NÝVA VE ZÝNCÝR

Başlatan dogan54, Ocak 06, 2008, 04:48:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dogan54

Ben,Ophtha ve Fatih Yazýcý zincirlendik..Düz yolda gerekmeyebilir ama yokuþ çýkmaya baþlayýnca ön tekerlekler patenaja kalkýyor,iþte bu sýrada imdata yetiþiyor zincirler.Tabi 20-25 Cm den az karda gerekmeyebilir.Denemedim ama ayrýca buzda da kaymayý önler diye düþünüyorum.Kar çok fazlalaþtýðýnda öne yýðmaya baþlýyor o zaman zincirde olsa fark etmiyor,çünkü motorun gücü yetmiyor..
Takmak çok kolay hele üþenmeden orijinal krikosunu kullanýrsanýz çok basit ve çabuk takýlýyor.
Ýzmitte 100 YTL ye aldýk,içinden gerdirme lastikleride çýkýyor.ok 144 lastiklere tam geliyor yanlýz içe gelen tarafta 1 halka ,dýþta kalan tarafta 2 halka kalacak þekilde boyu  ayarlanýyor yani fazla halkalar saða sola çarpmamasý için kesilip çýkarýlýyor.(fotoðrafta gözükmeyen diðer uçundan kesiliyor)
Eðer karlý havada dað yollarýna gireceðim diyorsanýz size de lazým derim..
Zincirin tobasýnda ölçü olarak  600x18  yazýyor.
Zincirler ok 144 lerin çamur atma boþluklarýna tam oturuyor o yüzden zincir saða sola kaymýyor,gezinmiyor.

4x4 baska,
NiVA baska..

ERCO

sagolasýn dogan abi paylaþým icin
güven oto lada servisi    izmir
www.guvenlada.com

diff-lock86

teþekkürler doðan abi paylaþým için!!!
instagram;@b_l_a_c_k___n_i_v_a___tr

06niva

Arkadaþlar ok144 de olsa belli bir seviyedeki kardan sonra zorluyor.hangi marka zinciri önerirsiniz?!bana göre zor takýlýþý falan sorun deðil saðlam ve makul fiyatlý olmasý daha önemli...

dogan54

Zincir takýlýyor.

Önden görünüþ

Ýçten rotile asla sürtmez..Çok yer var.

4x4 baska,
NiVA baska..

NÝVA69

Doðan bey Ýzmit'te nereden aldýnýz bu zinciri markasý nedir?
Bir de kriko Niva'nýn orjinal krikosu mu, sonradan mý aldýnýz?

Biraz pahalý gibime geldi ama tam Niva'lýk gibi duruyor..
2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

dogan54

Alıntı yapılan: NÝVA69 -  Ocak 29, 2008, 07:16:41
Doðan bey Ýzmit'te nereden aldýnýz bu zinciri markasý nedir?
Bir de kriko Niva'nýn orjinal krikosu mu, sonradan mý aldýnýz?

Biraz pahalý gibime geldi ama tam Niva'lýk gibi duruyor..

Zinciri Ýzmit sanayide Mopar otomotivden aldým.Eski Gölcük yolundan giriþte solda parçacýlarýn sýrasýnda (camiyi geçince)
Zannederim condor marka , ebadý 600x18,bizim Ok 144 lastiklere uygun.
Yanlýz daha önce bahsttiðim kýsaltma iþlemini yaptýrmak lazým,alýndýðý gibi kullanýlmaz.
Ayný zinciri baþka yerden daha ucuza da bulabilirsiniz belki aramak lazým.
Kriko arabanýn orijinal krikosu.
4x4 baska,
NiVA baska..

babacandar

Doðan Abi,
Böyle abidik gubidik biþeyler de var iþe yarar mý ki acep.. gerçi delikanlýya pek uymaz gibi geldi ama...
Burada video mideo biþeyler de var..
http://www.lastikcenter.com/index.asp?ds=6666

dogan54

Alıntı yapılan: babacandar -  Ocak 30, 2008, 10:05:33
Doðan Abi,
Böyle abidik gubidik biþeyler de var iþe yarar mý ki acep.. gerçi delikanlýya pek uymaz gibi geldi ama...
Burada video mideo biþeyler de var..
http://www.lastikcenter.com/index.asp?ds=6666

Mustafa bey,
Bu tipler bence asfaltta kullaným için,bizimkilerin daha zor þartlara uygun olmasý lazým..
Bunlarýn en cazip tarafý kolay ve çabuk  takýlmalarý ama bizim kullandýðýmýz da çok kolay takýlýyor.(ayrýca arazide çok acele iþimizde yok..)
Býrakýn bu tipleri takmatik bile az gelir bence.Bu hafta sonu gelirseniz bizim serme zincirleri görürsünüz.Selamlar
4x4 baska,
NiVA baska..

babacandar

Bana da öyle geldiydi..
Ýnþallah Doðan Abim,gelip karda debelenmeyi gönül arzu ediyor..

