Gönderen Konu: 2. EL ARAÇ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER  (Okunma sayısı 37801 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Ormanlarimdan bir dal kesenin başını keserim-Fatih
Ynt: 2. EL ARAÇ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
« Yanıtla #15 : Ocak 07, 2015, 09:49:43 »

Tofaş direksiyonlu bir NİVA görürsek, hayra alamet midir?

meclisten dışarı bu sözüm ama,
Tofaş direksiyonlu Niva gördün mü deli oluyorum ???
Neden mi?

İstanbul yetkili Lada Servisi Gündüz Oto'ya gittim aracı  yeni aldığımda.
İnternetten de cillop gibi bir direksiyon kılıfı alıp takmışım  8)
Orhan Usta- kulakları çınlasın- oturdu direksiyona;
- ''kılıf güzelmiş kaç para verdin?'' dedi
- ''25 tl'' dedim
- ''biz o paraya direksiyon simidini veriyoruz'' demişti gevrek gevrek gülüp,orjinal direksiyon simidini gösterip :D

Çevrimdışı Harun

• Administrator
« Yanıtla #16 : Ocak 07, 2015, 09:52:56 »
Merhabalar..

Allanıp-pullanıp, bizim gibi, ahı gitmiş, vahı kalmış eski bir modeli, yeni model diye kakalamasınlar bize!.. :)

İlk bakışta, modeller arasındaki dış ve iç farklar nelerdir?

ben kimsenin Niva için bu mesaiyi harcayacağını sanmam ;D

ön konsol,arka stoplar ve bagaj kapağı değişikliği 1994-1995  modellerden sonra göze çarpar,
motor da 1,7 ye terfi eder aynı dönemlerde.
size yutturabileceklerini sanmam Suat Bey ;D

Çevrimdışı Niva67

« Yanıtla #17 : Ocak 07, 2015, 11:39:56 »
Bu karda-kışta cevap yazma inceliğini gösteren arkadaşlara çok teşekkürler..

Oraları bilmem ama, buralarda (Zonguldak) kar var..

Tam, ilk mesajımı yollamıştım ki, elektrikler kesildi, onun için cevaplarımı geciktirdim, kusura bakmayın.

Dışarıda yoğun kar var.. Karda NİVA sürmeyi seven arkadaşlara kolay gelsin!..

Önceki mesajlarımda bahsetmiştim, Okumamış olanlar için tekrar yazayım; benim NİVA istememdeki amaç daha başka..

NİVA, kısmet olursa, ikinci araç olarak hobi amaçlı kullanılacak.. Sağı- solu kurcalanarak, yıllardır yeni nesil araçlarda

dökemediğimiz kurtlar dökülecek!.. :)

Yeni nesil araçların 750-800 devirli relantisi yerine, NİVA'  nın relantisi
, kataloğunda her ne kadar 850-900 yazsa da, 500 civarına ayarlanıp, motorun SERKİSOF saati gibi çalışması izlenecek.
[tabii, sonradan yine normal devrine yükseltiriz!. :) ]
Geçenlerde '87 model bir Niva' ya baktım, o model arabanın motoru tıkır-tıkır sayıyordu!..
Şimdikilerde nerede o güzellik! :(

Kaportası-Taban saçları temiz olsun yeter.. İnşaallah, diferansiyellerinden de, gresle karıştırılmış hızar talaşı çıkmaz!.. :)

Bir arkadaşın İstanbul' dan aldığı 131 de başına gelmişti de, onun için yani!.. :)

OFF-ROAD gibi bir niyetimiz yok.. Bu yaştan sonra bizi bozar!..

Ayda- yılda, şu andaki araba ile gidemediğim takuş-tukuş stabile yollara götürsün beni, yeter..

Başka marka-model tavsiyelere kapalıyız.. Sıfır Defender olsa, kalsın!..

