Niva ateþleme sorunu

Başlatan alperota, Ağustos 13, 2017, 01:02:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alperota

Herkese selamlar,
yakýn zamanda geçirdiðim bir motorsiklet kazasý sonucu motor tutkusundan vazgeçip niva tutkusuyla yola devam ediyorum.külüstür denebilecek kývamda bir niva aldým kendim toplamaya çalýþýyorum.sorun þu ki izmirde üç kuruþ para için müþteri kaybetmeyi göze alan çok fazla motor ustasý var.özellikle ATA SANAYÝ ÇÝÐLÝ de.Aracý alýr almaz sitede de adýný boooolca gördüðüm duyduðum SARNIÇ GÜVEN OTO Ercan Usta'ya gittim.saðolsun þanzumaný vs söylediðimiz þeyleri mükemmel þekilde yaptý.neyse bu durumla alakasýz olarak bir stop etme ve çalýþmama sorunu baþladý.
karþýyakadaki elektrikçiler platin deðiþmesi lazým ufak biþey falan dedikleri için buradan sarnýç a kadar gitmeyeyim burada yaptýrayým dedim.demez olaydým.Ata sanayi de bir ustaya götürdüm.yanlýþ distrübütor takýlmýþ seninki kýsa olmalý bu uzun falan filan dedi deðiþtirdi.neyse oradan çýktým daha eve varamadan yolda kaldým.daha öncesinde stop etme sorunu olsa da vurdurunca çalýþan araba hiç çalýþmamaya baþladý garip garip sesler(kayýþ kaydýrýyormuþ gibi) çýkarmaya baþladý.araba inanýlmaz derecede ayarsýz çalýþmaya baþladý.neyse ustayý aradým sonuçta kendi hatasý olduðundan teþrif edip bakma zahmetinde bulundular.sorun þu ki usta kendi yaptýðý iþ hariç herþeyi bokladý.benim yaptýðým iþte hiç bir sorun yok esas þurasý kötü yok burasý kötü yok þundan oldu bundan oldu.adama sana aracý vermeden önce yoktu hiçbiri diyorum.þansa denk gelmiþ diyor.deliricem yani.aracýn da eski olmasýna güvenerekten kafasýna göre sallýyor.tabi biz de iþi bilmediðimizden çok yüklenemiyoruz.usta burnundan kýl aldýrmadan 250 lirayý peþin peþin almýþ olmanýn verdiði rahatlýkla ben iyisini yaptým araba kötüymüþ diyerek alaný terketti.þimdi bu durumda bir kaç sorum var
1-Neden arabayý eski püskü görünce ustalar çöplük gibi davranýr?
2-babasýnýn malýymýþ gibi neden bütün denemeleri yapar?(araba çalýþýrken marþ vermek gibi!!!!!!!)
3- biz alnýmýzýn teriyle kazanmýyor muyuz ki sen bizim malýmýza köpek muamelesi yapabiliyorsun?
4-bu tür sorunla daha önce karþýlaþan var mý?ortalama nasýl bir masraf çýkar.Tekrar Gaziemir e tekrar götürücem ama ortalama bir fiyat bilgim olursa ona göre bir zamanlama da götüreyim en azýndan.Mahçup olmak istemiyorum.
           ve son bir öneri de bulunayým.Bir sanayi dükkanýna gittiðinizde karþýnýzdaki ''þu anki motorcularý biz yetiþtirdik.biz aðayýz paþayýz þöyle kralýz altýndan girer üstünden çýkarýz.bizim elimize kimse su dökemez gibi gibi kibirden patlama noktasýna geldiyse tek yapmanýz gereken hýzla arabanýza doðru koþup oradan uzaklaþmak olsun.Ercan usta ya arabayý býrakýrken de alýrken de en ufak bir kibir zerresi görmedim.1 hafta neredeyse her gün aradým tek kötü þey demedi.hem iþini en layýkýyla yapýp hem de zerre kibir göstermeyen tek usta sanýrým.daha da buji deðiþimi bile olsa baþka ustaya gitmem kimseye de önermem.

Harun

Öncelikle aramýza hoþgeldiniz...
Ardýndan hem motor kazanýz hem de usta kazanýz için de geçmiþ olsun.
Öncelikle Ýzmir ve çevresinde iseniz Ercan Usta dan þaþmayýn derim. Zaten doðru yolu bulmuþsunuz.
Maalesef Niva deðil oto sanayideki ustalar, bazen kullanýcýlarý tarafýndan bile hor görülen bir araç. >:(

Niva67

Sn. alperota forum' a hoþ geldiniz..

Aslýnda siz ustanýzý bulmuþsunuz ama, nedense sonradan yanlýþ yapmýþsýnýz..

