen montaj yapıp bobindeki kablolarıda aynı şekliyle monte edersek işlem tamamlanmış olurmu? bobine bağlanacak  mavi ve kahverengi kablo var mavi (+) kahverengi (-) diye düşünüyorum. ayrıyeten elektrik şase vermemiz gerekiyormu elimde herhangibir şema mevcut değil maalesef.

Bu şema inşaallah işinizi görür..
Şemadaki bazı harfler, Rus ''Kril alfabesi'' harfleridir.
Tabii ki; bağlantıları yaparken, çok dikkatli olmalısınız..
Elektrik sistemi üzerinde çalışırken, aracın şasi bağlantısını bataryanın ( - ) kutup başından ayırmayı ihmal etmeyin..
Tüm bağlantıların doğru olduğundan emin olunca şasi kablosunu tekrar takarsınız.
Kolay gelsin..

« Son Düzenleme: Şubat 19, 2016, 12:45:07 Gönderen: Niva67 »

Çevrimdışı canbulat55

« Yanıtla #35 : Şubat 19, 2016, 01:34:32 »
bilgiler için teşekkürler şimdi kolları sıvayıp bi deneme yapacağım bakalım...

Çevrimdışı canbulat55

« Yanıtla #36 : Şubat 23, 2016, 04:18:15 »
Montajı yaptim aracin calismasi bi nebze fark etti. Önceki sistemde bobinin ısınmasi nasildi bilmiyorum ama biraz fazla isiniyor gibi yanki neden olur acaba?

Çevrimdışı Niva67

« Yanıtla #37 : Şubat 23, 2016, 08:22:52 »
Montajı yaptim aracin calismasi bi nebze fark etti. Önceki sistemde bobinin ısınmasi nasildi bilmiyorum ama biraz fazla isiniyor gibi yanki neden olur acaba?

Bu konunun 3 no. lu yanıtında (Güven Oto Lada' nın yanıtı) belirtildiği gibi; taktığınız bobin de ''elektronik tip'' miydi acaba?

Çevrimdışı canbulat55

« Yanıtla #38 : Şubat 23, 2016, 09:46:17 »
Evet elektronik bobin zaten set olarak almistim distribütör,bobin,beyin ve kablo set halinde geldi. Bujileride yeni degistirdim eski bobinde 2şer kablo takiliydi onlari ve yeni tesisatin 1er kablosunu bagladim ordada bi yanlislik oldugunu sanmiyorum. Arac 5 dk oldugu yerde calisti sonrasinda yaklasik 1-2 km test sürüşü yaptim döndüğümde bayağı ısınmıştı bobin.

Çevrimdışı Niva67

« Yanıtla #39 : Şubat 23, 2016, 10:56:33 »
Sn. canbulat55, teknik dökümanlarda bobinin test edilmesi ile ilgili şöyle bir ifade var;

''The ignition coil - type 27.3705 or 27.3705-01 or 8352.12, or ATE1721 - oil-filled, with an open magnetic circuit. Test Data: primary resistance at 25 ° C - (0.45 ± 0.05) ohm secondary winding - (5.0 ± 0.5) ohms. Insulation resistance to earth - at least 50 MW.''

Bobinin orijinalliğinden emin değilseniz, referans bilgi olarak kullanılabilir.

Yahut da, sorunsuz çalışan bir sistemdeki bobin ile kendi bobininizi mukayese edebilirsiniz.

Çevrimdışı canbulat55

« Yanıtla #40 : Şubat 23, 2016, 11:35:42 »
Bilgiler icin teşekkürler. Yarin bi ustaya göstereyim bakalim okadar teknik detayini cok anlayamam.

Çevrimdışı Erolhoca

« Yanıtla #41 : Kasım 10, 2016, 12:35:13 »
Arkadaşlar bende elektronik ateslemeye çevirmek istiyorum bu ladaci.comdan alarak. Merak ettiğim şu, tüplü kullanımda avans ayarinin biraz farklı olması gerekiyor. Dolayısıyla tüpte kullanan var mı uygulama sonrası daha iyi oldu mu? Şimdiden teşekkürler.