NİVA fiyatına Defender verseler alırız, onu satar, yine '90-'97 arası bir NİVA alırız, artan parayı da NİVA' yı güzelleştirmeye harcarız!.. :)

NİVA FOREVER diyorum.. [ Allah, akıl-fikir ihsan eylesin.. Amiiiin!.. :) ]

Çevrimdışı muhammedcelik1983

« Yanıtla #18 : Ocak 07, 2015, 12:05:26 »
Abi seni böyle istekli görünce neredeyse al benim nivayı vereyim diyecektim ki düşündümde ben senin yapmak istediklerini çoktan yaptım  ;D gerçi sağ akis çanı tık tık ediyor birde akü lambası sönükte olsa arada yanıyor( akü demişken komuru bakırı yeni elektrikci diyot tablasından dedi ama konjektorden olabilirmi? konjektor yukarıda su kabının yanında)  başkada işi kalmadı inş  ;D

Çevrimdışı Niva67

« Yanıtla #19 : Ocak 07, 2015, 12:08:50 »
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,size yutturabileceklerini sanmam Suat Bey ;D

İltifatınıza mazhar olmaya çalışacağım Harun Bey. Teşekkürler..

Bunca sene bu meslekten ekmek yedikten sonra, üç günlük bir bebenin aracını alıp da, mandepsiye basmak bize ağır gelir.. Hayırlısı.. :)

Harun Bey, sizin bir Yenice planınız vardı.. Dün akşam televizyonda bir haber geçince, aklıma siz geldiniz..

Devrek üzerinden gitmezseniz, o tünellerden geçmiyorsunuz.. Siz, herhalde Gerede üzerinden gidersiniz..

Yedigöller niyetinizde varsa, bu mevsimde yolları bayağı bozuk olur diyorlar.. Tabii, NİVA için değil! .)

Saygılar, sevgiler..

Çevrimdışı Niva67

« Yanıtla #20 : Ocak 07, 2015, 12:21:57 »
Abi seni böyle istekli görünce neredeyse al benim nivayı vereyim diyecektim ki düşündümde ben senin yapmak istediklerini çoktan yaptım  ;D gerçi sağ akis çanı tık tık ediyor birde akü lambası sönükte olsa arada yanıyor( akü demişken komuru bakırı yeni elektrikci diyot tablasından dedi ama konjektorden olabilirmi? konjektor yukarıda su kabının yanında)  başkada işi kalmadı inş  ;D

Bahsettiğiniz arızayı en iyi, oto elektrikçi (sağlamından bir oto elektrikçi) bilir ama  benim aklıma gelen ilk ihtimaller;
*Şarj gösterge lambasının, gereğinden düşük watajlı olabileceği. Daha yüksek watajlı ampul ile bir deneyin.
*Aklıma gelen ikinci ihtimal, şarj lambasının, diğer alıcılardan kaçak akım alabileceği. Tabii ki, gerçekten şarj sistemindeki yetersizlikten
de kaynaklanabilir. Normalde, şarj lambası, motor çalışır-çalışmaz sönmesi lazım.. Motorun yüksek devirlerinde ara-sıra yanıyorsa, iyi
bir oto elektrikçi, şarj sistemini kontrol etsin. Motorun relantisi düşük ise, şarj lambası arada-sırada kızarabilir/yanıp-sönebilir.

« Yanıtla #21 : Ocak 07, 2015, 12:37:43 »
Bahsettiğiniz arızayı en iyi, oto elektrikçi (sağlamından bir oto elektrikçi) bilir ama  benim aklıma gelen ilk ihtimaller;
*Şarj gösterge lambasının, gereğinden düşük watajlı olabileceği. Daha yüksek watajlı ampul ile bir deneyin.
*Aklıma gelen ikinci ihtimal, şarj lambasının, diğer alıcılardan kaçak akım alabileceği. Tabii ki, gerçekten şarj sistemindeki yetersizlikten
de kaynaklanabilir. Normalde, şarj lambası, motor çalışır-çalışmaz sönmesi lazım.. Motorun yüksek devirlerinde ara-sıra yanıyorsa, iyi
bir oto elektrikçi, şarj sistemini kontrol etsin. Motorun relantisi düşük ise, şarj lambası arada-sırada kızarabilir/yanıp-sönebilir.

