NÝVA SENSÖRLERÝ

Başlatan yusuf, Haziran 05, 2011, 08:28:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yusuf

Yavuz bunu yerine koyar herhalde

Bu konuya bugüne kadar hiç deðinmedik. Taa ki Küre daðlarý gezisine kadar.

Benim motor lambasý yanýyordu. Bir sürü servise , doktora gittim çare bulamadýlar.

Böyle yola çýktýk. Sonrasý, irtifa yükseldikçe çekiþ düþtü, motor dikiþ makinasý gibi çalýþmaya baþladý.  Gitmiyor araba. Yevgeni'de bir yandan gazlayýp hava atýyor.

Biraz bozuldum tabii.

Dönünce En iyi anlayan olarak bildiðim Orhan usta'da aldým soluðu.

Dedi ki, "buna sübap ayarý yapýlmasý lazým, pazartesi getir býrak. Motorun iyice soðumasý lazým. Bunun sübap ayarýnýný da hiç kimse yapamaz haa."

Derken usta baþý namazdan geldi. O da dedi ki " bu modellere yaðlý bilmem ne var  bunlara sübap ayarý yapýlmaz ki !"

Usta dedim " sunu bir PC ye baðlasana."  baðladý. Arýzalarý tek tek yazdým. Usta dediki "abi þu sensörü deðiþtir. Amma bizde yok"

Adýný sordum bulabilmek için. Aynen bana verdikleri tanýmý yazýyorum.

- Faz sensörü, ya da krankmili pozisyon sensörü, ya da zamanlama sensörü bi sürü adý var !

Asýl adý - þaný bu  EKSANTRÝK MÝLÝ SENSÖRÜ

Yeri de burasý

Motorun üst kýsmý, radyatör hortumunun dibi

Kendiside bu  ( 20 tl ye olur abi)

Mümin!den aldým. Reis ustama gittim. Deðiþti. Araba fiþek gibi oldu. Arýza ýþýðýda 2 gündür yanmýyor !!!!

Þimdi bu nedir ? Ne iþe yarar ?   Bozulursa nelere neden olur ?

yusuf

Bi de bu var. Motorun altýnda. KRANK MÝLÝ  sensörü. Ýlk suyu gören yerde

Kendisi de böyle biþi.

Mümin abim ve Dursun ustam der ki " Niva'da bir tek bu sensör arýza yaparsa olduðun yerde kalýrsýn. Adým bile atamassýn. Araçta mutlaka yedeðinin olmasý gerekir. "
20 tl

Peki bunun görevi ne ?  

Neden geç haberimiz oluyor.?   NivaTR !!!!!

yusuf

Hangimizde var bunun yedeði.

Aslýnda Reis ustam zamanýnda demiþti ki.

" bozulsun bozulmasýn belli aralýklarla tüm sensörleri deðiþtirmek gerekir"

Harun

güzel bir noktaya el attýn Yusuf abi,
hangi tip nivada hangi sensör var,ne iþe yararlar,ne zaman deðiþmeli...
hele bizim gibi çaylak nivacý için ilaç olacak bu konu,yeni geleceklerde bir de gaz teli yerine sensör olacak ???
her tarafýmýz sensör mübarek araçta :D
özellikle ustalar ve cenker de fikir beklemekteyiz...

vosdost

Elektronýk parcanýn ne zaman ne yapacagý bellý olmaz. :) :)
En ýyýsý býrer yedek alýp kenera koymak.
Bu sensorler dýsýnda býrde elektornýk atesleme elemanlarý, dýstan konjektorlu sarj dýnemosu varsa konjektor bulundurulmasýndada fayda var.
Marka model ne olursa olsun 4 tekerde elektronýgý sevmýyorum. :)
Mekanýk olacak, bozuldugunu sesýnden anlýyacaksýn, takarken veya sokerken cekýc keský kullanabýleceksýn :)

Mesala 1250 cc fýesta suan sehýr ýcýnde 11-12 lýtre benzýn yakýyor. Motorun calýsmasýndada býr sorun yok, saat gýbý calýsýyor. Elektronýk temellý býr parcada sorun var galýba. Turkýye sýnýrlarýna gýrýnce baktýrmam gerekecek. Iste bu arabada karburator olsaydý karburator temýzlýgý, ayarý, sýbob ayarý yapýp sorunu kokten cozebýlýrdým. :) :)

TARIK

Alıntı yapılan: yusuf -  Haziran 05, 2011, 09:00:12
Hangimizde var bunun yedeði.

