Merhaba Nivacýlar.. :)

Başlatan Niva67, Aralık 25, 2014, 12:01:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Niva67

Tüm Niva dostlarýna merhabalar..
Forum' a yeni üye oldum ama, bir süredir Lada Niva' yý incelemekteyim..
Bir Niva sahibi olmayý isterim ama, tek sorunum yer meselesi..
Niva' yý alýp, yazlýk civarýnda kullanmak ve de sezon sonunda yine orada býrakmak zorundayým..
Yani, ikinci araç olarak.. Yalnýz, yazlýkta kapalý garajým yok..
Onu, yol kenarýnda da býrakýp 5-6 ay terkedemem..

Gönlüm, çok da dökük olmayan eski modellerinde..
Þu anda dördüncü arabamý kullanýyorum ama, gözüm yine de eski bir araçta..
Aracýn, saðýný-solunu kurcalayabilmeliyim..
Lada Niva' nýn, tam diþime göre olduðunu düþünüyorum..
Meslekten, emekli biriyim..
Ýlk aracým 1964 Opel Rekord Sedan idi.. Az uðraþmadým onunla..
Ama, hiç de þikayet etmedim.. Binmekten zevk aldým..
Bilenler bilir, o araç da mekanik direksiyonlu, tek ana merkezli fren,
ön-arka kampana, direksiyondan 4 ileri vitesli, 1700 motorlu, hatta, 6Volt sistemli, arkalar makaslý bir araç idi,,
Silindir kapaðý, þanzýman sökümü dahil birçok iþini zevkle yapmýþtým..
Niva' yý da zevkle kurcalayacaðýmý düþünüyorum ama, dediðim gibi, tek sorun, kapalý garaj..
Bu soruna bir çözüm bulana kadar, hayal kurmaya devam!!! :)
1600 motorlu model Niva bana uyar..
1600 Motor, en son hangi senenin imalatýnda kullanýlmýþtý acaba?
Eski Niva serileri hakkýnda kýsa bir açýklama yapabilecek arkadaþlara, þimdiden teþekkürler..
Saygýlar, sevgiler..

Harun

Aramýza hoþgeldiniz,
Araç ile uðraþmayý seviyorsanýz Niva tam size göre olur.
Yanýlmýyorsam 1995 öncesi 1,600 motor Nivalar vardý.
Gönlünüze göre aracý bulmanýz dileðiyle tekrar hoþgeldiniz...

av.mehmet

http://nivaturkiye.com/nivaForum/index.php?topic=510.0 bu linke bakmanýzý tavsiye ederim. Ayrýca dediðiniz gibi kapalý garaj olmazsa yazlýk bölgede nemden dolayý sýkýntý yaþarsýnýz zira niva neme karþý hassas bir araçtýr. Alacaðýnýz aracýn kupasýndaki pas durumuna göz atýp bu konuda temiz olanýný almanýz daha iyi olur. Anladýðým kadarýyla diðer tüm hususlar zaten elinizden geliyor
Bekle beni baþý dumanlý amanoslar

Niva67

Tekrar merhabalar..

cevap yazan arkadaþlara teþekkürler..

Ýncelemeye/araþtýrmaya devam!..  :)

ugur16

Dað+deniz+niva+özgürlük = HUZUR

unlztrk

Baþka bir forumda
Ýkinci sorunum ise; NIVA' nýn kaportasý çabuk çürümeye müsait deniliyor.. Doðru mu?. Kaportacýlarla dost olur muym?.. :)
NIVA' nýn kaporta sorunu, 80' li senelerdeki TOFAÞ' lar gibi mi?

Sorusunu sormuþsunuz cevabýný buradan vereyim, çünkü burasý daha samimi daha sýcak ve lada konusunda daha profesyoneldir.

