Gönderen Konu: OFF ROAD TÜRLERİ  (Okunma sayısı 6024 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı YEVGENI

OFF ROAD TÜRLERİ
« : Ağustos 16, 2007, 10:06:04 »

Wikipedia sağolsun. Şu arazi olayını sınıflandırmışlar. Ben de oturdum çevirdim. Millet ne yapıyor niye yapıyor görelim dedim. İşte aşağıda daha çok müsabaka türevi arazi hamleleri. En alttaki (Ne çıkarsa bahtımıza) aslen bir tür sınıflandırmaya girmiyor. En azından wikipedia'da öyle bir tür yok. NivaTR tayfasının hamle şeklinin öyle olduğunu gördüm, o türü de ayrıca ekledim.

KUMDA DEBELENME
Adında da anlaşılacağı üzere kum (çöl, sahil kumulu, misal BAJA yarışları) üzerindeki sürüştür. Ortadoğu’da turizm amaçlı yapılıyor. Türkiye’de BAJA yarışları kum üzerinde düzenleniyor.

KIRDA BAYIRDA DOLANMA
Hiç de ekstrem olmayan bir türdür. Çoğumuzun yaptığıdır da aynı zamanda. Aslen asfalt olmayan dağ, köy yollarında dolaşmaktır. Bunun için özel lastik gerekmez, standart lastikler yeterli olur. Genelde amaç bu yolları kullanarak zorlu parkurlara ulaşmaktır.

ÇAMUR GÜREŞİ
Genişçe bir çamur alan bulup batmadan geçmeye kasmaktır. Kesinlikle çamur lastiği ister. Tutunma ve momentum önemlidir. Bir çok 4 çeker kullanıcısı böyle bir alan bulup orada sabahtan akşama dek debelenmeyi sever.

KAYA TIRMANIŞI
Ziyadesiyle teknik gerektirir. Kayalarda oynaşacak araçlar sırf bu amaç için modifiye edilir, lastikler büyük, araç oldukça yüksektir. Yüksek tork ve oldukça düşük ağır devir ister. Yönlendirme için aracın dışında bir co pilot gerekir.

KAYA YARIŞI
Kaya tırmanışından farklı değil. Sadece fütursuzca yarışıyorsunuz, lakin vinçleme, tedbir alma falan yok.

FORMULA OFF ROAD
Yüksek güç ve oktan gerektirir. Araçlar maksimum derecede modifiyedir. Özellikle süspansiyon sistemi zıplamalar, uçuşlar için güçlendirilir. Lastikler kum tipidir. Araç olabildiğince yüksek hacimli güçlü motor, şase, lastikler ve roll cage’den oluşur. Yüksek tork ve yüksek sürat gerektirir.

DENEMELER
Şüphesiz en güvenlisi. Külliyen ağır devirde, etabı birinci bitirip gerim gerim gerinmek yerine kesinlikle yetenek sınamak üzerine kuruludur. Aslında en keyiflisi de budur. Aracı kırmadan bilimum noktadan geçmek şeklinde gelişir.

VİNÇ HAMLELERİ
Vinçlemeden geçilmeyecek parkurlardan vinçleyerek geçmek üzerinedir. Bu ön ve arkada 2 adet vinç gerektirir.

NE ÇIKARSA BAHTIMIZA
Bu da keşfetme üzerine kurulu, daha önce geçilmiş ya da ilk kez denenen rotaları geçme üzerinedir. Adından da anlaşılacağı üzere parkurda önünüze çıkabilecek her tür engeli aşma, aşamayanda farklı bir rotadan geçiş yapıp nihayetinde yine asıl rotaya dönme şeklinde gelişir. Rota bitende ortamın durumuna göre kamp yapılır, rakılar biralar açılır, tabiatın keyfine varılır.

NivaTR arazi tayfasının özellikle sevdiği tür budur..

Çevrimdışı ERCO

• güven oto lada servisi ÝZMÝR / tel 0232 281 45 84
    • www.guvenlada.com
Ynt: OFF ROAD TÜRLERİ
« Yanıtla #1 : Ağustos 22, 2007, 01:38:27 »
ben ne cıkarsa bahıma yapıyoru ama cok da kıyamıyorum  yaaa
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

Çevrimdışı YEVGENI

« Yanıtla #2 : Ağustos 22, 2007, 02:05:59 »

Hiçbirimiz kıyamıyor, ama engel olunca da aşmak gerek.

