KIÞ LASTÝÐÝ

Başlatan sekyad, Nisan 25, 2011, 05:20:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KARADAG

Arkadaþlar bu konuyu detaylýca araþtýrdým bilen abilerimize (trafikten) sorup öðrendim.Artýk tüm araçlarda katr lastiði olacak lastik yanaklarýna bakýyorlar uygulama olarak kar logosu taþýmýyorsa cezasý varmýþ artýk resmi olarak yürürlüðe girmiþ.Ancak 4*4 araçlarda kullanýlan a/t veya m/t lastikler bu konuda bir bilgileri yok karda devam ediyorsa sorun deðil uygulamaya tabii deðildir diye beyan ettiler bilginize...
TÜRK, çetin iþler baþarmak için yaratýlmýþtýr.

Harun

Alıntı yapılan: Maestro -  Ekim 22, 2014, 02:46:50
 Arabasýnda kýþ lastigi kullanan varmýdýr ?  var ise ne marka önerir ?   gerçi 1 aylýk araþtýrma sonucu  kararýmý verdim..  iþ çýkýþý  kýþlýk patileri çekip yazlýklarý dinlenmeye býrakacagým..   gerçi  Izmir de kýþ lastigimi lazýmmý  olur  diye  matrak geçenler var..  olsun , ayda yýlda bir defa  Spil yada Ödemiþ e gideriz..  belki  memlekete gideriz..  bellimi olur..  evet..  son kararým  Petlas      evet..  eminim  

diye sorar Maestro Abi.

Maestro

Alıntı yapılan: Harun -  Kasım 11, 2014, 09:03:36
diye sorar Maestro Abi.

Ýstanbullu arkadaþlar kullanýyordur diye düþünüyorum..   

Yevgeni

Diþli lastiklerde kýþ versiyonu yok. Ben de düz lastik kulanmýyorum.
Lakin Harun'un kullandýðý orijinal Rus lastiði mükemmel bir kýþ lastiðidir ayný zamanda..

Maestro

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Kasım 11, 2014, 10:19:46
Lakin Harun'un kullandýðý orijinal Rus lastiði mükemmel bir kýþ lastiðidir ayný zamanda..

Binekler  için  sormuþtum..   

Harun

Alıntı yapılan: Maestro -  Kasım 11, 2014, 10:34:52
  Binekler  için  sormuþtum..   

Abi bence Istanbul ve dahi tabi Izmir için kýþ lastiði gereksizdir.
boþa kaynak israfý
geçen kýþ denetimler sebeiyle takan komþularýmýn birçoðu üþenip de sökmediði için bütün bir seneyi kýþ lastikleri ile geçirdi.
Niva için derseniz;benim orjinal lastikler nefis Yavuz Aga'nýn dediði gibi.

Maestro

Cumartesi günü  Subaru  ya  gittim..  çoktandýr görmek istedigim ama fýrsat bulamadýgým  Subaru XV  leri yakýndan inceledim..

Þehir kullanýmý için güzel...  benim  hoþuma gitti , 1,6    Boxer  motor CVT  þanzýman..   elegant modelini  epey bir inceledim...   Ýçi biraz basýk gibi geldi..  motor tepkiside biraz yavaþ gibi.. ( CVT þanzýmanlarýn handikapý olabilir )  CVT ye çokta güvenmiorum aslýnda .  Kapýlar ince gibi görünmesine ragmen tok bir ses ile kapanýp güven veriyor..  start-stop vs   var ..çok param olsa Þehir kullanýmý için belki düþünebilirdim..    ama o paraya  Suzuki S-Cross  4*4  GLX otomatigi  tercih edilir...

bu modellere beni iten sebepler ne derseniz..

Otomatik   -   1,6 motor ( vergi açýsýndan )  - 4*4    bunlarýn hepsi bir arada olsun istersek pek bir seçenek yok gibi..  Vitara desek 5 kapý otomatik 1,6  yok.. en azýndan Türkiyede yok .. eski modellerde  var..  

durum budur...

Maestro

Alıntı yapılan: Harun -  Kasım 11, 2014, 10:39:06
Abi bence Istanbul ve dahi tabi Izmir için kýþ lastiði gereksizdir.
boþa kaynak israfý
geçen kýþ denetimler sebeiyle takan komþularýmýn birçoðu üþenip de sökmediði için bütün bir seneyi kýþ lastikleri ile geçirdi.
Niva için derseniz;benim orjinal lastikler nefis Yavuz Aga'nýn dediði gibi.

