Ýznik - Elmalý Köyü - Aliç Yaylasý Doða Yürüyüþü

Başlatan kocaali, Eylül 24, 2012, 03:39:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kocaali

Dün Ýznik'in Elmalý Köyü'ne gittik. Köyden baþlayýp Aliç Yaylasýna yürüdük. Köy 800m, yayla 1100m civarý rakýmda yer alýyor. Bursa'ya 115km mesafede. Batum göçmenlerinin kurduðu bir köy.

Köydeki ahþap yapýlar hep geçme tekniðiyle imþa edilmiþ, çivi kullanýlmamýþ.

Kestirme ama dik bir yoldan yaylaya çýkýyoruz, yaklaþýk 4km kadar..
Yaylada birkaç ev mevcut; derme çatma yapýlmýþlar olduðu gibi malikane kývamýnda olanlar da var. Özellikle yazýn pazar günleri piknikçiler bol geliyormuþ ancak etraf tertemiz ve deforme olmamýþ, yerlerde izmarit atýðý bile yok..

No mud, no fun...

kocaali

Yayla evlerinden birinde kalan Kadir amca ile tanýþtýk; bize mýsýr ikram etti, çay ikram etti, ineklerinden saðdýðý sütü ikram etti.. bol bol da sohbetini ikram etti..

Kadir amca bunu tek baþýna yapmýþ; þase ana hattý tek bir çatal aðaçtan iþlenmiþ, oðlu ile birlikte uzun süre aramýþlar bunu ormanda.. dingil kamyon dingili... 5 ton odun yüklüyorlarmýþ buna..

Kadir amca Elmalý Köyü camii'nin minaresindeki yekpare aðaçtan bahsetti; minarenin merkezinde tek bir aðaçtan hazýrlanmýþ direk mevcut; minarenin basamaklarý ve dýþ çeperi onun etrafýna çakýlmýþ.. 3 çift öküz ile çekerek getirmiþler o aðacý, Kadir Amca çocukken þahit olmuþ. Þimdilerde köye bir de yeni cami yapýlmýþ, eski camiyi pek kullanan yokmuþ, zaten köy çok küçük, pek nüfus yok. Ancak o caminin bugüne bu kadar korunmuþ halde gelmiþ olmasý çok þaþýrtýcýydý.

No mud, no fun...

kocaali

birkaç görsel de yürüyüþ kýsmýndan.. çevre muhteþem, orman muhteþem, su muhteþem..

yaylada kalanlar bu çiçeði gördüklerinde ufaktan toparlanmaya baþlarlarmýþ köye inmek için, kýþýn habercisiymiþ.. "odun kesmeye baþla" demekmiþ :)

No mud, no fun...

kocaali

Günü Ýznik'in eþsiz günbatýmý manzarasýný izleyerek kapattýk ve dönüþ yoluna geçtik....

No mud, no fun...

kocaali

No mud, no fun...

Harun

kocaali

No mud, no fun...

Mudanyalý

Yol dediðin doðru vara,
Er dediðin alçaktan baka.

mehmet22

maþallah mehmet abii    güzel yerler    iyi spor olmuþ sizlere
VARSA NÝVAN ÖZGÜRSÜN

KARADAG

Kocaali güzel bir gezi olmuþ kýskanmadým dersem yalan olur.Sanki kendimi bizim oralarýn yaylalarýnda hissettim.Ayrýca bahsi geçen mor renkli çiçeklere karadeniz yaylalarýnýn çoðunda rastlamak mümkün.Bizim oralarda (ORDU yaylalarý) ayný çiçeklerden çýktýðýnda Vargit adý verdikleri, dediðin gibi kýþýn habercisi imiþ artýk toparlan anlamýný taþýyan söylemlerle adlandýrýrlar.Latince Colclhicum Speciosum olarak  kitaplarda yerini almaktadýr.Güzel bir slayt olmuþ tebrik ederim.Devamýný bekleriz.
TÜRK, çetin iþler baþarmak için yaratýlmýþtýr.

kocaali

Alıntı yapılan: KARADAG -  Eylül 25, 2012, 07:02:49
...ayný çiçeklerden çýktýðýnda Vargit adý verdikleri.......  Latince Colclhicum Speciosum olarak  kitaplarda yerini almaktadýr....

ben de verdiðiniz bilgiler için teþekkür ederim.. "vargit" gerçekten ilginçmiþ :)  biraz interneti karýþtýrdým da, bunun bir de "vargel" versiyonu varmýþ, yaylalara çýkmaya davet manasýnda... doðanýn insanla kurduðu iletiþime bir örnek...

fýrsat buldukça haftasonu yürüyüþlerine devam edeceðiz; sonbahar geliyor ve doða rengarenk bir hale bürünecek kýsa zaman içinde.. bu keyfi þehirde oyalanarak veya evde oturarak kaçýrmak istemiyorum.. saðolsun arkadaþlar da hevesliler, birkaç kafa dengi oldu mu gerisi geliyor..  :)

No mud, no fun...

Harun

Alıntı yapılan: kocaali -  Eylül 26, 2012, 11:40:48
saðolsun arkadaþlar da hevesliler, birkaç kafa dengi oldu mu gerisi geliyor..  :)

burada da böyle bir ekip olsa ben de katýlýrým.
kýsmet ise hafta sonu Kýrklareli tarafýna gideceðim ben de ama 4 çeker ;D

dora

Süper olmuþ yalnýz ahþap evin yapýsý dikkatimi çekti Artvin arsiyan tarafýndaki yapý ile ayný ilginç..
Niva 1041-firefly-Atlantis

kocaali

Alıntı yapılan: dora -  Eylül 26, 2012, 11:51:23
Süper olmuþ yalnýz ahþap evin yapýsý dikkatimi çekti Artvin arsiyan tarafýndaki yapý ile ayný ilginç..

bütün köy Batum göçmeni :) Artvin'le komþuluk iliþkisi geliþmiþ demek ki zamanýnda, bir etkileþim olduðu kesin..   
No mud, no fun...

NÝVACI

Eline ayaðýna gönlüne saðlýk kutlarým
saðlýk böyle kazanýlýyor.  paylaþýncada dualar böyle alýnýyor.

Caminin bu þekilde aykata kalmasýda tecrübeler ürünü  aðacý kesecek zamaný cinsini bilmekle ilgili bilgilerin soylar boyu aktarýmýdýr
yaylaya gel ve git diyen çiçekler gibi egede katýr kuyruklarý balýkçýya sandalý karaya çek denize at haberlerini verir.
Selamlar
anladýmki meskenim yaylalar daðlar