Çaký-Býçak-Pala-Nacak Vs...

Başlatan kocaali, Ekim 22, 2014, 03:37:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Harun

yerli malý yurdun malý,herkes onu kullanmalý... ;)
açýkçasý hemfikirim,
az sayýda kalan ustaya katký da olur...

NÝVACI

iþimiz muhabbet
adamlar boþunamý marka yaratmak lazým diyorlar
herkese selamlar.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

atinco

Keþke biz de sanatýmýzý, deðerlerimizi koruyup, geliþtirebilseydik. Ekonomik refah kültürel zenginlikle beraber olmadýðýnda yozluk olur. Görgüsüzlük olur. Biz çocukken ne güzel mahallelerimiz vardý, þimdi hiç bir þehirde öyle mahalle kalmadý. Her yer site, apartman. Rant desen býraksaydýk o tek katlý, bahçeli evleri onlar yine ayný para ederdi. Londra'nýn merkezindeki en yeni bina 200 yýllýk. Boðazýn iki kilometrelik þeridi dýþýnda ne farký var Ýstanbul'un Bozüyük'ten, Kayseri'den? Ýnternet ortamýnda rastlamýþtým, bir yabancý 1453'te almýþsýnýz ama hala yerleþememiþsiniz diyordu... Kendi hayatlarýmýz dýþýnda, toplum olarak nereye gittiðimize, neye dönüþtüðümüze dair hiç bir ölçümüz, kaygýmýz, irademiz yok bizim. Deðerli bir ustamýzýn, sanatkarýmýzýn hayatta kalmasý, sanatýnýn yaþayabilmesi bizim ondan üç beþ çaký almamýzla mümkün deðil. Planlanmýþ bir sistem üretmek gerek. Bu da deðer bilen, yetiþmiþ insanla olabiliyor. Fransýz malý da olsa iyi bir þeyin deðerini sade bizim deðil, sanatkarýmýzýn görmesi, onun da kendini geliþtirmesi, üretimini geliþtirecek fýrsatlarý yaratan planlamalarla desteklenmesi gerek. Amma biz ne yapýyoruz? Vitrinde köylü kýyafeti giydirilmiþ kadýnlarýmýza hamur açtýrýyoruz, uyduruk kýytýrýk, hiç bir orijinal deðer taþýmayan, içi boþaltýlmýþ dekorlar içinde, yerellik, zanaatkarlýk, köylülük, doðallýk, misafirperverlik... eskiden deðerli olan neyimiz varsa içine edip satýyoruz biz. Nivacý polemikle ne iþimiz olur, sohbet ediyoruz diyelim, selam ederim.

NÝVACI

Kestirimden geleyim
Az farklada olsa bir cümleyi düzelteyim
1453 ten beri yerleþmeye fýrsat mý býraktýlar
hala üçbeþ çaký dersin doða meraklýsý sayýsýný kabaca tahminle.
en az birerden  kaç markayý ihya ederiz ve baðlý gelen  mezra.
biz ayaðý toparladýk sizler varsýnýz yaþam devam edecek
ne kadar baþýnýzý sokacak ve benimdir diyecek bir ülkeniz var
hadi caným sende burasý Türkiye diyenlere
hayýr burasý TÜRKÝYE deyin
bizim rüyamýz hep bu oldu
iþimiz muhabbet  derken gönlümüzdeki muhabbet de bu idi
benim umudum hep git gide dahada güzel olacak
okuyamadýk ama okumuþ gençliðmiz var artýk
haydi iyi akþamlar
sevgilerimle

