Gönderen Konu: NIVA KASASI VE NEM ÜZERİNE UYARI  (Okunma sayısı 15113 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı emre_ozk

Ynt: NIVA KASASI VE NEM ÜZERİNE UYARI
« Yanıtla #15 : Haziran 01, 2012, 12:34:37 »
arkadaşlar, benim nivanın paspas altında sanırım sesi kesmeye yönelik keçe gibi bir makzeme var ve havalar nasıl olursa olsun sürekli nemli. acaba içeriden kaçak mı oluyor diye düşündüm ama motor suyunda hiç bir azalma yok. yağmurlu havalarda aldığı su hala kurumuyor olabilir mi? sizler nası önlem aldınız? teşekkürler..
Bendede aynı sorun vardı keçeyi söküp attım..
Emre özkaradeniz
Ýzmit

Çevrimdışı ERCO

• güven oto lada servisi ÝZMÝR / tel 0232 281 45 84
    • www.guvenlada.com
« Yanıtla #16 : Haziran 01, 2012, 07:01:29 »
on camın fitilinden ve akunun altından iceriye sızıntı vardır yada havalanrırma dan arac yıkananırken uygun pozisiyonda degile ıceriye su girebilitor o rdanda su girebilir
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

Çevrimdışı hakanisik

« Yanıtla #17 : Haziran 13, 2012, 10:53:13 »
teşekkürler, bunları kontrol edeyim..
Niva'96-Corolla'09

Çevrimdışı KAYSERÝLÝ NÝVACI

• varol babanýn koçu varoll
« Yanıtla #18 : Eylül 04, 2013, 11:37:14 »
curumeyı engellemenın en guzel yollarından bırısıde arac altına komple camurluk ıclerı ve agızları kapı altlarına ZİFT SIKTIRMAK yada kendını zboyacıdan alın bırda fırca sız surun komresorun sıktıgı ınce oluyor kendın surersen acımıyorsun bolca suruyorsun mevcut kabarma ve curume yerlerıde varsa kazıyıp macunlamak kanser ılerlemeden onunu kesmenın en guzle yollarından bırı kı camurla suyla kardes olanlar kesınlıkle zıft atsın yada attırsın derım saygılar...
ASFALTA ÝHTÝYACIM YOK ��NK�; NÝVA'M VAR :D

Çevrimdışı muhammedcelik1983

« Yanıtla #19 : Şubat 26, 2014, 09:38:56 »
Bende de aynı sorun vardı taban keçesi sürekli nemliydi yine birgün aracı yıkadıktan sonra baktım ki keçe resmen yüzüyor komple söktüm gördüm ki maşpiyerin(kapı eşikliği) içi komple su dolu boşalttım elime hortumu aldım arka camın havalandırmasının olduğu bölgeye aracı yıkar gibi su tuttum gördüm ki olan su içeri doluyor çözüm olarak kapı eşikliğinin iç yüzündeki tüm delikleri daysonla tıkadım tavsiyem özellikle kışın arka tekerlerin arkasında çamurluğun altında sağlı sollu büyük tıpaları sökmeniz havalandırmadan giren olan su oradan boşalıyor..

Çevrimdışı tevfik

« Yanıtla #20 : Ocak 28, 2015, 12:47:40 »
Herkese merhaba.
Rizeden getirdiğim niva yı evin önünde başladım sökmeye içdöşemede nevarsa attım, içten taban sacını iyice temizletip çürük yerleri kestim sac ilavesi ile kapattım sonrada kauçuklu zift sürdüm "kauçuklu zift konusunda doğru yaptığımdan pek emin değilim" torpidonun altınada ses izelasyonu için süngere benzer bir yalıtım malzemesi aldım.
Bu akşam işten geldikten sonra tam yapıştırma işlemine başlıcam ne görim araç içi göl olmuş, tespit edebildiğim kadarı ile dört yerden su geliyor.
1. Ön camın sağ köşe hizasından yaklaşıp 3-4cm allttan sızıntı var nerden girdiğini bulamadım frumda okuduğum kadarı ile öncam fitilinden alabiliyormuş en kısa çözüm nedir?
2 Akü haznesinin olduğu kutunun köşesinden (dışarda akünün olduğu yuvaya su nası giriyo anlamış değilim)
3. İç kısımda sağ çamurluğun alt köşesi ile kapı alt menteşesinin arasında kalan kısımında tabana yakın noktada bir delik var ordan baya bi sızıntı var ama suyun nerden dolduğunu bulamadım ( kaputun oturduğu cama yakın köşede birdelikvar oda kapalı) bu bölmeye su başka nerden doluyor olabilir.
4. Arka stop lambasının üstüne ciddi bir damlama var arka havalandırmaya giren su olabilir diye düşünüyorum başka biyerden olabilirmi? bu havalandırma üstüne takılan pilastip parçalar sorunu çözmeye yetermi?

Sanırım sorular biraz uzun oldu kusura bakmayın ancak acemi niva cıya yardım lüfen,
Herkese şimdiden teşekkürler. 

« Yanıtla #21 : Ocak 28, 2015, 07:31:17 »
1. Ön camın sağ köşe hizasından yaklaşıp 3-4cm allttan sızıntı var nerden girdiğini bulamadım frumda okuduğum kadarı ile öncam fitilinden alabiliyormuş en kısa çözüm nedir?
2 Akü haznesinin olduğu kutunun köşesinden (dışarda akünün olduğu yuvaya su nası giriyo anlamış değilim)
3. İç kısımda sağ çamurluğun alt köşesi ile kapı alt menteşesinin arasında kalan kısımında tabana yakın noktada bir delik var ordan baya bi sızıntı var ama suyun nerden dolduğunu bulamadım ( kaputun oturduğu cama yakın köşede birdelikvar oda kapalı) bu bölmeye su başka nerden doluyor olabilir.
4. Arka stop lambasının üstüne ciddi bir damlama var arka havalandırmaya giren su olabilir diye düşünüyorum başka biyerden olabilirmi? bu havalandırma üstüne takılan pilastip parçalar sorunu çözmeye yetermi?

