Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 ... 10
1
MOTOR / Ynt: Sıcakken Çalışmıyor.
« Son İleti Gönderen: lodosum Şubat 10, 2019, 03:28:18 »
konu çok eski 8 yıl olmuş.... aynı sorun bendede var.. araç sıcakken çalışmıyor  20 dakka sonra soğuyunca kendiliğinden çalışıyor. 
2
USTASINA SORUN / ASK IT WHY / Ynt: Acemi Nivacı
« Son İleti Gönderen: ardainn Ocak 29, 2019, 08:59:42 »
Havaların biraz ısınması ile ıslanan yerler kurudu ve motor şıkır şıkır oldu yeniden. Gene de En yakın zamanda elektronik ateşlemeyi kendim takmayı deneyeceğim ama.
3
AKTARMA / Ynt: Alttan gelen sesler hakkında
« Son İleti Gönderen: Dr kemal Ocak 24, 2019, 09:38:44 »
kullandigim iki nivadan edindiğim tecrübeye ve topladığım bilgiye göre...kontrol etmeniz gereken şeyler 1. motor kulakları . kopuksa vidası gevşekse veya braket kırıksa motorun ivmelenme yani anı hızlanma veya anı yavaslamalarında vuruntu yapar kasayı salları için sallantının nerden geldiğini anlamazsın.
2. transşaft .arazi şanzımanı on ve arka şaft arasındaki bağlantı düzenindeki sorunlar. bunlar yine kalkışta ve ani frende arazi vites kolllarını anormal sallar. adamı verem eder. iyi bir line ayarı. on arka şaftın kasıntısız baglanması. bozuk transşaftın değişimi. on ve arka şaftların balans ve kafalarının kontrolü. en sonda herşey normal olsa bile ince ayar için bir takım tireşim önleyici aparatlar varmış ben bu sonuncuyu denemedim. diğerleri ile sorun yüzde 80 -90 düzeliyor.
3. akslar ve on düzen elemanları
4. yamulmuş jantlar
vakit biraz az bunların ayrıntısına giremedim sırayla kontrol edin
kolay gelsin
4
AKTARMA / Ynt: Bursa da en iyi 4 çeker ustası tavsiyesi
« Son İleti Gönderen: Dr kemal Ocak 24, 2019, 09:20:34 »
yevgeni teşekkür kardeş motor kulağının birinin vidası alttan sikili ama ustte vida başı ile takoz arasında  0.5 cm boşluk var . alıcı gözle bakınca motor kulağının braketinin kaynaklı olduğu görülüyor. komple kulak ve takoz sipariş ettim. inşallah degisince düzelir. teşekkür ederim.
5
AKTARMA / Ynt: Bursa da en iyi 4 çeker ustası tavsiyesi
« Son İleti Gönderen: Dr kemal Ocak 22, 2019, 03:29:27 »
Baktım ama bir daha bakayım üstad
6
AKTARMA / Ynt: Bursa da en iyi 4 çeker ustası tavsiyesi
« Son İleti Gönderen: YEVGENI Ocak 18, 2019, 03:46:49 »
Motor kulakları?
7
AKTARMA / Ynt: Bursa da en iyi 4 çeker ustası tavsiyesi
« Son İleti Gönderen: Dr kemal Ocak 18, 2019, 03:03:31 »
Yanınız için teşekkür ederim . Bil bakımından belirteyim. Transşaft değişti. Ana şanzıman ve arazi şanzımanı sökülüp bakım yapıldı. Şaftlar  balansa girdi. Tekerler jantlar tornada düzeltildi,   
8
AKTARMA / Ynt: Bursa da en iyi 4 çeker ustası tavsiyesi
« Son İleti Gönderen: YEVGENI Ocak 17, 2019, 06:53:21 »
Lifte kaldırıp kontrol etmek lazım lakin anlattığınızdan anladığım konunun şanzıman civarında geliştiğidir.
Kutuların bağlantılarını ve o bölgedeki diğer bileşenleri de kontrol edin derim, özelikle transşaft (6 köşe takozu).