Aslýnda Reis ustam zamanýnda demiþti ki.

" bozulsun bozulmasýn belli aralýklarla tüm sensörleri deðiþtirmek gerekir"
Eksantirik ve grank sensörleri bende mevcut yedek olarak.
Akýþ metre de yedekte mevcut

emre_ozk

Nivada iki parça var bozuldumu araba yerinden oynamaz.
Grank sensörü
benzin pompasý.
Diðerleri bozulsada sorun olmuyor.

Bu yazdýðýnýz sorunlar bendede oluyordu. yüksek irtifaya çýkýnca çekiþ düþüklüðü
alt devirde gaz yememe. bobinle birlikte bu sensörü deðiþtirdim ama aracýmda hiç bir deðiþiklik olmadý.Çözüm olarak her ay bir sensörü deðiþtirmekle baþlýyacaðým. öncelik akýþmetrenin.

Bizim araçlarda 12 tane sensör var. öyle biliyorum.
Hepsini sýfýr alsak  1000 ile 1500 tl gibi parayla alýnabilir.
Sensörler
1-Grank sensörü
2-egzantrik sensörü
3-hýz sensörü
4-gaz kelebek konum sensörü
5-rölanti sensörü
6-vuruntu sensörü
7-bozuk yol sensörü
8-Kanister.
9-ýsý sensörü
10-Akýþmetre.
11- oksijen sensörü 2 tane var.
Diðerleri aklýma gelmedi.
Emre özkaradeniz
Ýzmit

impeesa

Alıntı yapılan: emre_ozk -  Haziran 06, 2011, 12:19:19
Nivada iki parça var bozuldumu araba yerinden oynamaz.
Grank sensörü
benzin pompasý.
Diðerleri bozulsada sorun olmuyor.

Bu yazdýðýnýz sorunlar bendede oluyordu. yüksek irtifaya çýkýnca çekiþ düþüklüðü
alt devirde gaz yememe. bobinle birlikte bu sensörü deðiþtirdim ama aracýmda hiç bir deðiþiklik olmadý.Çözüm olarak her ay bir sensörü deðiþtirmekle baþlýyacaðým. öncelik akýþmetrenin.

Bizim araçlarda 12 tane sensör var. öyle biliyorum.
Hepsini sýfýr alsak  1000 ile 1500 tl gibi parayla alýnabilir.
Sensörler
1-Grank sensörü
2-egzantrik sensörü
3-hýz sensörü
4-gaz kelebek konum sensörü
5-rölanti sensörü
6-vuruntu sensörü
7-bozuk yol sensörü
8-Kanister.
9-ýsý sensörü
10-Akýþmetre.
11- oksijen sensörü 2 tane var.
Diðerleri aklýma gelmedi.

Keçileri safi sensörden yapmýþlarda haberimiz yok, duyanda uzay mekiði sanar :) Demekki karbüratörlüler her zamanda kötü deðil bazen de avantaj.
"Nivan varsa yolun var!"

BAHADIR

Böyle giderse yakýnda Nivalar su geçiþlerinde orta yerde stop edip kalacak gibi görünüyor.  ;D

cenker

-krank mili pozisyon sensorü; motorun krankýnýn hangi pozisyonda oldugu,hangi pistonun hangi konumda oldugu  bilgisini ecu aktarýr. ecuda yakýt püskürtmeyi ve bujýiyi ateslemeyi bu dataya göre gercekleþtirir.
arýzasýnda arac calýsmaz.
temel sensordür,yedegi olmasý iyidir.60.000 de yenilenmeli

-kam mili (egzantirik mili ) pozisyon sensörü; kam milinin hangi silindire ait emme yada ekzost subaplarýný acýp kapattýgý bilgisini ecuya gönderir, ecu buna göre dogru zamanda bir adet püskürtme gercekleþtirir.
arýzasý halinde motor cevrimin 4 zamanýnda 1 yerine 2 püskütme yapar, arac bogulur cekiþ düþer, zengin karýsým atýmý nedeni ile ecu check engine yakar.
yolda býrakmaz 60.000 de yenilenmeli

-map maf sensörleri ; motora emilen havanýn basýncýný map debisi ve sýcaklýgý maf sensörü ile ölcülür ömürleri, nivalardada kullanýlan bosch marka sensörler için bosch 120-140.000 km ömür bicmiþ, bu km eriþilince arýza vermeselerde yakýt ekonomisi için degiþtirilmeli.
arýzasýnda arac düzgün calýsmaz stop eder cekiþ bozuktur.