Bende gereksiz görüyorum aslýnda..  ama geçen sene Spil den dönerken  yukarýda 1 saat Mahsur kalan ben  ;D    bu zamana kadar bende gereksiz diye düþünüyordum .  Bu sene standartlarý  AB ye uydurmaya karar verdim..  artýk Ekim itibari ile Kýþlýk..  Nisan baþý itibari ile 4 mevsim lastik kullanýmýný hayatýmda standart olarak  uygulamaya karar verdim..

rahmieken

yýlarca istanbuldaydým binek araç için konuþuyorum bence kar yaðarsa taksiye para veririm :D
van'da yaþýyorum burda bineklere kýþlýk þart oluyor.
arkadaþlarda denediklerim kadarýyla lassa snoways hoþ ama michelin tadý baþka fakat kötü yolda ve mevsiminde dikkat etmek gerekir.
mevsim geldikten sonra 15 gün dahi fazladan sýcakta kullansanýz bir sonraki sene yaptýðýnýz kötülüðü anlýyorsunuz.

kocaali

Alıntı yapılan: Maestro -  Kasım 11, 2014, 10:50:59
Bende gereksiz görüyorum aslýnda..  ama geçen sene Spil den dönerken  yukarýda 1 saat Mahsur kalan ben  ;D    bu zamana kadar bende gereksiz diye düþünüyordum .  Bu sene standartlarý  AB ye uydurmaya karar verdim..  artýk Ekim itibari ile Kýþlýk..  Nisan baþý itibari ile 4 mevsim lastik kullanýmýný hayatýmda standart olarak  uygulamaya karar verdim..

2008 yýlýndan beri kýþ lastiði kullanýyorum binek aracýmda... markasý Pirelli Winter Sottozero.. Ercan ustanýn nivasýnýn peþine takýlýp asfalt ve hatta performans lastikleri ile uludað'a çýkmayý deneyip baþaramayýnca, haftasýna gidip almýþtým kýþ lastiklerini.. ve o zamandan sonra da hiç eksik etmedim aracýmdan. Hava sýcaklýðý 7-8 derecenin altýna düþtüðünde farký ciddi biçimde hissediyorsun.. hele zeminde kar varsa, tertemiz asfaltta gidermiþ gibi gidiyorsun... bulunduðunuz ilin iklim koþullarý bu derecelerin altýna iniyorsa, ben kesinlikle tavsiye ediyorum. Güvenlik herþeyden önce geliyor...

bu arada alacaðýn ölçü nedir hocam?
No mud, no fun...

kocaali

Alıntı yapılan: Maestro -  Kasım 11, 2014, 10:50:59

yýllardýr kýþlarý kayak için Uludað'a çýkarým, kýþ lastikleri ile bir kez bile kaymadým, hiç zincir takmadým, en ufak bir sorun yaþamadým.

Geçen yýl binek aracýmý sattýðým için kýþ lastiklerim elimde kaldý. Her yýl Kasým-Mart aralýðýnda kullandým, yaþlarý var ancak yaptýklarý km çok fazla deðil. Hiç patlaðý yamasý yok. Ölçüleri 195 65 15, Pirelli Winter Sottozero. Ölçü uyarsa hediye edebilirim.
No mud, no fun...

kocaali

Alıntı yapılan: YEVGENI -  Kasım 11, 2014, 10:19:46

Bir lastiðin gerçekten kýþ lastiði olduðunu anlamak için üzerinde "snowflake" kar tanesi deseni olmasý gerekiyor, ve bu desen ancak belli testlerin sonucunda belli kriterleri karþýlayan lastiklere veriliyor.

yoðunlukla kullandýðýmýz AT ve MT tipi diþli lastiklerde bu kar tanesi iþareti yok, sadece M+S (çamur + kar) yazýyor. Ancak M+S ibaresi olan bir lastik kýþ lastiði deðildir. Normal bir lastiðe göre çamur ve karda daha iyi performans gösterir manasýna gelir, ancak bir standardý yoktur.

Kýþ lastiði genelgesi yayýnlandýðýnda; minibüs, kamyonet, hafif ticari araçlar için üzerinde M+S yazan ve "snowflake" kar tanesi iþareti olan lastikler denetimlerde aranacaktýr þeklinde yayýnlanmýþtý. Fakat akabinde bu ifadeleri ayný anda barýndýran lastik sayýsý çok sýnýrlý olduðu için genelde" M+S yazan" veya "M+S ve kar tanesi" bulunduran olarak deðiþtirildi.