9
USTASINA SORUN / ASK IT WHY / Ynt: Acemi Nivacı
« Son İleti Gönderen: ardainn Ocak 16, 2019, 06:32:33 »
“ona aşık olmakla nefret etmek arasında biryerlerde gider durursunuz...” Ne demek istediğinizi çok iyi anlıyorum. Pencereden ben ona bakıyorum o bana bakıyor, keçi diyorum kızıyorum ama aklımdan da çıkmıyor. Geçen hafta karda çamurda gezerken bu hafta tık yok.
Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Havalar ısınınca el atacağım artık kalorifere. Viteslerle ilgili sıkıntım yok, ampülü ile ilgili sıkıntım var, dediğiniz şekilde el atacağım. Çürükler Konusunda şanslıyım (görebildiğim kadarıyla), yüzeyel şeyler dışında bir şey yok. Yozgat sanayisinde mümkün olsa kimseye elletmem ama sanırım bir elektrikçi ufukta görünüyor.
10
USTASINA SORUN / ASK IT WHY / Ynt: Acemi Nivacı
« Son İleti Gönderen: Dr kemal Ocak 16, 2019, 04:40:37 »
Dostum öncelikle bende forumda yeniyim ama sorularına şöyle yanıt vereyim. Su değme ihtimali olan herşeyi sök ve hava tutma imkanın varsa hava tut. Kurutmaya çalış. En önce buji kutup başlarından başla. Sonra sağ tarafta akünün orda bobin vardır oraları temizle. Sonra distribütörün içini temizle açarken açtığın şekilde kapatman lazım yoksa asla çalıştıramazsın, eğer buji sıralarını karıştırdıysan bir usta çağır baksın zorlama bobini yakarsın. Bide akünün orda ufak beyin gibi bir şey var onu da temizlemeyi unutma. Yani elektrik iletimini bozacak kablo gördüğün her yeri saç kurutma makinası ile kurut. Kalorifere gelince . Muhtemelen kaputundaki içine açılan havalandırma kapağının menteşesi pastan kaynamıştır o nedenle Kuman’da teli onu hareket ettiremiyordur. O kalorifer kutusu sökülecek Altta 4 tane klips kalorifer alt muhafazayı tutar onları aç muhafazayı kenara al. İçinde kalorifer motoru var kabloları tesisata bağlıdır. Çekip koparma😀. Sonra 10 numara lokmaya uzun bir kol tak Petek’i motor bölümüne bağlayan 4 vidayı sök dikkat vidalar saplama değildir. İki tur çevirince gevşer boşa döner sökemezsin . İkinci bir kişi mötor bölümündeki kalorifer çıkışının vidalarını tutsun . 4 vida sökülünce hem motor bölümündeki kutu hem alttaki kalorifer Petek’i bişe çıkar. Karşına bir kapak çıkacak o kapağı vd40 ile yağla. Alıştır. Tabiki . Kırma ihtimalin var dikkat et. Ayrıca. Arazi çalışmayan araçta zaten zor girer . Aracı çalıştırıp. Geri vitese tak biraz yürü o esnada geçirmeyi dene o zaman girer girince de lambası yanar. Bir kaç kez alıştırman iyi olur. Ampülü ancak kumandayı sökerek. Görebilirsin. Kumandayı altta iki vida tutar. Sök, kontrol et. Takarken kumandanın altındaki iki yayı yenide oturtmadan itelersen oturmaz. Sinir olursun.  😂başka ne sormuştun. Neyse bol tamirler. İyi bir oyuncak buldun. Ama yürüyen kısmı sanayide sakın bilmeyen kimseye elletme . Bide meretin heryeri çürüyor. 92 model dışarda durmuşsa elini nereye atsan çürük bulursun. Allah kolaylık versin. Çürüklerin yoğun olduğu yerleri başka zaman yazayım. Son söz bir Nivanız  varsa ona aşık olumakla nefret etmek arasında biryerlerde gider durursunuz.. good bye
Sayfa: [1] 2 3 4 ... 10