-oksijen (lambda ) sensörü; motorun ekzost cýkýsýndaki oksiyen miktarýný ölcelerek ecunun hava yakýt karýsýmý ayarýný yapmasýný avansý ayarlamasýna yardýmcý olur.
nivalardada kullanýlan bosch marka sensörler için bosch 120-140.000 km ömür bicmiþ, bu km eriþilince arýza vermeselerde yakýt ekonomisi için degiþtirilmeli.
arýzasýnda arac düzgün calýsmaz stop eder cekiþ bozuktur.

vuruntu& darbe (knock ) sensörü; motordaki anormal titreþim vuruntu durumlarýnda titreþim miktarýna göre avansý ayarlar.
arýzasýnda arac hararete yapmaya meyillidir, cekiþ düzensizdir, yakýt artar.
yolda býrakmaz 60.000 de yenilenmeli

2003 ve üstü nivalarda subaplar hidrolik lifterlidir subap ayarý yapýlmaz yaga dikkat edilir  ;)
divers do it deeper

cenker

Alıntı yapılan: yusuf -  Haziran 05, 2011, 08:37:49
Bi de bu var. Motorun altýnda. KRANK MÝLÝ  sensörü. Ýlk suyu gören yerde

Kendisi de böyle biþi.

Mümin abim ve Dursun ustam der ki " Niva'da bir tek bu sensör arýza yaparsa olduðun yerde kalýrsýn. Adým bile atamassýn. Araçta mutlaka yedeðinin olmasý gerekir. "
20 tl

Peki bunun görevi ne ?  

Neden geç haberimiz oluyor.?   NivaTR !!!!!

nivatr ye fýrça atmadan önce aynanýn karþýsýna gecip, modifiye camurda debelenme þu bu parkurlaru lakýrdýlarý arasýnda, nasýl sýrtýna bindigim eþþegin huyunu suyunu ögrenmeyi nasýl unutum, forumda teknik konulara ilgi önem göstermedim diye kendine bir fýrcada atmalýsýn bence  ;)

doga sporlarýnda en önemli ilk konu mlz ve ekipmaný tanýmaktýr. offroadculuktada sadece direksiyona gecip sürüþ kritikleri yapmak aracý yüklemek degil, aracý teknik yönden tanýmaktýr  ;)
divers do it deeper

yusuf

Cok saðol cenker. Atladýðýmýz önemli bir konu. Neyse bunuda ele aldýk sonunda.

Niva tr nin ilk üç adamýndan biri olduðuma göre fýrçanýn 1/3 ünü kendime atýyorum.

aslýnda kendime kýzdým. Cenker. Güya en deneyimliyim. Sensörlerin yerlerini bile yeni öðreniyorum.

Neyse, sen genede yýlmadan bizi aydýnlatmaya devam et lütfen.

niva07

Bir de þu konuda aydýnlanabilir miyiz, sensör arýzalarýný BOSCH Car Service tespit edebiliyor mu, yoksa illa ki yetkili servisin elindeki cihazla mý bulunabilir ?

BAHADIR

Bosch servisler tespit yapabiliyor diye biliyorum.

cenker

koca usta moderasyon olarak teknik msjlarýn toparlanmasý forumu güzel bir bilgi bankasýna cevirmekte, sanýrým arac ile ilgili temel bilgileri ceþitli konularla  daha çok öne cýkartmalýyýz.

2003 ve üstü nivalar bosch car servislerindede diagnostik iþlemlere tabi tutalabilir, obd2 sistemi ve bosch sistemli oldugundan, ama cogu servis niva ucuz arac sahipleride ucuz iþ peþinde ugrasýlmaz diye malesef geri ceviriyor.

divers do it deeper