Benim kullandýðým AT lastiklerde M+S yazýyor ancak kar tanesi yok. Hem M+S yazýp hem kar tanesi olan,  hem de AT performansý benim arazi kullanýmýmda beni memnun edecek bir lastik bulabilir miyim diye araþtýrdýðýmda gördüm ki cidden seçenekler çok sýnýrlý ve benim kriterlerime uyan en iyi alternatif BF Goodrich AT. Ancak BFG'nin de her ölçüsü kýþ lastiði testlerine sokulmamýþ, belli ölçüler bu teste girmiþ ve yeterli performansý göstererek kar tanesi iþaretini kazanmýþ.

Yalnýz þu da bir gerçek ki; eðer þehirde asfalt zeminde kullanacaksanýz, kýþ þartlarýnda kýþ lastiði AT lastikten çok daha iyi performans gösteriyor. Ancak iþin içine arazi girince iþler deðiþiyor. Dolayýsýyla kiþisel kullaným tarzý, doðru lastik seçiminde büyük etken...

No mud, no fun...

Maestro

Alıntı yapılan: kocaali -  Kasım 11, 2014, 11:03:54
2008 yýlýndan beri kýþ lastiði kullanýyorum binek aracýmda... markasý Pirelli Winter Sottozero.. Ercan ustanýn nivasýnýn peþine takýlýp asfalt ve hatta performans lastikleri ile uludað'a çýkmayý deneyip baþaramayýnca, haftasýna gidip almýþtým kýþ lastiklerini.. ve o zamandan sonra da hiç eksik etmedim aracýmdan. Hava sýcaklýðý 7-8 derecenin altýna düþtüðünde farký ciddi biçimde hissediyorsun.. hele zeminde kar varsa, tertemiz asfaltta gidermiþ gibi gidiyorsun... bulunduðunuz ilin iklim koþullarý bu derecelerin altýna iniyorsa, ben kesinlikle tavsiye ediyorum. Güvenlik herþeyden önce geliyor...

bu arada alacaðýn ölçü nedir hocam?

205*60*16     epey araþtýrdým..  sadece 3-4 ay kullanacagým için fiyatta pek yüksek gitmek istemedim..  en az 5 kýþ kafam rahat olsun dedim..  Pirelli kýþ lastigi çok baþarýlý ,  Lassa snoway 3 alacaktým ama bu ölçülerde  bulamadým..  internetten bir çok yorum okudum video izledim...   Goodyear ultragrip  serisi düþünüyordum , velakin yaptýgým incelemelerde  petlas ýn W651  in çok baþarýlý  oldugunu gördüm , kullananlar  ile  epey fikir alýþveriþinde bulundum ,  205 TL  ye bugün  iþ çýkýþý  taktýrýyorum . Kendi orjinal lastiklerim Condinental 2 serisi onlardan ziyadesi ile memnunum , Condinentallerimi sökerken numaralandýrýp  Nisan gibi takarken rotasyon yapýp takacagým ( lastiklerin yer degiþmesi )   Condinentalleri bir müddet  lastik oteline gönderecegim , gerçi saklayacak yer buldum , ama zaten bel de fýtýk var  50 TL için ne diye hamallýk yapýp kendimi sakatlayayým dedim..

Kýþ lastigi yumuþak oldugu için Nisan - Kasým arasý  kullanýlmasý önerilmiyor...  Güvenlik açýsýndan  yazýn kullanýmý sakýncalý.

Harun

Alıntı yapılan: kocaali -  Kasım 11, 2014, 11:28:27
Bir lastiðin gerçekten kýþ lastiði olduðunu anlamak için üzerinde "snowflake" kar tanesi deseni olmasý gerekiyor, ve bu desen ancak belli testlerin sonucunda belli kriterleri karþýlayan lastiklere veriliyor.

Benim orjinal lastiklerde 'kar tanesi' deseni var. ;D
Buzda-karda deneme fýrsatým da oldu geçen kýþlarda,ziyadesiyle memnun etti beni.
Ruslar biliyor bu iþi :D

Maestro

Alıntı yapılan: kocaali -  Kasım 11, 2014, 11:28:27

yoðunlukla kullandýðýmýz AT ve MT tipi diþli lastiklerde bu kar tanesi iþareti yok, sadece M+S (çamur + kar) yazýyor. Ancak M+S ibaresi olan bir lastik kýþ lastiði deðildir. Normal bir lastiðe göre çamur ve karda daha iyi performans gösterir manasýna gelir, ancak bir standardý yoktur.

M+S   ve ayný zamanda    Kar tanesi iþaretleri  var. Zaten olmasý gereken bu.   Sadece  M+S  olmaz diye biliyorum bende.