Bir kere emekli olmuþsunuz boþ zamanýnýz çok evet niva tam size göre uðraþmalýk ama yenge bu duruma kýzacaksa aklýnýz hep kapýdaki arabanýn kaputunun altýnda olacak ki kötü bir psikoloji yaratýyor tecrübeyle sabittir. Yenge sorun yaratmaz arabayý kýskanmazsa niva gerçekten mekanik olarak tam bir oyuncak sayýlýr. Kolay bir mekaniði var kýsa sürede sizi her koþulda yola devam edebilecek þekilde tamirini öðrenirsiniz.
Ben de sizin gibi karbüratörlüyü tercih ettim enjeksiyon iþi biraz daha ince iþ. Karbüratörde sök daðýt topla devam et mantýðý var.
Motor mekanik oldukça basit ve zevklidir kaporta eski kasa þahinlere pek benzemez daha kalýn ve daha güçlüdür ama çürüme olayý bir yerden baþladýysa öylece devam eder. Motor olarak da eski þahinlerle birebir ayný diyebiliriz. Hatta çoðu parçasý birbirinin yerine kullanýlabilir.
Kaportacýlarla da çürük bir araba almadýktan bir yere çarpmadýktan sonra tanýþmazsýnýz bile. Benim araba 88 model ama aldýðýmda komple revizyondan geçirilmiþ, soyulup tekrardan toplanmýþ çürük çarýk su izolasyonu vs yapýlmýþtý. O yüzden kaporta sorunu yaþamadým hiç.
Tavsiyem, ucuza satýlan çürük arabalardan uzak durun, motoru düzgün kaportasý elden geçmiþ bir niva bakýn. Bir de bu araçlarý alýrken orjinal mi gibi bir gaflete düþmeyin sakýn, çünkü orjinal demek 20-25 yaþýndaki bir araç için ömrünü doldurmuþ demektir.
Yazlýkta býrakacak yer konusuna gelince oralarda muhakkak güvenli boþ bir arsa vs vardýr. Alýn bir býranda üstünü örtüp býrakýn biþey olacaðýný zannetmem. Ordaki birine de telefon býrakýrsýnýz anormal bir durum olursa arar sizi.
Özetle sizin aradýðýnýz araç tam olarak nivadýr. Temiz bir tane bulup oynamaya baþlayabilirsiniz.
Þimdiden hayýrlý olsun diyorum, saygýlar...

ugur16

Kaportasý çok saðlam.Eðer çürümemiþ saðlam bir araç alýrsanýz sýkýntý yaþamazsýnýz.Ama kesinlikle sýfýrdan toplamaya kalkmayýn.ben kaportacý ve boyacýlardan çok çektim.Eski araç diye yüzüne bakmýyorlar.Bakanlarda afaki rakamlara bakýyorlar.Motor konusuda zaten sizin ilgi ve bilgi alanýnýzmýþ.Kaportasý temiz bir tane denk getirin.Kimseye sizi muhtaç etmez.Tank gibi bir araçtýr.
Dað+deniz+niva+özgürlük = HUZUR

muhammedcelik1983

1 yýl önce 2000model niva aldik çürüksüz hiç boyasýz aldýktan sonra iç tabanýný komple zifledik ve izolasyon yaptik ziftli keçe serdik aracin altinada komple putur attirdik kaportacidanda rutuþ boyasi aldim ufak tefek yerlere buyumeden rutus atiyorum yeterki bakimli olsun araç sýkýntý yaþatmaz..

Niva67

Alıntı yapılan: unlztrk -  Aralık 26, 2014, 09:37:09
Baþka bir forumda
Ýkinci sorunum ise; NIVA' nýn kaportasý çabuk çürümeye müsait deniliyor.. Doðru mu?. Kaportacýlarla dost olur muym?.. :)
NIVA' nýn kaporta sorunu, 80' li senelerdeki TOFAÞ' lar gibi mi?

Sorusunu sormuþsunuz cevabýný buradan vereyim, çünkü burasý daha samimi daha sýcak ve lada konusunda daha profesyoneldir.