Aracın hayırlı olsun hocam,ön camların köşeye hakın kısmında cam fitillerinin tahliye boruları var onlar yerinde duruyormu?Akünün oraya ön camın önündeki kaputun altındaki su tahliye oluğunun bitiminden olan su motorun içine giriyor çözüm olarak bir videoda izlemistim adam ayni lastikten ek yapip daysonla yapistiriyor sagli sollu,ilk aldigimda benim arabada akvaryum gibiydi o marsbiyelin ic kismina su doluyor ve ic kisimdaki deliklerden su iceri doluyor ben o delikleri lastik kesip daysonla yapistirdim havalandirmaya plastik taktim ayriyeten kisin arka altta sagli sollu 2 buyuk tipa var onlari acik birakiyorum %99 oraninda basari saglamis durumdayim
« Son Düzenleme: Ocak 28, 2015, 09:13:07 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı tevfik

« Yanıtla #22 : Ocak 28, 2015, 11:35:55 »
Aracın hayırlı olsun hocam,ön camların köşeye hakın kısmında cam fitillerinin tahliye boruları var onlar yerinde duruyormu?Akünün oraya ön camın önündeki kaputun altındaki su tahliye oluğunun bitiminden olan su motorun içine giriyor çözüm olarak bir videoda izlemistim adam ayni lastikten ek yapip daysonla yapistiriyor sagli sollu,ilk aldigimda benim arabada akvaryum gibiydi o marsbiyelin ic kismina su doluyor ve ic kisimdaki deliklerden su iceri doluyor ben o delikleri lastik kesip daysonla yapistirdim havalandirmaya plastik taktim ayriyeten kisin arka altta sagli sollu 2 buyuk tipa var onlari acik birakiyorum %99 oraninda basari saglamis durumdayim

Cam fitillerinin tahliye hortumu gibi bişey görünmüyor ve köşe kısımlarda silikonlu sanırım oraları açmam gerekecek.
Teşekkür ederim.

« Yanıtla #23 : Ocak 29, 2015, 12:02:43 »
Resmi bu hocam.

Çevrimdışı tevfik

« Yanıtla #24 : Ocak 29, 2015, 02:08:46 »
Resmi bu hocam.
Tekrar kontrol edeyim , ilgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ederim.

Çevrimdışı bkerti

« Yanıtla #25 : Ocak 29, 2015, 08:45:46 »
Ben böyle bir hortum filan görmedim benimkinde. Nereye napacağız?

« Yanıtla #26 : Ocak 29, 2015, 09:48:00 »
Ben böyle bir hortum filan görmedim benimkinde. Nereye napacağız?

Benimkindede gorunmuyordu egilip ışıkla köşedeki açıklıktan içeri baktım içerde duruyor hortumlar tel yardımıyla çıkarttım sende bir bak

Çevrimdışı diff-lock86

• M.Rebii Ã?zdemir
« Yanıtla #27 : Ocak 15, 2021, 11:26:53 »
Eski kasalarda,
akü altı sacına gelen su orayı çürütüyor, su debisi yüksek oto fırçalı oto yıkamaları tavsiye etmiyorum nivaların kaput üstündeki havalandırmadan içeri bakan kısma su yoğun gelirse içeri verir,taban döşemelerinin altındaki keçeli yalıtım olanlar için kötü haberim var o nalzeme birkez su aldıysa geçmiş olsun.Söküp kurutmanız hatta o keçeden vazgeçmenizi öneririm,peki onun yerine nasıl yalıtımlı malzeme kullanmammız lazım diyeceksiniz haklı olarak.Naçizane fikrim tabana zift vs yaptırın alttan içten,taban sacına birebir boşluksuz araçlar için üretilmiş su yalıtım malzemesi yapıştırın,ses yalıtım isteyenler bunun üzerine gene araçlar için üretilen (çatı için üretilen malzemeler yaz sıcaklarında koku yapar duramazsınız aracın içinde) profesyonel ses yalıtım malzemeleri ile kaplayıp döşemelerinizi monte etmeye başlayabilirsiniz.
Eski kasa nivaların maalaesef fabrikasyon saçları galvanizli olmadığı için en ufak su temasında kanser gibi yayılıp çürütmeye başlar.
Bu tarz önlemler almadığınız takdirde maalesef söylemek zorundayım sürekli bir kaç yılda bir taban sacınızı ve civarlarını yaptırmak zorunda kalırsınız.

Diğer arkadaşların da dediği gibi ön cam fitili eskimesinden,giderlerinin tıkanmasından suyu içeri verebilir,ön cam sacının fabrikasyon simetrisinde olmalı ve cam fitilleri de aynı şekilde yoksa gene içeri ordan su alabilir.

Kelebek cam olanlar cam fitillerini yenilemesini tavsiye ederim,kelebeksizler içinde cam fitillerinin değiştirilmesinde fayda var ordanda kapıya kapıdan da yol bulmuşsa kendine içeri ordanda su verebilir :)

Niva larda su girme sebebi çok :)
Bunları ya kendi aracımda yada etrafımdaki dostların nivalarında tecrübe ettim.

1993 yılından beri 1986 Niva kullanıcısı olarak bu sorunla alakalı tavsiyem budur dostlar.

« Son Düzenleme: Ocak 15, 2021, 11:36:50 Gönderen: diff-lock86 »
1986 Black Niva/Kocaeli