NÝVA larýmýz en dik kaç derecelik açýya týrmanabilir

Başlatan Makrakanta, Mayıs 23, 2009, 04:33:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Makrakanta

Her ne kadar zeminle alakalý olsada nivalarla en dik kaç dereceye týrmandýnýz veya týrmanabilirsiniz.Daðlardaki virajsýz dimdik yükselen, dozerler tarafýndan açýlan yangýn emniyet þeritlerine týrmanýyormusunuz.
Aldým bir Niva çýktým daðlara Mevlam kayýra 2006 M

Yevgeni

Misal:

Pilot Murat. Tolga'nýn ihtiyarý deneme gezisinden..

Makrakanta

Resimdeki açý sanýrým 40 derece civarýnda ama çok dik görünüyor.Bende bugün acemi cesareti buna yakýn dik bir yangýn emniyet þeridine týrmandým ama zirveye yaklaþýrken araç yaðmurunda etkisiyle patinaj yaptý ben mecburen durdum ve geri salarak dönüþ manevrasý yaptým.Dönerken korku adrenalin tavan yaptý.Yuvarlanýrsam diye çok korktum.

dora

Bulunduðum bölge itibari ile genelde yangýn yollarý bolve hep dalarým ama tek olduðum için belge yok birþeyler ayarlayýp kýsa zamanda belgeleyeceðim.
Niva 1041-firefly-Atlantis

ufo

ekteki linke bakabilirsiniz.

http://www.volny.cz/autolada.sport.spur/03.charakteristika/charakteristika.html

ancak yüzdesel eðimle açýyý birbirine karýþtýrmamak gerekir.

fabrika verilerine göre %58 eðim týrmanma rasyosudur, ki bu da 26,1 dereceye tekabül eder.

matematik formülü ise;

%100 = 45 derece ise %58 kaçtýr, þeklinde hesaplanýyor.

Gökhan (1966)
Ataþehir-Ýstanbul
2000 / 1.7i

Yevgeni

Gökhan Abi, senin de çýktýðýn yukarýdaki o rampa sence kaç dereceydi?

ufo

iþyerinde resimleri göremediðim için hangi rampayý kastettiðini anlayamadým.
evde bakacaðým.
ancak bu, veri fabrika verisi. bazýlarýna göre %58 deðil, %59. ancak farketmez.
ölçüm, standart bir araçla ön lastik rampaya dayanmýþ þekilde duran aracýn hareketlenmesiyle yapýlýyor.
hýzlanma yok.
land rover ve unimog 45 derece olarak veriyor bu açýyý.
hummer ise %60 eðim týrmanma verisi gösteriyor, yani 27 derece.
belki vardýr, ama ben land'in çýkýp, lada'nýn çýkamadýðý bir rampa görmedim.
Gökhan (1966)
Ataþehir-Ýstanbul
2000 / 1.7i

reis28

niva oldukca dik egimlere týrmanma konusunda cok baþarýlý ben cogu aracýn vinclenerek cýktýgý yerleri nivayla hiç vinclenmeden cýktýgým cok oldu sizlere bir uyarý uzun ve dik bir rampada aracý cýkmaya zorladýnýz ve rampanýn sonuna dogru arac hareketini sýfýrladý sakýn dönmeye ugraþmayýn ve gerigeri lastiklerinizin düz konumda olduguna emin olarak geri viteste low konumunda inin buna örnek cok görsel var youtubede dönmeye ugraþýrken devrilen geri geri boþta firenle inerken direksiyon yön degiþtirmsiyle devrilen tekrarlýyorum geri geri low da geri viteste ve direksiyon düz konunmda
DURSUN USTA 05364629668

dora

Niva 1041-firefly-Atlantis

bymuammer

evet bende dursun ustanýn dediði gibi int. videolarda çok devrilen gördüm. o yüzden bu konuda biraz hassasiyet gösteriyorum :)

Makrakanta

Alıntı yapılan: reis28 -  Mayıs 27, 2009, 10:55:00
niva oldukca dik egimlere týrmanma konusunda cok baþarýlý ben cogu aracýn vinclenerek cýktýgý yerleri nivayla hiç vinclenmeden cýktýgým cok oldu sizlere bir uyarý uzun ve dik bir rampada aracý cýkmaya zorladýnýz ve rampanýn sonuna dogru arac hareketini sýfýrladý sakýn dönmeye ugraþmayýn ve gerigeri lastiklerinizin düz konumda olduguna emin olarak geri viteste low konumunda inin buna örnek cok görsel var youtubede dönmeye ugraþýrken devrilen geri geri boþta firenle inerken direksiyon yön degiþtirmsiyle devrilen tekrarlýyorum geri geri low da geri viteste ve direksiyon düz konunmda
Saðol usta iþte öðrenmek istediðim buydu baya bir tehlikeli iþ yapmýþým demekki Allah korumuþ.Aklýma geldikçe ürperiyorum o tehlikeli dönüþümü.SAÐOL.

