Karlý ve Buzlu Alanlarda Kullaným

Başlatan efe, Mart 04, 2007, 03:59:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

bkerti

Ötoparkcý bugün bira gezinýr mýsýn bel fýtýgým varr kürekle acamýyorum çýkamayan araçlar var dedi. Aðýr devir de çýktým dolaþtým parkta. Yolda bol patýnajlý manzaralar vardý ama. Niva tam yol devam etti. Özellikle kurumun dik ve buzlu rampasýndan motor freni ile inmek çok zevklýydý. Motor frenlýyor bu arada artýk hemde saðlam frenlýyor. Kuru. Otoparkýnýn otopark görevlilerinden alkýþ da aldýk. Çok zevklýydý karda ilerlemek. Kütür kütür :) hafta sonu takkelý daðýna dogru daha yoðun kara bastýrayým diyorum.

muhammedcelik1983

hafta sonu takkelý daðýna dogru daha yoðun kara bastýrayým diyorum.
[/quote]

Aman hocam tek araba fazla uzaklaþma medeniyetten mazallah ana haber bultenlerinde izlemeyelim seni :D

bkerti

Kaymakam bey kýzar sonra ekibimizi meþgul ettin diye :)

bkerti

http://www.yabantv.com/haber/18320-3-kisi-24-saat-sonra-kurtarildi

3 Kiþi 24 Saat Sonra Kurtarýldý
Kaymakam,"Bu kiþiler yüzünden kapalý olan köy yollarýný açmaya araç gönderemedik." diyerek mahsur kalanlara tepki gösterdi.

3 Kiþi 24 Saat Sonra Kurtarýldý
RÝZE'nin Çamlýhemþin Ýlçesi'ndeki Gito Yaylasý'nda kar yaðýþý nedeniyle kapanan yolda araçlarýnda Süreyye Y., Furkan C. ve Eda B. mahsur kaldý. Mahsur kalan 3 kiþiyi kurtarmak için daðcý ekibi, UMKE ve Özel Ýdare ekipleri seferber oldu. Yaklaþýk 24 saattir araçta bekleyen ve yapýlan son telefon görüþmesinde donmak üzere olduklarýný bildiren 19 yaþýnda olan Süreyya Y. ve Furkan C. adlý iki erkek ile 18 yaþýndaki Eda B.'ye ulaþýldý.

Kaymakam Aziz Gölbaþý "Normal hizmetlere göndereceðimiz araçlarýn çoðunu bu kiþiler yüzünden kapalý olan köy yollarýný açmaya gönderemedik." diyerek bütün uyarýlarý raðmen yaylaya çýkan kiþilere tepki gösterdi.

Dün sabah 2 bin 400 rakýmlý Gito Yaylasý'na çýkan Süreyye Y., Furkan C. ve Eda B., aniden bastýran kar nedeniyle ulaþýma kapanan yolda mahsur kaldý. Telefonla jandarma ekiplerinden yardým isteyen 3 kiþiyi kurtarmak için bölgeye iþ makinalarý gönderildi. Ancak, yoðun kar yaðýþý ve tipi nedeniyle ekipler yolu ulaþýma açamadý. Ýþ makinasý arýzalanýnca gece yarýsý yol açma çalýþmalarýna ara verildi. Sabah erken saatlerde bölgeye daðcýlar ve UMKE ekipleri ile birlikte Ýl Özel Ýdaresi'ne baðlý iþ makinalarý sevk edildi. Yaklaþýk 24 saattir araçta bekleyen ve yapýlan son telefon görüþmesinde donmak üzere olduklarýný belirten gençler ile telefon baðlantýsý kesildi. Bölgede yol açma çalýþmalarý sürerken bir grup daðcý, gençlerin araçlarý ile kaldýðý bölgeye karadan ulaþmak için çalýþma baþlattý.

KAYMAKAM: 3 KÝÞÝNÝN DURUMU ÇOK KRÝTÝK

Çamlýhemþin Kaymakamý Aziz Gölbaþý, yaylalarda kalan vatandaþlara kar yaðýþý öncesinde dönmeleri konusunda uyarýda bulunduklarýný anlattý ve þunlarý söyledi:

"Gito Yaylasý'nda araç içerisine mahsur kalan 3 kiþinin durumu çok kritik. Dünden beri çalýþmayan bir aracýn içerisinde soðukta kalma mücadelesi veriyorlar. Öncelikle bu arkadaþlarý kurtarmak için çaba harcýyoruz. Yüksek kesimde çok yoðun kar yaðýþý olduðu için iþ makinelerinin yolu açmasý güçleþiyor. Kalan kiþilerle görüþtük. Eksinin altýnda bir sýcaklýkta mücadele veriyorlar. Araçlarý çalýþmýyor, birbirlerine sarýlarak ýsýnmaya çalýþýyorlar. Psikolojileri çok kötü. 'Donabiliriz, ayaklarýmýzý hissetmiyoruz' diyorlar."

ÝHMAL VE SORUMSUZLUK VAR

Ortada büyük bir ihmalkarlýk ve sorumsuzluk olduðunu ifade eden Gölbaþý, birçok kiþinin göz göre göre kendilerini tehlikeye attýklarýný söyledi. Kaymakam Aziz Gölbaþý, þöyle dedi:"Vatandaþlarýmýza seslenerek bizleri ne kadar zor durumda býraktýklarýný söylemek istiyorum. Kar yaðacaksa yaylaya gitmemek lazým. Normal hizmetlere göndereceðimiz araçlarýn çoðunu bu kiþiler yüzünden kapalý olan köy yollarýný açmaya gönderemedik."

