bagaja hilift jack yuvasý uygulamasý

Başlatan wastiee, Ekim 08, 2009, 11:23:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wastiee

arazi krikosunu bagaj içine sabitlemek için þöyle bir sistem yaptýrdým bugün. kriko arka koltuðun sýrtýnda bagaj rafýnýn hemen altýnda yatay olarak duruyor. ayaðý bagajýn bir tarafýnda duvara yaslanýyor (üzerinde üç tane pim olan metal bir plaka monte edildi plastik kaplamanýn arkasýndan), boyun kýsmý ise sol taraftan gelen bir platformun üstüne yerleþiyor. platform da ayný pimlerin olduðu plaka gibi, ama plastiðin üzerinden monte edildi tüpün yanýnda çalýþmak zor olduðu için.

bu þekilde hiç esneme yapmadan tam oturuyor kriko. yerine rahatça takýp çýkartabilmek için bagaj platformunun tabanýnýn oturduðu fitilli kýsýmdan 2-3 cmlik bir parçayý traþlamak gerekti iki tarafta da, fitil kalýnlýðý kadar bir yer yeterli oldu ama.

ilk hali

3 pim olan plaka monte edildikten sonra (biraz aþaðýda kaldý bu düzelttik daha sonra)

pimler

genel duruþu

sað taraf alttan

sol taraf

Ýzmir'den Moðolistan'a: www.izmirmogolistan.com

Makrakanta

Güzel bir çalýþma olmuþ.Bende bu krikoya meraklýyým.
Kaça aldýnýz?
Araçta denedinizmi izlenimleriniz neler.
Aracý kaldýrýrken hangi noktalara uyguluyorsunuz?
Aldým bir Niva çýktým daðlara Mevlam kayýra 2006 M

wastiee

ben aldýðýmda 110 tl civarýydý sanýrým, huma oto'dan almýþtým

aldýðýmdan beridir ilk aldýðým hafta bir kere kullandým sadece, 2 saat boyunca arabayý tabanýný oturttuðumuz kardan kurtarmak için (Rize'de nisan ortasýnda kardan yeni temizlenmiþ yayla yollarýnda:) en yakýn insana  20km mesafede :) ).

arabanýn tabanýný oturtunca iþe yarýyor, hem kaldýrýp lastiklerin altýna odun taþ vs çakabiliyorsunuz, hem de gerekirse arabayý kaldýrýp kaldýrýp ittirerek yana doðru atabiliyorsunuz yeni ize. kaldýrmak/indirmek için fazla güç harcamak gerekmiyor.

Nivanýn standart tamponlarýndan da (hem ön hem arka), marþpiyellerden de kullandým, sorun olmadý (bir tek, ön tampondan kaldýrýp arabayý geriye doðru atma denemesi hatalý oldu biraz :D krikonun boyu kaputun önünü kurtarmadý:) ). Ama yine de tamponlara güçlendirme, artý marþpiyellere rockslider gibi bir destek gerekli diyorlar kullanmak için. Ama mecbur kalýnca insan destek falan düþünmüyor tabi :D

Hep kullanýlan bir alet deðil, ama gerektiðinde de gerekiyor, biraz sigorta gibi düþünmek lazým araçta. Bir yere giderken devamlý çuvala sarýp arka koltuðun önüne atýyordum ben o Rize macerasýndan sonra.
Ýzmir'den Moðolistan'a: www.izmirmogolistan.com

ssbman

Güzel uygulama . Bir High lift daha almam lazým . 110 lirada uygun bir fiyat gibi göründü tmax için .

ecirman

Alıntı yapılan: ssbman -  Ekim 10, 2009, 08:21:32
Güzel uygulama . Bir High lift daha almam lazým . 110 lirada uygun bir fiyat gibi göründü tmax için .

Bende yeni aldým Huma otodan o fiyata...

Gayet kullanýþlý.Bir kere kullandým ama bence bulunmasý gerekli

bir alet..Her eve lazým... ;D
TB1BG    Lada Niva 1.7i   2003

Nordic

Yeni konu açmadan ben de hi -jack kriko için yaptýklarýmý paylaþmak istedim:

Bagajdaki emniyet kemeri vidalarý kullanýlarak yüksek bir platform yapýlmýþtýr

Nordic

hi-jack yukarýda durduðundan alt tarafý tamamen kullanýma açýktýr ve minimum yer kaplamaktadýr.

Þu an itibarýyla tamamý fotolarda gözükmese de bagajda olanlar:

hi-jack kriko (48')
tamir takýmý
kurtarma çantasý (3 strap, 1 gerdirmeli strap, 4 shackle ve eldivenler)
botlar
akü þarj kablosu
yangýn söndürücü (bu 2. olaný, diðeri içeride)
kamp sandalyesi (ayak uzatmalý)
4 kiþilik katlanýr masa

tüm bunlardan sonra bagajda biraz daha yer mevcuttur ve çadýr, uyku tulumu ve mat da bagaja konulabilir. hihjack kriko bunlarý boþaltmadan yerinden alýnabilir.

Yevgeni

Akýllýca.
Bizdeki kriko kapý aðzýna yakýn konuþlanmýþ, serbest.
Kalan malzeme üzerinde, arkasýnda..

Nordic

ben hi-jack i sürekli yanýmda taþýmalýyým çünkü artýk standart krikoyu kullanamýyorum. sebebi ise yükseltme ve daha da önemlisi kriko delikleri oraya uygulanan rock slider lar yüzünden iptal.

Bu arada aracý bilerek bir tümseðe oturttum, 4 teker askýda kalacak þekilde, rock slider lar arabayý taþýdý ve güven verdi.

Yevgeni

Çaylak da ayný durumda, yüksek ve standart krikosu kaldýrmýyor (idi).
Bizim bagaj kendi içinde hem düzenli hem düzensiz lakin standart halini deðiþtirecek bir bir uygulama yapmaktan imtina ediyorum ýsrarla..

Nordic

benim yaptýðýmda standart halinden bir sapma yok. vidalarý gevþettiðin anda yükseltme demirlerini sökmek 1 dakika. arabanýn hiçbir yeri de delinmedi.

Harun

güzel uygulama Görkem,
ayrýca bagaj düzenine hayran kaldým,tebrikler.

Nordic

Tesekkurler Harun. Duzenli olunca icim rahat ediyor ve aradigimi daha hizli buluyorum.

NÝVACI

Ben demiþtim bu çocukta iþvar diye.
birde vefalý olsa
.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

Nordic

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Temmuz 24, 2012, 10:55:30
Ben demiþtim bu çocukta iþvar diye.
birde vefalý olsa
.

vefasýzlýðým nerde burhan abi???