94 MODEL 1.6 LADA NÝVA TAVSÝYE EDERMÝSÝNÝZ?

Başlatan lordkales, Mart 11, 2015, 10:21:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lordkales

Herkese merhabalar. Uzun zamandýr forumu takip etmekteyim ve nivaya karþý koyamadýðým bi sempatim oluþtu. 2007 Honda CBF motosikletimi satýp niva almak istiyorum fakat henüz motorum satýlmadýðýndan ve bende biraz sabýrsýz olduðumdan takasa girmeyi düþündüm ve bir arkadaþ takas teklifimi kabul etti. 94 model 1.6 motora sahip lada nivayla takas etmek istiyorum ne dersiniz 94model niva 1.6 motorlu tavsiye edermisiniz? tecrübelerinize ve fikirlerinize gerçekten deðer veriyorum. þimdiden teþekkür ederim.

Harun

merhaba,
aramýza hoþgeldiniz,
bakýmlý,temiz kullanýlmýþ bir Niva 1,6 veya 1,7 motor farketmez,iþ görür.
sitede ilgili bölümleri bir karýþtýrýn,aracýn baþýnda nelere dikkat etmeniz gerektiði ile ilgili birçok tüyo mevcut.
bir de mutlaka deneme sürüþü yapýn...

muhammedcelik1983

Merhaba hoþgeldin hocam, Harun arkadaþýmýzýn dediði gibi mutlaka test sürüþü yapýn ekseri nivalar biraz gürültülü araçlardýr mekanik ses takýntýnýz varsa pek sizi görünüþü kadar cezbetmeyebilir, Nerede ikamet etmekteseniz o bölgede iyi bir niva ustasý varmý araþtýrýn aracý almadan mutlaka ustasýna gösterin zira bakýmsýz bir niva insaný çileden çýkarabilir  ;D  gönlünüzce bir niva bulursunuz inþ.

rahmieken

cbf satýp bu iþe girmeyin derim ben. hazýr günlük hayat için motosiklet dururken ne yapýp edin 94 modeli edinip adam ettikten sonra motoru satýn.  sabýrsýzlýða gelecek bir araç deðil.

lordkales

Hoþ bulduK teþekkür ederim. Ýstanbulda ikamet etmekteyim sanýrým bi 4x4 ustasýný yanýma alýp gidebilirim. Konfor takýntým fazla yok sonuçta sürekli sürekli clio ile iþim gereði dolaþýyorum içeri aldýðý ses vs olsun alýþtým ki zaten motosiklet kullanýcýsý olarak yoðun rüzgara hem zeminde zýplamalara falan artýk duyarsýzlaþtým :) bazý yerlerde gördüm sanýrým 95 üstü 1.7 diye o yüzden tereddüt ettim. Peki biþey daha danýþmak istiyorum pek yeri olmayabilir ama siz abilerime arkadaþlarýma soruyorum 1992 model daihatsu feroza nasýldýr Pek konu bulamadým tutulmadýðýndan mý acaba?

muhammedcelik1983

Alıntı yapılan: lordkales -  Mart 14, 2015, 03:17:38
Hoþ bulduK teþekkür ederim. Ýstanbulda ikamet etmekteyim sanýrým bi 4x4 ustasýný yanýma alýp gidebilirim. Konfor takýntým fazla yok sonuçta sürekli sürekli clio ile iþim gereði dolaþýyorum içeri aldýðý ses vs olsun alýþtým ki zaten motosiklet kullanýcýsý olarak yoðun rüzgara hem zeminde zýplamalara falan artýk duyarsýzlaþtým :) bazý yerlerde gördüm sanýrým 95 üstü 1.7 diye o yüzden tereddüt ettim. Peki biþey daha danýþmak istiyorum pek yeri olmayabilir ama siz abilerime arkadaþlarýma soruyorum 1992 model daihatsu feroza nasýldýr Pek konu bulamadým tutulmadýðýndan mý acaba?

Bizim buralarda (Adana) parça sýkýntýsý yaþanabileceginden tercih edilmiyor genelde japon grubu ve amerikan suzuki samurai da tercih edebilirsiniz(fazla aðýr offroad yapmamis)

lordkales

O zaman ben niva olsun bizim olsun demek istiyorum. Peki niva alýrken ustaya götürmeden önce nelere bakmalýyým forumda okudum biraz ama onlar dýþýnda bence þuna da bak dediðiniz noktalar neler? Ýlk arabam olacaðýndan biraz pinpirikliyim af buyurun. 95model 1.7 buldum bitane ne dersiniz?

NÝVACI

Bence en önemli nokta  kasa temizliði.
Özelikle alt saðlamlýðý
Geri kalan her parçasý var bir þekilde þanzýman yada defr. konusunda
aldatýldýðýn olursa bile biraz pahalýya düþer ama yürütülür.
hayýrlý alýþveriþler Gönlüne göre olmasý dileðiyle

anladýmki meskenim yaylalar daðlar

Niva67

Alıntı yapılan: lordkales -  Mart 14, 2015, 03:57:17,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Peki niva alýrken ustaya götürmeden önce nelere bakmalýyým forumda okudum biraz ama onlar dýþýnda bence þuna da bak dediðiniz noktalar neler? Ýlk arabam olacaðýndan biraz pinpirikliyim af buyurun. 95model 1.7 buldum bitane ne dersiniz?