Ercan Usta, Lada ve Niva konusunda Türkiye' de ki sayýlý ustalardandýr..

Size naçizane tavsiyem; aracýnýzý daha fazla kurcalatýp, iþin içinden iyice çýkýlmaz hale gelmeden,

aracýnýzý yine Ercan Usta' ya götürün.Zararýn neresinden dönülürse kardýr..

Gitmiþken de, aracý ''elektronik ateþleme'' ye çevirttirin derim.. Rahat edersiniz..

Kolay gelsin..

alperota

Ýlginiz alakanýz ÝÇÝN çok teþekkürler.ufak bi iþ diye düþünerek haraket ettik.o yüzden böyle iþe yaramaz adamlarla muhattap olduk.ama dediðiniz doðru.normalde kendi hatasý kendisi yapsýn düzeltsin derin ama iþ daha kötü noktalara varmadan Ercan ustaya gitmek daha mantýklý sanýrým

Sergun Basturk

Bende 2016 nisan ayýnda yalova kirazlý sanayine gttim þarj dinamosunda sorun vardý,  taþköprü sanayide kiler  yapamayýz dedi,  sonra kirazlý sanayisine gittm.Sarj dinamosunu düzelttm dedi 200 tl verdim 15 dk snra çiftlikköy  tarafýnda anayolda gaz yemedi araba yeni taktrmýþtm brc gaz kesildi stop etti.Benzine aldým calýþtý hala öyle kullanýyorum nivayý, usta da yapamamýþ aküyü þarj edip yollamýþ bni bunu anladým.Sonra gttgmde iþim var çok dedi senin arabaya giremem dedi þarj dinamosu braz asagada ugrastryo çok zamaným yok dedi.O zamandan beri bi tane daha akü aldým.Akü þarj  cihazý aldým.Degiþmeli sarj ederek kullanýyorum.Eski araba kullanan adam da para yoktur deyip önemsemiyolar bence arabayý iþ seçiyolar bence ben nivadan anlayan az usta oldugunu düþünüyorum.Çogu girmiyo ztn arabaya hiç arabanýn þarj dinamosunu yaptrmaya gttim, gazýndan oldum.Gazýnda garantisi var istanbulda baþkasýna elletsem garanti bozulcak dye elletmiyorum.Ateþleme sorununu 2012 de arabayý aldýktan 2 ay snra yaþadým  araba bazen çalýþýyor, bazen çalýþmýyodu vurdurarak kullandým bi süre  sonra marþ motorunu yenilendi bakýmlarý yapýldý pendik kaner otomotivde tamir gördü araba sorun çözüldü.2 yýldýr baþka hiç bi sorunum yok çok þükür.Bence evinizede yakýnsa baþka ustalara götürmeyin hiç bilindik usta tuzlu da olsa saglam yapar yolda sorun yaþamazsýnýz.Böyle düþünüyorum

alperota

ÇOK ÖNEMLÝ AKLINIZDA BULUNSUN!!
diyerek baþlayayyým.bu ÇÝÐLÝ ata sanayi de bulunan usta olduðunu ima eden vatandaþ.benim niva da ki distrübütor ün uzun olduðunu hava kapaklarýnýn açýlmadýðýný söyleyerek söküp kýsa mil takmýþtý.ama distrübütörün uzun olmasýnýn sebebi yaðý da o mil ile çekmesiymiþ.neyse pazartesi günü ercan ustaya giderken araç birden gazdan çekilmeye baþladý.taktak sesler gelmeye baþladý bi 50 m içinde saða çektim.motordan dumanlar çýkýyor.Neyse bir abim saðolsun geldi beni ercan ustanýn dükkana kadar çekti.ercan usta elektronik ateþlemeye çevirdi ayarlarýný vesairesini yaptý.tabi malesef motorun hasar gördüðünü de belirtti.koruyucu yað eklediðini bi süre deneyelim düzelme ihtimali var diye belirtti.ustanýza çok çok çoooooooooookk dikkat edin.ata sanayideki adam sözde iþ yaptý diye para verdik üstüne bi de arabamýzý yakýyodu.e tabi bu durum üzerine aradým adamý.kesinlikle benle alakalý diyip duruyor.ulen arkadaþ þu ''beceriksiz'' motor ustalarýndaki hava doktorda mühendiste yok herþeyde haklýlar hiçbir hatalarý yok ya.bi de arabayý baþka yere götürdüysen ben nerden emin olcam suçun benden olduðundan diyo.o an insan diyo ki nüfus planlama biraz daha yaygýn olsa keþke ülkemizde de böyle israf mamulleri olmasa.