oto elektrikçiye ölçtürdüğümde rolantide normal fakat gaz verince voltajda biraz düşme dalgalanma oluyordu bana kömürden dedi söktü degistirdi geri taktı tekrar yaparsa diyot tablası değişecek dedi ve tekrar yaptı kömür biraz azalmıştı fakat bitikte değildi kafası çalışan bir oto elektrikcisi olsa sökünce kömürden olmadığını anlar toplamadan önce arar diyot tablası değişecek derdi şimdi tekrar götüreceğim ve tekrar sökecek)

Çevrimdışı Niva67

« Yanıtla #22 : Ocak 07, 2015, 01:10:21 »
oto elektrikçiye ölçtürdüğümde rolantide normal fakat gaz verince voltajda biraz düşme dalgalanma oluyordu bana kömürden dedi söktü degistirdi geri taktı tekrar yaparsa diyot tablası değişecek dedi ve tekrar yaptı kömür biraz azalmıştı fakat bitikte değildi kafası çalışan bir oto elektrikcisi olsa sökünce kömürden olmadığını anlar toplamadan önce arar diyot tablası değişecek derdi şimdi tekrar götüreceğim ve tekrar sökecek)

Hah!!!.. İşte bunun için benim gibi fosil olmuş tipler, yeni sistemleri sevmiyoruz!.. :)

Eskiden alternatör mü vardı!.. :)  [Vaadı da biz mi kullanmadık!!!. :) ].

İlk aracım '64 Opel Rekord' u aldığımda, sistemi 6 Volt idi.. Şarj dinamosu, DİNAMO!.. Alternatör değil..

Bakma, şimdi dinamo' ya da dinamo diyorlar,, alternatör' e de dinamo diyorlar..

ŞARJ' a, ŞARZ(!!!) diyen oto elektrikçilerini saymıyorum..

Neyse, sene 1986, İzmir' e indim, hava karardı, bizim farlar orijinal 6 Volt, ölü kandili gibi..

Karşıdan gelenler, selektör yapıp-duruyor.. ''Vay be!.. Dedim, '64 OPEL' i selamlıyorlar.. Meğerse, farların azizliği,
ters yola girmişiz, haberimiz yok..

Neyse, yeni teknolojilerin faydalarını  inkar edecek değiliz ama; eski teknolojilere, daha çok müdahale edebiliyorduk..

Dinamolu sistem, akü+dinamo+şarj regülatörü(dinamo regülatörü)+alıcılar..Tabii ki, kablolar,, sülyeler, v.s.

Ne güzel, ne güzel..Bosch dinamo regülatörünün saç kapağını sök, üç silahşörler, karşında!.. Devre kesici, ortada akım regülatörü, diğer başta gerilim(voltaj) regülatörü..

İster seyret, ister, parmak at, ayarla..

Tabii ki sonradan bizzat sistemi 12 Volt' a çevirdim ama, bazı ekipmanları farklı voltajlarda çalıştırarak..

Mesela, 6 voltluk BOSCH korna, röleden gelen 12 volt'u yedi mi, yoldaki kediler-köpekler, yarım metre havaya sıçrıyorlardı..

Ziftli akünün gerekli yerlerinden voltaj alıp, rezinstans yardımıyla gerekli alıcıya verirdim. Şimdi, ziftli aküye bazı kimseler,

küçümseyerek bakar!..

Şimdiki bazı kısımlar, kapalı kutu.Ellemesinler diye, reçine benzeri macunlarla kaplıyorlar ki, sistemi kimse kurcalayamasın..