Bir kere emekli olmuþsunuz boþ zamanýnýz çok evet niva tam size göre uðraþmalýk ama yenge bu duruma kýzacaksa aklýnýz hep kapýdaki arabanýn kaputunun altýnda olacak ki kötü bir psikoloji yaratýyor tecrübeyle sabittir. Yenge sorun yaratmaz arabayý kýskanmazsa niva gerçekten mekanik olarak tam bir oyuncak sayýlýr. Kolay bir mekaniði var kýsa sürede sizi her koþulda yola devam edebilecek þekilde tamirini öðrenirsiniz.
Ben de sizin gibi karbüratörlüyü tercih ettim enjeksiyon iþi biraz daha ince iþ. Karbüratörde sök daðýt topla devam et mantýðý var.
Motor mekanik oldukça basit ve zevklidir kaporta eski kasa þahinlere pek benzemez daha kalýn ve daha güçlüdür ama çürüme olayý bir yerden baþladýysa öylece devam eder. Motor olarak da eski þahinlerle birebir ayný diyebiliriz. Hatta çoðu parçasý birbirinin yerine kullanýlabilir.
Kaportacýlarla da çürük bir araba almadýktan bir yere çarpmadýktan sonra tanýþmazsýnýz bile. Benim araba 88 model ama aldýðýmda komple revizyondan geçirilmiþ, soyulup tekrardan toplanmýþ çürük çarýk su izolasyonu vs yapýlmýþtý. O yüzden kaporta sorunu yaþamadým hiç.
Tavsiyem, ucuza satýlan çürük arabalardan uzak durun, motoru düzgün kaportasý elden geçmiþ bir niva bakýn. Bir de bu araçlarý alýrken orjinal mi gibi bir gaflete düþmeyin sakýn, çünkü orjinal demek 20-25 yaþýndaki bir araç için ömrünü doldurmuþ demektir.
Yazlýkta býrakacak yer konusuna gelince oralarda muhakkak güvenli boþ bir arsa vs vardýr. Alýn bir býranda üstünü örtüp býrakýn biþey olacaðýný zannetmem. Ordaki birine de telefon býrakýrsýnýz anormal bir durum olursa arar sizi.
Özetle sizin aradýðýnýz araç tam olarak nivadýr. Temiz bir tane bulup oynamaya baþlayabilirsiniz.
Þimdiden hayýrlý olsun diyorum, saygýlar...

Sn. unlztrk, cevabýnýz için teþekkürler..
Tam da istediðim gibi tatmin edici bir cevap olmuþ..
Nedense diðer forumda cevap veren çýkmadý???
Sebebini, ilerleyen zamanlarda öðreniriz artýk..

Sizin cevabýnýz, bayaðý teknik çözümler içeriyor.. Felsefe olarak, eski araçlarýn teknolojilerini beðeniyorum..
Þimdiki aracýmý (2004 Ford Focus Hatchback) da çok sevmeme raðmen, ufak-tefek bakýmlarý ve yað deðiþimi,
filitre-buji deðiþimi haricinde pek biryerlerini kurcalayamýyorum.. :(
Halbuki ben istiyorum ki; aracýmýn teknik yapýsýna daha çok hakim olayým, aracý sürerken neresinde ne filimler
dönüyor, kafamda canlandýrabileyim.. :)
Onun için, ilk aracým olan '64 OPEL' i kullanýrken, aldýðým zevk, daha baþkaydý!!!..
Onun, benzin otomatiðini söküp-daðýtýp, temizleyip- topluyordum.. Ne güzel...
Þimdiki araçlarda aleti, kalkýp depo içine koymuþlar.. Gel de, kurcala!!.. :(
Eski aracýmda, anlayabildiðim ufak-tefek elektrik arýzalarýna bile müdahale edebiliyordum..
Uzun yola giderken, yedek bobinim, yedek distribütörüm, ve benzeri parçalar bagajdaki sandýðýmda
benimle seyahat ederdi.. Platin mi meme yaptý?.. Yolda platini deðiþmektense, distribütörü
komple deðiþmek,daha kolayýma gelirdi. Hatta, belki bazý arkadaþlarýn tuhafýna gider ama;
bagajýmda bir adet de, arka makas ana kat yapraðý bulununurdu. Sebebi ise; bir keresinde Fethiye gezimizde,
tam da pazar günü makas kýrmýþtým. Tabii, pazar günü her yer kapalý.. sene 1987.. Ertesi gün de o parçayý zor bulmuþtum..
Tabii, çoðu kimse ''YOK ARTIK!'' diyebilir ama, eski araç kullanýyorsan, bazý önlemleri alacaksýn.. Bagajýn biraz
donanýmlý olacak.. NIVA' yý gözüme kestirmemin sebebi de iþte bu ayrýntýlar..
Ýnþaallah yer sorununa mantýklý bir çözüm bulur-bulmaz araç arayýþýna giriþirim..
Eþime gelince; o eski araç dönemlerinden alýþýk.. Pek fazla kýzmaz..Onun da hobileri var..

