TUVTURK-YENÝ DÖNEM FENNÝ MUAYENE

Başlatan yusuf, Şubat 21, 2008, 06:10:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Harun

kýsmen hocamýn kýsmende akademic in sözlerine katýlmamak mümkün deðil,
özellikle vergi ve benzin fiyatlarý konusunda...
ben de þu an dizel araç kullanýyorum 2008 ocakta 95 e dolan depo bugün 120 ytl ye doluyor.
iþim gereði geçenlerde karþýlaþtýðým bir örneðe deðinmek isterim 7 adet mercedes (3 ü cip)1 adet RR cip (tamamý sýfýr km) ithal fiyatý toplam 250.000 euro.ülkemizde ne kadara satýldýðýný bilmiyorum tanesinin ancak bilen arkadaþlar hesapladýðýnda... :o
saygýlar

Yevgeni

Alayýmýz yeri geldiðinde isyan ediyoruz lakin petrol yakýtlarýn fiyatýndan ziyade yeryüzünde yarattýðý etkiyi umursamýyoruz. Çünkü aþaðý yukarý hepimizin aracý var.

Petrol yakýt fiyatlarý ne olursa olsun asýl mevzu çok gerekmedikçe araç kullanmamak. Ýþi gereði hergün kullanmak zorunda olanlar vardýr, onlara diyecek pek bir þeyim yok, malum ekmek derdi. Ama mümkün mertebe toplu taþýma araçlarýný kullanmak daha iyi. Ya da bisiklet, ya da taban.

Geçen yüzyýlýn baþýndan beri tüketiyoruz petrolü, kaynaklarýn tükenmesi bir yana yarattýðý kirlilik yüzünden þu sýralar da etkisini bildiðimiz üzere yaþamak zorlaþýyor.

Tek derdimiz fiyatlar, vergiler, harçlar. Ama yakýnda bunlarý dert edebilecek kadar yaþayabileceðimizin garantisi yok..

taiga

Harun

günde 26km git 26km gel yol tepiyorum sadece iþe geliþ gidiþ için  :(
keþke bisiklet kullanabilecek kadar yakýn olsa

akademic

keþke yevgeni sadece zevkimiz için güzelim ormanlarda su kaynaklarýnda dolaþýyoruz arabayla sadece lüzüm için kullanmaktan bahsediyorsun. bu gün dünyada sera gazý etkisi yapan metan gazýnýn % 60 ýný sadece hayvan dýþkýlarý oluþturuyor.. bu baðlamda   büyük baþ hayvanlarýda katletmemiz lazým.. bu gün sanayinin yarattýðý kirlilik bizim ürettiðimizin kat be kat fazlasý öyle ütopik bir hayal kurup  et yemeyelim sanayiden faydalanmayalým da diyemiyoruz demi ?

Yevgeni

Nükleer denemeleri, savaþlarý, vs de unutma Ademi.

Büyükbaþlarý zaten yiyerek azaltmaya çalýþýyoruz ama ye ye bitmediler  ;D

Sanayi kýsmý ayrý, arýtma dediðimiz bir aygýt var. Atýklar düzgün arýtýldýðý sürece sanayi üretsin. Ama kaynak olarak kullandýðýný mümkünse yenilesin, dönüþtürsün, tekrar kullansýn..

akademic

Þimdi yem çeþitlerini deðitirerek besi hayvanlarýndaki metan gazýný yarý yarýya azaltmaya baþladýlar. Sölediðin gibi bizde elimizden geldiðince gayret ediyoruz tüketerek o iþi çözeriz.
Sanayide arýtma geliþti haklýsýn ama denetim ve kullanýlma olayý geliþi güzel. termik santrallerde bacada filitre sisitemi kuruldu ama çalýþtýrýlmadýðý dönemlerde ilçe boþaltýlýyor.
ne mutluki amerika bile imzalamazken çevre bakanlýðýmýz kyoto sözleþmesini imzaladý.

Yevgeni

Kyoto dahilinde mi bilmiyorum ama AB dahilinde bir yaptýrým vardý fi tarihinde (90'lar) okuyup merakla beklediðim.

2005 yýlý ile birlikte egzostlardan sadece su buharý çýkabilecekti. 2005 geldi gördüm ki yalan olmuþ yaptýrýmlar..

akademic

Malesef haklýsýn keþke bir yerlere girebilmek için deðilde insanca yaþamamýz için gerekli olduðunu düþünerek alsak bu önlemleri.
konu araç muayenesiydi sanýrsam ben ve benim gibi ihtiyar niva sahipleri vize almakta çok zorlanacaðýz birde vizesiz gün baþýna 5 ytl alýnacakmýþ hani yaptýrmasak desem... yani çürükler çizikler bir sürü iþ var bakalým ercana güveniyoruz :)

thkuzuoglu69

Arkadaþlar ben kurallarýn doðru olduðunu savunmadým. Vergiler gerçekten çok fazla. Karþý gelmek ile hiç bir þey elde edemiyoruz. Önemli olan bu vergilerin azalmasý deðil mi? O zaman kurallarýn deðiþmesi için çaba sarfedelim.
    ('vatandas keriz habire verir.alacaklari  vergiyi vs yi bizden degilde lux araclardan alsalar ya bu ne yaaa') Ben bu söze karþýlýk o duyarlý olma kelimesini sarfettim. Þunu diyebilirdik; araçlarda ki vergi tesbiti aracýn modeli ve piyasa deðerine göre olsun. Vergi adaleti budur.  Kanuna karþý gelmek problemi çözmez. En iyisi kanunu daha uygun bir seviyeye getirmek deðil mi?
...........

Harun

abi bunlarýn hepsini arýyorlarsa 2008 model araçlar bile geçemez bu sýnavý :D

thkuzuoglu69

Yazýk olacak muayene yapanlara ve muayene yaptýranlara.
...........

deliormanli

hepimiz yandýk desenize araçlarda yaptýðýmýz deðiþiklikleri ruhsata iþlettirmrk zorunda kalacaðýz

thkuzuoglu69

Alıntı yapılan: deliormanli -  Ağustos 13, 2008, 12:43:22
hepimiz yandýk desenize araçlarda yaptýðýmýz deðiþiklikleri ruhsata iþlettirmrk zorunda kalacaðýz
Ruhsata iþletmek için, o muayeneden kusursuz geçmek gerekiyor. Problem muayenin zorluðunda.
...........