Gönderen Konu: Dik ve gevşek zemini nasıl daha rahat çıkabilirim?  (Okunma sayısı 5638 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Makrakanta

• Yaþ 45 -- Denizli
Dik ve gevşek zemini nasıl daha rahat çıkabilirim?
« : Haziran 01, 2009, 01:16:51 »
Bugün bir yangın emniyet şeridine tırmandım.Parkur dik ve kaya kırıntılarından oluşuyordu.Araçta 3 kişi idik.Orta vitesi low a aldım ve çıktım.Tekerlekler patinaj yapa yapa tozu dumana kata kata çıktı.Bir ara çıkamayacağız heralde dedim ama sonunda başardık.Bu parkurda sizce nasıl bir yol izlesem daha rahat olurdu.En kısa viteside kullansam patinaja faydası olurmuydu.Yolcuları indiripte çıksam dahamı kolay olurdu yoksa araç hafifleyeceğinden dahamı zor çıkardım.
Aldým bir Niva çýktým daðlara Mevlam kayýra 2006 M

Çevrimdışı Bigalı Mustafa

Ynt: Dik ve gevşek zemini nasıl daha rahat çıkabilirim?
« Yanıtla #1 : Haziran 01, 2009, 01:23:56 »
Orta dif kilidini yani en ufak vites kolunu kullansaydın daha rahat çıkardın.Çünki güç öne ve arkaya eşit dağıtılmış olacaktı. :)
Ormancý..  Bir tutkudur niva.....:)

Çevrimdışı NÝVA69

• 1977/0 Rh (+)
« Yanıtla #2 : Haziran 03, 2009, 12:34:07 »
Çok patinaj sözkonusuysa, en ufak kolu devreye sokmak iyidir... Bir de; tımanışa başladıktan sonra durmamak, vites değiştirmemek iyidir... ayrıca mümkünse arazi 2 ile (yerine göre 1. vitesten daha iyidir) hızlanıp kaptırarak çıkmak de yerine göre idealdir...

Mesela; arazi 1 ile çok yavaş girip çıkamadığım ama arazi 2 ile kaptırıp girerek (hızın da etkisiyle) geçtiğim-çıktığım yerler olmuştur... 

Bu arada Nivanın arkasında bir miktar ağırlık yada 1-2 yolcu (özellikle de arkada) zarar değil fayda verir derim :)
2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

Çevrimdışı babacandar

« Yanıtla #3 : Haziran 03, 2009, 08:20:24 »
Bu tip durumlarda Yavuz Hocam'ın dediği gibi ''ne var ne yok hepsini takacan''
Sonra ver coşkuyu gitsin..

Çevrimdışı niva07

• selim, antalya
« Yanıtla #4 : Aralık 24, 2010, 07:28:16 »
Bu tip durumlarda Yavuz Hocam'ın dediği gibi ''ne var ne yok hepsini takacan''...

bu felsefe bende de işe yarıyor..

Çevrimdışı Maestro

« Yanıtla #5 : Aralık 26, 2010, 01:36:30 »
 geçen gün her zaman arazi takviyesi ile çıktıgım patikayı çıkamadım.. ortada kaldım.. bir kaç gündür yagmur yagmıştı zemin yumuşak ve çamurdu..ortaya gelmiştimki oldugum yerde saydıgımı gördüm.. ben gitmek için gaz a yüklenirken pati çeker halde geri geri gitmeye başladım...( ok144 ler formula lastigi gibi oldu ) nedense debriaj fren yaptım.. bir müddet daha geri kaydıktan sonra kayma durdu.. geri geri indim.. aşagıda kalkmadan önce ufak vitesi de çektim.. ( çarpraz kitliyor sanırım ) ya herru ma herru diyerek..1. viteste bir koptum..sag-sol yalpalayarak patikadan çıktım...  ee  sonra sigaramı yaktım tabiii :)

Çevrimdışı niva07

• selim, antalya
« Yanıtla #6 : Aralık 27, 2010, 12:04:54 »
geçen gün her zaman arazi takviyesi ile çıktıgım patikayı çıkamadım.. ortada kaldım.. bir kaç gündür yagmur yagmıştı zemin yumuşak ve çamurdu..ortaya gelmiştimki oldugum yerde saydıgımı gördüm.. ben gitmek için gaz a yüklenirken pati çeker halde geri geri gitmeye başladım...( ok144 ler formula lastigi gibi oldu ) nedense debriaj fren yaptım.. bir müddet daha geri kaydıktan sonra kayma durdu.. geri geri indim.. aşagıda kalkmadan önce ufak vitesi de çektim.. ( çarpraz kitliyor sanırım ) ya herru ma herru diyerek..1. viteste bir koptum..sag-sol yalpalayarak patikadan çıktım...  ee  sonra sigaramı yaktım tabiii :)

Bu noktada kesik OK144'ler, daha verimli olabilir diye düşünüyorum.. Bir sonraki OK144 alışverişimde, büyük ihtimalle kesik taktıracağım.
« Son Düzenleme: Aralık 27, 2010, 02:38:09 Gönderen: niva07 »

Çevrimdışı Maestro

« Yanıtla #7 : Aralık 27, 2010, 02:34:37 »
bugün ok144 lerle çamurda epey debelendim..  forumda güncel aktüel kısmında sanırım.. başıma ne geldi.. başlıgı altında görseller ve anlatım mevcut.. bu lastikler iyi hoş.. ama çamurda biraz pati yaptınmı  ... yüzeyü formula gibi oluyor.. çamuru tutuyor...