Maestro

saat 01:26  Pazar gecesi.. ve ben mesaidayim  >:(

kýsa keseyim , bi arkadaþa bakýp çýkýcam  ;D

NÝVACI

Alıntı yapılan: Maestro -  Ekim 26, 2014, 01:27:11
saat 01:26  Pazar gecesi.. ve ben mesaidayim  >:(

kýsa keseyim , bi arkadaþa bakýp çýkýcam  ;D
avanta yok hiç deðilse öðrenci keseriz ;)

kocaali

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Ekim 25, 2014, 09:26:09
Derdim polemik deðil ama.
Az önce biz her þeyi kendimiz yapýyoruz derken
þimdi al bir tane sonra çoðaltýrsýn
gençsiniz bir çaký için bile fransýz itine para vermekten çekinmiyorsunuz.
ben öyle düþünürüm çakýmý her ele alýþta üstünde serik yazýyor dalgýn deðilsem
kaþ  antalya toroslar sýralanýp gidiyor.
Mesele Mehmedin çakýsý deðil
icraatla sözün uyumu
---------------------------------------------
arazide iþ görmesi için bað býçaðý dediðimiz katlanýr destereler
hele hele yaþ ise bilek kalýnlýðý dallarý iki hamlede kesersiniz
esas arabada ve yürüyüþ çantasýnda bulundurun gerçekten hayat kurtarýr
kedine has kullaným þekli vardýr
kesilecek dal halat yada tahta mutlaka kýlýcýna kesin
tek derdi küf kurulayýp saklamak gerekir.
Bu arada yutub her sayfada adý geçen çaký videosuile dolu
þerefsizler çaký parasýnamý muhtaç oldular acaba. (inþaalah)
Eyvah sabah sabah fazlamý  bonjuðð oldu ;) :D :D :D

söylediklerinin tamamýna katýlýyorum Burhan amca...
bir tane býçaðým var, yürüyüþ kamp off-road...vs her türlü aktivitede yanýmda taþýdýðým, markasý BORA, tamamen yerli üretim.. neden onu seçtim; çünkü birincisi yurdum malý, ikincisi kalite standardý var, güvenilir, yarý yolda býrakmayacaðýný biliyorum, markalaþmýþ... aðýz þeklini doðru bulmasam da, bizim olduðu için seviyorum.

söz konusu çaký olunca; Bursa çakýsý ilk akla geliyor... haftasonu kýsa bi gezindim býçakçýlarýn olduðu bölgede; Bursa çakýsý aradým, lakin "hangi marka" diye sorunca, cevap yok, birkaç kiþi "Pirge" diyebildi, ona da hiçbir dükkanda rastlamadým... bir de birkaç þahýs ismi telaffuz edildi, gerçi o þahýslarý da pek bilen yok, zaten hiçbirinin bir üretim standardý da yok, ne çýkarsa bahtýna... her yer çin malý dolmuþ, benim eski çakýdan bulamadým. bu sanat ufak ufak siliniyor... bursa çakýsý bulmak çok zorken, samuray kýlýcý istemediðin kadar mevcut... "osmanlý kýlýcý var mý" desen, herhalde "o ne ki abi, bulunmaz bizde, ama ninja var " diyecekler.. iþin özeti; kültürümüze sahip çýkmýyoruz, çýkamýyoruz... belki de önemsemiyoruz bile yeterince...

dediðin çok doðru, tüm doða meraklýlarý birer tane alsak bir bölgeyi kalkýndýrýrýz, eminim gururla da tanýtýrýz dünyaya, Zigana marka tabancalarýn amerikan filmlerinde boy gösterdiði gibi, ya da Bora býçaklarýnýn dayanýklýlýk testlerinde gösterdiði baþarý gibi... ancak þu anda ne böyle bir marka, ne de böyle bir giriþim yok Bursa'da... eðer bir tabanca alacak olsam, tercihim kesinlikle Zigana olurdu...