Neyse, inşaallah NİVALANIRIZ da, yine gönlümüzce kurcalarız aleti!.. :)

NİVA FOREVER.. KARBÜRATÖRLÜ, PLATİNLİ, ENJEKSİYONSUZ!.. :)
« Son Düzenleme: Ocak 07, 2015, 01:22:31 Gönderen: yeniarkadaş »

Çevrimdışı dogan54

• Moderatör
  • Dogayı sevmeyen kendinde bir noksanlik arasin..
« Yanıtla #23 : Ocak 07, 2015, 01:18:12 »
http://nivaturkiye.com/nivaForum/index.php?topic=306.0

Yukarıdaki konuyu incelerseniz yararlı olabilir.
4x4 baska,
NiVA baska..

« Yanıtla #24 : Ocak 07, 2015, 01:38:52 »
evet bu konuyu incelemiştim lakin benim konjektör yukarıda problem onda mı yoksa ustanın dediği gibi diyot tablasında mı?konjektörde problem varsa ne gibi sorun çıkarıyor alır kendimde takabilirim.

Çevrimdışı bkerti

« Yanıtla #25 : Ocak 07, 2015, 01:41:17 »
karburatörlü, paltinli meksefeli, atarlı giderli dilli düdüklü benim niva var ya Suat amca gel sen benim nivaya aktar tecrubelerini sevinsin gariban :)

Çevrimdışı Niva67

« Yanıtla #26 : Ocak 07, 2015, 01:45:57 »
karburatörlü, paltinli meksefeli, atarlı giderli dilli düdüklü benim niva var ya Suat amca gel sen benim nivaya aktar tecrubelerini sevinsin gariban :)

:)..

Yine güldürdün beni..

Git-gel Konya altı saat.. :)  (Ankara-Konya..)

Ankara-Zonguldak da 4,5+4,5=9 saat, etti mi 15 saat,

bu karda-kışta...

Çekilmez değil mi? :)

Sevgiler..

« Yanıtla #27 : Ocak 07, 2015, 03:29:37 »
konjektörden değilmiş merak edip duracağıma 15tl verdim konjektör aldım denedim öğrenmiş oldum ;D anlaşılan altarnatör sökülecek

Çevrimdışı Harun

• Administrator
« Yanıtla #28 : Ocak 07, 2015, 03:37:26 »
Harun Bey, sizin bir Yenice planınız vardı.. Dün akşam televizyonda bir haber geçince, aklıma siz geldiniz..

Devrek üzerinden gitmezseniz, o tünellerden geçmiyorsunuz.. Siz, herhalde Gerede üzerinden gidersiniz..

Yedigöller niyetinizde varsa, bu mevsimde yolları bayağı bozuk olur diyorlar.. Tabii, NİVA için değil! .)

Saygılar, sevgiler..

kış rotasını Bolu olarak revize ettim şimdilik.
29 Ekim de gittim Yedigöller ve bir kısım Bolu rotasına

http://nivaturkiye.com/nivaForum/index.php?topic=6481.0

yine gidersem Yedigöller öncesinde geçen sefer göremediğim yerlerden başlayarak turlamak niyetim.
Mudurnu 'da konaklamak yine tarihi konaklarda
 ;D

Çevrimdışı Niva67

« Yanıtla #29 : Ocak 07, 2015, 04:01:35 »
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, niyetim.
Mudurnu 'da konaklamak yine tarihi konaklarda
 ;D

Evet, çok güzel olur.. O konaklara benzerdi rahmetli dedemin evi.. Tabii, konak falan değildi,, İç teşkilatı benzerdi..

Sedirler, ot (kıtık) yastıklar, mangallar, tel dolaplar, masif ağaçtan gömme banyolar.. :)

Şimdi millet jakuzilerde yıkanıyor, yine de hastalıktan kurtulmuyor.. Niye kine!.. :)

Yazlıkta bahçemizde mandalina ağaçları var, gelirken topluyoruz, iki ay sonra yılbaşına kadar bile çürümüyorlar.

Buradan pazardan alıyoruz, bir hafta gitmiyor.. Herhalde sebebi bu!..

Harun Bey, Mudurnu konaklarında gece çok keskin soğuk oluyor.. Akşam yemeğinden sonra Mudurnu helvası

yeseniz??? ..:) :) :)

Saygılar, sevgiler..