GDO MESELESÝ!

Başlatan NÝVA69, Kasım 12, 2009, 07:35:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NÝVA69

GDO (genetiði deðiþtirilmiþ organizmalar) meselesi güncel olmasýnýn dýþýnda geleceðimizi de "kökten" etkileyecek bir mesele...

Son 5 yýldýr Organik-ekolojik tarým konusunda çalýþýyorum, inþallah böyle de sürüp gidecek... bizim sektörde GDO kesinlikle-tartýþmasýz yasak...

Konuya iliþkin taraftar/muhalif birçok yayýn-bilim adamý vs. var...

Saðduyulu-gerçekleri merak edenlere buralara bir bakmalarýný tavsiye derim;
http://www.gdoyahayir.org/
http://www.gidahareketi.org/Olum-Tohumlari-312-haberi.aspx

Ýþte bizim Ziraat Mühendisleri Odasý'nýn konuya bakýþý-çalýþmalarý;
http://www.zmo.org.tr/genel/ara.php

Bu da çok önemli-çok yeni bir eser: "ÖLÜM TOHUMLARI"
http://www.kitapturk.com/books/Kitap/56966/Olum_Tohumlari.htm

Dünyaca ünlü bir bilim adamý-araþtýrmacý falan deðilim ama içimden bir ses bu iþte, GDO meselesinde bir "bit yeniði" olduðunu söylüyor...

Araçlarýmýzýn saðlýðý için burada kafa yoruyoruz eyvallah...
Ýyi güzel de "kendi saðlýðýmýz" gelecek "neslin saðlýðý" ne olacak?

Aslýnda olay "saðlýk ötesi" çok daha vahim neticelere varabilecek bir olay...

Neyse biraz can sýkýcý bir konu oldu ama...

Lütfen dikkat!
2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

Makrakanta

Bu konu hakkýnda gerçekten kafamýz çok karýþýk.Ýþin içinde olan birisi olarak sizden bilgi almak iyi oldu.Teþekkürler Umut bey.
Aldým bir Niva çýktým daðlara Mevlam kayýra 2006 M

NÝVA69

Bir dost tavsiyesi olarak;

- Mümkün mertebe "organik-ekolojik" ürünleri tüketmenizi

- Ya da "köy pazarý" gibi yerleri tercih etmenizi

- Köyde, taþrada tanýdýk eþ-dost-akraba varsa onlarýn ürünlerini tercih etmenizi

- Yemeklik yað olarak; Zeytinyaðý, ayçiçek yapý, fýndýk yaðýný seçmenizi

(Mýsýr, kanola-kolza, soya, pamuk GDO'da önde giden batýdan gelen ürünler. Yani bunlarýn yaðlarý da diðerlerine nazaran daha riskli).

- Balý, pekmezi marketten ziyade tanýdýk-bildik bir arýcýdan-köylüden almanýzý

- Ekmek makinasý alýp (90-100 TL) mümkün olduðunca buðdaydan kendi ununuzu yapýp, ya da kepekli un kullanmanýzý...

- Mýsýr cipsi ile gazlý (kola-fanta-gazoz vs.) içeceklerden, çikolata vs. mümkün olduðunca uzak durmanýzý (Ýçlerinde çok fazla þeker vardýr ve bu þeker GDO-Mýsýrdan üretilmektedir).

Listeyi daha fazla uzatýp can sýkmak, moral bozmak istemem... zaten kendim de bunlarýn tamamýna -her zaman- uyamýyorum, ama tamamen de "bana-bize bir þey olmaz" mantýðýnda da deðilim...

Saðlýcakla...

Yevgeni

Dünya Düzeni: Eskisi Yenisi
Noam Chomsky

Aslýnda kitap tavsiyesi bölümünde yazmalýydým ama burasý tam yeri.
Konu altýna uzun uzun yazmak istedim lakin kýsa bir tespitle uzatmayayým dedim. Tespitleri zaten Chomsky yapmýþ. Ben de kitabý tavsiye etmekle yetineyim, bilimum açýklama, neden sonuç iliþkisi bu neþriyatta bulunabilir. Yayýnevi Metis.

Okuyunuz, okutunuz..

Yevgeni

Ayrýca kýsa yoldan bilgilenmek üzere Google'da DTÖ yazýp aratýn. Muhtelif kaynaklardan, her tür bakýþ açýsýndan okuyun. Akabinde zaten kendi fikriniz oluþacaktýr..

NÝVA69

Kitap tavsiyesi için tþk...