"Pirge"nin satýþ maðazasýna ilk fýrsatta gidip bakacaðým; internette çakýlarý için 60TL civarý fiyatlar yazýlmýþ. Bora'nýn çakýlarý ise bunun birkaç kat üzerinde.. bu noktada fayda/maliyet kýyasýna girince deðer/deðmez kararý herkes için çok kiþisel.. ve yýllardýr dünya üzerinde kullanýlan, kalite standardý olan, fiyatý da çin malý teneke çaký fiyatýna olan fransýz çakýyý almak bana mantýklý geliyor. lakin hala canlýsýný göremedim...

haftasonu bu kadar çaký peþinde koþup da eve sonuçsuz dönünce, gidip babamdaki bir býçaða el koydum.. kendisi tamamen el yapýmý, 1997'de bulgaristan'ýn bir köyündeki bir ustadan edinmiþtik, öyle paslanmaz çelik falan deðil tabi ki... bunu bir güzel temizledim, paslardan arýndýrdým, hafif yaðlý býrakýp tekrar kýlýfýna koydum.. yüzünde epey tahribat var, yaþlý olduðu her halinden belli, iþi bilen biri tarafýndan güzelce bilenmeli... akabinde daha çooooook uzun yýllar iþ yapar... fotoðrafýný çekip paylaþacaðým..

bahsettiðin o katlanýr testerelerin hakikisini nerede buluruz??
No mud, no fun...

kocaali

No mud, no fun...

kocaali

bir de bu baþlýk altýnda çok fazla býçak konuþtuk, acaba bunlarý konu ile ilgili yeni bir baþlýða mý taþýsak??
No mud, no fun...

NÝVACI

Destere doðrudur.
deneyince hak vereceksin
çeþitli boylarý vardýr eðer istersen
Bilirsin gönül ne kahve ister ne kahvehane
gönül dost ister
Kahvede kahvehanede bahane
gönül meseleye dikkat ister
elbette beðendiðini alacak ve kullanacaksýn itiraz haddimizemi
Gördüðüm saygý ve muhabbet gözümü yaþarttý samimiyetle
herkese selamlar bacaksýz beyle kýzýmada.

atinco

Fotoðraf bende görünmüyor ama anlatýlandan tahmin ettiðim bað býçaðý olmasýn? Belki öyle aransa daha kolay bulunur. Bende çeþit çeþit var, katlanýr, küçük aralýklý-testere diþlidir. Siz de bizi ecnebi hayraný zannetmeyin. Ýyi olana kýymetini vermeli ki daha iyisini yapabilmeli. Saygýlar, sevgiler.

kocaali

Alıntı yapılan: atinco -  Ekim 27, 2014, 08:36:54
Fotoðraf bende görünmüyor ama anlatýlandan tahmin ettiðim bað býçaðý olmasýn? Belki öyle aransa daha kolay bulunur. Bende çeþit çeþit var, katlanýr, küçük aralýklý-testere diþlidir. Siz de bizi ecnebi hayraný zannetmeyin. Ýyi olana kýymetini vermeli ki daha iyisini yapabilmeli. Saygýlar, sevgiler.

Evet hocam, aynen bað býçaðý.. Tek aðýzlýsý çift aðýzlýsý ve deðiþik boylarý var.. Bursa'daki mekaný tespit ettim, ilk fýrsatta edineceðim, fiyat 20TL civarý...
No mud, no fun...

kocaali

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Ekim 27, 2014, 06:05:29
...
Gördüðüm saygý ve muhabbet gözümü yaþarttý samimiyetle
herkese selamlar bacaksýz beyle kýzýmada.

Tecrübelerini dinlemek her zaman büyük keyif benim için Burhan amca... Bedava bilgi veriyorsun, daha ne isteyelim... Hem eni konu tartýþmak doðruyu bulmak için de burda deðil miyiz biraz da...

Selamlarýný ilettim, aleyküm selam, lakin bacaksýz uyudu, sabah ýsýrýrým kulaðýndan ;)
No mud, no fun...

kocaali

No mud, no fun...

Maestro

Alıntı yapılan: kocaali -  Ekim 27, 2014, 09:25:17
Ýþte bu da bizim emektar...

yýllarýn  yorgunlugu üzerine çökmüþ gibi   ;D      artýk    güzel bir köþede inzivaya çekilmeyi haketmiþ.