LASTÝK TÝPLERÝ

Başlatan suat, Mart 17, 2012, 01:37:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

suat

Sevgili dostlar sitede lastik üzerine birçok resim ve yorumlar var ama desenleri itibarýyla nerelerde kullanýldýðýný çoðumuz bilmiyoruzdur belki,biraraya toplayabilirmiyiz?
Bilgilenmek açýsýndan faydalý olacaðýný düþünüyorum,benim gibi bilmeyenler bu sayede çok daha rahat öðrenecektir.
ÖRNEK :
OK 144 : ÇAMUR LASTÝÐÝDÝR
MT:........... LASTÝÐÝDÝR
BT:.............LASTÝÐÝDÝR
AT:............LASTÝÐÝDÝR GÝBÝ (Fotolarla açýklamalý olsa daha iyi olur)

Yevgeni

Kabaca sýnýflandýrýlýrsa:

AT: All Terrain (Tüm zeminler için) anlamýndadýr. Misal BF Goodrich AT,  Cooper Discoverer ST, Niva'nýn fabrika lastikleri, vs AT tiptir. Hem asfaltta hem hafif kuru arazide rahat yürür. Tam anlamýyla asfalt lastiði deðildir, karýþtýrýlmasýn.

MT: Mud Terrain (Çamurlu zemin için) anlamýndadýr. Lastikler muhtelif desenlidir. Çamur tahliyesi ortalamadýr, çünkü diþ yapýsý sýktýr. Ortalýkta çokça gördüðümüz Federal Couragia MT, BF Goodrich MT, Kumho Venture MT, Cooper Discoverer STT, Good Year Wrangler MTR bu sýnýfa girer. Bol hava atan ama arazide týslayan bir desendir. Aracý güzel gösterir, hafif parkurda yürür, tüm olayý budur.

Bunlara ek olarak çamur tahliyesi þahane olan extrem desenli lastikle vardýr. Bunlar da MT sýnýfýnda ama lastik desenleri itibariyle farklý bir tür olarak deðerlendirilebilir. Bizdeki traktör desenli lastikler, çokça taklit edilen Silverstone Extreme (taklitleri muhtelif markalarda var ve alayý kaplama lastiktir tabi Silverstone dýþýndakiler; Insa Turbo Special Track, Fadima, vs gibi), Maxxis Mudzilla, Super Swamper Bogger, vs bu tiptedir. Asfaltta %5, arazide %95'e varan oranlarda iþ yaparlar.

Bir de bizim Niva'lara uyan gariban bir romörk lastiði var; Lassa OK144, çamur lastiðidir diyemeyiz, asfalt lastiði de diyemeyiz, yük taþýmak üzere üretilmiþ, çok katlý bir iþ lastiði. Lakin tüm handikapýna karþý ebat olarak münasip, yana doðru geniþ aralýklý diþleri olduðu için kullanýlýyor. Çamur tahliyesi zayýftýr ya da iddialý deðildir diyelim.

Harun

Yavuz abi eline saðlýk,konuyu güzel özetlemiþsin.

Yevgeni

Rica ederim genç, maksat vatana millete hizmet..

@rhan

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Mart 17, 2012, 07:33:35
Rica ederim genç, maksat vatana millete hizmet..
abi güzel özetlemiþsin eline koluna saðlýk

Yevgeni

Bu arada Harputlu23 konuyu açmasa biz hala böyle bir derlemenin ne kadar gerekli olduðunu farketmemeye devam edecektik.
Lastik kökenli sorularýn büyük bir kýsmý burada yanýt bulmuþ oldu. Teþekkürler Harputlu..

Harun

Fabrika çýkýþý benim araç üzerindeki lastik,standart yani...

suat

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Mart 17, 2012, 09:37:02
Bu arada Harputlu23 konuyu açmasa biz hala böyle bir derlemenin ne kadar gerekli olduðunu farketmemeye devam edecektik.
Lastik kökenli sorularýn büyük bir kýsmý burada yanýt bulmuþ oldu. Teþekkürler Harputlu..
Asýl ben teþekkür ederim Yavuz hocam,sizin bilgi ve deniyimleriniz bizim bilgi edinmemize vesile oluyor,hocam iyiki varsýnýz kalýn saðlýcakla.

savgat

hay allah razý olsun hocam, valla resmen aklýmý okumuþ yazmýþsýn bunlarý. teþekkürler.