Araçta bekleyen ve yapýlan son telefon görüþmesinde donmak üzere olduklarýný bildiren 19 yaþýnda olan Süreyya Y. ve Furkan C. adlý iki erkek ile 18 yaþýndaki Eda B.'ye ulaþýldý. 3 genci 24 saat sonra kurtaran ekipler kuratardýklarý gençlerle birlikte  Çamlýhemþin ilçesine ulaþtýlar.

Harun

Ýstanbul'da kar keyfini sürdük biz de iki gündür...
Dün baktým sabah kar var kahvaltýyý da es geçip sabah 06:20 de atladým Niva'ya... ;D
45 dakika dolandým teker görmemiþ karda buzda.
Az da olsa kurtlarýmýzý döktük...

ugur16

Alıntı yapılan: kocaali -  Ocak 02, 2015, 11:45:13
dün daldým ben 30-40 cm civarý kara... bi ara patinaja düþtüm, yürümez oldu... orta diferansiyeli kilitleyip bir de aðýr devire aldým, çok hafif gaz verdim, sanki düz temiz yolda gidiyormuþ gibi çýkýverdi.. sýký bir ohhh çektim yola ulaþtýðýmda, zira soðuk terler baþlamýþtý ilk debelenmeler esnasýnda...   ;D ;D
Nerelerde denedin.Mehmet? Bende bu aralar ufaktan denemeler yapýyorum.çok keyifli :)

Dað+deniz+niva+özgürlük = HUZUR

kocaali

Daðyenice hocam.. göletin çevresi.. benim arka bahçe gibi... hem eve çok yakýn, hem de en iddialý arazi aracýný bile madara edebilecek parkurlar var...  her zevke hitap ediyor yani..

ben hala AT lastiklerle gezdiðim için çamura dalmadým ama kar performansýný çok beyendim lastiklerin..

bu arada istersen birkaç sýký parkur paylaþayým  ;D ;D   mesela ilk önce daðyenice'deki domuz çukuruna bi dal :) :)
No mud, no fun...

ugur16

Daðyenice harikadýr evet..Balýk tutmaya çok gitmiþliðim var.Ama o domuz çukurunu hiç bilmiyorum.Bir ara denk getirelim o zamanda inceden senin þu arka bahçede turlayalým.Ben bu arada þanzýmandaki sýkýntýyý giderdim.100 tl sýkýþmýþ.Bir tanýdýk halletti :D Senin tavisye ettiðin yere gitmeye fýrsat býrakmadýlar.Saol yinede sende yardýmcý oldun.

muhammedcelik1983

Alıntı yapılan: ugur16 -  Ocak 08, 2015, 01:54:08
Daðyenice harikadýr evet..Balýk tutmaya çok gitmiþliðim var.Ama o domuz çukurunu hiç bilmiyorum.Bir ara denk getirelim o zamanda inceden senin þu arka bahçede turlayalým.Ben bu arada þanzýmandaki sýkýntýyý giderdim.100 tl sýkýþmýþ.Bir tanýdýk halletti :D Senin tavisye ettiðin yere gitmeye fýrsat býrakmadýlar.Saol yinede sende yardýmcý oldun.

Sýkýntý neymiþ hocam?

ugur16

Seninde bildiðin üzere araçta 60-70 le giderken fena bir titreme oluyordu.Arazi þanzýmanýn etrafýndaki 6 köþe takozlarýndan birisi fena halde daðýlmýþ.Onu deðiþtirdiler.Düzeldi.Ulan o vaziyette ben sürüyordum aracý ve tepelere falan çýkmýþlýðým bile vardý.ne araba yapmýþ bu ruslar yaw helal olsun :D

ugur16

Bu sorunu forumdan konu açarak paylaþmamýþtým sanýrým.Pardon

muhammedcelik1983

Alıntı yapılan: ugur16 -  Ocak 08, 2015, 02:39:53
Seninde bildiðin üzere araçta 60-70 le giderken fena bir titreme oluyordu.Arazi þanzýmanýn etrafýndaki 6 köþe takozlarýndan birisi fena halde daðýlmýþ.Onu deðiþtirdiler.Düzeldi.Ulan o vaziyette ben sürüyordum aracý ve tepelere falan çýkmýþlýðým bile vardý.ne araba yapmýþ bu ruslar yaw helal olsun :D

Bildiðim kadarý ile 6 köþe takozu 1 tane var fiyatý 25-30 tl gibi olmasý lazým peki bu takozla vitesin takviyeye geçmemesi arasýnda baðlantý ne acaba?Benimki kilite biraz zor giriyor acaba onunda takozla alakasý varmý?

ugur16

Doðrudur.Ben bir tane daha yanýnda gördüm sanki ama emin deðilim tabi.

Valla takviyelerle alakalý olduðunu sanmýyorum.Bu benim daha öncesinden araçta titreme olan bir sýkýntým vardý ona istinaden deðiþtirdiler.Öyle olsa benim takoz deðiþtikten sonra takviyelerde rahat geçmeye baþlamasý gerek.Benimde aðýr vitese geçmüyor.Her yolu denedim :( En son artýk þanzýman yaðýna baktýrýcam..

muhammedcelik1983

Anladým sorun çözüldü deyince bende takviyeye geçme sorunu düzeldi dedin sandým  ;D yinede 1 sorun eksilmiþ oldu  ;D

ugur16