NÝVA69

Doðan bey bu bahsettiðiniz bu zincirler Niva'nýn standart-üzerindeki lastiklerine de tam uyar mý?

Bir de bu kesme-biçme ayarlama iþini satýcý mý yapýyor. Deðilse nasýl yapabiliriz, kolay mý?

Yarýn verdiðiniz adrese uðramayý düþünüyorum..

dogan54

Alıntı yapılan: NÝVA69 -  Şubat 02, 2008, 02:04:58
Doðan bey bu bahsettiðiniz bu zincirler Niva'nýn standart-üzerindeki lastiklerine de tam uyar mý?

Bir de bu kesme-biçme ayarlama iþini satýcý mý yapýyor. Deðilse nasýl yapabiliriz, kolay mý?

Yarýn verdiðiniz adrese uðramayý düþünüyorum..

Nivanýz hayýrlý olsun,güle güle  kullanýn.
Bu zincirler orijinal lastiklere de olur.Satýcý bu iþleri yapmaz, siz orada deneyip alýn ve bir ustaya ayarlatýn gerekirse.Ben yarýn sanayide olacaðým,isterseniz arayýn beraber bakarýz.
4x4 baska,
NiVA baska..

NÝVA69

DOÐAN bey ilginize tþk.. daha güzeli sizin olsun.

Telefonum: 5374170269
34 plakalý 2007-Beyaz Niva ile yarýn öðleden sonra hem yan cep hem zincir için Lada-Ýzmit parçacýsýna uðramayý düþünüyorum.

Ben sizi zaten buradan tanýyorum, Ýnþallah bir aksilik olmazsa ben de tanýþmak isterim.

NÝVA69

Doðan abi. Zinciri bugün aldým. Tam oturdu. Muammer ustaya gitmeye gerek kalmadý..

Tekrar geçmiþ olsun.

hobarey78

Arkadaþlar Yevgeni ustaya zincir konusuyla ilgili aklýma takýlan(4 çekerin hepsine mi zincir takýlmalý yoksa çeker yüzdesine göre iki teker yeterli mi) sorunun yanýtýný sizlerle paylaþmak istedim. Yevgeni tekrar teþekkürler:

Selam,

Normal halde arka %60 önler %40 çeker.

Orta diferansiyeli kilitlerseniz %50'þer olur.

Normalde 4 lastiðe de zincir takmak gerekir.

Bir ara Yuvacýk (Ýzmit) civarda altý 10 cm kadar buz olan 60 cm civarý beklemiþ karda týrmanmýþtýk. OK144'lü ama zincirsiz Niva nefis yürüdü. OK144'lü ve arkada zincirli Niva nefis yürüdü. 4 lastiðine zincir takýp denediðimiz OK144'lü Niva da yürüdü. Bir noktada takýldýk ki oradan arkamýzdan gelen zincirli traktör de takýldý geçemedi. Bir tane de zincirsiz Yokohoma Geolander lastikli Niva da OK144'lülerin açtýðý izde nefis yürüdü.

Kýsacasý tek baþýna OK144 yetebiliyor. Ama yetmediði durumda 4 lastiðe de zincir takýn. 2 lastikte zincirle de yürür ama teorik olarak olmasý gereken 4 lastikte zincirdir.

Takmatik zincir almayýn, serme tip alýn. Takmatikler kýsa zamanda parçalanýyor.

OK144 (Lassa) asfalt dýþýnda (yani zemini asfalt olmayan) karda þahane gidiyor. Ama asfalt üzerinde buzu sevmez. Paten takmýþ Niva gibi olur.

Alternatif lastik tabii ki var ama en ucuz ve iþ gören lastik OK144'ler. Alternatiflerde ise genelde ebat uymuyor, Nivayý yükseltmek ve çamurluklarý traþlamak gerekiyor, kendi adýma bunu yapmam, ama yapan arkadaþlar var, ayrý..