Sn. unlztrk, ilginize ve tatmin edici cevabýnýza tekrar teþekkürler..
Ýnþaallah kýsmet olur da NIVA' cý olmaya kesin karar verirsem, deðerli görüþlerinize zaman zaman müracaat ederim..
Saygýlar, sevgiler..

unlztrk

Rica ederim Suat bey, müsait olduðumuz sürece buradan yardým da ediyoruz yardým da alýyoruz. Ayrýca bu forumda kafanýzdaki takým taklavat sökme takma iþleri kimsenin garibine gitmez çünkü buradaki arkadaþlarýn hepsi bunun meraklýsý olduklarý için niva alýr ve bu foruma takýlýrlar. Forum bu aralar biraz sakin duruyor ama iyidir burasý.
Yazdýklarýnýzdan anladýðým kadarýyla siz kesinlikle nivacý olacaksýnýz.
Benim durumun da ayný sizin ki gibi binek aracým var ama kaputunu açmaya korkuyorum her þey öyle karýþýk ve elektronik ki içinden çýkmak çok zor. Geçenlerde nivanýn devirdaimini deðiþtirdim komþu geldi o sýrada  ne yaptýn dedi devirdaimi deðiþtirdim dedim. Þaþýrdý, sen çok iyi anlýyorsun bu iþlerden diyor, halbuki nivada herþey kabak gibi ortada istediðin parçayý söküp takmak çok kolay. Yeter ki arýzanýn ondan kaynaklandýðýna emin ol.
Ayrýca yazdýklarýnýzýn bir yerinde okumuþtum sürüþü sert diye, evet niva asfaltta binek araç gibi rahat deðil bilakis kazýk gibidir ama araziye girdiðinizde ne kadar büyük bir fark yarattýðýný, bir binek araçla gireceðiniz çukurdaki sarsýlmayla nivanýn sarsýlmasýný kýyaslayýp imreneceðinizi düþünüyorum. Arazide çok konforludur.
Temiz ve toparlanmýþ bir niva bulup alýn, sakýn hurda bir þey alýp da ben toplarým düþüncesine girmeyin o iþ tahmin ettiðinizden çok daha zor. Bir kere usta bulmak pek mümkün olmuyor.
Alýr bir süre kullanýrsýnýz baktýnýz sarmadý veya hayallerinize uymadý en kötü 300 500  aþaðý geri satarsýnýz.
Þahsen ben hiç piþmanlýk duymadým, çok arýza çýkardý tek tek kendim tamir ettim, parça fiyatlarý da oldukça düþüktür. Yakýt yönünden Lpg ile 40 kuruþ yakýyorum arazide, daha düþük yakan arkadaþlar da var. Bu aracýn benim için en büyük sorunu bagajýnýn çok dar oluþu onun dýþýnda girip çýktýðým yerlere geri dönüp baktýðýmda hayret içinde kalýyorum.
Niva bir arabadan ziyade bir hobi olarak alýnmalý bence, dað bayýr orman gezileri için hem alým maliyeti hem iþletim maliyeti en uygun seçenektir. Tavsiye ederim.

NÝVACI

Bir yerlerdede  yazmýþtým.
artýk gözüm açýk gitmez diye.
Bunlar kulaðý çoktaaan geçti. :D
virüsün hayýrlý olsun Yeni arkadaþ.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

unlztrk

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Aralık 26, 2014, 12:59:16
Bir yerlerdede  yazmýþtým.
artýk gözüm açýk gitmez diye.
Bunlar kulaðý çoktaaan geçti. :D
Hýh bakýn mesela bu amca Burhan amcamýz, 1951 den beri bu foruma takýlýyor.
Ýlahi Burhan amca olur mu öyle senin yerin ve tecrübelerin baþýmýzýn tacý.

Niva67

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Aralık 26, 2014, 12:59:16
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Teþekkürler..  :)

Niva67

Alıntı yapılan: muhammedcelik1983 -  Aralık 26, 2014, 10:50:32
1 yýl önce 2000model niva aldik çürüksüz hiç boyasýz aldýktan sonra iç tabanýný komple zifledik ve izolasyon yaptik ziftli keçe serdik aracin altinada komple putur attirdik kaportacidanda rutuþ boyasi aldim ufak tefek yerlere buyumeden rutus atiyorum yeterki bakimli olsun araç sýkýntý yaþatmaz..

Aracýnýz hayýrlý-uðurlu olsun.. Ýyi günlerde güle güle kullanýn..

Darýsý baþýmýza!..  :)

Niva67