Delmece tırmanışında bir şelale yakınında mola vermiştik. Yolun bittiği yerde Haldun "Buradan devam edecez!" demişti. İlk kez araziye çıkıyordum ve bahsettiği yer 2-3 metrelik bir kaya inişi akabinde dere idi. Yaya inmekte zorlandığımız yerden Niva nasıl iner diye kendi kendimi yediydim. Meğer şelaleye oradan (yürüyerek) devam ediyormuşuz, Haldun onu demek istemiş. Oradan araba indirmeye kalkmak direkt Niva'ları hurdaya çıkarmaktı. Nebliym işte, kendi kendimi yiyip bitirirken nasıl geçilir burdan diye, off road yaşamım başlamadan bitiyordu kendi içimde..

Çevrimdışı ERCO

• güven oto lada servisi ÝZMÝR / tel 0232 281 45 84
    • www.guvenlada.com
« Yanıtla #3 : Ağustos 23, 2007, 02:42:41 »
vayy ilgin bi şey yaşanmış
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

Çevrimdışı YEVGENI

« Yanıtla #4 : Ağustos 23, 2007, 10:04:27 »

İlginç sayılabilir, evet. Ama asıl mevzu yağmur altındaki çamurda tırmanırken Niva'nın (sayemde) kayıp yardan aşağı uçmaya çabalamasıydı. Sıfır noktasında durdu, ben yağmurda uğraşacağımıza bırakalım uçsun aşağı, baharda gelip alırız dedim. Yusuf Abi ısrarla düşse bile vinçler çıkarırız dedi, çıkardı. O gün neredeyse sıfır tutunma (ATR lastik yüzünden) ve kıçı başı sürekli savuran bir Niva nasıl kullanılır onu öğrenmiştim Yusuf Abi'den..

Çevrimdışı cj-5

« Yanıtla #5 : Eylül 18, 2007, 12:47:19 »
yevgeni abi o yazını okumuştum gerçekten güzel bi gezi olmuş tabi o korkunç kısmı hariç :)

Çevrimdışı YEVGENI

« Yanıtla #6 : Eylül 18, 2007, 12:51:09 »

O vukuat ders oldu. Hemen buldum bir takım OK144, ettim rahat..

Çevrimdışı MOZ

• Mehmet OZENBAS / ISTANBUL
« Yanıtla #7 : Ocak 27, 2010, 04:59:25 »
Benim aşıyı ilk aldığım gün, aynen Yavuz abi'nin durumuna benzer bir olayla başladı.
Bahçeköy'den araziye girecegiz. Börekcide sabah borekleri yedik.
Ben tam sag koltuga oturmaya giderken, Selim abi var bizim, bir de baktim ne goreyim. Selim abi sagda oturuyor.
Benim sorum su olmustu " baskasi mi kullanacak arabayi ? "
Sen kullanacaksin dedi :)
Haydaa, hayatimda off road yapmamisim, hele hele 110 luk DEFENDER hic kullanmamisim :p
Direksiyona bir gecmisim, gecis o gecis.
Onde sakal Huseyin, once soft parkurlardan gecerken, bir de baktim ki, dim dik bir inisin basindayiz. Orman, agaclar sık, yerde yaprak var, ıslak ve kaygan. Aniden frene bastim.
Selim abi, " napıyorsun olum, frene basılır mı" dedi ?????
Bu vitesi buraya gecir, bunu buraya gecir dedi, bir de dugmeye basti.
Sonradan ogrendik tabi, 1.vites takviye ye gecmisiz, bir de arka diferansiyeli kitlemis komple :)
zırt pırt gectim, inisin sonu da camur + sagda dere var, oraya girmemem lazim, cunku Reha abi arabayi oraya kacirmisti :) derede yan yatmis camura batmis bir sekilde duruyordu. dereye girmek sorun degildi ama ust uste 2 defender bir defender degil, kaza dogurur diyerekten, inisin sonunda gaza asilip camuru da gecip , ondeki rampaya tirmandim
Alkis kiyamet :)))
1 saatlik off road cuyuz, milletin arabasinin kaldigi yerden gecmisiz :)
havalar binbesyuz :p

Iste o gun, kolu kaptirdigim gundur benim ...
MOZ side OFF the ROAD...

Çevrimdışı yusuf

« Yanıtla #8 : Ocak 27, 2010, 05:15:31 »
Hüseyin'le bir yere gidilecekse önceden okuyup üfletmek gerek.

Çevrimdışı bymuammer

« Yanıtla #9 : Ocak 27, 2010, 05:51:47 »
bırakalım uçsun aşağı, baharda gelip alırız dedim.

abi ben bunu yeni okudum çok güldüm ya bende eski aracımı öyle yapmıştım köy yolunda karda kaldı çıkıp yaya olarak geldim şehire bahara doğruda gittim aldım :)