NÝVA69

Bu konu benimde çok ilgimi çekiyor...

http://nivatr.com/nivaForum/index.php?topic=286.0

Acizane buradan bir uyarý da yapmak isterim;
Dik iniþ-çýkýþlarda KESÝNLÝKLE aracýn eðime paralelliðini bozmayýn!!! Yani rampayý çýkamadým bari saða-sola kýrýp geri döneyim DEMEYÝN-DENEMEYÝN!!!
Ýniþlerde de sert-keskin sað-sol YAPMAYIN. Zemin ýslak veya kaygansa KESÝNLÝKLE FRENÝ KULLANMAYIN!!! Aracýn þakulü kayýp yan tarafý aþaðýya gelmeye baþladýysa devrilme-takla TEHLÝKESÝ VARDIR!!!

Çok dik iniþlerde; Araç takviye 1'e alýnýr ve gaza-frene HÝÇ basmadan kontak çevrilir. SADEC BU KADAR...

Çok dik bir rampanýn yarýsýnda kalmýþsak ve geri inmek istiyorsak;
Araç durdurulur. Takviye geriye takýlýr ve SADECE KONTAK ÇEVRÝLÝR. Fren-gaz YOK!!!

Deneyin en iyi fren-gaz kombinasyonundan daha tatlý-dengeli ve güvenli inip çýktýðýnýzý göreceksiniz...

2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

NÝVA69

Bu uayrýnýn mantýðý ise çok basit;

Aracýn burnundan arkasýna doðru takla atmasý ÇOK ZOR iken... Yanlamasýna devrilmesi-takla atmasý ÇOK DAHA KOLAYDIR...

KISACASI; "BURNUNUN DÝKÝNE ÇIK BURNUNUN DÝKÝNE ÝN-FRENÝ DEÐÝL TAKVÝYEYÝ KULLAN :)"
2007 LADA 4X4/BAYBURT-KOCAELÝ-ANKARA.

bkerti

Merhaba,
Cahilliðime verin ben bayýrlarda çok stop ettiriyorum. Çünkü iyi bir söför deðilim.  Dediðiniz gibi geri geri iniyorum ama "low" nedir bilmiyorum. Bazen çok hýzlnýyorum iniþte ve geri geri gitmek zaten zorken benim için birde fren filan ayarlamak kazaya davetiye çýkartýyor. Yardým ederseniz sevinirim. Teþekkürler.

Yevgeni

Alıntı yapılan: bkerti -  Mayıs 21, 2014, 03:13:54
Merhaba,
Cahilliðime verin ben bayýrlarda çok stop ettiriyorum. Çünkü iyi bir söför deðilim.  Dediðiniz gibi geri geri iniyorum ama "low" nedir bilmiyorum. Bazen çok hýzlnýyorum iniþte ve geri geri gitmek zaten zorken benim için birde fren filan ayarlamak kazaya davetiye çýkartýyor. Yardým ederseniz sevinirim. Teþekkürler.

Low Drive meali aðýr devir.

Ortadaki ortanca kol ileri itilir, araç aðýr devire geçer. Bu sýrada normal vites boþta olmalýdýr. Yani ortanca kol olan aðýr devire geçmek ya da bu konumdan çýkmak için araç boþta ve durur halde olmak zorunda.
Aðýr devir adý üzerinde normal deviri düþürerek lastiklerin yere aktardýðý torku artýrýr.

Unimog jargonunda karýnca vites dedikleri mevzudur.

Arazide kontrollü týrmanýþ, iniþ ve tutunma saðlar.

Öndeki minik kol da orta diferansiyel kilididir. Ön ve arka þaftlarýn dönüþünü eþitler. Zorlu týrmanýþlarýn vazgeçilmezidir. Aðýr devirin aksine bunu devreye almak veya çýkarmak için aracýn durmasý gerekmez, ama normal vitesi boþa almak iyidir (bu sýrada)..