Tarým Bakanlýðýnca hazýrlanan Toprak Koruma ve Arazi Kullanýmý ve Medeni Kanunu

Başlatan mehmet03dn, Eylül 24, 2014, 07:29:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mehmet03dn

arkadaþlar herkese iyi akþamlar bi sorum olacaktý bilgisi olan arkadaþlara  ben bir tane tarla alýcem bana tarla verecek vatandaþýn 2 tane tarlasý var birisi 10 dekar diðeri 2,5 dekar  ikisinin birbirine uzaklýðý 5 km civarý ben 2,5 dekarý almak istiyorum. tapuya gittiðimizde satýþ için tarým il müdürlüðüne sorulcak izin verilirse satýþ olcak dendi  yeni kanun çýkmýþ tarým arazisi bölünemiyyormuþ. ama iki arazi yan yana deðil araþtýrdým pek biþey anlamadým tarým il müdürlüðüde  1 hafta bekletecek cevap için  tecrübeli arkadaþlar fikrinizi bekliyorum

atinco

Bildiðim kadarýyla 20 dönüm gibi bir sýnýrý var. Bu miktardan küçük alanlar için geçerli bir durum bu ancak aile içinde, miras olarak pay edildiðinde parçalanmasýn diye ve o þekilde halledilemiyorsa devletin el koyabilmesi için hazýrlanmýþ bir yasa. Kaldý ki sizin alacaðýnýz yer ayrý bir parsel. Sorun olmaz diye biliyorum.

mehmet03dn

av.mehmet

bitiþik olmasa bile ekonomik bütünlük söz konusu olabiliyor yani bir çiftçinin elinde tarýmla uðraþtýðýnda kendisine gelir saðlayabilecek kadar topraðý olmalý diyor. tabi bununda çeþitli kýstaslarý var, arazi kuru tarým arazisiyse farklý, sulu ise farklý, aðaçlý ise farklý miktar-yüzölçüm kuralý olabiliyor. mantýk ekonomik getirinin miktarý. Bu durum imarlý "arsa" statüsündeki topraklarda uygulanmýyor. Bu durumdan kurtulmanýn bir yolu da satýcý arkadaþ elindeki tüm arazileri ayný anda çýkýþ(satýþ) yaparsa ilçe tarýma gitmeden halledebilirsiniz. yani sana 2,5 dönümü gerçek satýþ, diðerinide bir tanýþýna usulen satýþ gösterebilir. ayný anda tüm taþýnmazlarý elden çýkartýrken hepsini ayný kiþiye satma zorunluluðu yok.
Bekle beni baþý dumanlý amanoslar