Motor yað yakýyor..

Başlatan dogan54, Nisan 03, 2007, 08:16:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

dogan54

Niva motorunun yað yakmasý normal mi? Kaç kilometrede ne kadar yað yakarsa normal sayýlmalýdýr..Bu konuda bilgisi olan arkadaþlar yazarlar mý?
4x4 baska,
NiVA baska..

Yevgeni

Yað yakmayý eksiltme anlamýnda söylüyorsanýz kötü, motoru açmak gerekir, yani "motor istiyor" demektir.

Yaðýn kararmasý anlamýnda diyorsanýz, kaç ayda siyahlaþýyor diye sorayým ben. 3 ay civarýndaysa normal, yað özelliðini kaybedebiliyor..

dogan54

"Yað yakýyor" terimini yað eksiltiyor anlamýna kullandým.Biliyorsunuz bazý araba firmalarý belli kilometrelerde belli yað eksiltmeyi normal sayýyorlar(örneðin Opel astra'nýn 1000 km.de 500 Gr.yað eksiltmesi normaldir diyor..) Lada Niva da böyle bir standart varmýdýr,yoksa hiç eksiltmemesi mi lazým.
4x4 baska,
NiVA baska..

Yevgeni

Yað eksiltme; silindirin içinde hareket ettiði gömleklerin geniþlemesi, silindir üzerindeki segmanlarýn aþýnmasý sonucu silindir içine yað kaçýrma þeklinde tezahür ediyor diye biliyorum.

Öte yandan normal bir Niva motorunun belli bir periyodda eksiltmesi gereken miktar hakkýnda bir bilgim yok. Rutin olarak 3-4 ayda bir sistemdeki tüm yaðý deðiþtirdiðim için bahsettiðiniz standart deðerin Niva için ne olduðunu hiç sormadým ustaya..

Tolga

motor kaç binde? belki katkýyla bi müddet daha idare edip sonrada sekman ile kurtulabilirsin?
Tolga

dogan54

Benim niva þu anda 120 binde(motor revizyon görmüþ olabilir daha önce).Yanlýz ben devamlý LPG kullanýyorum o yüzden yað eksiltiyor olabilir dediler.Kompresyonu ölçtürdüm silindirlerde 9 ila 10 kð/cm2 arasýnda basýnç var,herhalde normaldir.Yani yað eksiltmenin LPG kullanýmýndan kaynaklandýðýný sanýyorum.
4x4 baska,
NiVA baska..

Tolga

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Nisan 03, 2007, 09:06:08
Yað eksiltme; silindirin içinde hareket ettiði gömleklerin geniþlemesi, silindir üzerindeki segmanlarýn aþýnmasý sonucu silindir içine yað kaçýrma þeklinde tezahür ediyor diye biliyorum.

bence YEVGENÝ doðru söylemiþ, LPG tecrübem yok ama 4 zamanli motor mantýðý, yað bir yerde benzin yada LPG yanma odasý baþka yerde... yað sekman yada gömlek yüzünden yakýta karýþýp birlikte yanarsa, yað seviyeside azalýr, duman da atar, iki zamanlý motor gibi.
Tolga

ERCO

arkadaþlar lpg li araclar ortalama 50 bin km de 1lt kadar yag eksiltit ama orj motorlar ve benzinli olanlar bilasa nivanýn motoru saglýklýysa hic yag eksiltmez. bemim arac 95 binde 25binden bu yana hep lpg ile kulandým ama mutlaka sabah akþam benzin gosterdim ve halya bi sorun yok cok þukur sadece 5 bin km de bi 500 yada 750 mlg yag ilave ediyorum.
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

ERCO

ayrýca devamlý ayný yað kulanýyorum 25 binden 70 bine kadar bp 20/50 kulandým þimdilerde se PRÝSTA  20/50  bulgar malý  cok guzel bi yag
www.guvenlada.com

MCC

erco standart eksiltmesi ne peki bizim keçilerin 1.6 k, 1.7 k ve 1.7 i olarak ?
Ergonomi mi ? Ekonomi mi ?

ERCO

lpg liler 5bin km de 1lt ye kadar yakýyor
www.guvenlada.com