Öncelikle, forum' a hoþ geldiniz.. Yukarýda tecrübeli arkadaþlarýn tavsiyeleri esasýnda herþeyi özetliyor ama, iki aylýk NIVA sahibi olarak, size naçizane tavsiyelerim;

*Satýcýlar, tabii olarak mallarýný satmak isterler. ''Sütüm kara'' diyen satýcý olmaz. Onun için, satýcý ne derse desin, siz aracýn durumunu kendi mantýk süzgecinizden geçirin.

*Araç tanýdýk, bildik bir kiþide ise veya güvenilir bir kiþinin referansý ile alýnýyorsa mesele yok. Ama tanýmadýðýnýz, bilmediðiniz bir kiþiden, mazisini

bilmediðiniz bir araç alýrken, yanýnýzda muhakkak NIVA' yý bilen, en azýndan birkaç sene kullanmýþ bir arkadaþýnýz olsun.

*NIVA, kendine özgü sistemleri olan bir araç. Ufak-tefek iþlerini yapmaktan gocunmazsanýz mesele yok. Yok, her türlü iþini ustalara yaptýrmaya

kalkarsanýz kuvvetli bir mali geliriniz olmalý.. Sanayideki sýradan ustalar, bu tip araçlarý tamir ederken, yüzde seksenini tamir ederlerse, yüzde yirmisini

bozuyorlar. Beceremedikleri sistemleri de iptal edip, kurtuluyorlar..Bol bol da , parça arttýrýyorlar!.. :)  Birkaç tamirden sonra arabanýn modeli deðiþiyor..

*Ýstanbul' da oluþunuz her ne kadar avantaj gibi gözükse de, oradaki her NIVA ustasý da gerçekten, bihakkýn NIVA yý biliyor diye birþey yok.

Ýyice sorup-soruþturmadan, önünüze çýkacak hiçbir ustaya araca anahtar vurdutmayýn.

*Bence bu tip, hele hele yirmili yaþlardaki araçlarý alýrken dikkat edeceðiniz en önemli konu; aracýn kaportasý.. Çürüðü-çarýðý, macunu var mý?

diye altýný-üstünü SANTÝM SANTÝM inceleyin. Ruslarýn saçlarý biraz kalitesiz.. Çürümeye karþý izolasyon da yok denecek kadar zayýf,

hele sizden önceki sahip veya sahipleri aracý OFF-ROAD türü yýpratýcý koþullarda kullanmýþlarsa, dýþarýdan güzel de gözükse o araç,

abandone olmak üzere olan boksöre benzer.. Her gün, baþka bir yerinden su koyuverir..

Amacým, sizin moralinizi bozmak, daha almadan, araçtan soðutmak kesinlikle deðil.. Biz aracý alýrken bize yapýlan uyarýlarý, özet olarak size aktarmak..

Tabii ki son karar, tercih sizin..

Ýnþaallah, gönlünüze göre, beklentilerinizi karþýlayacak bir araca sahip olursunuz..

lordkales

Alıntı yapılan: Niva67 -  Mart 14, 2015, 05:30:21
Öncelikle, forum' a hoþ geldiniz.. Yukarýda tecrübeli arkadaþlarýn tavsiyeleri esasýnda herþeyi özetliyor ama, iki aylýk NIVA sahibi olarak, size naçizane tavsiyelerim;

*Satýcýlar, tabii olarak mallarýný satmak isterler. ''Sütüm kara'' diyen satýcý olmaz. Onun için, satýcý ne derse desin, siz aracýn durumunu kendi mantýk süzgecinizden geçirin.

*Araç tanýdýk, bildik bir kiþide ise veya güvenilir bir kiþinin referansý ile alýnýyorsa mesele yok. Ama tanýmadýðýnýz, bilmediðiniz bir kiþiden, mazisini

bilmediðiniz bir araç alýrken, yanýnýzda muhakkak NIVA' yý bilen, en azýndan birkaç sene kullanmýþ bir arkadaþýnýz olsun.

*NIVA, kendine özgü sistemleri olan bir araç. Ufak-tefek iþlerini yapmaktan gocunmazsanýz mesele yok. Yok, her türlü iþini ustalara yaptýrmaya

kalkarsanýz kuvvetli bir mali geliriniz olmalý.. Sanayideki sýradan ustalar, bu tip araçlarý tamir ederken, yüzde seksenini tamir ederlerse, yüzde yirmisini

bozuyorlar. Beceremedikleri sistemleri de iptal edip, kurtuluyorlar..Bol bol da , parça arttýrýyorlar!.. :)  Birkaç tamirden sonra arabanýn modeli deðiþiyor..