Okunacaklara ekledim :)

NÝVA69

NTV-BÝLÝM dergisi son sayýsýnda (9.Kasým.2009) GDO konusunu kapaða taþýdý...

Çok güzel açýklamalar-bilgiler var...

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=462838

akademic

yazýlacak o kadar çok þey varki.. yazmak deðil yapýlanlara artýk dur demek lazým..
bizler birey olarak tek baþýmýza kendimizi ne kadar korumaya çalýþsakta  esas olan þudurki devletin kurumlarý vadantaþýný korumalý önlemlerini almalý bilgilendirmeli... avrupada olduðu gibi ürünlerin üzerinde ne tür iþlemler yapýldýðýný genetiðiyle oynandýysa bunu açýkca belirtir alan kiþide bunu kabul ederek alýr... Öncelikle üreten ve ürettiðini dünyaya satan ülkeler kendi pazarlarýný yaratmak adýna aç kalan ülkerliride örnek göstererek dünya nufusu bu hýzla giderse açlýk baþ gösterecek adý altýnda  olabildiðince faza ürün alma adýna bir çok yol denediler bu GDO meseleside benim bazý meslektaþlarýma çok afilli þatafatlý geldi gen mühendisliði gen aktarma felan çok jan janlý geldi ve sonuçlarýý düþünmeden saldýrdýlar ve dünya bunun gideceði noktayý bilerek genelde bu tür gen transferlerini saðlýk sektöründe kullanmak üzere bir yönelmeye giderken ticari firmalarda bizim gibi sahipsiz geliþmemiþ ülkelere bunlarý satmaya devam etmekte..:(
uzattým lafý ama konu açýlýnca dayanmadým..
Bize ilk okulda verilen  aflatoksinli (bilhassa karacier Kanseri yapýcý )fýndýklarý avuç avuç yedirenler,
Kontrolsüz tarým ilacý kullanýlmasý sebebiyle ihracattan dönen meyvalarý bize yedirenler, domuz giribiolunca bizi korumaktan aciz olan yetkililer varken yapacaðýmýz kendimizi koruyacaðýmýz bir þeyleri kendimiz bulmak buda çok kolay deðil allah hepimizin yardýmcýsý olsun.. çünkü sonuçta  iþimiz allaha kalmýþþ

NÝVA69

Ýþte 20. Kasým.2009 tarihli ÇOK iyi bir haber;

...................

Tartýþmalar ve kamuoyu baskýsý sonuç verdi, Tarým ve Köyiþleri Bakanlýðý GDO yönetmeliðinde deðiþikliðe gitti.

Bundan böyle ürünlerin üzeride GDO'ludur ya da GDO'lu deðildir ibaresi yazýlacak.

Tarým Bakanlýðý Koruma Kontrol Genel Müdür Yardýmcýsý Ahmet Arslan, "GDO'suz ürünlerin etiketinde GDO'suz olduðuna dair bulunan ifadeler vardý. Bunu da kaldýrdýk bu da koyulacak. Birçok sivil toplum kuruluþu tarafýndan talep vardý. Bundan sonra bu da konulabilecek" dedi.

Binde 9 Oraný Kaldýrýldý
Yönetmelikte yeralan ve "GDO'lu ürünlerde binde 9 oraný aranýr" ibaresi yürürlükten kaldýrýldý.

Buna göre, gýda veya yem, GDO'lardan biri ya da birkaçýný içerirse orana bakýlmadan GDO'lu olarak kabul edilecek.

...................

akademic

Evet demekki kamuoyu baskýsý biþeyleri deðiþtirebiliyormuþ bunu görmek bile güzel

NÝVACI

Hiçbir þey için geç deðildir.
Yazdýklarýnýza ve  yazdýðýnýz için sizlere teþekkürler.
Bilenlerin Mürekkep yalamýþlarýn bildiklerini aktarmayý.
iþ, görev,mesai, düþüncesinin ötesinde.Alýþakanlýk  derecesinde ve ahtývefa duygusuyla sürdürmelidirler.
Buna her zamankinden daha çok ihtiyacýmýz vardýr.
Ýyiki varsýnýz.
anladýmki meskenim yaylalar daðlar

NÝVA69

Alıntı yapılan: NÝVACI -  Kasım 21, 2009, 08:49:52
Hiçbir þey için geç deðildir.

Daðlara, taþlara kazýnmasý gereken ifadelerden biridir bu... özellikle bizim memleketimizde...

Burhan abi iyiki varýz...