*Ýstanbul' da oluþunuz her ne kadar avantaj gibi gözükse de, oradaki her NIVA ustasý da gerçekten, bihakkýn NIVA yý biliyor diye birþey yok.

Ýyice sorup-soruþturmadan, önünüze çýkacak hiçbir ustaya araca anahtar vurdutmayýn.

*Bence bu tip, hele hele yirmili yaþlardaki araçlarý alýrken dikkat edeceðiniz en önemli konu; aracýn kaportasý.. Çürüðü-çarýðý, macunu var mý?

diye altýný-üstünü SANTÝM SANTÝM inceleyin. Ruslarýn saçlarý biraz kalitesiz.. Çürümeye karþý izolasyon da yok denecek kadar zayýf,

hele sizden önceki sahip veya sahipleri aracý OFF-ROAD türü yýpratýcý koþullarda kullanmýþlarsa, dýþarýdan güzel de gözükse o araç,

abandone olmak üzere olan boksöre benzer.. Her gün, baþka bir yerinden su koyuverir..

Amacým, sizin moralinizi bozmak, daha almadan, araçtan soðutmak kesinlikle deðil.. Biz aracý alýrken bize yapýlan uyarýlarý, özet olarak size aktarmak..

Tabii ki son karar, tercih sizin..

Ýnþaallah, gönlünüze göre, beklentilerinizi karþýlayacak bir araca sahip olursunuz..

Nacizane bilgileriniz için çok teþekkür ederim öyle arabadan anlayan biri deðilim fakat gerçekten bir nivam olsun ve yavaþ yavaþ kendim biþeyleri halledeyim istiyorum ki zevkle severek yaparým basit ufak tefek þeyleri öðrenirsem örneðin mmotosikletim var þuanda bujisi yaðýný debriyajýný falan deðiþtirebiliyorum internetten paylaþýlmýþ resimli yöntemlerle fakat araba sanýrým ap ayrý bi olay gibi geliyor. Peki istanbulda güvenilir dediðiniz iþini hakkýyla yapýp bizi yolunacak olarak görmeyen usta var mý tavsiye edebileceðiniz? Ýstanbulda da yeni sayýlýrým ve niva da bildiðiniz üzere seven özel bi kitleye sahip ve çevremde hiç nivasý olan yada ilgilenen biri yok. Sanayiye gidip gözüm kapalý ustaya gitmek de ürkütüyor açýkçasý. Yorumlarýnýz için tekrardan teþekkür ederim.

rahmieken

yukarýda aslýnda her þey belirtilmiþ. ben de sizin yaptýðýnýz iþi tersten yaptým :D
önce niva aldým 4. senesinde bende. sonra motosiklet aldým. ikisini de sök birleþtir oluyor. ama motosiklet çok daha rahat onu diyeyim :D
mesajýmda adam ettikten sonra satýndan kastým oydu ama zaten þirket aracý varmýþ.

lordkales

Alıntı yapılan: rahmieken -  Mart 14, 2015, 09:34:43
yukarýda aslýnda her þey belirtilmiþ. ben de sizin yaptýðýnýz iþi tersten yaptým :D
önce niva aldým 4. senesinde bende. sonra motosiklet aldým. ikisini de sök birleþtir oluyor. ama motosiklet çok daha rahat onu diyeyim :D
mesajýmda adam ettikten sonra satýndan kastým oydu ama zaten þirket aracý varmýþ.

Motosikletten daha mý konforsuz? 😨 motorda sürekli rüzgarla bi boðuþma oluyor kaska giren rüzgar vs bunlara raðmen motosiklet nivadan daha mý konforlu diyorsunuz yani?

muhammedcelik1983

Alıntı yapılan: lordkales -  Mart 14, 2015, 11:28:24
Motosikletten daha mý konforsuz? 😨 motorda sürekli rüzgarla bi boðuþma oluyor kaska giren rüzgar vs bunlara raðmen motosiklet nivadan daha mý konforlu diyorsunuz yani?

Bakýmlý hor kullanilmamis alt takim suspansiyonlar saðlam gerekli ses isi izolasyonlari yapilmis veya alinca yaparsaniz rahat bir çift koltuk  birde asfalt tipi lastikler kullanirsaniz aslýnda arazi araçlari arasinda en yumsak esnek araçlardan biri mekanik ses titiz bir calismayla minimuma indirilebilir biraz emek isteyen bir araç..

rahmieken

yanlýþ anlaþýlmýþ. motorsikleti söküp takmak çok dahat rahat.
konfor konusundaki karþýlaþtýrma biraz anlamsýz olur. farklý tarzlar.

lordkales

😄  anladým çok teþekkür ederim yorumlarýnýz için. 2005 model bir niva buldum motosiklet takaslý üzerine nakitte anlaþabilirsek kýsmetse aranýza katýlmama çok az kaldý. Hadi inþallah hayýrlýsýyla temiz bi niva sahibi oluyorum :))